• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Sziasztok,

Lehet az hogy a csapvítzől halnak lassan a garnéláim (Aquafauna-s Cherry)?
Egy hét alatt a másodikat vesztettem el.

Rámértem JBL 6in1 teszttel - Nitrát, nitrit okés, viszont baromi kemény és ami még rosszabb kissé lúgos (7,6-8 között). Úgy olvastam együtt jár a magas KH és a lúgos kémhatás, ha RO-val keverném az javítana a kémhatáson is? Low tech, co2 nincs.

Szerk: budapesti csapvíz
 
Sziasztok,

Lehet az hogy a csapvítzől halnak lassan a garnéláim (Aquafauna-s Cherry)?
Egy hét alatt a másodikat vesztettem el.

Rámértem JBL 6in1 teszttel - Nitrát, nitrit okés, viszont baromi kemény és ami még rosszabb kissé lúgos (7,6-8 között). Úgy olvastam együtt jár a magas KH és a lúgos kémhatás, ha RO-val keverném az javítana a kémhatáson is? Low tech, co2 nincs.

Szerk: budapesti csapvíz

Szia!

A csapvíz azért lugos, mert ha savas lenne szét marná a fémcsöveket. Én ro vízzel keverem a csapvizet, nálam nem befolyásolja érdemben a ph-t, amikor leengedem olyan 8 körül van majd hagyom állni pár napot, úgy beáll 7,5 re.

A garnéláid nem hiszem, hogy ez miatt pusztulnának. A keménységre és a kémhatásra nem nagyon érzékenyek, viszont az nem lehetséges, hogy hirtelen nagyon hideg vizet öntesz rájuk?
 
Szia!

A csapvíz azért lugos, mert ha savas lenne szét marná a fémcsöveket. Én ro vízzel keverem a csapvizet, nálam nem befolyásolja érdemben a ph-t, amikor leengedem olyan 8 körül van majd hagyom állni pár napot, úgy beáll 7,5 re.

A garnéláid nem hiszem, hogy ez miatt pusztulnának. A keménységre és a kémhatásra nem nagyon érzékenyek, viszont az nem lehetséges, hogy hirtelen nagyon hideg vizet öntesz rájuk?

Márpedig több helyen találtam ilyet:
A csapvíz és a talajvíz sokféle anyag oldata. Általában gyengén lúgos kémhatású, főként a benne lévő Ca- és Mg- sók miatt.

A hőmérséklet szerintem nem volt gond, de majd jobban figyelek arra is a jövőben. Amúgy ezt hogy oldjátok meg? Van egy másik vízmelegítő amivel előmelegítitek a cserevizet?
 
Sziasztok,

Lehet az hogy a csapvítzől halnak lassan a garnéláim (Aquafauna-s Cherry)?
Egy hét alatt a másodikat vesztettem el.

Rámértem JBL 6in1 teszttel - Nitrát, nitrit okés, viszont baromi kemény és ami még rosszabb kissé lúgos (7,6-8 között). Úgy olvastam együtt jár a magas KH és a lúgos kémhatás, ha RO-val keverném az javítana a kémhatáson is? Low tech, co2 nincs.

Szerk: budapesti csapvíz


Szia!

Ott is sima zuglói csapvízben vannak.


A hőmérséklet szerintem nem volt gond, de majd jobban figyelek arra is a jövőben. Amúgy ezt hogy oldjátok meg? Van egy másik vízmelegítő amivel előmelegítitek a cserevizet?

Ereszd ki egy nappal elötte a vízet és akkor felveszi a lakás hőmérsékletét ;)
 
Márpedig több helyen találtam ilyet:
A csapvíz és a talajvíz sokféle anyag oldata. Általában gyengén lúgos kémhatású, főként a benne lévő Ca- és Mg- sók miatt.

A hőmérséklet szerintem nem volt gond, de majd jobban figyelek arra is a jövőben. Amúgy ezt hogy oldjátok meg? Van egy másik vízmelegítő amivel előmelegítitek a cserevizet?
Ha a szobában van a csere víz egy napot akkor az jó. Arra gondoltam, hogy ilyen hidegben a csapvíz lehet akar 7-8 fokos is, azt azért egy az egyben beleönteni nem kéne.

Igen, a csapvíz gyengén lúgos, ez biztos, de 7-8 az én tapasztalatom szerint nem rossz.
 
Még annyi, hogy nem tudom mennyi garnélád van, illetve, hogy mennyi ideje, de egy nagy állományból 1-2 elhullás azért előfordulhat.

Off: Az enyémek cliffhangert játszanak.a4d66a9a745ef31bddf3e6c307c7d6c2.jpg804a1f76eb4e01934f44b82d7127d170.jpg
 
Első körben csak 6-ot tettem be próbaképpen, de ma reggel már a harmadikat kellett kipecáznom... Pedig elvileg a vízparaméterek (a keménység kivételével) rendben, érkezett 3 oto is, ők jól érzik magukat, esznek, előjönnek, szépek, kövérek.

Szerintem azért megpróbálom a lágyabb vizet, már csak a vízkő miatt is, mert már 2-3 hét alatt is elég csúnya lett az akvárium üvege fent...
 
A garnéláknak sajnos lehetnek nyavalyái. Simán lehet valami a vizedben, ami nem tetszik nekik, az is megeshet, hogy maga az állomány gyengélkedik, és a vizednek semmi baja. Ez már nem ide vág, de próbaképpen tennék bele a helyedben catappa levelet vagy adagolnék kivonatot. Tél elején kaptam egy szép nagy csapat csokoládé garnélát, amik nagyon lassan hullottak. Nem volt számottevő a veszteség, heti 1-2 példány, de közben tele volt petésekkel, és apróságokkal az akvárium. Vettem catappa kivonatot, azóta garnéla nem pusztult el ok nélkül. Ártani nem árt, hogy használ-e, az majd kiderül. : )
 
Első körben csak 6-ot tettem be próbaképpen, de ma reggel már a harmadikat kellett kipecáznom... Pedig elvileg a vízparaméterek (a keménység kivételével) rendben, érkezett 3 oto is, ők jól érzik magukat, esznek, előjönnek, szépek, kövérek.

Szerintem azért megpróbálom a lágyabb vizet, már csak a vízkő miatt is, mert már 2-3 hét alatt is elég csúnya lett az akvárium üvege fent...
A klórra érzékenyek meg a nehézfémekre!
 
A klórra érzékenyek meg a nehézfémekre!

Én is erre gondoltam még hogy ez lehet a gond - bár használok Sera vízkezelőt is. Mondjuk erre megint csak az RO a biztos megoldás...

Catappa kérget teszek majd be, az esztétikusabb talán mint a levél kicsit :)
 
Lehet volt már az előző hozzászólásokban, ds 53 oldalt most nem néznék vissza. De ez az alábbi átváltás jó lehet?
Conversion for degrees hardness into ppm is: dk * 17.86 = ppm

Conversion for ppm into degrees hardness is: ppm / 17.86 = dk

Ez alapán egy 150 ppm kijön 8.4 dkh-ra
 
Lehet volt már az előző hozzászólásokban, ds 53 oldalt most nem néznék vissza. De ez az alábbi átváltás jó lehet?
Conversion for degrees hardness into ppm is: dk * 17.86 = ppm

Conversion for ppm into degrees hardness is: ppm / 17.86 = dk

Ez alapán egy 150 ppm kijön 8.4 dkh-ra
Én most hetente cserélem a vizet (7gh 5kh) és már a 6. napon 10 körül van a kh, sajnos mészkő dekorom is van co2 mellett. Nem hiszem, hogy a kemény víz lenne a ludas.
 
ez az alábbi átváltás jó lehet?
Tuti nem.

ITT olvashatod dexkill szakértői, részletes írását a témáról. Az utolsó bekezdést ajánlom ;) (a többit csak ha mazohista vagy :) )
ITT meg a GA leírását a Részletek alatt, hogy meghatározott feltételek teljesülése mellett hogyan tudunk közelítő átváltást csinálni.

Szerk: OFF és jut eszembe, a nickneved korábban nem simán "sztano" volt? Vagy rosszul emlékszem? Meg lehet változtatni? Hogyan?
 
Tuti nem.

Ha az 1 GH-t nem lehet simán 17.848 ppm-nek venni, akkor mégis hogyan lehet a diszhal.info meg a GA-s adatlapok vízkeménység ajánlásait állatoknál és növényeknél TDS-re átszámolni? Vagy egyáltalán minek akkor TDS-t mérni, ha a különböző anyagok a vízben különböző mértékben befolyásolják a vízkeménységet? (pl. 1 GH = 10 ppm CaO = 17.848 ppm CaCO3) Mi értelme van akkor egyáltalán bármilyen vízkeménység mérőt használni? Tesztcsíkon például kifejezetten CaCO3 reagens van, de más is növelheti a vízkeménységet.

Nem értem az egészet...
 
Tuti nem.

ITT olvashatod dexkill szakértői, részletes írását a témáról. Az utolsó bekezdést ajánlom ;) (a többit csak ha mazohista vagy :) )
ITT meg a GA leírását a Részletek alatt, hogy meghatározott feltételek teljesülése mellett hogyan tudunk közelítő átváltást csinálni.

Szerk: OFF és jut eszembe, a nickneved korábban nem simán "sztano" volt? Vagy rosszul emlékszem? Meg lehet változtatni? Hogyan?
Köszi a linkeket.
De találtam egy másikat, itt is 150 ppm-re 8.4-es dhk-t ad ki.
https://www.hamzasreef.com/Contents/Calculators/AlkConversion.php
Név változtatás miatt a Daninak írtam egy pü-t.
 
Köszi a linkeket.
De találtam egy másikat, itt is 150 ppm-re 8.4-es dhk-t ad ki.
Nem tudom indokolni (ún. kémiagyökér vagyok), de a 150-re visszasózott vizem keménysége biztosan nem volt még sosem 8 dhk, de talán még 6 sem...
 
Back
Oldal tetejére