• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

A sosavval nem szivesen jatszom, de mint irtam mar ecetsavra is pezsgett...
Sokan hasznalnak Seiryu követ az akiban, azert gondoltam megerheti probalkozni vele.
Tözegröl en is olvastam, de nem nagyon van vele tapasztalatom, azon kivül, hogy szinezi a vizet, ha jol tudom, ami egy Del-amerikai biotopban jol mutat, de nem egy növenyesben. Nagyon jo a kö strukturaja, amit talaltam, hasonlit az itt Leopardkö neven kaphato kövekhez, de nem talaltam rola infot, hogy az mesztartalmu-e...
Tőzegről, gyantáról én is csak olvastam.
Úgy tudom, hogy még a szűrő anyagok is meg tudják emelni a PH-t.
Ha az ecet hatására is pezseg, akkor biztosan nem lesz jó a kő...
 
Esetleg ha lesz RO készüléked, csinálj egy próbát a kővel, hogy 1 hétre beteszed tiszta RO vízbe (kő-víz arány nagyjából legyen az akváriumi), és a végén megméred a víz TDS, GH, KH értékeit. Így esetleg használható, heti tiszta RO vizes vízcserékkel.
En is gondoltam ra, hogyha beszerzem a keszüleket, lehet, hogy müködne a dolog. A Seiryu köves akvariumokban is van neha 40-50 kg kö...aztan elpöfög az akva...
 
Szia @dexkill !
Mértem értékeket csapvízből.
Gh: 12, Kh: 8 kétszer is megmértem.
A pH 8 körül cseppteszttel mérve.
Tehàt akkor relatíve lágy, de lúgos a csapvizem. Az akva üvege körben mindenesetre szép vízköves.
Tehát maradna akkor a savazás, mellette részben ozmó, részben csapvízzel, vagy full ozmó visszasózással, azt hiszem erről beszélgettünk, ugye?
 
Szia @dexkill !
Mértem értékeket csapvízből.
Gh: 12, Kh: 8 kétszer is megmértem.
A pH 8 körül cseppteszttel mérve.
Tehàt akkor relatíve lágy, de lúgos a csapvizem. Az akva üvege körben mindenesetre szép vízköves.
Tehát maradna akkor a savazás, mellette részben ozmó, részben csapvízzel, vagy full ozmó visszasózással, azt hiszem erről beszélgettünk, ugye?

:) Jó kis víz ez, nem értem a vízkövet. Nálam Gh 21,5 Kh 21 a csapvíz. Ezt hígítom a kétszeresére a davidii-knél, illetve a halasokban, de semmi határozott, karakteres vízkő nincs - igaz, hogy a Gh 3-ra visszasózott növényesben is van némi pici vízkőfolt fent, ahol párolog a víz, akkor amikor nincs időm 2 naponta feltölteni.

A kétszeresére hígított víz pH-ja nálam 7,3 a hordóban, és 8,0-8,2 az akváriumokban (talaj nincs, dekor max. fa, cserép).

Lehetőségek:

A) RO visszasózva, és felejtsük el a csapvizet.
B) 1:1... 1:2 arányban kevert csapvíz : RO víz, így kapsz egy 6-4 vagy 4-2,5 Gh/Kh arányú vizet. Aktív talaj mellett CO2-vel ennek már jónak kell lennie, bár még mindig 7 felett lesz szerintem. Ha ez nem tetszik, akkor némi kénsavat adhatsz hozzá vízcsere előtt (tehát nem bele az akváriumba :) ). Hogy egy irányszámot mondjak: 1 M-os (kb. 10%-os) kénsavoldatból 0,9-1,2 ml-t teszek 1 liter csapvízhez, hogy a Kh-t kicsivel a kezelés előtti érték fele fölé állítsam. De ezt simán ki tudod tapasztalni egy jó Kh teszttel :) Annyi, hogy a savazás utána a víz "visszapufferel", tehát adj neki pár órát állni - praktikusan este keverd össze a csapvizet és a RO vizet, mérd meg a Kh-t. Add hozzá a kénsavoldatot, keverd össze jó alaposan, hagyd állni éjszaka, majd másnap reggel (vagy később) mérd meg. Ezt csak az első 2-3 alkalommal kell megcsinálni, később már tudni fogod, hogy mennyi kénsav kell hozzá. Viszont a savazás után célszerű később is tartani egy 4-8 órás várakozási időt.

A) egyszerűbb, ugye?! :p
 
:) Jó kis víz ez, nem értem a vízkövet. Nálam Gh 21,5 Kh 21 a csapvíz. Ezt hígítom a kétszeresére a davidii-knél, illetve a halasokban, de semmi határozott, karakteres vízkő nincs - igaz, hogy a Gh 3-ra visszasózott növényesben is van némi pici vízkőfolt fent, ahol párolog a víz, akkor amikor nincs időm 2 naponta feltölteni.

A kétszeresére hígított víz pH-ja nálam 7,3 a hordóban, és 8,0-8,2 az akváriumokban (talaj nincs, dekor max. fa, cserép).

Lehetőségek:

A) RO visszasózva, és felejtsük el a csapvizet.
B) 1:1... 1:2 arányban kevert csapvíz : RO víz, így kapsz egy 6-4 vagy 4-2,5 Gh/Kh arányú vizet. Aktív talaj mellett CO2-vel ennek már jónak kell lennie, bár még mindig 7 felett lesz szerintem. Ha ez nem tetszik, akkor némi kénsavat adhatsz hozzá vízcsere előtt (tehát nem bele az akváriumba :) ). Hogy egy irányszámot mondjak: 1 M-os (kb. 10%-os) kénsavoldatból 0,9-1,2 ml-t teszek 1 liter csapvízhez, hogy a Kh-t kicsivel a kezelés előtti érték fele fölé állítsam. De ezt simán ki tudod tapasztalni egy jó Kh teszttel :) Annyi, hogy a savazás utána a víz "visszapufferel", tehát adj neki pár órát állni - praktikusan este keverd össze a csapvizet és a RO vizet, mérd meg a Kh-t. Add hozzá a kénsavoldatot, keverd össze jó alaposan, hagyd állni éjszaka, majd másnap reggel (vagy később) mérd meg. Ezt csak az első 2-3 alkalommal kell megcsinálni, később már tudni fogod, hogy mennyi kénsav kell hozzá. Viszont a savazás után célszerű később is tartani egy 4-8 órás várakozási időt.

A) egyszerűbb, ugye?! :p
Az A nyilván egyszerűbb:D...
Úton az RO készülék....
 
:) Jó kis víz ez, nem értem a vízkövet. Nálam Gh 21,5 Kh 21 a csapvíz. Ezt hígítom a kétszeresére a davidii-knél, illetve a halasokban, de semmi határozott, karakteres vízkő nincs - igaz, hogy a Gh 3-ra visszasózott növényesben is van némi pici vízkőfolt fent, ahol párolog a víz, akkor amikor nincs időm 2 naponta feltölteni.

A kétszeresére hígított víz pH-ja nálam 7,3 a hordóban, és 8,0-8,2 az akváriumokban (talaj nincs, dekor max. fa, cserép).

Lehetőségek:

A) RO visszasózva, és felejtsük el a csapvizet.
B) 1:1... 1:2 arányban kevert csapvíz : RO víz, így kapsz egy 6-4 vagy 4-2,5 Gh/Kh arányú vizet. Aktív talaj mellett CO2-vel ennek már jónak kell lennie, bár még mindig 7 felett lesz szerintem. Ha ez nem tetszik, akkor némi kénsavat adhatsz hozzá vízcsere előtt (tehát nem bele az akváriumba :) ). Hogy egy irányszámot mondjak: 1 M-os (kb. 10%-os) kénsavoldatból 0,9-1,2 ml-t teszek 1 liter csapvízhez, hogy a Kh-t kicsivel a kezelés előtti érték fele fölé állítsam. De ezt simán ki tudod tapasztalni egy jó Kh teszttel :) Annyi, hogy a savazás utána a víz "visszapufferel", tehát adj neki pár órát állni - praktikusan este keverd össze a csapvizet és a RO vizet, mérd meg a Kh-t. Add hozzá a kénsavoldatot, keverd össze jó alaposan, hagyd állni éjszaka, majd másnap reggel (vagy később) mérd meg. Ezt csak az első 2-3 alkalommal kell megcsinálni, később már tudni fogod, hogy mennyi kénsav kell hozzá. Viszont a savazás után célszerű később is tartani egy 4-8 órás várakozási időt.

A) egyszerűbb, ugye?! :p
Megoldható lenne persze a B verzió is, de ha már RO, akkor legyen RO. Legalább használom majd a nanohoz is, oldalborda meg főzéshez vagy párologtatóba stb.
Találtam nagyon jó áron egyet, meg is rendeltem, jók a vélemények róla...:)
 
Megoldható lenne persze a B verzió is, de ha már RO, akkor legyen RO. Legalább használom majd a nanohoz is, oldalborda meg főzéshez vagy párologtatóba stb.
Találtam nagyon jó áron egyet, meg is rendeltem, jók a vélemények róla...:)

Nem főznék RO-val semmi esetre sem ;) A víz ízét a benne oldott ásványi anyagok adják, ez nyilván kiütközik az ételben is. A párologtató/vasaló az jó elképzelés.
 
Nem főznék RO-val semmi esetre sem ;) A víz ízét a benne oldott ásványi anyagok adják, ez nyilván kiütközik az ételben is. A párologtató/vasaló az jó elképzelés.
Különösebben nem jártam utána, hogy milyen hatással lehet az ételek ízére...biztos befolyásolja valamilyen mértékben, de, hogy mennyire, passz.
Olvastam, hogy főzéshez is ajánlott, sőt még ivóvízként is használják! Én nem innám mindenesetre...
De a jó irány inkább párologtató és egyebek.
 
Mi jo ideje RO vizet iszunk, kv teaba is ez megy meg elunk :) nekem kifejezetten tetszik az ize. Fozeshez nem sok ertelmet latom probaltam parszor, de nem volt kulonbseg.
 
Légyszi magyarázzátok el Nekem melyik oszlop mit mutat és mikor van gáz? Halas akváriumunk van és rémisztgetnek mindenfélével a népek (ammónia bumm, nitrit mérgezés)! Az tudom, hogy a nitrit itt 0 és a víz ph 7.2 a többiről nincs infóm! Betta, Coryk és Ancik laknak az 54 literes akváriumban! Abszolút kezdő vagyok (a kedvesem óhajának engedve lett akváriumunk és rájöttem tetszik! :) ) és ha már van akkor normálisan csinálnám! Olvasok a dolgok után, de az egyértelmű magyarázatokat jobban értem! :) :)


16722401_1343305752375462_4342546206984214519_o.jpg
 
Sera tesztem még nem volt, de csík tesztet én is használok. Amiket én ismerek azokon van egy magyarázó sor és csík ami segít eligazodni az értékek között. A flakonon ezt a Te esetedben nem látom, esetleg a leírásban hátha benne van.
De a lényeg próbáld leolvasni egyértelműen az adott értékeket, mindjárt mondom hogyan, és lépj be a Sera honlapjára és általában a baloldali menüsor utolsó eleme az online laboratórium. A gyors teszt néhány választása után beírod az értékeket és megadja a kiértékelést vizuálisan és szövegesen, még tanácsot is ad, igaz németül... Itt majd látni fogod azokat a zöld-narancs-piros csíkokat amik a jó, elfogadható, veszélyes-mérgező értékeket jelölik. Ezeket megjegyezve már tudod merre kel indulni és mi a jó paraméter.
A flakon tetején lévő (ujjadnál lévő) első sor az NO3 nitrát, kb a 25 alatti érték a jó. Második sor NO2 nitrit, kb a nulla érték az elfogadható. A következő 3 külön álló sort együtt kell nézned. Ha mind a három kocka zöldes-kékes lágyabb, ha mind a három lilás akkor keményebb a vized, ez az összkeménység mérés, ez az érték függ a halak, garnélák, növények elvárásától, kb 4-14 a jó érték. Következő sor a karbonát keménység ez is függ az élőlényektől és az előbbi érték aránya is számít, kb a 6-10 a jó érték. Az utolsó sor a Ph érték, ahogy írtad is. kb a 6,8-7,6 a jó érték az élővilágnak itt is vannak igényei.

A Te esetedben, a mérések kezdetén, és az akvárium indításakor az lenne a lényeg, hogy meghatározott időpontokban, meghatározott dolgot mérj meg. A lényeg a változás lesz.
Én egyszer megmérném azt a vizet amit rendszeresen az akváriumba töltesz, még beöntés előtt, ez hálózati víz esetén egy viszonylag stabil érték lesz. Ezek után elkezdeném mérni az akvárium vizét a vízcsere utáni első nap lámpa felkapcsoláskor, illetve a vízcsere előtti napon, az érett vizet világítás vége felé. Számodra a változó értékek lesznek a lényegesek az elején. Mi az ami vészesen megemelkedik. Ahogy jön a rutin, a tapasztalat, és a segítség (hidd el jönni fog :)), úgy tudod majd az egyes paramétereket tudatosan változtatni, vagy csak egyszerűen tudomásul venni és olyan élővilágot beletenni aminek tökéletes a vized.

Akvárium indításkor a heti egyszeri vízcseréhez képest szűrűbben cserélj 50% vizet.
Ha valami érték megugrott cserélj mihamarabb 50% vizet.
Ha a halak a felszínen pipálnak folyamatosan levegőztess és cserélj...
...és nyugodtan írd meg a kérdéseidet a fórumra.

Még egy lényeges dolog: ne idegeskedj, ne kapkodj, a nyugalmat még az akváriumban is megérzik. Egyszerre csak egy dolgot változtass. (Ezt én is itt tanultam a fórumon a fórumtársaimtól)
 
Az 5-6 napja kiengedett, letakart műanyag vödörben lévő állott víz jó lehet erre a célra? Egyáltalán bele rakhatom az akváriumba az elpárolgott víz vagy részleges vízcsere okán? Mennyi napig „ideális” pihentetni a csere/töltő vizet?
 
Az 5-6 napja kiengedett, letakart műanyag vödörben lévő állott víz jó lehet erre a célra? Egyáltalán bele rakhatom az akváriumba az elpárolgott víz vagy részleges vízcsere okán? Mennyi napig „ideális” pihentetni a csere/töltő vizet?
Pihentetni a vizet akkor szokták, ha nem használ valaki vízkezelőt és a klórtól szeretne megszabadulni. Azonban ez édeskevés, ugyanis a csapvízben előfordulhatnak különféle fémek is, pl réz. Az említett fém mérgező az élőlények számára.
Ezért ha tudsz, akkor mindenképp használj vízkezelőt, ami eltávolítja gyorsan a klórt és megköti a fémeket. Előkészítőt használva 20-30 percnél tovább én nem szoktam pihentetni a vizet, megy egyből az akiba. Ez kb a sima vízcsere ideje.

Az elpárolgott vizet pedig mindenképp pótold, mert a víz csökkenésével a benne lévő anyagok koncentrációja arányosan növekszik.
 
Pihentetni a vizet akkor szokták, ha nem használ valaki vízkezelőt és a klórtól szeretne megszabadulni. Azonban ez édeskevés, ugyanis a csapvízben előfordulhatnak különféle fémek is, pl réz. Az említett fém mérgező az élőlények számára.
Ezért ha tudsz, akkor mindenképp használj vízkezelőt, ami eltávolítja gyorsan a klórt és megköti a fémeket. Előkészítőt használva 20-30 percnél tovább én nem szoktam pihentetni a vizet, megy egyből az akiba. Ez kb a sima vízcsere ideje.

Az elpárolgott vizet pedig mindenképp pótold, mert a víz csökkenésével a benne lévő anyagok koncentrációja arányosan növekszik.

De nagyon fontos, hogy az elpárolgott vizet lágy vízzel pótoljuk, ne pedig csapvízzel... ;)
 
Back
Oldal tetejére