• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Nálam még nagyobb a rejtély.
KH 11
Gh 1

A rendszerben vízlágyító van. Valószínű, hogy ez kavar be. Ha lesz alkalmam, egy másik teszttel is lemérem. Kíváncsi leszek az eredményekre...
 
Nah végigbogarásztam a 2 topikot. 1 hozzászólást találtam ami talán válasz lehet a kérdésünkre (valahonnan volt idézve)

"Kénytelen vagyok hozzászólni, hogy néhány téves nézetet eloszlassak:

Az "összkeménység" fogalmát nem szószerint kell érteni.

Íme egy példa:
Tegyünk desztvízbe (GH=0 NK, KH=0 NK) szódabikarbónát. Mit fogunk mérni? A víz "összkeménysége" nem fog változni, hiszen a szódabikarbóna nem tartalmaz kálciumot, de a "változó keménység" -a bevitt hidrokarbonát miatt- az egekbe szökhet.

Tanulság: vannak olyan (szikes, vagyis nátriumos) helyek az országban,
ahol a víz "összkeménysége" alacsony, de a "változó keménysége" igen magas."
 
Geris said:
Nah végigbogarásztam a 2 topikot. 1 hozzászólást találtam ami talán válasz lehet a kérdésünkre (valahonnan volt idézve)

"Kénytelen vagyok hozzászólni, hogy néhány téves nézetet eloszlassak:

Az "összkeménység" fogalmát nem szószerint kell érteni.

Íme egy példa:
Tegyünk desztvízbe (GH=0 NK, KH=0 NK) szódabikarbónát. Mit fogunk mérni? A víz "összkeménysége" nem fog változni, hiszen a szódabikarbóna nem tartalmaz kálciumot, de a "változó keménység" -a bevitt hidrokarbonát miatt- az egekbe szökhet.

Tanulság: vannak olyan (szikes, vagyis nátriumos) helyek az országban,
ahol a víz "összkeménysége" alacsony, de a "változó keménysége" igen magas."


Megtaláltad amire céloztam.Nátriumot nem tudok mérni, de hiszem, hogy a Vízmű ilyen vizet adna.Vagy mégis...? Hogy szikes lenne a csapvizünk? :shock:
 
Geris said:
Nah végigbogarásztam a 2 topikot. 1 hozzászólást találtam ami talán válasz lehet a kérdésünkre (valahonnan volt idézve)
"Kénytelen vagyok hozzászólni, hogy néhány téves nézetet eloszlassak:
Az "összkeménység" fogalmát nem szószerint kell érteni.
Íme egy példa:
Tegyünk desztvízbe (GH=0 NK, KH=0 NK) szódabikarbónát. Mit fogunk mérni? A víz "összkeménysége" nem fog változni, hiszen a szódabikarbóna nem tartalmaz kálciumot, de a "változó keménység" -a bevitt hidrokarbonát miatt- az egekbe szökhet.
Tanulság: vannak olyan (szikes, vagyis nátriumos) helyek az országban,
ahol a víz "összkeménysége" alacsony, de a "változó keménysége" igen magas."
Látom, az enyémet nem sikerült megtalálni.
A lúgossági foka (savpuffer kapacitása) lesz magas. Ebből lehet kiszámolni a KH-t, ha a víz nem tartalmaz alkálifémek hidroxidját, karbonátját, hidrokarbonátját, továbbá bizonyos aluminátokat, szilikátokat, esetleg ammóniát. A tesztben található titrálófolyadék 0,1 mólos sósav, ami nem tud különbséget tenni Ca(HCO3)2 és NaHCO3 között, ezért a sziksót/szódát is változó keménységként értelmezi. Úgyhogy nincs itt semmi rejtély. Kísérletképpen lágyítsatok trisóval vizet, majd mérjetek GH és KH szintet. Hasonló eredményt kaptok, mint Nigro a vízlágyítóval. Az ilyen berendezések általában Na fázisú kationcserélő műgyantát használnak, amit konyhasóval lehet regenerálni.
 
Szia!
Ez valóban elkerülte a figyelmem, de most többszöri olvasás után is kicsit magas nekem, magyarul amit mérünk gh érték az valós a kh pedig téves mert bizonyos vízparaméterek amik amugy nem befolyásolják a kh-t, a kh tesztet mégis megzavarják olyan módon, hogy magasabb értéket ad???
 
jojo said:
Nátriumot nem tudok mérni, de hiszem, hogy a Vízmű ilyen vizet adna.Vagy mégis...? Hogy szikes lenne a csapvizünk? :shock:
Valamit valamiért. Az Alföld nagy részén (lásd Balmazújváros) lágyabb a víz, mint a Dunántúlon, viszont nátriumos. Ennek mértékét kormányrendelet szabályozza. Az oldott sók összetétele pedig a vízadó rétegtől függ.

Geris said:
Ez valóban elkerülte a figyelmem, de most többszöri olvasás után is kicsit magas nekem, magyarul amit mérünk gh érték az valós a kh pedig téves mert bizonyos vízparaméterek amik amugy nem befolyásolják a kh-t, a kh tesztet mégis megzavarják olyan módon, hogy magasabb értéket ad???
Igen.
Egyébként a GH teszt is becsapható, de szabványos csapvíz esetében ez nem fordul elő.
 
Sziasztok!
Ismeri valaki a következő terméket : sera super peat - "Fekete tőzeg granulátum (500 g)"
Elvileg csökkenti a ph-t és KH-t. Nekem ez pont jól jönne. Van valami veszélye? és hogyan kell alkalmazni? Akinek van tapasztalata a termékkel az légyszi segítsen!
 
Szia Geris!
A sera feketetőzeg granulátuma teljesen alkalmatlan növényes akváriumba!
Hátránya:
-színezi a vízet,ezáltal nem jut elég fény a növényeknek.
-Mivel állítólag (enyhén)savas lesz tőle a víz,kinyírja a már letelepedett lebontóbaktériumokat.A szűrőben is!
-eléggé megzavarja az akvárium vízének egyensúlyát(Ph,Gh)
,,Előnye":
-csökkenti a víz ph-ját(Nálam nem változtatta meg)
-csökken a víz összkeménysége(nem számottevően)
Ha valaki növényes aksiba mégis betenné, az algaproblémákra számíthat!
 
Végülis, nem tettem bele, a színezés miatt. De azt erősnek tartom, ha kicsit csökken a ph, akkor kipusztulnak a lebontó baktériumok.
Itt senki sem csökkent ph-t???, a legtöbb állat számára nem kedvező az amúgy lugos csapvíz. Tudom, hogy a CO2 csökkenti kicsit, de nálam nem jelentősen (igaz élesztőst használok).
újabb kérdéseim: :D
1. Aki mágnes szeleppel adagol co2-t annak jelentősen ingadozik a ph-ja emiatt, ez nem gond?
2. Van egy úgynevezett sera ph/kh - , használja e esetleg valaki? (Boltban hallottam már jót is meg rosszat is róla.)
 
Szia Geris,
Nem azt állítottam, hogy a ph csökkenésekor elhalnak a lebontást végző bacik, hanem a tőzegből felszabaduló savak miatt.
 
Lehet neked van igazad, nincsennek mélyreható ismereteim kémiából, de a tőzegből kioldódó, enyhe savakat szerintem semlegesíti a jócskán túlsúlyban lévő lúgos csapvíz. Gondolom ezért sem volt nálad mérhető a ph csökkenés. Más fórumon még olyat is olvastam, hogy valaki sikeresen használt hosszú időszakon keresztül kismenyiségű sósavat ph csökkentésre. De ha onnan nézem a dolgot, hogy ha közvetlenül a szűrőanyag mellé helyezzük, elképzelhető, h ott jóval nagyobb koncentrációban vannak jelen az éppen kioldódó savak. Talán ebben is lehet valami....
 
Én régebben esővíz csapvíz keveréket használtam, hogy lágyítsam a vizemet, mert nálunk 25gh 20kh körüli a víz, most mivel befagy a hordóm nehézkes az esővízgyüjtés, tárolás. A problémám, hogy azóta mióta csak csapvizet használok, valahogy nem akarnak bubizni a növényeim, a co2 adagolás ugyanannyi a tápozás is ugyanannyi. Csak a nagyon kemény vízre tudok gondolni, mint problémám oka. Sokkal szebb volt az akvárium gyöngyöző bubikkal:(
 
Én is használok esővízet vízlágyításra, jelenleg 100 liter nálam 80 liter esővízből és 20 litercsapvízből áll az aksiban.Eddíg tökéletesen bevállt , csak valamivel macerásabb az egész. Ellenben az ioncsrélt vízzel nem kell rá még pénzt sem áldozni.
Jelenleg az összkeménység az aksiban 7-8 körül van.
Azonban nem valószínű hogy huzamosabb ideíg esővízet fogok használni, mivel elég sok szennyeződést gyűjt be a levegőből, amire leér. :(
A növények viszont észrevehetően jobban érzik magukat. :D
 
én 10 tömegszázalékos foszforsavval csökkentem a pH-t az apisto-k kedvéért.
az amúgy 7.5-7.8-as pH-ju vizet 6.5 re levittem.
 
keszeg said:
artegor said:
én 10 tömegszázalékos foszforsavval lágyítom az apistoknak a vizet.
Erről írhatnál bővebben.
Én is szívesen olvasnám a módszered! Én továbbra sem tudom hogy kezdjek hozzá a ph csökkentéshez. A víz KH-ja is kulcsfontosságú. Ha valaki tud egy jó leírást a víz PH-KH viszonyáról, akkor az légyszi linkelje már.

más: Sok helyen örökös vita, de még mindig nem vagyok 100%osan biztos benne, hogy amit a GH teszt mér hiába összekénység nem tartalmazza a KH-t. Én 10-13nk-s GH-t mérek és 19nk-s KH-t. A GH teszt nem inkább az állandó keménységet méri?
:oops:
 
Skacok csak vissza kéne olvasni, a kh-Gh-t, keszeg már leírta. :oops:

Ezt a savazást meg tényleg kell erőltetni? (Komolyan kérdezem)
Nem elég a CO2?
 
jojo said:
Skacok csak vissza kéne olvasni, a kh-Gh-t, keszeg már leírta. :oops:

Ezt a savazást meg tényleg kell erőltetni? (Komolyan kérdezem)
Nem elég a CO2?
Tudom, nekem írta le:), de már annyi ellenvéleményt hallottam máshol. De akkor szikes vízben hogyan tudom megmérni a KH-t ha a teszt hibázik. Esetleg ha forralás után mérek GH-t és ezt kivonom a forralás előtti GH-ból, elvileg a forralás eltávolítja a változó(karbonátkeménységet).
Egy olyan legalább 6,5-7 közötti ph-t szeretnék a törperazbórák és a később érkező valamely caridina faj miatt elérni. Gondolom megvannak magasabb ph-n is de a szaporulatnak biztos h jót tesz, ha kicsit savasabb a víz.
 
jojo said:
Skacok csak vissza kéne olvasni, a kh-Gh-t, keszeg már leírta. :oops:

Ezt a savazást meg tényleg kell erőltetni? (Komolyan kérdezem)
Nem elég a CO2?

Nem lehet hogy nem a növényes akiban van, és a másikban nem adagol co2-t. Úgy tudom több akija van legalább 2 :)
 
Back
Oldal tetejére