• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Sziasztok,

4 napja üzemelő akvámban egy szintén új RO-szűrőből gh+ szal visszasózott vizet használok. A napi ajánlás szerinti vízcsere alkalmával mérek az akvában maradó és az ro-tartályban is tds-t, és így számolom a visszasózást.
Ez így nem egzakt. Az akvárium TDS-ét nem csak a gh+ adja. A cserevíznél korrekt a TDS-ből átszámítás, a berendezett üvegben nem.
Eddig stabilan meg is van a csere végeztével a kívánatosnak mondott 150TDS.
Persze. Mivel a vized vezetőképességét méri a TDS mérő.
Viszont ma kíváncsiságból csináltam egy-egy GH és KH csepptesztet.
Ezt kellene hasznáni ha a víz keménységét ellenőrizni akarod
A GH-m 5,0 , a KH viszont gyakorlatilag kimutathatatlanul kevés (már az első csepp reagens besárgította a mintát).
A seiryu keményít, kéne lennie. Valószínűleg az aktív talaj nyeli el még. Majd telítődik.
Co2-t oldok be, mára végre megközelítette a figyelő a lime színt.
Van pár (összesen kb 5 kg) Seiryu kövem. Azt hittem, az old ki karbonátokat, vagy rosszul tudom? A tartály 200 literes.
Szóval baj-e hogy nincs KH, de a tds amúgy jó? És ha baj, mit javasoltok? Álljak át a GA gh+\kh+ termékére a visszasózásnál?

@zsalapa
2-3 Kh kellene, ha CO2 is van, mert nagyon savas irányba tolja a vizet. Mennyi a Ph?
 
Ez így nem egzakt. Az akvárium TDS-ét nem csak a gh+ adja. A cserevíznél korrekt a TDS-ből átszámítás, a berendezett üvegben nem.
Talán nem jól fejeztem ki magam: vízcsere közben mérek TDS-t az akvában is és a gyűjtőtartályban is. Mivel szinte hajszálra 1/3:2/3 az arányom (1/3 az új víz), ez alapján ki tudom számolni, hogy a tartályt mekkora értékre "sózzam fel"... így feltöltés és szűrőindulás után már csak csekkolnom kell a végeredményt és eddig szépen kijött a matek. :)

Persze. Mivel a vized vezetőképességét méri a TDS mérő.
Igen, de elvileg ez egy rossz matekolással (lásd fentebb) csúszkálhatna. Igazából azért is írtam meg, hogy világossá tegyem, hogy a végeredmény a vízcserék után mindig optimális(nak mondott).
Ezt kellene hasznáni ha a víz keménységét ellenőrizni akarod
Azért persze gondolom nem kell minden egyes nap kémiázni?! 4 nap után úgy voltam vele, hogy ránézek. Az időmbe éppen belefért, de azt nem gondolnám, hogy ebből napi rutin lehetne. TDS-t fogok sűrűbben nézegetni meg persze a dropchecker színét.
A seiryu keményít, kéne lennie. Valószínűleg az aktív talaj nyeli el még. Majd telítődik.
Ahha, akkor ez lehet a háttérben, van 27 kg Amazonia a tankban+szubsztrátum alatta.

2-3 Kh kellene, ha CO2 is van, mert nagyon savas irányba tolja a vizet. Mennyi a Ph?
Ph-t jövő héttől tudok mérni, már úton van a szonda... Faunát addig nem is teszek az akvába, míg ezeket a számokat nem látom összefüggésükben. Talán majd addig is az újabb napok elteltével stabilizálódik a helyzet (pl. a talaj).

Nagyon köszönöm a gondolkodást és a választ!

@zsalapa
 
Azért persze gondolom nem kell minden egyes nap kémiázni?! 4 nap után úgy voltam vele, hogy ránézek. Az időmbe éppen belefért, de azt nem gondolnám, hogy ebből napi rutin lehetne. TDS-t fogok sűrűbben nézegetni meg persze a dropchecker színét.
A TDS addig egzakt, amíg a bekeverős edényben a RO+visszasózót méred. Addig van értelme számolgatni keménységet. Nem gondolom, hogy állandóan keménységet kéne mérni. Egyszerűen nem kell az üveg TDS értéke alapján visszalágyítani. Mert azt teszed a felvázolt metódussal. A TDS értéke felmehet halak, tápozás mellet 200 fölé is, mégsem tudhatod biztosan, hogy a kő dolgozott, vagy kakiltak a halak, növénytáp, esetleg bomlik egy gaz, ami ereget magából bármit. Egyszerűen a célértéket sózod a friss RO-n és hetente cserélsz 50% vizet. (az indítási sűrű vízcsere procedúra után.) Lesz ugyan egy természetes ingadozás a keménységben, de erre felesleges ráizgulni, ha seiryu köves az üveg. 🙂
 
Sziasztok!
Furcsa problémába ütköztem 2 héttel ezelőtt és azóta is tart. Adott egy 180 literes akvárium, amit visszasózott RO vízzel üzemeltetek. Eddig egy akvarista üzletben vettem a már kész vizet, amit csak felmelegítek egy fűtővel és már mehet is a heti 25% csere. De két héttel ezelőtt a srác már nem sózza, csak simán a 0-ás vizet árulja, így azt vettem. Vettem mellé Clear GH-KH Booster, hogy akkor visszasózom én. Aha, itt kezdőttek a bajok. A gyártó szerint 2 kanál ( amit adott az üvegben), vagy 2 g booster 10 liter vízhez adva 8GH és 3 KH lesz az eredmény. Ez a baj, hogy nem. 2 g, mert patikai mérleggel mértem inkább, sózás nekem 2 GH és 4 KH értéket produkált. Mondom ez nem jó, lehet benéztem a csepteszt fiolát és fordítva mértem. Újra megmértem, GH 2 KH4. Ajaj, ez baj. Tettem még 2 g boostert a 10 literhez, így már volt benne 4 g . Az eredmény pár óra oldódás után 4 GH 3 KH. Mondom oké, alakul, teszek még bele. 6g sózás eredménye újra 4GH 3KH. És persze nem oldódik fel rendesen, hiába kavarja egy szivattyú a vizet szivacs nélkül és tartja 24 fokon egy fűtőtest. A víztesztet JBL cseptesztel néztem, amiben meg lehet bízni, mert a srác serra cseptesztel mutatta a sózott vizet 7 GH 3 KH értékkel, amit megmértem a JBL tesztel és ugyan annyit kaptam. Mi lehet a gond? Egyszerűen leginkább kidobnám ezt a tégely fehér micsodát. Van valakinek ezzel tapasztalata?
shopping
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Furcsa problémába ütköztem 2 héttel ezelőtt és azóta is tart. Adott egy 180 literes akvárium, amit visszasózott RO vízzel üzemeltetek. Eddig egy akvarista üzletben vettem a már kész vizet, amit csak felmelegítek egy fűtővel és már mehet is a heti 25% csere. De két héttel ezelőtt a srác már nem sózza, csak simán a 0-ás vizet árulja, így azt vettem. Vettem mellé Clear GH-KH Booster, hogy akkor visszasózom én. Aha, itt kezdőttek a bajok. A gyártó szerint 2 kanál ( amit adott az üvegben), vagy 2 g booster 10 liter vízhez adva 8GH és 3 KH lesz az eredmény. Ez a baj, hogy nem. 2 g, mert patikai mérleggel mértem inkább, sózás nekem 2 GH és 4 KH értéket produkált. Mondom ez nem jó, lehet benéztem a csepteszt fiolát és fordítva mértem. Újra megmértem, GH 2 KH4. Ajaj, ez baj. Tettem még 2 g boostert a 10 literhez, így már volt benne 4 g . Az eredmény pár óra oldódás után 4 GH 3 KH. Mondom oké, alakul, teszek még bele. 6g sózás eredménye újra 4GH 3KH. És persze nem oldódik fel rendesen, hiába kavarja egy szivattyú a vizet szivacs nélkül és tartja 24 fokon egy fűtőtest. A víztesztet JBL cseptesztel néztem, amiben meg lehet bízni, mert a srác serra cseptesztel mutatta a sózott vizet 7 GH 3 KH értékkel, amit megmértem a JBL tesztel és ugyan annyit kaptam. Mi lehet a gond? Egyszerűen leginkább kidobnám ezt a tégely fehér micsodát. Van valakinek ezzel tapasztalata?
shopping
Szia,

Egyszer én is vettem ebből az izéből, kipróbálás címszóval (mondjuk nem tudom minek, mert a GA-s termékekkel teljesen meg vagyok elégedve).
Ugyanezek a problémáim voltak nekem is:
1. Iszonyú nehezen/sehogy nem oldódik fel rendesen. 1 héttel később talajporszívózáskor is szívtam le feloldatlan darabkákat. Pedig próbáltam még a cserevizes vödörben is feloldani, kavargatva.
2. A gyári adagolásnál sokkal többet kellett hozzáadni egységnyi vízhez. Ez mondjuk lehet, hogy a rossz oldódás miatt van.

Azóta is ott áll a szekrényben, jó szívvel még ingyen se adnám oda senkinek :D
Nem jó cucc, én azt ajánlom szerezz be Te is más kipróbált, megbízható gyártótól.
 
Szia,

Egyszer én is vettem ebből az izéből, kipróbálás címszóval (mondjuk nem tudom minek, mert a GA-s termékekkel teljesen meg vagyok elégedve).
Ugyanezek a problémáim voltak nekem is:
1. Iszonyú nehezen/sehogy nem oldódik fel rendesen. 1 héttel később talajporszívózáskor is szívtam le feloldatlan darabkákat. Pedig próbáltam még a cserevizes vödörben is feloldani, kavargatva.
2. A gyári adagolásnál sokkal többet kellett hozzáadni egységnyi vízhez. Ez mondjuk lehet, hogy a rossz oldódás miatt van.

Azóta is ott áll a szekrényben, jó szívvel még ingyen se adnám oda senkinek :D
Nem jó cucc, én azt ajánlom szerezz be Te is más kipróbált, megbízható gyártótól.
Köszi szépen, akkor repül ki egyenest a nagykukába 🤣 Lassan úgyis rendelnem kell a GA-ból, rendelek GH KH plust is 🤣
 
Sziasztok,

4 napja üzemelő akvámban egy szintén új RO-szűrőből gh+ szal visszasózott vizet használok. A napi ajánlás szerinti vízcsere alkalmával mérek az akvában maradó és az ro-tartályban is tds-t, és így számolom a visszasózást. Eddig stabilan meg is van a csere végeztével a kívánatosnak mondott 150TDS.
Viszont ma kíváncsiságból csináltam egy-egy GH és KH csepptesztet.
A GH-m 5,0 , a KH viszont gyakorlatilag kimutathatatlanul kevés (már az első csepp reagens besárgította a mintát).
Co2-t oldok be, mára végre megközelítette a figyelő a lime színt.
Van pár (összesen kb 5 kg) Seiryu kövem. Azt hittem, az old ki karbonátokat, vagy rosszul tudom? A tartály 200 literes.
Szóval baj-e hogy nincs KH, de a tds amúgy jó? És ha baj, mit javasoltok? Álljak át a GA gh+\kh+ termékére a visszasózásnál?

@zsalapa
Nem tudom milyen halakat akarsz betelepíteni de ha nincs kh az akváriumban a ph nagyon instabill lessz és az nagyon veszelyes és még ha a co2 t is nyomod az komoly szerintem azzal állj le ráersz később ha már stabillak az értékeid és tegyél be zuzott korallt mert azzal tudod emelni a karbonat keményseget csak magát peldaul a Discus halnak es a kristály garnélának pont jó a 0 s kh de a ph ingadozas az akkor is fennáll ?☹️?nem egyszerű...nem vagy ezzel a problemaval egyedül
Nálam pl ugyanugy érthetetlen hogy nekem is nagyon alacsony a kh 2 s visszont a ph t mértem es 7,fellett van ha a kémiat vesszük akkor most hogy is van ez????hát elég érdekes ...Ki érti ezt?😅 es en csak folyékony CO2 t nyomatok es azt is ritkán de mégis valamiért ez a helyzett es mivel a GH 10 s 11 de sajnos én nem tudom megoldani a zuzott korallal mert 7 felett van ugye a ph de neked valoszinű hogy alacsony a ph is ezert neked működni fog en meg felezek csapvizzel es ugy fogom tudni visszaallitani legalább is remélem🙂 visszasózott vizet használok én is kh/gh emelővel es ilyen Gh ertéknél fogalmam sincs
mitöl ilyen kevés a kh értékem semmi olyan nincs az akváriumba ami azt befolyasolna..mivel csak gh emelőt használsz egyértelmű hogy 0 kh egy RO viznél es ertelemszerűen kh /gh es problema letudva ,de latod itt vagyok en példának ezért irtam le neked nem olyan egyszerű mint ahogy mi azt elképzeljük😆folyamatos mérés kh/gh kombo só es ha nem tudod megmozdítani akkor mészkő korall
erdekes dolog a kémia remélem azert tudtam valamennyit segíteni🥰
Sziasztok,

4 napja üzemelő akvámban egy szintén új RO-szűrőből gh+ szal visszasózott vizet használok. A napi ajánlás szerinti vízcsere alkalmával mérek az akvában maradó és az ro-tartályban is tds-t, és így számolom a visszasózást. Eddig stabilan meg is van a csere végeztével a kívánatosnak mondott 150TDS.
Viszont ma kíváncsiságból csináltam egy-egy GH és KH csepptesztet.
A GH-m 5,0 , a KH viszont gyakorlatilag kimutathatatlanul kevés (már az első csepp reagens besárgította a mintát).
Co2-t oldok be, mára végre megközelítette a figyelő a lime színt.
Van pár (összesen kb 5 kg) Seiryu kövem. Azt hittem, az old ki karbonátokat, vagy rosszul tudom? A tartály 200 literes.
Szóval baj-e hogy nincs KH, de a tds amúgy jó? És ha baj, mit javasoltok? Álljak át a GA gh+\kh+ termékére a visszasózásnál?

@zsalapak
 
Sziasztok,

4 napja üzemelő akvámban egy szintén új RO-szűrőből gh+ szal visszasózott vizet használok. A napi ajánlás szerinti vízcsere alkalmával mérek az akvában maradó és az ro-tartályban is tds-t, és így számolom a visszasózást. Eddig stabilan meg is van a csere végeztével a kívánatosnak mondott 150TDS.
Viszont ma kíváncsiságból csináltam egy-egy GH és KH csepptesztet.
A GH-m 5,0 , a KH viszont gyakorlatilag kimutathatatlanul kevés (már az első csepp reagens besárgította a mintát).
Co2-t oldok be, mára végre megközelítette a figyelő a lime színt.
Van pár (összesen kb 5 kg) Seiryu kövem. Azt hittem, az old ki karbonátokat, vagy rosszul tudom? A tartály 200 literes.
Szóval baj-e hogy nincs KH, de a tds amúgy jó? És ha baj, mit javasoltok? Álljak át a GA gh+\kh+ termékére a visszasózásnál?

@zsalapa
Ha ilyen alacsony értékekkel akvarizálsz tegyél be a talajra zuzott korallt az mindig segiteni fog
Es igen kh /gh komboval vegezd a sózást ugye elvileg egyenlő arányban emel ,de ez sem fogja garantálni neked az áll karbonat keménységet főleg ha CO2 oldasz folyamatosan tarsd 4 -5 értéken a kh annál lejebb a ph ingadozás mar fent áll es az kinyirja a halakat veszélyes attól még lehet lágy a vized pl egy 5 kh-8 gh az teljesen jo
Egyedül akkor tarsd meg ezt az alacsony erteket ha Discus halakat szeretnél tartani de akkor használnod kell olyan sót ami puffereli a ph t es szinten tartja nem engedi ingadozni
Remélem tudtam segiteni🥰
 
Ha ilyen alacsony értékekkel akvarizálsz tegyél be a talajra zuzott korallt az mindig segiteni fog
Es igen kh /gh komboval vegezd a sózást ugye elvileg egyenlő arányban emel ,de ez sem fogja garantálni neked az áll karbonat keménységet főleg ha CO2 oldasz folyamatosan tarsd 4 -5 értéken a kh annál lejebb a ph ingadozás mar fent áll es az kinyirja a halakat veszélyes attól még lehet lágy a vized pl egy 5 kh-8 gh az teljesen jo
Egyedül akkor tarsd meg ezt az alacsony erteket ha Discus halakat szeretnél tartani de akkor használnod kell olyan sót ami puffereli a ph t es szinten tartja nem engedi ingadozni
Remélem tudtam segiteni🥰
Az akvatalajok általában tőzeget tartalmaznak, és csökkentik a víz KH-értékét – ez azonban nem tart örökké néhány hónapig, ha a víz közepesen kemény.
Mivel azt írja zsalapa, hogy Seiryu követ használ az elég kalciumnak, minek tenne be zúzott korallt? A Co2 hozzáadása csökkenti a víz pH-ját, de nem befolyásolja a lúgosságot.
úgy tudod megváltoztatni a pH-szintet, hogy nem változtatod jelentősen a KH-szintet. Ennek kiváló példája a CO2 befecskendezés, amely megsavanyítja a vizet és csökkenti a pH-t, de nem változtatja meg a víz karbonátkeménységét.
tehát ne az lebegjen a szemed előtt, hogy a co2 miatt alacsony a KH... :)
 
Az akvatalajok általában tőzeget tartalmaznak, és csökkentik a víz KH-értékét – ez azonban nem tart örökké néhány hónapig, ha a víz közepesen kemény.
Mivel azt írja zsalapa, hogy Seiryu követ használ az elég kalciumnak, minek tenne be zúzott korallt? A Co2 hozzáadása csökkenti a víz pH-ját, de nem befolyásolja a lúgosságot.
úgy tudod megváltoztatni a pH-szintet, hogy nem változtatod jelentősen a KH-szintet. Ennek kiváló példája a CO2 befecskendezés, amely megsavanyítja a vizet és csökkenti a pH-t, de nem változtatja meg a víz karbonátkeménységét.
tehát ne az lebegjen a szemed előtt, hogy a co2 miatt alacsony a KH... :)
Igen ez igaz de minél alacsonyabb a Ph és savasabb a víz annál inkább lessz instabill és ingadozni fog ráadásul a ilyen alacsony ph nál már a nitrifikacio lelassul leáll a jo baktériumoknak kedvezőtlen megborul az egyensúly egy 0kh es egy 5 gh nál ugy hogy CO2 is adagolva van a ph mennyire alacsony lehet ez mar tul savas és nagyon keves lehet az asvanyi anyag is abszolut rossz feltételek
Tehát összeségében egy nagyon le lágyitott víz sokkal inkább veszélyes es elhetetlen mintha csapvízben tartaná öket
 
Igen ez igaz de minél alacsonyabb a Ph és savasabb a víz annál inkább lessz instabill és ingadozni fog ráadásul a ilyen alacsony ph nál már a nitrifikacio lelassul leáll a jo baktériumoknak kedvezőtlen megborul az egyensúly egy 0kh es egy 5 gh nál ugy hogy CO2 is adagolva van a ph mennyire alacsony lehet ez mar tul savas és nagyon keves lehet az asvanyi anyag is abszolut rossz feltételek
Tehát összeségében egy nagyon le lágyitott víz sokkal inkább veszélyes es elhetetlen mintha csapvízben tartaná öket
Feleslegesen gyúrjátok a semmit. A kérdésére @zsalapa már kapott választ, nem lettek újabb kérdései. A vízkémia meg már sokszor át lett rágva. Inkább indíts egy naplót, és mutass egy üveget, hogy láthassuk, mi van a tudásod mögött. Akivel vitatkozol, van tapasztalata, meg is osztja rendszeresen ennek a közösségnek. Megvan a 25 hozzászólásod, letelt a 2 hetes próbaidőd, posztolhatsz képekkel egy naplóban, amit elindíthatsz. Legyél a közösség aktív tagja. A tanácsot szívesen vesszük, főleg, ha van mellette valami látható is. Hajrá! 😉🐟🐠🌿🌱☘️
 
Feleslegesen gyúrjátok a semmit. A kérdésére @zsalapa már kapott választ, nem lettek újabb kérdései. A vízkémia meg már sokszor át lett rágva. Inkább indíts egy naplót, és mutass egy üveget, hogy láthassuk, mi van a tudásod mögött. Akivel vitatkozol, van tapasztalata, meg is osztja rendszeresen ennek a közösségnek. Megvan a 25 hozzászólásod, letelt a 2 hetes próbaidőd, posztolhatsz képekkel egy naplóban, amit elindíthatsz. Legyél a közösség aktív tagja. A tanácsot szívesen vesszük, főleg, ha van mellette valami látható is. Hajrá! 😉🐟🐠🌿🌱☘️
Feleslegesen gyúrjátok a semmit. A kérdésére @zsalapa már kapott választ, nem lettek újabb kérdései. A vízkémia meg már sokszor át lett rágva. Inkább indíts egy naplót, és mutass egy üveget, hogy láthassuk, mi van a tudásod mögött. Akivel vitatkozol, van tapasztalata, meg is osztja rendszeresen ennek a közösségnek. Megvan a 25 hozzászólásod, letelt a 2 hetes próbaidőd, posztolhatsz képekkel egy naplóban, amit elindíthatsz. Legyél a közösség aktív tagja. A tanácsot szívesen vesszük, főleg, ha van mellette valami látható is. Hajrá! 😉🐟🐠🌿🌱☘️
Az egesz felesleges mindenki máskepp kezeli az akvariumot nem lehet álltalanossagrol beszelni mindenkinek ugy kell kezelni ami bevallt peldaul ha valaki elso perctol tesz be kemiai szűrőt akkor hiaba a nagy okossag hogy nem kell allandora a kemiaiszűres meg karos ha addig használta es bevált hallgat a tanácsokra és kiveszi akkor tuti csak bajt okozz a sajat ökoszisztemajaban felborul az egesz es pusztulni kezd
Persze tanacsokat tapasztalatokat lehet cserélni csak kurvara felesleges mert ami nalad bevállt vagy nalam az nem biztos hogy neki is befog
Sajat maga kell kitapasztalja es kezelje es azt csak ő tudja mi nem tudhatjuk
Ennyi
 
ha valaki elso perctol tesz be kemiai szűrőt akkor hiaba a nagy okossag hogy nem kell allandora a kemiaiszűres
Ez a topik nem a szűrésről és nem szűrőanyagokról szó, így ezt kár volt ide körmölni...
Persze tanacsokat tapasztalatokat lehet cserélni csak kurvara felesleges mert ami nalad bevállt vagy nalam az nem biztos hogy neki is befog
még is megtetted 😁
Sajat maga kell kitapasztalja es kezelje es azt csak ő tudja mi nem tudhatjuk
van benne némi igazság, de egy kezdő akvaristának nincs mire támaszkodnia, így minden tanács jól jöhet neki. Valahol el kell kezdenie és utána, mikor tisztázódik, megérti a folyamatokat már mehet a saját feje után. ;)

részemről OFF!
 
Igen adtam de az egy álltalanos kémia alap
Ami persze sose vagy ritkan müködik a valosagban
En ismerek olyat aki meg a szűrőszivacsot is csapvizalatt mossa ki es mar csak akkor cserel vizet amikor az algatol nem. Latszanak a halak es elnek virulnak agyon csapni nem lehet őket sőt szaporodnak tele van kis halakkal állandoan😃😅
Es olyat is akinek a napi 24 oraja masrol se szol akvarium fan mindent a tokeletes legyen motto es megis pusztulnak idorol idore a halai
Szerintem minel többet agyalsz rajta es varialsz annal többet artasz vele
 
Back
Oldal tetejére