• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paracheirodon innesi - Neonhal

Arizona

Tapasztalt kertész
102792.jpg


Tudományos név : Paracheirodon innesi
Magyar név: Neonhal
Csoport: Pontylazacok
Származás: Az Amazonas felső folyása.
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: Árnyékos vizek.
Viselkedés: Társas, rajokban él.
Táplálkozás: Mindenevő, kedveli a kis legyeket (drosophilia).
Szaporítás: Nehéz.
Medence: Minimum 50 literes
Halnépesség: 50 literre 6-8 hal
Dekoráció: Sötét talaj, gyökerek, sok növény.

Hőmérséklet: 20-24°C
pH: 6,5-7,2.
Keménység: 10-15 NK°

102793.jpg


Megjegyzés: A vörösneon és a neonhalak (utóbbi hűvösebb vizet kíván) a két legismertebb pontylazac. A nőstény abban különbözik a hímtől, hogy az oldalán végigfutó kék csíkja görbe, s hogy felnőtt korában kövérebb a hímnél. Ha sikeres szaporítást akarunk, különítsük el a szaporodó párt egy medencébe, melynek az aljára előzőleg egy műanyag rácsot helyeztünk, hogy a szülők ne tudják majd felfalni az ikrákat. A víz tartalmazzon ásványi anyagokat (keménysége 0,5-2 NK°) s a pH-ja 5,8 körül legyen. Egy tőzeglemezzel biztosítani tudjuk, hogy a pH alacsony maradjon, s ezzel csökkentjük annak az esélyét, hogy az ikrák megpenészedjenek. A medencét el kell sötétíteni, mert az ikrák nem fejlődnek fényben. Az ivadékokat etessük infuzóriumokkal, később pedig sóféreglárvákkal. A gyakori vízcsere s a víz keménységének fokozatos növelése kedvez az ivadékok növekedésének.

102794.jpg
 
Nálam 15 db neon van, és az a gondom, hogy a növények között vannak egész nap.Persze mikor etetési idő van, akkor egyből feljönnek, de addig lent bújkálnak.Mit lehetne tenni? Nem hinném, hogy a világításom a probléma(0,8 watt/liter), mert amikor még nem volt ilyen erős, akkor is ugyanígy viselkedtek. Láttam már 2watt/literes aksiban is vígan úszkálni a neonokat...
 
dekalabda00 said:
Nálam 15 db neon van, és az a gondom, hogy a növények között vannak egész nap.Persze mikor etetési idő van, akkor egyből feljönnek, de addig lent bújkálnak.Mit lehetne tenni? Nem hinném, hogy a világításom a probléma(0,8 watt/liter), mert amikor még nem volt ilyen erős, akkor is ugyanígy viselkedtek. Láttam már 2watt/literes aksiban is vígan úszkálni a neonokat...

Szia Deka (itt is) :)

A neonhalakról el lehet mondani, hogy a sötétebb, nyugalmasabb helyet szeretik. Ez a tulajdonsága a génjeikben van. A színezete se véletlen. Ha már láttad volna valaha, hogy milyen vízben (fekete víz) vannak a természetes élőhelyükön, akkor a válasz nyilvánvaló lenne. Ezek a színek segítenek benne, hogy felismerjék egymást, hogy tudnak hatékonyan csapatba rendeződni, kommunikáció, stb.
A halak színezete nagyon sok dolgot elárul természetükről, életkörülményeikről.
Ha nem volna az akváriumba számukra megfelelő búvohely, folyamatos stressz alatt állnának, ami nem a hosszú élet titka. Őket így kell elfogadni és így kell tartani.
 
dekalabda00 said:
Nálam 15 db neon van, és az a gondom, hogy a növények között vannak egész nap.Persze mikor etetési idő van, akkor egyből feljönnek, de addig lent bújkálnak.Mit lehetne tenni? Nem hinném, hogy a világításom a probléma(0,8 watt/liter), mert amikor még nem volt ilyen erős, akkor is ugyanígy viselkedtek. Láttam már 2watt/literes aksiban is vígan úszkálni a neonokat...
Biztos, hogy "bujkálnak"? Szerintem jól érzik magukat a halaid, csak ez a viselkedés a természetükből adódik. Egyrészt ugye ahogy említették igényelnék a sötétebb vizet, árnyasabb helyeket, másrészt a rajhalak viselkedése különbözőképpen alakul egy akváriumban, mint a természetben. Kicsit elkanyarodva, de kiegészíteném az eddig elhangzottakat. A régi akvarista fórumon is többször előkerült ez a kérdés, vagy egy ehhez hasonló, hogy "miért nem úsznak együtt a neonok"? Bár nem vagyok etológus, de szerintem teljesen normális, hogy egy akváriumban a rajhalak nem feltétlenül alkotnak rajt, hanem inkább szétszélednek a növények közé. Eleinte nálam is egyben és elöl volt a csapat, de egy idő óta gyakorlatilag csak este etetéskor vannak mind együtt, napközben meg szépen elvannak a növények között.

Ezzel kapcsolatban egy kis kitérő: a rajhalaknál a csapatnak elsősorban védelmi funkciója van. Ismereteim szerint a halrajok nagyságát és koncentráltságát - természetes körülmények között - két dolog határozza meg. Egyrészről minél nagyobb a csapat, annál hatékonyabban látja el a védelmi funkciót, a ragadozók ugyanis sokkal nagyobb eséllyel kapnak el egy magányos halat, mint egy adott egyedet a csapatból. (Ez részint abból adódik, hogy ha mondjuk száz hal úszik együtt, akkor az egyes halak veszélyeztetettsége egy a százhoz, valamint abból, hogy az egyedek sokasága megzavarja a ragadozó összpontosítását. Ezt egészíti ki még az a hatás is, hogy a halak állandó, szinkronizált mozgása egyetlen nagy állat képzetét keltheti a ragadozóban, és ez szintén megzavarhatja viselkedését. Pontosan ezért a ragadozók általában a leszakadó állatokra koncentrálnak és/vagy a raj egységét próbálják megbontani.) A másik oka a halrajok kialakulásának talán inkább a tengeri halakra jellemző. A fentieken túl a halak egy bizonyos egyedsűrűséget elérve vonzani kezdik társaikat, ezért láncreakciószerűen alakulhatnak ki a hatalmas, akár több százmilliós (!) halrajok (tipikusan heringek). (Egyébként a halrajok viselkedése - és az ezt leíró "önorganizációs modell", hiszen a halrajnak nincs "vezetője" - szerintem egy roppant érdekes, és sok megválaszolatlan kérdést rejtő területe az etológiának.)

Visszatérve az akváriumokhoz látható, hogy ehhez képest - még egy biotóp akváriumban is - teljesen más a helyzet. A természetben a (csapat)halak sokkal többet, illetve nagyobb területen mozognak, közben pedig folyamatosan ingerek érik őket. Az akváriumban nyilván elég ritkán bukkan fel ragadozó, a környezet állandó, stb. így a félelemérzet is hamar eltűnik. (Viszont ha pl. belenyúlunk a vízbe és feléjük kapunk elég gyorsan összeugrik a raj, ha ehhez van elég hely.)

Mindezek miatt egy már "belakott", biztonságosnak megismert akváriumban nem feltétlenül van szükségük a rajban történő mozgásra. Ha sok a növény, akkor simán elbóklásznak közöttük, míg elöl, a nyílt térben értelemszerűen kevesebbet vannak, vagy ha mégis, akkor - bár ez talán egy nagyobb akváriumban jobban érvényesülne - inkább együtt maradnak. Sejtésem szerint a medence mérete is befolyásolhatja a viselkedésüket. Egy kisebb aksiban talán inkább eloszlik a csapat (mivel a medence mérete miatt még így sem kerülnek túl messze egymástól), míg egy nagyobb akváriumban - gondolom - inkább együtt maradnak. (Arra egyébként kíváncsi lennék, hogy a vadon fogott rajhalak ugyanígy viselkednek-e, vagy esetükben hangsúlyosabb-e a rajba rendeződés...)
 
Én kimondottan utálom a fátylasított halakat.. :( a neon original a szép... ;) ;) ;) mutációban max a gyémánt szin, az ami jó.. :)
122236.jpg

122237.jpg
 
"A gyakori vízcsere s a víz keménységének fokozatos növelése kedvez az ivadékok növekedésének."

Biztos :?:
 
Sziasztok! Nagyon gyorsan szükség lenne segítségre..az egyik neonhalam oldalán valami bolyhos fehér folt jött ki..nem tudom mi lehet félek hogy fertőző ezért már kiszedtem a többiektől külön kis edénybe vízel együtt..lécci segítsetek sürgősen!!!!!
 
Halpenészre tippelnék http://diszhal.info/cikkek/halbetegsegek.php
• A tünetek: A gombák a halak testén vagy az ikráikon bolyhos csomókat alkotnak. Nagyon hamar kifejlődnek, az egész testet vagy az összes ikrát beborítják, s a halak vagy ikrák halálát okozzák.
• Az okok: A betegséget a Saprolegnia diclina és Saprolegnia ferax, az Achlya nemzetségbe tartozó penészgombák okozzák. Ezeknek a gombáknak és a halpenész kialakulásának mindenfajta sérülés jó melegágya. Ugyanakkor a halak testét borító nyálka hatásosan fékezi a penész terjedését.
• Kezelés: Az akvarista-szakboltokban mindenütt árulnak gombaölő készítményeket, melyekkel egyszerű kezelni a nemrég megfertőződött halakat. Ugyanezekkel az ikrák is gyógyíthatók. Vigyázzunk az adagolással: be kell tartani a gyártó által ajánlott adagot.
 
dekalabda00 said:
A neonhalakról el lehet mondani, hogy a sötétebb, nyugalmasabb helyet szeretik. Ez a tulajdonsága a génjeikben van. A színezete se véletlen. Ha már láttad volna valaha, hogy milyen vízben (fekete víz) vannak a természetes élőhelyükön, akkor a válasz nyilvánvaló lenne. Ezek a színek segítenek benne, hogy felismerjék egymást, hogy tudnak hatékonyan csapatba rendeződni, kommunikáció, stb.
A halak színezete nagyon sok dolgot elárul természetükről, életkörülményeikről.
Ha nem volna az akváriumba számukra megfelelő búvohely, folyamatos stressz alatt állnának, ami nem a hosszú élet titka. Őket így kell elfogadni és így kell tartani.

Az általános vélekedés valóban ez,azonban több olyan természetfilmet is láttam ahol kifejezetten fehér vízben,és verőfényes helyeken bandáztak.A közéjük többször lecsapó jégmadár ellenére elég nyugodtan viselkedtek,nem menekültek hanyatt homlok árnyékba.Nálam is van vagy száz db,és egyáltalán nem tartják a rajt,csak ha valamilyen zaklatás éri őket,egyébként meg teljesen szétszélednek.A medencém felett van két refi is a nézegetéshez,ha csak azok vannak felkapcsolva a neonok meg nem ,akkor is egyből összeugranak.Ilyenkor a fele akva árnyékos és egyből elbizonytalanítja őket.A rézlazacok is ugyanezt teszik,úgyhogy szerintem a természetre ebben az esetben sem modhatjuk, hogy csak ilyen, vagy csak olyan.
 
Sziasztok!
Szerintetek a 31L-es növényes akváriumomban tarthatóak vörös neonok?
Ha igen mennyi?
Köszönöm!
 
Hali!

Sajnálattal olvasom (és még nagyobb sajnálattal, veszem tudomásul, hogy itt is előfordul) , hogy sokan tartják ilyen kis aksiban a csapathalakat.(de mást is! :evil: )
A neonoknak illik legalább 80 cm hosszú akvárium, sokkal jobban mutatnak a hosszú kiúszótérben és csapatban nagyon jól néznek ki.Egy ilyen kis aksiban úgy sem tudsz sokat tartani és csak lézengenének.

Nem vagyok ugyan elszán zöld, de azért adjuk meg a halaknak a megfelelő méltóságot,még akkor is ha csak állatok.

(Persze nem lihegem túl a témát de úgy érzem,hogy ezen a fórumon sokkal nagyobb tudású csapat van és mégis látok kis aksiba nem odaillő halakat.Ez egy kicsit fáj és meghökkent. :eek: )
 
Sziasztok az akimban nekem is van egy csapat neon. 25-30 darab (175 liter). Az aki nyitott teteju.Nemtudom hogy ez normalis (szerintem nem) de 2/3 naponta alltalaban a foldon talallok egy halacsakat holtan.....Miert van ez hogy kiugralnak az akibol?? a viz homerseklete 24 fok.
 
baji66 said:
Sziasztok az akimban nekem is van egy csapat neon. 25-30 darab (175 liter). Az aki nyitott teteju.Nemtudom hogy ez normalis (szerintem nem) de 2/3 naponta alltalaban a foldon talallok egy halacsakat holtan.....Miert van ez hogy kiugralnak az akibol?? a viz homerseklete 24 fok.

Lehet valami vízparaméter az oka, vagy a nagy áramoltatás időnként rásegít a hirtelen irányváltoztatásukra, de lehet az is, hogy kicsit kergetik egymást aminek ez a vége. Nem tudom, hogy a jelentség nap közben történik vagy inkább este, de estére le lehet fedni egy vékony plexi, akril lappal. vagy csinálsz egy 5cm-t plexi keretet körbe ami levehető.
 
Most újrarendezés után nekem is kiugrott egy neon. Bele az akvárium mellett lévő 10 literes edénybe amiben egy két csiga van. Ez volt már a 4. ilyen eset. Jó hogy ugyan arra ugrálnak :D
 
Sziasztok. Van nekem 14 db neonhalam. 15 volt az elején. El tud tűnni egy hal nyom nélkül? :)
Csilliószor megszámoltam őket, nem, nem tévedtem. Lefényképeztem az egész bagázst és fényképről is megszámoltam őket. Egyszerűen nincs sehol. Az egyiket nemrég bekapta a szűrő. A kis szörvájvor túlélte, azóta is vígan ficánkol a vízben. Elég átlátható az aksim, de egyszerűen nem találom. Ki nem ugrott, mert zárt tetős. Szűrő nem kapta be, nemrég takarítottam, akkor megtaláltam volna. ADA Dragon köveim vannak. Elképzelhető az, hogy bekíváncsiskodott valamelyik kő résén/lyukán, bestresszelt és nem talált ki? Nem tudok másra gondolni.

Várom az ötleteket.
 
Nigro said:
Amano garnélák elpucolják egy éjszaka alatt, ha elpusztul. (Pl.)

Tényleg??? Nekem eltűnt egy fekete neonom pár napja, és már tűvé tettem érte az egész medencét, de nem találtam meg. A 8 amanom ennyire gyors takarító lenne?
 
Back
Oldal tetejére