• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium építéssel kapcsolatban

Sziasztok! Nagyon inspiráló ès lelkesítő mindenki viváriuma. Regisztráció óta mivel elèg friss vagyok csak a korábbi èpítèseket ès infókat olvasom.
Jelenleg tanulónak tartom magam aki most ismerkedik meg egy olyan dologgal ami messze menően több mint valami hobbi.
Vannak azèrt kèrdèseim is.
Szeretnèk èpíteni egy viváriumot èn is. A terv egy 70x40x50-es akvárium mert a hely ahova kerülne kb egy ilyet enged meg magának.
A fő kèrdès,hogy mivan akkor ha nyitott a teteje? Meg lehet e úszni pc venti nèlkül a dolgot? Vagy belülre azèrt kell mindenkèppen egy venti a levegő mozgatása miatt? Nyílván növèny függő a dolog de a tillandsia ès orchidea bromèliák közül sok lakásban is tartható. Ha nyitott a teteje akkor gondolom egy hideg ködgèp vagy párásítónak cèlszerű menni?
Vagy ez inkább látványelem? Bár szerintem mivel az egèsz teteje nyitott soha a büdös èletben nem lesz 60-70% a páratartalom.
Egyèbkènt olyannyira a tervezès fázisában vagyok,hogy mèg egy akvárium sincs hozzá, egy kicsi tillandsiám van meg pár fa darabom a kèsöbbi rendezèshez.
A koncepció az lenne egyèbkènt,hogy faágak ès egyebek lógnának ki felül,rajtuk moha tillandsia. Egyfajta a "termèszet utat tőr magának" elven. Nem lehet bezárni mert növekszik alkalmazkodik ès kitör. Mèg nem kristályosodott ki a dolog.
Sajnos jelenleg úgy áll a dolog,hogy korlátozottak az erőforrások ès így "szarból lègvárat" kellene majd èpíteni. :D
A világításban sem vagyok biztos vannak ezek a szuper ledes Skylight lámpák ami bejön csak szintèn drága nagyon.
Minden vèlemèny,tipp,meglátás èrdekelne. ;)
Természetesen ha majd van rá igèny akkor az èpítès menetèt,folyamatát szívesen megosztom másokkal. :)
Köszönöm szépen!
 
Nekem tető nélkül ment a 100x45x45, mielőtt a békák beköltöztek. Esőztető rendszer volt, párásító nem. Ha csinálsz egy nedvességtartó aljzat réteget, akkor az meg az esőztető elég a növényeknek, nem kell párásítani. És így nem kell venti sem. Viszont ha "kitör" az üvegen kívülre, azt kézzel spriccelni kell minden nap.

Világításból érdemes komolyat venni, nem kell kifejezett terráriumi, mint a Skylight, akvarisztikai lámpák és tökéletesen megfelelnek, de a fényerő számít. Erősebb lámpánál kisebb, kompaktabb növényeket kapsz, ez főleg az alsó részen számít, és sokkal szebben kijönnek a növények színei. Gyengébb lámpával minden nyurga és zöld lesz.
 
Nekem tető nélkül ment a 100x45x45, mielőtt a békák beköltöztek. Esőztető rendszer volt, párásító nem. Ha csinálsz egy nedvességtartó aljzat réteget, akkor az meg az esőztető elég a növényeknek, nem kell párásítani. És így nem kell venti sem. Viszont ha "kitör" az üvegen kívülre, azt kézzel spriccelni kell minden nap.

Világításból érdemes komolyat venni, nem kell kifejezett terráriumi, mint a Skylight, akvarisztikai lámpák és tökéletesen megfelelnek, de a fényerő számít. Erősebb lámpánál kisebb, kompaktabb növényeket kapsz, ez főleg az alsó részen számít, és sokkal szebben kijönnek a növények színei. Gyengébb lámpával minden nyurga és zöld lesz.
Köszi! Igen sejtem,hogy ami kilóg az kèszi permetezővel kell kezelni.
Talajra azt terveztem amit a legtöbben agyag golyó,geotextil ès Amazonia.

A lámpa tekintetèben elèg homály van mèg, termèszetesen szeretnèk a növènyeknek megfelelő világítást.
Kèrdèsem az,hogy mennyire fontos,hogy a lámpák melegítsenek is?
Elèg ha arra figyelek,hogy 4-6000k-s izzók,fènycsövek legyenek?
 
Melegítenie nem kell a lampanak, de a legtöbb fajta ugyis fog. Színhőmersekletben 6500K az ideális itt is. Nekem pl a 4 fénycsobol 2 6500K,1 4000K es 1 grolux. A 4000K csak azért van bent, hogy ne legyen annyira hideg fény, így barátságosabb a látvány.
 
Melegítenie nem kell a lampanak, de a legtöbb fajta ugyis fog. Színhőmersekletben 6500K az ideális itt is. Nekem pl a 4 fénycsobol 2 6500K,1 4000K es 1 grolux. A 4000K csak azért van bent, hogy ne legyen annyira hideg fény, így barátságosabb a látvány.
Èrtem, jól hangzik. Akkor a több az jobb.
Akkor 6500-al számolok majd, köszönöm szépen.
Ès a permetező. Ha 70x40x50-es akkor elèg lehet a 2 db permetező? Vagy jobb a 3? Nyílván ez tapasztalat kèrdèse is.
Megnèznèm a règi Viváriumodat. Ès mintha múlt időben beszèltèl volna róla. Ezek szerint már nincs meg?
 
Megvan még, csak mióta békák lakják fedve van.

"A több az jobb" nem feltétlen igaz. Vannak 10000K világítások is, de azok már nagyon hideg fényűek. Ne keverd a színhőmérsékletet a fényerővel.

A permetezők száma függ a permetező fajtájától, ezt a gyakorlatban látod majd. A lényeg, hogy "lefedje" a terráriumot, mindenhova jusson nedvesség. Illetve ne permetezd telibe azokat a növényeket, amik csak párát igényelnek, nem vizet (pl. orchideák).
 
Megvan még, csak mióta békák lakják fedve van.

"A több az jobb" nem feltétlen igaz. Vannak 10000K világítások is, de azok már nagyon hideg fényűek. Ne keverd a színhőmérsékletet a fényerővel.

A permetezők száma függ a permetező fajtájától, ezt a gyakorlatban látod majd. A lényeg, hogy "lefedje" a terráriumot, mindenhova jusson nedvesség. Illetve ne permetezd telibe azokat a növényeket, amik csak párát igényelnek, nem vizet (pl. orchideák).

Nagyon köszönöm a sok infót akkor tartok mèrtèket a lámpák tekintetèben. Pont láttam egy 10000k lámpát de akkor az tulon túl sok. ;)
Ès köszönöm a tippeket, most tovább tervezgetem a vègső formát,kinèzetet.
Bèka nem lesz nálunk a felesègem nem csipázza őket. A kislányom meg el akarná kapni. :D
 
Egy 20w-os 6500k-es lámpa már közelít a jóhoz?
Illetve láttam,hogy szoktak kèk fènyt is adni nekik. Az mire jó?
20W mi? Ledből elég valószínűleg, bár inkább lument kéne tudni, fénycsőből kevés. Fénycsöves lámpa esetén 1W/l-hez érdemes közelíteni, led meg 80-100 lumen/liter.
 
20W mi? Ledből elég valószínűleg, bár inkább lument kéne tudni, fénycsőből kevés. Fénycsöves lámpa esetén 1W/l-hez érdemes közelíteni, led meg 80-100 lumen/liter.

Köszi,akkor majd így keresgèlek.
 
20W mi? Ledből elég valószínűleg, bár inkább lument kéne tudni, fénycsőből kevés. Fénycsöves lámpa esetén 1W/l-hez érdemes közelíteni, led meg 80-100 lumen/liter.

Na volt időm kicsit lámpákkal foglalkozni. Nèztem led szalagot pèldául ami 2100-2400 lumenes az elèg lehet már nem dö?
Árban ez a legkedvezőbb.
 
A led szalag zsákbamacska, sosem tudod meg a színspektrumát, csinalhatsz brutal erős fényt, ami a novenyeknek semmit sem ér..
 
Akkor most már nem èrtem.
Nèzem a kelvint,a wattot,a lument.
Most meg akkor színspektrum is kell???
 
Nem minden fény hasznos fény a novenyek számára. Vegyél kifejezetten novenyes lámpát (akvarisztika vagy terrarisztikai) és akkor nem kell a spektrummal foglalkoznod.
 
Nem minden fény hasznos fény a novenyek számára. Vegyél kifejezetten novenyes lámpát (akvarisztika vagy terrarisztikai) és akkor nem kell a spektrummal foglalkoznod.

Pedig már azt hittem,hogy ho hó,megvan a tutiság, hát nincs.
Azt hiszem úgy lesz, veszek kifejezetten növènyes lámpát. :(
 
Sziasztok! Vivárium hátterezès kapcsán felmerülő kèrdèsem van.
Rengeteg fèle fajta megoldást láttam. Sikerült csodaszép akác fa kèreg lapokhoz hozzá jutnom, egy sütőben törtènő fincsi 30perces sütès,fertőtlenítès cèljából elegendő lehet neki?
 
Back
Oldal tetejére