• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium építéssel kapcsolatban

Esetleg ha nagyobb méretben gondolkodsz :)

11219321_1610566889221598_8199325490989645984_n.jpg
Háát egyre jobban kezdek elgyengülni .Éppen van 210cmx70cm es alapterületem ami szabad a nappaliban. És egyszerűen nem tudok dönteni,hogy mi legyen :(
akva vagy palu . De ha ilyeneket látok azt hiszem nem kérdés. Amitől tartok az a sok pára a paluban . Mennyire jön ki a szellőzőkön???
Megint nem fogok aludni :)
 
Nem tapasztalom, hogy bármennyire is befolyásolná a szoba páratartalmát. Ahhoz kevés jön ki belőle.
 
Pár Palu/Vivárium inspirációnak ;)
 

Attachments

  • 10001360_1500315773566647_8729158728725108286_n.jpg
    10001360_1500315773566647_8729158728725108286_n.jpg
    81.3 KB · Megtekintések: 66
  • 10734205_1500315836899974_8807836164896388422_n.jpg
    10734205_1500315836899974_8807836164896388422_n.jpg
    95.6 KB · Megtekintések: 67
  • 10991082_866876333370310_3206919417464407072_n.jpg
    10991082_866876333370310_3206919417464407072_n.jpg
    122.2 KB · Megtekintések: 65
  • image.jpg
    image.jpg
    60 KB · Megtekintések: 62
Persze, bármi megoldható, bármilyen méretben, csak a növényeket kell ügyesen összekombinálni és vigyázni kell, hogy ne legyen túlzsúfolt. A fenti 20 gallonos terkóban például szerintem túl merész választás volt a peperomia és philodendron is. A pepromia ha túl sok folyadékot kap a gyökere, felfelé tör, a philo meg nagyon hamar kinövi ezt a kicsi helyet.
Na meg persze attól is függ, hogy akarsz-e benne bármit tartani. Ilyen kicsikben békázni biztosan nem lehet. Ez túl kicsi. Ha csak vivárium lenne, az még elmegy, de ha még a vízfelület is elvesz a békák teréből, az már úgy túl pici. Ilyen kicsinél én inkább a víz alatti részre fektetnék nagyobb hangsúlyt egy kis "vízeséssel", kisebb szárazfölddel. A ki méretű palukban a legjobban a különféle mohák mutatnak. Szárazföldi mohából még több van, mint víziből, csak nem tudom MO-n mennyire lehet beszerezni őket.

Vannak köztük különleges levelűek, mint például a Marchantiophyta, vagyis májmoha:

pellia.jpg


vagy mint a Sphagnum:

3578694_78b3d3eb42_m.jpg


Gyönyörű virágot hozó, mint a Utricularia Sandersonii

IMG_0041_resize.jpg


Remek talajtakarók (és kissé eltér a "szokványosoktól"), mint például a Saleginelia serpens;

selaginella_serpens.jpg


De ettől függetlenül persze sokféle apróra növő páfrányfaj beszerezhető, szinte az össze trópusi tillandsia faj, kis levelű, lassabban növő futónövények, vagy az apróbb neoregilák, broméliák, mint a Neoregelia liliputiana;

full


a Neoregelia mini "fireball";

Image112.jpg


vagy az egyik legérdekesebb neoregelia fajta, a pandula;

neoregelia-pendula-var-brevifolia_505b5efc61a7c.jpg


És persze ne feledkezzünk meg a személyes kedvenceimről sem, az apró méretű, gyönyörű orchideákról, melyek nagy része epifita, így bárhova elhelyezhető;

Podagnis dactyloceras

8289544609_e39b3597bd_b.jpg


Orcidium meirax

Cyrtochilum%20(Oncidium)%20meirax.jpg


Mediocalcar decoratum (nekem ez a faj kifejezetten bevált és nagyon finom, édeskés illata van a virágjának)

49068d1327522708-variegated-mediocalcar-decoratum-p1040687.jpg


Leptotes bicolor

stud50631.jpeg


Hozzá még sajnos nem volt szerencsém, de a listámon szerepel; Renanthera monachica;

Renanthera_monachicaED_ESCN4504.jpg


Huhh bocsi, ez kicsit hosszúra nyúlt, de ötletelni mindig élvezet ;):D
 
Na meg persze attól is függ, hogy akarsz-e benne bármit tartani. Ilyen kicsikben békázni biztosan nem lehet. Ez túl kicsi. Ha csak vivárium lenne, az még elmegy, de ha még a vízfelület is elvesz a békák teréből, az már úgy túl pici. Ilyen kicsinél én inkább a víz alatti részre fektetnék nagyobb hangsúlyt egy kis "vízeséssel", kisebb szárazfölddel.
Az általam adott méretre mit javasolsz? Minden béka kilőve? Esetleg 1 pár?
 
Ha paludáriumot szeretnél, akkor biztosan nem fér el mellette még egy béka sem. Ha csak esetleg egy kis lábáztatót szeretnél berakni, úgy még lehet róla szó. De akkor már elfér egy trió is, viszont mindenképpen kis termetű békában gondolkozz, ne egy tinctoriusban :)
 
Ha mindenképp paludáriumban gondolkozol, akkor arányaiban valami hasonlót kellene szerintem elképzelned.

paludarium.jpg%3Fw%3D470


Ha ügyes vagy, a minimális helyet is naggyá varázsolhatod a békáknak, például a vízfelszín felé benyúló "fatörzsekkel". És ha nem csinálsz mély vizes részt, akkor a terrárium magasságából sem csippent le. Szerintem van okos megoldás rá, csak tényleg kicsi termetű fajok között kell keresgélned.

A legnagyobbak amik szóba jöhetnek a közepes méretűek (persze a véleményem szerint);

Dendrobates galactonotus (a sárga színváltozatot egyszerűbb MO-n beszerezni)

galac03.jpg


galaxy.jpg


Dendrobates leucomelas (személyes kedvenc):

Dendrobates%20leucomelas,%20C%C3%A9sar%20Luis%20Barrio%20Amor%C3%B3s_jpg.jpg


A kisebb fajok lennének a legjobbak és szerencsére már a magyar békásoknál is sok faj előfordul;

Dendrobates ventrimaculatus

29.jpg


Dendrobates truncatus

Dendrobates_truncatus02.jpg


Phyllobates vittatus (Kezdőknek nagyon ajánlott, könnyen tartható és szaporítható faj. Ráadásul ez az egyetlen könnyen beszerezhető Phyllobates faj, aminek kifejezetten jó lenne ez a terrárium típus, mert elég sokat kalandoznak a magasabb régiókban. Sok faággal, búvóhellyel nagyon kibővíthető az életterük.)

thomas-marent-orange-and-black-poison-dart-frog-phyllobates-vittatus-corcovado-national-park-costa-rica.jpg


Dendrobates reticulatus (nagyon szép, de kényes és drága faj)

poison-arrow-frog-dendrobates-reticulatustropical-peru-2.jpg


Ne add fel, simán kivitelezhető, és nincs semmi ahhoz fogható, amit ezek a kis teremtmények tudnak adni (mind szépségben, mind , kérdezheted róla Nigro bácsit is ;)
Más, mint az akvakertészet, ez tény, de ennek is megvan a maga szépsége. Itt is nyugodtan szabadjára engedheti az ember a fantáziáját. Viszont ekkora méretben muszáj kompromisszumot kötnöd sajnos. Vagy nagyobb, mélyebb vizes rész halakkal garnélákkal vagy kicsi medence békákkal és talán valami hallal (ha létezik olyan kicsi mozgásigényű). A garnélákat lehet, hogy kivadásznák a békák előbb vagy utóbb :ROFLMAO:
 
Utoljára módosított:
Ha mindenképp paludáriumban gondolkozol, akkor arányaiban valami hasonlót kellene szerintem elképzelned. [...]
Egy beépített háttér lenne, ami legalább az egyik oldalfalat is beborítja. Rajta nagyobb lyukak növényeknek. Alul agyaggranulátum, felette geotextília, majd a talaj. Az alját üveglappal lefelezném vizes medence / száraz rész. Sok fa bele. A vizet szűrném kis szivacsszűrővel.
Béka párokban gondolkodom. A legnagyobb baj, hogy mindig legyen kajájuk itthon. Ennek a megoldása a legproblémásabb.
 
A fele-fele szerintem nagyon sokat szedne le a brekik életteréből, ezért mutattam ezt az átmeneti megoldást. Bááár... Abban is van fantázia, hogy fele-fele és magát a vizes részt telerakni vastag, jól mászható ágakkal, amiből sok kilóg a víz felé, mintegy "emeletet" képezve a békáknak. Csak ott megint az a problémás, hogy a vízinövények elől vennének el relatív sok fényt az ágak. De ez is egy alternatíva :)

A kaja dolog nem olyan problémás, mint sokan gondolják. Két opció létezik. Ha van a közeledben (két-három hetente útba ejthető) terrarisztikai bolt, ott mindig lehet kapni "poharas" muslincát. Abból két-három béka elvan két három hétig. Utána utánpótlás. Egy ilyen pohár kb 400 forintba kerül. Ha jól emlékszem, annyiért vettem legutóbb, bár az is igaz, nem ma volt...
Másik opció, hogy otthon fogsz tenyészteni kaját nekik. Vannak jó receptek táptalajra, és csak oltani kell mindig. Olcsó, de macerásabb (és kicsit büdösebb) megoldás. Meg be kell lőni egy 3 hetes ciklust, hogy mindig legyen átmenet a folyamatos utánpótlásnak, a lárvás pohártól a kifejlett teli pohárig.

A vitaminozást sem szabad elfelejteni. Viszont a jó, hogy a békáknak nem kell külön UV-s fénycső. Remekül elvannak nélküle és szobahőmérsékleten. Sőt, ha nyáron kicsit felmegy a hőmérséklet a szobában, télen kicsit lejjebb, még kis békákhoz is lehet szerencséd ;)

Egyébként én minden féle képpen trióban gondolkoznék, nem párban. Egy hím, két nőstény.
 
[...] ezért mutattam ezt az átmeneti megoldást. [...]
Ami egy nagyobb alapterületű és viszonylag nem magas alapra épül. Nálam viszont kicsi az alapterület, ráadásul keskeny és még magas is. Mindenképpen felfelé érdemes építkeznem, ami +mászófelületet jelent: ágak, növények alakjában. Egy kis szárazföld maradjon, a vízzel a páratartalom is megoldódik.

Együnk: az első megoldás kapásból ugrott.
A másodikban gondolkodom, +1 tartaléktenyészet.

Igen, pont ezért szimpatizálok velük: nincs UV, nincs hőforrás (melegítőlámpa).

Legyen trió, alább ne adjuk! ;)
 
Sziasztok!
Epitenek egy vivariumot es az akiszekreny meretevel egyelore kotve vagyok, ami 100×40 cm-s. Vegyek uj szekrenyt, vagy ezzel a merettel - a 40 cm melyseggel is elleszek? A magassagaban nincsenek kotottsegeim...
 
Persze, bármi megoldható, bármilyen méretben, csak a növényeket kell ügyesen összekombinálni és vigyázni kell, hogy ne legyen túlzsúfolt. A fenti 20 gallonos terkóban például szerintem túl merész választás volt a peperomia és philodendron is. A pepromia ha túl sok folyadékot kap a gyökere, felfelé tör, a philo meg nagyon hamar kinövi ezt a kicsi helyet.
Na meg persze attól is függ, hogy akarsz-e benne bármit tartani. Ilyen kicsikben békázni biztosan nem lehet. Ez túl kicsi. Ha csak vivárium lenne, az még elmegy, de ha még a vízfelület is elvesz a békák teréből, az már úgy túl pici. Ilyen kicsinél én inkább a víz alatti részre fektetnék nagyobb hangsúlyt egy kis "vízeséssel", kisebb szárazfölddel. A ki méretű palukban a legjobban a különféle mohák mutatnak. Szárazföldi mohából még több van, mint víziből, csak nem tudom MO-n mennyire lehet beszerezni őket.

Vannak köztük különleges levelűek, mint például a Marchantiophyta, vagyis májmoha:

pellia.jpg

vagy mint a Sphagnum:

3578694_78b3d3eb42_m.jpg

Gyönyörű virágot hozó, mint a Utricularia Sandersonii

IMG_0041_resize.jpg

Remek talajtakarók (és kissé eltér a "szokványosoktól"), mint például a Saleginelia serpens;

selaginella_serpens.jpg

De ettől függetlenül persze sokféle apróra növő páfrányfaj beszerezhető, szinte az össze trópusi tillandsia faj, kis levelű, lassabban növő futónövények, vagy az apróbb neoregilák, broméliák, mint a Neoregelia liliputiana;

full.jpg

a Neoregelia mini "fireball";

Image112.jpg

vagy az egyik legérdekesebb neoregelia fajta, a pandula;

neoregelia-pendula-var-brevifolia_505b5efc61a7c.jpg

És persze ne feledkezzünk meg a személyes kedvenceimről sem, az apró méretű, gyönyörű orchideákról, melyek nagy része epifita, így bárhova elhelyezhető;

Podagnis dactyloceras

8289544609_e39b3597bd_b.jpg

Orcidium meirax

Cyrtochilum%20(Oncidium)%20meirax.jpg

Mediocalcar decoratum (nekem ez a faj kifejezetten bevált és nagyon finom, édeskés illata van a virágjának)

49068d1327522708-variegated-mediocalcar-decoratum-p1040687.jpg

Leptotes bicolor

stud50631.jpe

Hozzá még sajnos nem volt szerencsém, de a listámon szerepel; Renanthera monachica;

Renanthera_monachicaED_ESCN4504.jpg

Huhh bocsi, ez kicsit hosszúra nyúlt, de ötletelni mindig élvezet ;):D


Utolsó két növényre nem tudtok esetleg boltot?
 
Sziasztok!

A feleségem fejébe vette egy paludárium megépítését. A Technikai részt rám bízta. :eek:
A terrakvárium méretei ami már adott, mert elzavart érte...:confused::D

90 cm széles 70 cm magas, 45 cm mély...a vizi rész kb 18-20 cm-es vízoszlop.
Mivel célszerű ezt a víztömeget (kb 70 liter) szűrni? Egy belső szűrő elég vagy valahogy aplikáljak bele egy kisebb teljesítményű külső szűrőt?
A másik komoly kérdés a világítás...ami adott egy 2x24W-os Odyssea Dual lámpa 6500K csövekkel. Jó ez a lámpa ezzekkel a csövekkel, vagy kell cserélnem csöveket vagy lámpát.
Elviekben a vízi részre is szeretne kevésbé igényes növényeket ültetni.

Köszi a segítséget.
Krisztián
 
Halihó. Beszereztem egy 20Wattos Hidegfehér Led reflektort 1600 Lumen fényárammal. Elég jó, mert extravékony és elvileg egy 180-200 Wattos izzóval megegyező fényt ad le.
Azt kérdezném elősorban Nigro-tól, hogy egy 55*63*40-es vivárium fölé elég lesz-e?
 
Back
Oldal tetejére