• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Ozmóvíz tartály

Mennyi vizet cserélsz amikor úgy gondolod 50%

  • Magasság felét figyelem

    Votes: 12 57.1%
  • Kevesebbet cserélek mert a víz 50%-át cserélem.

    Votes: 9 42.9%

  • Total voters
    21

Cipo3

VIP kertész
Két témát érintenék.

1, Ki milyen tartályt preferál. Van valami klassz csini amit beszereztél? Esetleg ronda fehér kanna és kapsz az asszonytól, hogy rondítja a fürdőszobát?

2, Menny vizet cserélsz egy scape-ben amikor RO-val 50%-ot cserélsz?

Most, hogy egy 30 literes nanot cseréltem meglepődtem, hogy 50%-os vízcserénél elég volt 9,5 L -t visszatölteni.

Tehát 30L-es akváriumban a scape szerintem elfoglal kb. 40%-ot. Van benne kb. 6 kiló dragon stone meg 4 centi amazónia + még amazónia a magasabban fekvő helyeken. Valamint a növények is foglalnak helyet.

Ilyenkor az is eszembe jut, hogy az akvárium vízének 50%-át kell cserélni, vagy az akvárium 50%-át. Ki mihez mér cserénél?
- a magasság fele (ez egy sziklásnál 75%-os vízcserét is jelenthet)
- valós víztartalom fele? (Ezt csak az tudja aki mérte az első betöltés mennyit foglalt)

Tartályvásárlás előtt állok s lehet teljesen felesleges az akvárium méretnék feléhez tartályt venni, mert a valós vízcsere kevesebb jelentősen.
 
Én most tervezek rendelni egy ilyen hordót, amit az akvával szomszédos tárolóhelyiségben tennék az akva vízszintjénél magasabbra.
50-l-es-muanyag-hordo-csappal-olasz-csapos-es-fules-elelmiszer-ipari-hordo_10477_400x400.jpg
A tetejére befúrok egy RO csőre passzoló úszós szelepet, ami (ha megtelt a tartály) zárja a tisztított vizes ágat. A rendszer már tartalmaz nálam egy 4utas szelepet is, ami a tisztavíz ág nyomásának megnövekedésekor zárja a rendszer beömlő ágát.
Így cserekor a hordó csapjára ráteszek egy slagot, ami mehet az akvába, a többit pedig a gravitáció megoldja. Ha fogy az RO víz, az úszó kinyit, és már jöhet is az utánpótlás a tartályba.
A többi kérdésben én is kíváncsi vagyok, én az akvárium magasságának a feléig szoktam leszívni, tudván, hogy ez nem pont 50%, de ez annyira nem bántja a lelkemet.
 
nekem 70literes hordó a fürdőszobában. 182 es akvához elég, most cserélem majd egy 100 literesre alatta egy bútorszállító kocsi tehát mobilis!
 

Attachments

  • IMG_3781.JPG
    IMG_3781.JPG
    161.7 KB · Megtekintések: 65
Nekem megvolt a helyem, hogy hová teszem a hordót (mosogató szekrény) és a rendelkezésre álló helyhez mérten választottam a lehető legnagyobbat. Szerintem érdemes minél nagyobb szájjal rendelkezőt választani, mert ennek köszönhetően könnyebb takarítani, szerelni bele, illetve én pl dekort áztattam és átmenetileg halakat is tároltam benne.
 
Én most tervezek rendelni egy ilyen hordót, amit az akvával szomszédos tárolóhelyiségben tennék az akva vízszintjénél magasabbra.
View attachment 64953

Mekkora a hordó és mekkora az akva?

nekem 70literes hordó a fürdőszobában. 182 es akvához elég, most cserélem majd egy 100 literesre alatta egy bútorszállító kocsi tehát mobilis!
Tehát te akkor 70L-t cserélsz max egyszerre ami a teljes térfogat 38%-a?


Nekem megvolt a helyem, hogy hová teszem a hordót (mosogató szekrény) és a rendelkezésre álló helyhez mérten választottam a lehető legnagyobbat. Szerintem érdemes minél nagyobb szájjal rendelkezőt választani, mert ennek köszönhetően könnyebb takarítani, szerelni bele, illetve én pl dekort áztattam és átmenetileg halakat is tároltam benne.
De jó, hogy ezt megírtad, ezt a szempontot nem is figyeltem. Szabad megkérdeznem mivel takarítod? Nem félsz, hogy abból a vegyszerből marad benne?
 
Szabad megkérdeznem mivel takarítod? Nem félsz, hogy abból a vegyszerből marad benne?
Nem takarítom :) De szükség lehet rá.
Miután fát áztattam benne, utána kitöröltem ronggyal, nem használtam vegyszert. De kényelmesen le tudtam nyúlni az aljáig és ez biztosan nem hátrány.
 
@Jopet -hez hasonlóan nálunk is az volt a fő szempont, hogy a mosógép mellé a csap alá minél nagyobb hordó vagy kanna férjen be. Ez a 60-as hordó nyert végül, az ára is baráti volt, valamelyik kertészetben vettük.
IMG_20181008_194704.jpg
Van benne egy 1000-es oase pumpa, a kupakjába fúrtunk egy akkora lyukat, amin az RO-ból kijövő cső pont befér és csináltunk rá egy nagyobb lyukat is a pumpából jövő cső és a vezetékek miatt. Ezt egy 2 literes matrix dobozával foltoztuk be, hogy könnyű legyen letekerni (az oldalán megy ki a cső és a kábelek), ezen keresztül megy a fűtő kábele is, mert került bele egy 100W-os oase fűtő is, télen elég hideg víz jön, 22 fokra állítottuk be. A csőre raktunk egy T-idomot, ebből jön egy rövidebb csődarab csappal a végén a kannák töltésére, a másikon pedig egy 10 méteres cső van az akvák közvetlen töltésére.
IMG_20181008_194808.jpg
Takarításhoz elég a fekete kupakot levenni róla és a hordó a kádban mosható (vegyszert mi sem használtunk, zuhannyal, meleg vízzel, ill. Tetra törlőkendővel tisztítottuk).
Ez a 60 liter a 160-as Algaland vízcseréjéhez elég pont. A cserélendő vízmennyiséget ahhoz mérjük, hogy kb. felezzük a tényleges vízoszlopnak megfelelően, nem számolgatjuk mértani pontossággal. ;)
 
240 literes avkánál, kb feléig harmadáig cserélem.
210 literes esővíztároló hordó, külön vizes helyiségben, onnan egy kerti 6000 L/h-s szivattyú nyomja fel a vizet csövön, és egy kerti multi-locsolófejben végződik amit esőztetőn használok.
15 perces vízcsere 100-120 liter cserével :)
 
Ez a 60 liter a 160-as Algaland vízcseréjéhez elég pont. A cserélendő vízmennyiséget ahhoz mérjük, hogy kb. felezzük a tényleges vízoszlopnak megfelelően, nem számolgatjuk mértani pontossággal. ;)

Tehát akkor 37%-os vízcserét csináltok. S tápozni pedig gondolom úgy tápoztok mintha 50%-ot cserélnétek.
Ez bennem rengeteg kérdést vet fel, de most itt nem teszem fel.

A heti vízcsere alapvetően a fel nem használt tápanyag és No3 arányban tartása miatt szükséges. Ha a növények mégsem vesznek fel annyit mint amennyit beadtál akkor a felét kicseréled tisztára. Így nem lesz veszélyes felhalmozás.
 
Tehát te akkor 70L-t cserélsz max egyszerre ami a teljes térfogat 38%-a?
Igen nálam ennyi elég ,de van még egy 30literes hordóm, meg elég gyorsan termeli a vizet az ro készülékem.. nem mindig elég a 70 liter viz! csak akkor ez fért el kényelmessen. majd a napokban érkezik a 100les..:cool:
 
Hiányosak a szavazat válaszai:
Én a kifolyó víz mennyiségből is tudom hogy hány liter (20l-s kanna, a 20l környékén +- 1l-ként megjelölve), meg a visszasózott RO viz mennyisége mind belemegy (20l), ezért tudom hogy mennnyi. +- a párolgás miatti vizszintkülönbség. Mondjuk úgy könnyű hogy 80l az akvárium :).

Tehát elvileg 25%-t cserélek, a vizszint alapján ez kb. 33%-a a bruttó külső térfogatnak.
Egyébként csak a külső és belső térfogat különbség majdnem 5l ! Nehezen hihető de ha kiszámoljuk:
45*45*40 - 44*44*39.5 = 4.5 (5mm-s üveg).
 
Kell valakinek egy PurePro tartály? Esetleg egy 4utas szelepet is adok. Kis rendszerhez jó lehet, letermeli a vizet majd megáll.

Nekem nem kell a nagy rendszerhez.
 

Attachments

  • 20190726_115150_capture.jpg
    20190726_115150_capture.jpg
    105.3 KB · Megtekintések: 60
Ha már így belementünk ebbe a tartályba: milyen ez az összecsukható verzió? Mennyire erős? Hol lehet belevezetni az RO csövét? A csapnál milyen átmérőjű cső van?
Áthoztuk inkább ide a témát.
Lefotóztuk neked. A teteje körbe cipzáras, a közepén van egy nagyobb lyuk, hálóval. Mi ebbe vezettük be az RO készölékből a csövet. Kicsit proli módon, egy csipesz tartja a helyén, de nekünk így megfelel. :)
Maga a tartály elég strapabírónak tűnik, annyi a hátránya, hogy amíg nincs benne elég víz (cca. 50-100 liter között, ez egy 500-as modell) addig elég instabil tud lenni, nincs tartása, a víz még nem feszíti ki eléggé. Ezért mi mindig ügyelünk arra, hogy legalább 1/3-ig legyen töltve. A csapon a cső 16/20-as.
IMG_20210130_161802.jpg
 
Áthoztuk inkább ide a témát.
Lefotóztuk neked. A teteje körbe cipzáras, a közepén van egy nagyobb lyuk, hálóval. Mi ebbe vezettük be az RO készölékből a csövet. Kicsit proli módon, egy csipesz tartja a helyén, de nekünk így megfelel. :)
Maga a tartály elég strapabírónak tűnik, annyi a hátránya, hogy amíg nincs benne elég víz (cca. 50-100 liter között, ez egy 500-as modell) addig elég instabil tud lenni, nincs tartása, a víz még nem feszíti ki eléggé. Ezért mi mindig ügyelünk arra, hogy legalább 1/3-ig legyen töltve. A csapon a cső 16/20-as.

Azok a sárga csövek direkt ilyenek, vagy csak azok a drága mesterek....
 
Valaki csinál napi vízcserét? Tapasztalat? Mert akkor heted akkora tartály is elég és egy kicsi, 50-75-ös membránnal, vagy esetleg egy nagyobb membrán nyomásfokozóval.
Számos előnnyel is járna a dolog, kevés hideg víz nem befolyásolná lényegesen az akva hőmérsékletet, tápanyag szintek, vízparaméterek sem ugrálnának szélsőségesen.
 
Azok a sárga csövek direkt ilyenek, vagy csak azok a drága mesterek....
Direkt ilyenek a drága mesterek által. Mivel pince, és nincs szem előtt, minket nem zavar és a tervek szerint előbb-utóbb levágásra kerülnek, csak még gáz van benne :)
 
Back
Oldal tetejére