• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Ozmó víz vezérlő

tracert

Kertész szaki
Gondot okozott nálam az ozmó víz készítés, ezért csináltam egy kis elektronikát, ami felügyeli helyettem a dolgot.
20L-es kannába engedem a vizet. Fontos szempont volt a megbízhatóság, illetve hogy szabályozni tudjam az engedett víz mennyiségét.
- Az úszókapcsolóban nem bízom, mert ha megszorul valamitől, akkor minden úszni fog.
- Az elektronikus érzékelést megnehezíti hogy az ozmó víz nem szeret áramot vezetni. Illetve az érzékelőket így a kannába kellett volna installálni.
- Így maradt az idő alapján mérni az engedett víz mennyiségét. Ezt persze befolyásolja a víznyomás, illetve a membrán állapota.

Felhasznált anyagok:
- Arduino nano
- Mágneskapcsoló
- 16x2 kijelző
- N-FET
- 12V tápegység
- Rotary encoder
- némi ellenállás, nyáklap, doboz

Költségek:
Minden volt itthon, szóval nem számoltam.

A cucc immár 1 éve teszi a dolgát, nincs vele gond.
Képek nemsokára.
 
Utoljára módosított:
ozmo1.jpg

ozmo2.jpg

ozmo3.jpg

ozmo4.jpg
 
Tetszenek az ilyen megoldások, mivel ugye én is szeretek szórakozni az elektronikával. Viszont itt nem látom a lényeget, most csak a kannát töltöd fel, és az arduinot használod időkapcsolónak, és ha nincs vízszint érzékelés, akkor hogy indul el a rendszer, mert start gombot nem látok?
Hasonlót én is csináltam, csak ezt központilag az Omron Zen vitte volna, ami a vízcserével egyetemben , a teljes akváriumomat is működteti, csak kevés volt a kimenet az meg kellett másra;) . Ott viszont én automata öblítést terveztem, mert a hordó feltöltését az úszószelep kontrollálta, viszont mivel a 4 ágú szelep full lezárta a rendszert mikor megtelt a hordó, így az volt a terv, hogy még a hordó megtelte előtt öblít egyet a rendszer, a hordónál ilyen úszókapcsolókat használtam, 2db-ot. A felső jelenleg csak az figyeli, hogy teli van-e a hordó, így csak ekkor engedi elindítani a vízcserét, az alsó pedig a feltöltő szivattyút védi.
22433975_63e89f214ffb6366c186f46321b70a85_m.jpg

Öblíteni is tud?
Pont ezt akartam még én is kérdezni, mert nálam az úszószelep megbízhatóan ellátja a hordó vízszintjének kontrollálását, így el sem zárom a csapot, a vezérlés így csak az öblítést csinálta volna.
 
A rotary encoder-t megnyomva lehet indítani. Az egy kapcsoló is. A rendszer a konyhában van, nem az akváriumnál, mivel ott nincs hálózati víz. Az akvárium vízcseréjét, vízszintjét az az akvárium vezérlő végzi.
 
Elnézést hogy bele szolok, még kezdő vagyok. Írtad hogy nem bízol az úszó kapcsolóban nem lehet megoldani mechanikusan? Gondolok itt arra, hogy van egy tartály amibe vizet szeretnél engedni, ha egy wc tartály szelepen keresztül engednéd bele a vizet amikor megtelik a tartály a szelep saját magát zárja el így szinte 100% működik a rendszer!?
 
Van rá gyári úszószelepes megoldás , csak egy 4 ágú elzáró szelepet és egy(ha nincs a membránház egyik csatijában) visszafolyásgátlót kell iktatni a rendszerbe, hogy amikor megtelik az RO vizes tartály, vagy hordó akkor a mellékvíz ágon se fojlyon a víz. Egy hátulütője van a dolognak, hogy öblíteni csak akkor lehet ha épp készíti az osmovizet a rendszer, mert mikor az úszószelep lezár utána hiába is nyitnánk ki az öblítő csapját nem fog semmi jönni. Amúgy nálam egy ilyen megoldás működik. Automata öblítés egyenlőre nem lett megoldva, mert a vezérlőm azon kimenete kellett másra, de hamarosan újraindul az akvárium, akkor átkötöm, bár most kapcsolok, hogy kell vennem még egy mágnesszelepet, mert amit oda vettem fel kellett használni az automata vízcserélőnél, mert azon az egyik meghalt.
$_12.JPG
 
A wc tartályban sokkal nagyobb az úszó, így a felhajtó erő is nagy, ami biztos működést eredményez. Nálam a tartály az 22l es kanna, és annak a szályán nem fér be normális úszó...
 
Van rá gyári úszószelepes megoldás , csak egy 4 ágú elzáró szelepet és egy(ha nincs a membránház egyik csatijában) visszafolyásgátlót kell iktatni a rendszerbe, hogy amikor megtelik az RO vizes tartály, vagy hordó akkor a mellékvíz ágon se fojlyon a víz. Egy hátulütője van a dolognak, hogy öblíteni csak akkor lehet ha épp készíti az osmovizet a rendszer, mert mikor az úszószelep lezár utána hiába is nyitnánk ki az öblítő csapját nem fog semmi jönni. Amúgy nálam egy ilyen megoldás működik. Automata öblítés egyenlőre nem lett megoldva, mert a vezérlőm azon kimenete kellett másra, de hamarosan újraindul az akvárium, akkor átkötöm, bár most kapcsolok, hogy kell vennem még egy mágnesszelepet, mert amit oda vettem fel kellett használni az automata vízcserélőnél, mert azon az egyik meghalt.
$_12.JPG
Szia. Ilyet hol lehet beszerezni?
 
Szia. Ilyet hol lehet beszerezni?
Nem hozzám szólt a kérdés, de én pont ráérek :)
Itthon én még csak itatórendszereknél láttam, meg wc tartály alkatrészként, mindegyiket többezer forintos áron (úszószelep, töltőszelep, úszós töltőszelep stb.).
Külföldi aukciós portálról párszáz forintért beszerezhető, "mini float valve" a keresőszó.

Van egy olyan lehetőség is (ha nem tudod, hogy hívják a képen szereplő dolgot és hogyan keress rá), hogy képkereső. Jobb klikk a képre és "Képkeresés ezzel: Google", vsz chrome böngésző kell hozzá, de lehet nem is. Így általában eljuthatsz egy csomó más oldalra, ahol a kép szerepel és így könnyen utánajárhatsz dolgoknak. Egyedi képek esetén nem mindig eredményes a keresés, ahogy a fenti kép esetében sem annyira. De amúgy jól működik a dolog. Pl. @Victor előző képéről ezzel a módszerrel máris megtudhatjuk, hogy "float switch" :)
 
Utoljára módosított:
Szia. Ilyet hol lehet beszerezni?
4 ágú szelepet és visszafolyágátlót kapni viztisztítós készülékekkel foglalkozó boltban, viszont RO-hoz való úszószelepet valamiért nem tartanak azt külföldi aukciós oldalról, ebayről vettem ( meg a másik kettőt is)
Meg az öblítést is sikerült azóta megoldanom
 
Nem hozzám szólt a kérdés, de én pont ráérek :)
Itthon én még csak itatórendszereknél láttam, meg wc tartály alkatrészként, mindegyiket többezer forintos áron (úszószelep, töltőszelep, úszós töltőszelep stb.).
Külföldi aukciós portálról párszáz forintért beszerezhető, "mini float valve" a keresőszó.

Van egy olyan lehetőség is (ha nem tudod, hogy hívják a képen szereplő dolgot és hogyan keress rá), hogy képkereső. Jobb klikk a képre és "Képkeresés ezzel: Google", vsz chrome böngésző kell hozzá, de lehet nem is. Így általában eljuthatsz egy csomó más oldalra, ahol a kép szerepel és így könnyen utánajárhatsz dolgoknak. Egyedi képek esetén nem mindig eredményes a keresés, ahogy a fenti kép esetében sem annyira. De amúgy jól működik a dolog. Pl. @Victor előző képéről ezzel a módszerrel máris megtudhatjuk, hogy "float switch" :)
A kersőszavakat ismerem annyira vagyok műszaki ember csak ilyen kicsi méretbe nem találtam mert ez ránézésre a csavar vagy a könyökhöz viszonyítva is elfér a tenyerembe. Azért köszi.
 
A kersőszavakat ismerem annyira vagyok műszaki ember csak ilyen kicsi méretbe nem találtam mert ez ránézésre a csavar vagy a könyökhöz viszonyítva is elfér a tenyerembe. Azért köszi.
Annyira azért nem kicsi! :) Elég nagy úszó van rajta, hogy meglegyen a felhajtóereje hiszen akár 5-6 Bar-t is vissza kell tartania
 
Sziasztok!

Szeretném megmutatni a saját megoldásomat ugyanerre a feladatra. Nálam is messze van a vízvezeték az akváriumtól, úgyhogy egy hordóba készül a RO víz a fürdőben. Praktikus lenne éjszaka készíteni, mert akkor zavar a legkevésbé, de megbízható időzítő nélkül nem merem otthagyni, még úgy sem, hogy dupla biztosításként a hordóba is beszereltem már egy úszószelepet.

A feladat tehát biztonsági jellegű: csak annyi, hogy miután este elindítottam a vizet, X idő után kapcsoljon le, ha már elég RO víz lecsöpögött.

A kiindulás szintén a részben itthon lévő alkatrészek felhasználása, plusz ali-ról a mágnesszelep, ami még hiányzott.

Alkatrészek (kinai árakkal):
- Sonoff - 1200Ft (Ez egy wifis, mobilról vezérelhető időzítő kapcsoló)
- 12V 1A-os led táp - 650Ft
- 12V-os gyorscsatlakozós mágneskapcsoló - 760Ft
- 3 állású kapcsoló (szintén itthoni) - 450Ft

A 3 állású kapcsolót azért építettem bele, hogy ha nincs kedvem elővenni a telefont a Sonoff-hoz, akkor legyen egy fixen bekapcsolt állapot is, pl öblítéshez, vagy napközbeni rövidebb járatásokhoz. Próbáltam minél kisebbre csinálni a dolgot, azt hiszem ez az adott eszközökkel elég jól sikerült. :)
IMG_20171110_095446.jpg IMG_20171110_095515.jpg IMG_20171110_095555.jpg

A sonoff app felületei így néznek ki:
Screenshot_20171110-133136.png Screenshot_20171110-133226.png Screenshot_20171110-133239.png
Kézzel bekapcsolom az indításkor, utána elindítom a visszaszámlálást, aminek a végén majd kikapcsolja magát. Elég egyszerű.

Talán még azt érdemes leírni a sonoffal kapcsolatban, hogy nálam csak úgy ment a készülék első regisztrálása az app-ban, hogy a telefont először Airplane módba tettem, majd visszakapcsoltam a Wifit. Valamiért, ha megy a mobilnet is, akkor sehogyan nem sikerül neki a kommunikáció, de így elsőre és stabilan be lehet regisztrálni a kapcsolót.
 
Sziasztok!


Házi barkácsban szeretném a segítségeteket kérni, mivel már másodjára áztattam el a kedves alsó szomszédunkat:banghead::banghead::dead:. Egy hangjelzésen alapuló szerkezetet szeretnék összehozni aukciós link moderálva-en találtam egy ˇ"2PCS 95DB Alarm DC 3-24V 12V 5V Electronic Buzzer Continuous Beep Piezoelectric" nevezetű dolgot és gondolom ebből valamilyen úton módon össze lehetne hozni egy szerkezetet, ami jelezne nekem ha tele van a hordó. Az elképzelésem az lenne, hogy 2 szálat bele lógatok a hordóba és amikor a víz eléri a 2 szálat akkor rövidre zárja azokat és így ez a kis szerkentyű elkezdene sípolni.
Van erre megoldás? Ardunino-val össze lehetne egy ilyent hozni, ha igen akkor tudnátok segíteni, hogy mit kell még rendelnem a "kis riasztók" mellé?

Kérlek bennetek, hogy segítsetek nekem.
Előre is köszönöm
 
Back
Oldal tetejére