• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

Saját tapasztalatom, hogy a Ludwigia palustris super red sem marad meg csapvízben. Néhány hétig szépen fejlődik, aztán lassan elolvad. Látom, hogy van a listádon Ludwigia repens, azzal nincs ilyen gond. Szinben ugyanolyan, mint a palustris, csak nagyobb levelei vannak.
 
Sziasztok,
Van valakinek fura tapasztalata Dennerle Shrimp King Sulawesi Salt-al RO vízben?
A jelenség a következő:
Engedek 10l RO vizet (TDS: 38 és PH: 6,86) éhhez adom az előírt mennyiségű 2ml sót és valamiér alig emeli a ph-t. A tds felmegy 148-152 közé (attól függően mennyire sikerül eltalálnom a mennyiséget. A PH viszont 7,2-7,27 fölé nem megy.
Eddig ilyennel nem találkoztam.
Idő szerű lenne már a szűrő csere de nem gondoltam volna álmomban sem, hogy valami olyat hagy bent a vízbe ami miatt nem megy fel a ph.
Nyilván cserélek a héten betéteket de attól még fúrja az oldalam.
 
Sziasztok!

Egy nyomásfokozó pumpának mennyire van durva hangja?
A GA-ban van ilyen esetleg amit meg lehet hallgatni? :)
Nem hangosabb mint egy vízpumpa. Szekrényben nem is hallani valamint van neki rezgéselnyelő talpa. De időkapcsoló kell hozzá, 4óránként pihentetni kell.
 
Nem hangosabb mint egy vízpumpa. Szekrényben nem is hallani valamint van neki rezgéselnyelő talpa. De időkapcsoló kell hozzá, 4óránként pihentetni kell.
Nem volt mondjuk még vízpumpám se nagyon. Én mondjuk azt gondoltam valamiért, hogy ez egy viszonylag hangos, berregő cucc.
Ezt a 4 órát mondjuk még sehol sem olvastam. Mennyit kell pihentetni utána?

Úgy néz ki nem úszom meg én se a pumpát, mert ugyan megmértem, hogy 3,5 bar a hálózati nyomás, most beszerelve a cuccot, a 2x100GPD sorbakötött membrán előtt 2-2,5 bar már csak a nyomás.
Ahhoz képest mondjuk elég szépen csinálja az 1:2 arányú RO vizet, 7 TDS-el.
 
Nem volt mondjuk még vízpumpám se nagyon. Én mondjuk azt gondoltam valamiért, hogy ez egy viszonylag hangos, berregő cucc.
Ezt a 4 órát mondjuk még sehol sem olvastam. Mennyit kell pihentetni utána?

Úgy néz ki nem úszom meg én se a pumpát, mert ugyan megmértem, hogy 3,5 bar a hálózati nyomás, most beszerelve a cuccot, a 2x100GPD sorbakötött membrán előtt 2-2,5 bar már csak a nyomás.
Ahhoz képest mondjuk elég szépen csinálja az 1:2 arányú RO vizet, 7 TDS-el.
nekem konyha szekrénybe van mosogató alatt, ha mondjuk reggelizés közben megy le kell némítsam a TV-t, hogy halljam, hogy megy-e még. erről a négy órás szabályról én se hallotta még sose. mondjuk nem is nagyüzemibe megy nekem. egy nap max. 100l ha leengedek víz cserékhez azt is 1x egy héten. több részletbe... de nekem csak egy nyomás kapcsolóra van kötve.
 
Nem volt mondjuk még vízpumpám se nagyon. Én mondjuk azt gondoltam valamiért, hogy ez egy viszonylag hangos, berregő cucc.
Ezt a 4 órát mondjuk még sehol sem olvastam. Mennyit kell pihentetni utána?

Úgy néz ki nem úszom meg én se a pumpát, mert ugyan megmértem, hogy 3,5 bar a hálózati nyomás, most beszerelve a cuccot, a 2x100GPD sorbakötött membrán előtt 2-2,5 bar már csak a nyomás.
Ahhoz képest mondjuk elég szépen csinálja az 1:2 arányú RO vizet, 7 TDS-el.
"Ha az eszközt folyamatosan használjuk, ajánlott a pumpa 4 óránkénti 15 perces kikapcsolása a hűtése miatt. Ezt egy egyszerű időkapcsolóval megoldhatjuk."
 
Nem vészes. De rezonál, maga a pumpa gumitalpon van, de a ha kijövő cső hozzáér lehet jó hangja.

Érdekes, hogy nálam konyhában van a hálózatra kötve. Ha megy, akkor fürdés közben hallom a falból...
 
Nem vészes. De rezonál, maga a pumpa gumitalpon van, de a ha kijövő cső hozzáér lehet jó hangja.

Érdekes, hogy nálam konyhában van a hálózatra kötve. Ha megy, akkor fürdés közben hallom a falból...
Nálam is ott van de én leszedtem a konyhaszekrényről (eredetileg az oldalára volt csavarozva és most egy préselt gumis olyan régi mosógép szőnyeg darabon áll ;) mert tulajdonképp a pumpa nem hangos csak remeg / rezegtet mindent és az hangos.
 
Sziasztok!
Már működő csapvizes akváriumnál hogyan érdemes ozmóra váltani? Egy 90%-os, nagy vízcserével visszasózott vízzel? Semmi finomkodás, semmi fokozatosság?
 
Sziasztok!
Már működő csapvizes akváriumnál hogyan érdemes ozmóra váltani? Egy 90%-os, nagy vízcserével visszasózott vízzel? Semmi finomkodás, semmi fokozatosság?
Én fokozatosan csináltam. Kb. 3-4, heti 50%-os vízcserével érd el a kívánt értéket.
 
Sziasztok!
Már működő csapvizes akváriumnál hogyan érdemes ozmóra váltani? Egy 90%-os, nagy vízcserével visszasózott vízzel? Semmi finomkodás, semmi fokozatosság?
Csak kövesd a szokásos vízcserét, a cserevíz legyen mindig az elérni kívánt tds-re sózva. Nem éri meg túl hirtelen lelágyítani, mert sokkolod az élővilágot. Érdemes a ph-t is figyelni közben, mert lehet, hogy túl savas lesz. 😉 Én hirtelenkedtem és legyengültek a halaim, megtámadott a darakór utána.
 
Sziasztok!
Már működő csapvizes akváriumnál hogyan érdemes ozmóra váltani? Egy 90%-os, nagy vízcserével visszasózott vízzel? Semmi finomkodás, semmi fokozatosság?
Szia!
Mindig, mindent, csak fokozatosan!
Először a csere víz is legyen keményebb, mint a kitűzött cél. Én a 4. vízcsere után értem el azt, amit eredetileg akartam. (ez csak info)
 
Utoljára módosított:
Nincs korlátozó mert nem kellett. Semmi gondom nem volt addig amíg nem cseréltem membránt.
Már a korábban leírt 450 l/nap hozam (a gyárilag megadott 190 l/nap dacára) is arra utalt, hogy túl gyorsan átfolyik a membránon a víz. Ez elvileg kevésbé alapos szűrést eredményez. Ezt viszont a 20 ppm-ed cáfolja. A TDS mérő tuti jó?
Na mindegy ám, ha neked ez így bevált (nem megy túl sok víz kárba, nem megy túl gyorsan tönkre a membrán és valós az alacsony TDS érték), akkor nem állok neki okoskodni, csak leírtam hogy elvileg hogyan kellene működnie a dolognak, azaz hogy kellene átfolyáskorlátozó a rendszerbe (korlátozást kikerülve öblíteni szoktunk)...
 
Már a korábban leírt 450 l/nap hozam (a gyárilag megadott 190 l/nap dacára) is arra utalt, hogy túl gyorsan átfolyik a membránon a víz. Ez elvileg kevésbé alapos szűrést eredményez. Ezt viszont a 20 ppm-ed cáfolja. A TDS mérő tuti jó?
Na mindegy ám, ha neked ez így bevált (nem megy túl sok víz kárba, nem megy túl gyorsan tönkre a membrán és valós az alacsony TDS érték), akkor nem állok neki okoskodni, csak leírtam hogy elvileg hogyan kellene működnie a dolognak, azaz hogy kellene átfolyáskorlátozó a rendszerbe (korlátozást kikerülve öblíteni szoktunk)...
Ennyit cseréltem a cumon mikor megvettem, egy 190l/300l öblítőszelepet, mert amit adtak hozzá kézzel kellett tartani 10percig... nekem meg nem volt kedvem a mosdó alatt kuporogni.
IMG_20211018_083532.jpg
De, hogy ebbe lenne áramlásszabályzó arról nem tudok.
 
Ennyit cseréltem a cumon mikor megvettem, egy 190l/300l öblítőszelepet, mert amit adtak hozzá kézzel kellett tartani 10percig... nekem meg nem volt kedvem a mosdó alatt kuporogni.

De, hogy ebbe lenne áramlásszabályzó arról nem tudok.
Ez maga egy 300-as áramlásszabályzó, egy öblítőszeleppel egybeépítve.
Gyakrolatilag ugyan az, mintha egy ilyened lenne:
GreenWorks RO áramlásszabályzó szett 2x200 GPD
Ha nyitva van a csap, akkor az egy bypass szelepként működik, és engedi szabadon elfolyni a "szennyvizet", ha már zárva, akkor az áramláskorlátozón keresztül folyik át a víz.
Muszáj is, hogy legyen áramláskorlátozó, az tartja fennt az optimális nyomást a membránházban, hogy a víz milyen arányban préselődjön át a memránon, és folyjon ki szennyvízként. Ha nem lenne, akkor a víz mindig az egyszerűbb utat választaná, és nem próbálná magát átpréselni a membránon, hanem a szabad elfolyást választaná.
 
Sziasztok!
Arra szeretnék választ kapni hogy ha van egy két membrános rendszer miért a nagyobb gpd értékűt kell előre tenni majd abból a kisebbet?
Több helyen láttam hogy így csinálják. De vajon miért?

Előre is köszi.
 
Sziasztok!
Arra szeretnék választ kapni hogy ha van egy két membrános rendszer miért a nagyobb gpd értékűt kell előre tenni majd abból a kisebbet?
Több helyen láttam hogy így csinálják. De vajon miért?

Előre is köszi.
A második membránra az első membrán szennyvíz kimenetét kötöd, ergo arra már eleve csak feleannyi víz érkezik (amennyiben jó, pl. 1:1 arányú hozamod van).
 
A második membránra az első membrán szennyvíz kimenetét kötöd, ergo eleve csak feleannyi víz (amennyiben jó, pl. 1:1 arányú hozamod van) érkezik rá.
Ezt értem de a gdp értéket figyelembe véve miért a nagyobb van előbb? Persze ha a két membrán különböző gdp értékű. Az egyik 100-as a másik 75-ös.
 
Ezt értem de a gdp értéket figyelembe véve miért a nagyobb van előbb? Persze ha a két membrán különböző gdp értékű. Az egyik 100-as a másik 75-ös.
Gondold tovább amit fent írtam.
Ha nagyon le akarom butítani: a 100-as membrán adott idő alatt 200 egységnyi vizet enged át magán, ebből 100 jó (ezért hívják 100-as membránnak), ugyanennyi rossz víz. A 75-ös membrán 150 egységnyi vízzel birkózik meg ugyanennyi idő alatt, ebből 75 a jó és ugyanennyi a rossz. De a 150 egység helyett így is már csak 100 egységnyi vizet kap. Ha fordítva lenne bekötve, a 100-as membrán - a 200 felvevőkapacitása ellenére - már csak 75 egységet kapna.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére