• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

Szia @Griffyn
Az úszószelepes elzáráshoz szükséged lesz még egy négyágú szelepre is. A topikban posztoltunk - pl. én is - korábban videót a bekötéséről is. A válaszok pedig:

1. Természetesen igen, nagyobb vízhozamhoz nagyobb nyomás kell.
2. A második membránt az első membrán rosszvíz kimenetére kötöd, vagyis az első jó/rosszvíz arányát tovább osztja a második membrán jó/rosszvíz aránya (így én elsőnek raknám a nagyobbat, hiszen arra több víz jut). Az arányra kihatással van az áramláskorlátozó nagysága is, kisebb korlátozó tisztább vizet (több mellékvízzel), míg a nagyobb korlátozó nagyobb hozamot ám kevésbé tiszta vizet eredményez.
3. Ezeknél a verzióknál szerintem a folyamatos használat miatt mellőzik a külön öblítést. Illetve alapból javasolják a membrán 1-2 évenkénti cseréjét is, mi meg próbáljuk ezt a lehető legtovább kitolni, talán ez is közrejátszik.
4. Amikor feltöltődik a tartály, a levegőt összenyomja a víz, a levegő nyomása meg nyomja a vizet :) Az öblítés kiváltására amit írtál, azt nem igazán értem. Az öblítés lényege, hogy korlátozás nélkül áramlik át a víz a membránon, így lemosva azt és a víz mind a lefolyóba távozik.
5. Oké így, bár le is lehet venni a nyomásról (pl csappal), de a membrán ne száradjon ki.

Remélem, sehol nem tévesztettem, aki nálam jobban ért hozzá (és végigolvasta, de lusta írni :) ), kérem erősítse meg egy lájkkal.

Köszönöm a segítséget :)
Megpróbálom lerajzolni a tervem és itt megosztani hátha észrevesztek majd benne valami hibát :)
 
Ja... a TDS mérő ebben a tekintetben semmit sem ér, hiszen ezek az anyagok nem vezetőképesek, tehát ellenállás méréssel nem mutathatók ki.
"A foszfátion szervetlen, összetett anion, kémiai képlete PO3−4" (Wikipédiából)
Mivel vízben ionos formában van jelen pont annyira vezetőképes, mint bármely más vízben oldott só. Illetve, az RO készülék is pont olyan hatásfokkal szűri, mint bármely más oldott sót.
A szilikát hasonlóan, de az lehet kolloid formában is, ami nagyobb méretű, tehát az RO jobban szűri. "Some silicates are in solution, and some are present as colloids" (link)
 
Tegnap végeztem egy tesztet inkább két tesztet , érdekes módón a csak víz elsőre Foszfát:1 mutatot és a R.O:1-2 között, mondom ilyen nincs ismétlés. Aztán a csap és R.O is 0 mutatott , Sera teszt. Hideg víz lenne a ludas ?? Ráztam egy percig de tuttommal a foszfát teszt jól oldodik . De viszont az R.O víz TDS mérve 0
 
"A foszfátion szervetlen, összetett anion, kémiai képlete PO3−4" (Wikipédiából)
Mivel vízben ionos formában van jelen pont annyira vezetőképes, mint bármely más vízben oldott só. Illetve, az RO készülék is pont olyan hatásfokkal szűri, mint bármely más oldott sót.
A szilikát hasonlóan, de az lehet kolloid formában is, ami nagyobb méretű, tehát az RO jobban szűri. "Some silicates are in solution, and some are present as colloids" (link)
Köszönöm a javítást, és bocsánatot kérek attól, akit esetleg félrevezettem.
 
Sziasztok! Van nálam egy furcsa jelenség, amivel nem tudok mit kezdeni. Az akváriumhoz RO vizet használok, és hetente egyszer cserélem a víz 50%-át. A cseppteszt szerint kH: 5 a GH:8. A GH-t GH+-al állítom be. Két három hete elkezdett emelkedni a TDS étrékem, és már 340-nnél jár, a heti vízcsere ellenére. Elromlott volna a TDS mérő, vagy mi okozhatja vajon??
 
Sziasztok! Van nálam egy furcsa jelenség, amivel nem tudok mit kezdeni. Az akváriumhoz RO vizet használok, és hetente egyszer cserélem a víz 50%-át. A cseppteszt szerint kH: 5 a GH:8. A GH-t GH+-al állítom be. Két három hete elkezdett emelkedni a TDS étrékem, és már 340-nnél jár, a heti vízcsere ellenére. Elromlott volna a TDS mérő, vagy mi okozhatja vajon??
A napi elpárolgott vizet ro-val töltöd vissza, vagy sima csapvízzel?
 
Sziasztok! Van nálam egy furcsa jelenség, amivel nem tudok mit kezdeni. Az akváriumhoz RO vizet használok, és hetente egyszer cserélem a víz 50%-át. A cseppteszt szerint kH: 5 a GH:8. A GH-t GH+-al állítom be. Két három hete elkezdett emelkedni a TDS étrékem, és már 340-nnél jár, a heti vízcsere ellenére. Elromlott volna a TDS mérő, vagy mi okozhatja vajon??
Valószinü tápanyag felvétel zavar van , ami miatt a TDS többet mutat, mérj rá, Fe.No3,Po4 , vagy nem került be valami más ami be oldódik ?
 
Az ozmó viznek mennyi a pH-ja? Nekem 10 ppm-es vizet állít elő a készülék, viszont a pH 8.07.

Ez normális? Nem magas ez a pH kicsit?

Érdekes, hogy visszasózva 150 TDS-re és az akvába helyezve a ph 6.3-ra csökken. A CO2-vel meg még lejjebb,kb 5.9-6.0 környékére....kicsit tanácstalan vagyok, hogy ez nem túl savas a környezetnek?
 
Az ozmó viznek mennyi a pH-ja? Nekem 10 ppm-es vizet állít elő a készülék, viszont a pH 8.07.

Ez normális? Nem magas ez a pH kicsit?

Érdekes, hogy visszasózva 150 TDS-re és az akvába helyezve a ph 6.3-ra csökken. A CO2-vel meg még lejjebb,kb 5.9-6.0 környékére....kicsit tanácstalan vagyok, hogy ez nem túl savas a környezetnek?
Ez egy furcsa jelenség, én úgy tudtam, hogy a tisztított víznél már magasabb ugye a hidrogén arány, aminek köszönhetően a víz phja pont hogy savasabb irányba kéne hogy változzon! Tuti hogy jó volt a mérés?
 
Az ozmó viznek mennyi a pH-ja? Nekem 10 ppm-es vizet állít elő a készülék, viszont a pH 8.07.

Ez normális? Nem magas ez a pH kicsit?

Érdekes, hogy visszasózva 150 TDS-re és az akvába helyezve a ph 6.3-ra csökken. A CO2-vel meg még lejjebb,kb 5.9-6.0 környékére....kicsit tanácstalan vagyok, hogy ez nem túl savas a környezetnek?
Ameddig nem kerül bele a visszasózó anyag, addig borzasztóan instabil a víz. A levegő hatására gyorsan változhat bármelyik irányba. De nyilván kerül bele valami ami kissé keményíti és innentől nincs gond.
 
Ameddig nem kerül bele a visszasózó anyag, addig borzasztóan instabil a víz. A levegő hatására gyorsan változhat bármelyik irányba. De nyilván kerül bele valami ami kissé keményíti és innentől nincs gond.
Igen. GA GH/KH+ a visszasózó. Csinálok egy mérést majd akkor is. Kiváncsi vagyok az eredményre.

Köszi a gyors választ
 
Az ozmó viznek mennyi a pH-ja?
Múlt héten mértem, 6.2 körül volt. (Kb 3 órával készítés után. Abból kb 1 órát érintkezett levegővel, meg persze a 3 óra amíg készült). Savas lehett a ki nem szűrt / természetes úton beoldódó co2 miatt, lúgos nem tudom hogyan.
 
Sziasztok! Van nálam egy furcsa jelenség, amivel nem tudok mit kezdeni. Az akváriumhoz RO vizet használok, és hetente egyszer cserélem a víz 50%-át. A cseppteszt szerint kH: 5 a GH:8. A GH-t GH+-al állítom be. Két három hete elkezdett emelkedni a TDS étrékem, és már 340-nnél jár, a heti vízcsere ellenére. Elromlott volna a TDS mérő, vagy mi okozhatja vajon??
Szerintem túlsózod... A só nem oldódik azonnal, 2-3 adagolásnál érdemes várni 5percet. Ha viszont 340et mérsz akkor a kövi vízcserénél már ne sózzál. De azért teszteld le a mérőt csapvízben és ioncserélt vízben.
 
Sziasztok, Tervezek egy édes-vegyes 240L akváriumot CO2-vel, de egyenlőre a vízminőségnél elakadtam. Nálunk olyan 450-500 microS/cm-es a csapvíz, de ettől többet nem tudok róla. Adalékokat, vegyszereket nem szeretnék használni, így két opció marad.

1. a feltöltéshez beszerelek egy 3 lépcsős aktívszén szűrőt, aminek viszonylag nagy az átfolyási sebessége. Pozitívum a gyors feltöltés, nem kell kannába gyűjtenem a vizet (bár akkor hideg is lesz), így akár 40-50%-ot is lehet cserélni. Negatívum, hogy a klóron, vegyszer maradványokon, lebegő szennyeződéseken és a nehézfémeken kívül érdemben nem csökkenti a keménységet, vastartalmat. A pH érték viszonylag magas, olyan 8.7 körüli, bár utóbbin valamennyit csökkent a CO2.

2. Egy kisebb 1 membrános RO, ebből találtam 200GPD-set, esetleg ha lassúnak bizonyul elé rakok egy pumpát. Pozitívum a teljesen kalibrálható víz, negatívum, hogy kannába kell gyűjtsem, ebből max 1db 60L-es férne be a szekrénybe, de a feltöltés lassú, így kerülgethetem a csövet és nyilván kalibrálni is kell a vizet. Talán ezzel viszont nem is kellene heti 40-50%- vizet ledobni, reményeim szerint a 60L, ami kb víztartalom 30%-a, az elég lehet hetente.

Pro-Kontra mi a véleményetek? Még nem dőlt el mi kerül bele.
 
Sziasztok, Tervezek egy édes-vegyes 240L akváriumot CO2-vel, de egyenlőre a vízminőségnél elakadtam. Nálunk olyan 450-500 microS/cm-es a csapvíz, de ettől többet nem tudok róla. Adalékokat, vegyszereket nem szeretnék használni, így két opció marad.

1. a feltöltéshez beszerelek egy 3 lépcsős aktívszén szűrőt, aminek viszonylag nagy az átfolyási sebessége. Pozitívum a gyors feltöltés, nem kell kannába gyűjtenem a vizet (bár akkor hideg is lesz), így akár 40-50%-ot is lehet cserélni. Negatívum, hogy a klóron, vegyszer maradványokon, lebegő szennyeződéseken és a nehézfémeken kívül érdemben nem csökkenti a keménységet, vastartalmat. A pH érték viszonylag magas, olyan 8.7 körüli, bár utóbbin valamennyit csökkent a CO2.

2. Egy kisebb 1 membrános RO, ebből találtam 200GPD-set, esetleg ha lassúnak bizonyul elé rakok egy pumpát. Pozitívum a teljesen kalibrálható víz, negatívum, hogy kannába kell gyűjtsem, ebből max 1db 60L-es férne be a szekrénybe, de a feltöltés lassú, így kerülgethetem a csövet és nyilván kalibrálni is kell a vizet. Talán ezzel viszont nem is kellene heti 40-50%- vizet ledobni, reményeim szerint a 60L, ami kb víztartalom 30%-a, az elég lehet hetente.

Pro-Kontra mi a véleményetek? Még nem dőlt el mi kerül bele.
Szerintem a 2es verzió jobb. A hordó átveszi a szobahőmérsékletet, a feltöltés meg nem lesz lassú ha veszel egy 1000l/h vízpumpát hozzá. A 60l 2perc alatt bent lesz.
 
Szia! Ha megengeded, én az RO-ra szavazok. A vized ellenben így is hideg lesz, kell neki pár nap, mire felmelegszik, vagy tehetsz bele egy fűtőt. Egyértelmű előnye, hogy csak az lesz a vízben, amit beletettél. A heti 30%-os vízcsere nem lesz elegendő sajna.... Szerintem.
 
Sziasztok, Tervezek egy édes-vegyes 240L akváriumot CO2-vel, de egyenlőre a vízminőségnél elakadtam. Nálunk olyan 450-500 microS/cm-es a csapvíz, de ettől többet nem tudok róla. Adalékokat, vegyszereket nem szeretnék használni, így két opció marad.

1. a feltöltéshez beszerelek egy 3 lépcsős aktívszén szűrőt, aminek viszonylag nagy az átfolyási sebessége. Pozitívum a gyors feltöltés, nem kell kannába gyűjtenem a vizet (bár akkor hideg is lesz), így akár 40-50%-ot is lehet cserélni. Negatívum, hogy a klóron, vegyszer maradványokon, lebegő szennyeződéseken és a nehézfémeken kívül érdemben nem csökkenti a keménységet, vastartalmat. A pH érték viszonylag magas, olyan 8.7 körüli, bár utóbbin valamennyit csökkent a CO2.

2. Egy kisebb 1 membrános RO, ebből találtam 200GPD-set, esetleg ha lassúnak bizonyul elé rakok egy pumpát. Pozitívum a teljesen kalibrálható víz, negatívum, hogy kannába kell gyűjtsem, ebből max 1db 60L-es férne be a szekrénybe, de a feltöltés lassú, így kerülgethetem a csövet és nyilván kalibrálni is kell a vizet. Talán ezzel viszont nem is kellene heti 40-50%- vizet ledobni, reményeim szerint a 60L, ami kb víztartalom 30%-a, az elég lehet hetente.

Pro-Kontra mi a véleményetek? Még nem dőlt el mi kerül bele.
én a 2-est választanám...
 

B_Tamás, Agromónus, Burney


Köszönöm a gyors választ! Esetleg van tapasztalat ilyen 1 membrános 200GDP-vel? Ahonnan rendelem azt írják a valóságban hálózatról kb 400 liter/nap. Vagyis pumpa nélkül 100 litert 6 óra alatt szűrnék meg. :X3: Ezen mennyit gyorsíthat a pumpa?
 
Back
Oldal tetejére