• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

az algák miatt, algásodott az akváriumom...

a központi vízlágyítót azért építtettem be korábban a házba, hogy ne vízkövesedjenek a csaptelepek, zuhanykabinok. és azt hittem, hogy az akváriumba is jó lesz ez a víz. hát ebben tévedtem, mert ez növényezésre nem jó...
az ro készüléket az itteni akvakertészek javaslatára vettem amit nagyon köszönök nekik mert nemcsak hogy nem bántam meg, hanem azóta az akváriumomat mintha kicserélték volna... 😊😊😊
nincs alga!!! gyönyörűen fejlődnek a legigényesebb növények is és nagyon jól érzik magukat a kényesnek tartott caridina garnélák és oto-k is...
 
Sziasztok!
Azokhoz fordulok, akiknek központi vízlágyítójuk van a házukban.
Ugye az akvarizáláshoz az RO elven működő vízlágyítók használata ajánlott az ioncserélő gyantás megoldással szemben. Én is ezt preferálnám.
Központi vízlágyító esetén (ami mondjuk 5 nk-ra van beállítva) hülyeség lenne utána bekötni egy RO készüléket is? Az ionösszetételt meg tudja változtatni?(tudtommal az ioncserélő gyantás víz magas Na-tartalmú). Vagy ágaztassak le egy külön szárat még a központi vízlágyító előtt az RO készüléknek?
A központi gyantás víz lágyitók, csak a kálcium és magnéziumot szedi ki a vízből. Más ásványi anyagokat, kevésbé, vagy egyáltalán. A szűrő felületet, csak abszorbciós,(BWT szakemberek szerint).
 
az algák miatt, algásodott az akváriumom...

a központi vízlágyítót azért építtettem be korábban a házba, hogy ne vízkövesedjenek a csaptelepek, zuhanykabinok. és azt hittem, hogy az akváriumba is jó lesz ez a víz. hát ebben tévedtem, mert ez növényezésre nem jó...
az ro készüléket az itteni akvakertészek javaslatára vettem amit nagyon köszönök nekik mert nemcsak hogy nem bántam meg, hanem azóta az akváriumomat mintha kicserélték volna... 😊😊😊
nincs alga!!! gyönyörűen fejlődnek a legigényesebb növények is és nagyon jól érzik magukat a kényesnek tartott caridina garnélák és oto-k is...
Ha jól értelmezem a szavaidból, akkor az RO még a nátriumot is kiveszi a vízből... Gyakorlatilag csak H2O lesz benne... Ez lenne a legjobb megoldás, még ha luxusnak is tűnik a 2 vízlágyító üzemeltetése.
 
luxus, nem luxus, de csak így lehet ideális vizet csinálni a növényeknek, állatoknak...
igen, az ro csak a H2O- t engedi át, minden mást kiszed...
 
Sziasztok!
Az RO víz előállításában tapasztaltabbak tanácsát szeretném kérni.
Egy 100 gpd készüléket vásároltam decemberben. A beüzemelésnél a GA honlapján található leírást követtem: membrán nélkül fél órát csorgatva kiöblítettem az előszűrőket, majd a membránt a helyére tettem és egy órán át az RO ment a lefolyóba, hogy tisztuljon a membrán. Az első TDS mérés 80-90 körüli RO vizet mutatott.

Becsületesen elolvastam a topik 160 oldalát, a talált információk alapján elkezdtem keresni, hogyan tudnék javítani az RO víz minőségén
- a membránnak időt kell adni, hogy "bejáródjon": kb 100-150 RO viz gyártás után lement a tds 40-re
- a gyártott víz minősége mennyisége erősen függ a hálózati nyomástól: beszereztem egy mérőórát, bekötöttem az előszűrők és a membrán közé, 3.5-3.8 között mozog (olcsó volt a mérőóra, nem tudom mennyire pontos), nem olyan kevés, hogy emiatt legyen magas a tds
- télen a hidegebb bejövő víz rontja a hozamot: 1l RO vízhez kb 2-2,5l mellékvíz megy a lefolyóba. A 15-18 fokos hidegvíznél rosszabb arány kellene hogy legyen.
- tömítések ellenőrzése, hátha mellékvíz kerül az jó víz ágba: a két gumi nincs meggyűrődve, szakadva, csak olíva olaj volt itthon, azzal bekentem. A membránházon sem láttam repedést, sérülést.
- nem szabad a membránt szárazon tárolni: még nincs beszerelve állandóra és kb két napot állt szárazom (az egyik cső elszabadult, a membránház szintje alá került és kicsorgott a víz) Azóta kerültek rá csapok. Előtte utána értékek nem változtak, talán nem ment ettől tönkre. Olvastam olyanról is hogy többet állta a membrán és jobb értékeket adott mint nekem az új. Túlnyomást leengedve tárolom.
- öblítések: előtte utána néhány perc... eleinte 1-2, mert nyomógombos 300as áramlásszabályzóval szereltet kaptam és minden elismerésem annak aki ezt a vacakot képes térdelve, 5 percen át nyomva tartani. Múlt héten szereltem az áramlásszabályzóhoz egy csapos megkerülő ágat, így most már becsületesen megvannak az 5 perces öblítések
- öblítés után 100 az tds-el indul és csökken le 40-ig. Ezt úgy olvastam hogy normális jelenség. De az is rendben van, hogy egy óra csorgatás után elkezd felmászni 60-70-re és csak újabb 2-3 perc öblítés után esik le 40re?

Lakóhelyemen a csapvíz különösen vacak: 800 ppm-et mér a műszer. A szolgáltató utolsó két közölt laboreredményein is látszik, hogy a környező településekhez képest sem jók az értékek: 1031-1400 uS/cm a vezetőképesség de az össz keménység 83-93 mg/l CaO. A klorid is az egekben 200-300 mg/l (250 az egészségügyi értékhatár).

Ha jól értelmezem az RO membránok adatlapjait, akkor gyártótól függően a sók 98-99%-át eltávolítják a vízből. A matek azt mondja, hogy 16-20 ppm akár elfogadható érték is lehet. 3 bar környékén már elég hatékonyan kellene szűrjön, a TDS-nek 10 alatt kellene legyen. A nyomás fokozásával a hozam javulna sokat, a tds már annyira nem. A közeljövőben szeretnék majd egy nyomásfokozót is beszerezni, mert a rossz csapvíz miatt inkább fogyasztásra is ezt használnánk, de ez a jelenlegi problémán nem segítene.

Google barátom szerint, ha a tisztított víz tds-e magas, akkor a membrán a hibás. Ezt okozhatja a nem megfelelő beüzemelés vagy a nem időben cserélt előszűrők és a membránra jutó vegyületek, főleg a klór, rongálják meg a membrán felületét. Ezt a hibalehetőséget kizárnám, mert új a rendszer és megfelelően lett beüzemelve.

Lehetséges, hogy a csapvíz magas tds értéke miatt ilyen rossz a tisztított víz? Csapvíz 800ppm körüli, mellékiviz 1000-1200ppm, RO 40ppm és 3.6 bár hálózati nyomáson 8 perc alatt jön le 1 liter tisztított víz, kb 2-2.5 liter mellékvíz.
Lehet, hogy a membrán gyári hibás?

Elég hosszúra sikerült... köszi a végigolvastad és ha ne tartsd magadban, ha van valami ötleted, hogy gyárthatnék 10 tds alatti vizet :)
 
Elég hosszúra sikerült... köszi a végigolvastad és ha ne tartsd magadban, ha van valami ötleted, hogy gyárthatnék 10 tds alatti vizet :)
Alapos voltál, sok lehetőséget kizártál 👍
Esetleg még egy tipp: átfolyás korlátozó mekkora? Ha kisebbre cseréled, lassabban engedi át a membránon a vizet, több mellékvíz mellett kisebb TDS-t lehet vele elérni.

Lehetséges, hogy a csapvíz magas tds értéke miatt ilyen rossz a tisztított víz? Csapvíz 800ppm körüli, mellékiviz 1000-1200ppm,
El tudom képzelni, hogy így van, ez tényleg baromi magas TDS.
 
Alapos voltál, sok lehetőséget kizártál 👍
Esetleg még egy tipp: átfolyás korlátozó mekkora? Ha kisebbre cseréled, lassabban engedi át a membránon a vizet, több mellékvíz mellett kisebb TDS-t lehet vele elérni.


El tudom képzelni, hogy így van, ez tényleg baromi magas TDS.
300-as áramlás szabályozót írt. Nem kevés az? Nekem az 50 GPD-s GA-s szetthez adtak 420-ast. 🤔
 
300-as áramlás szabályozót írt. Nem kevés az? Nekem az 50 GPD-s GA-s szetthez adtak 420-ast. 🤔
Igen, valóban, ezt valahogy kikerülte a szemem :)
A 300-as minden bizonnyal nem túl nagy, de ettől még igaz lehet, hogy kisebbel jobb lesz a TDS.
 
Igen, valóban, ezt valahogy kikerülte a szemem :)
A 300-as minden bizonnyal nem túl nagy, de ettől még igaz lehet, hogy kisebbel jobb lesz a TDS.
Na de akkor hol a hiba? Neki 100 GDP-hez adtak 300-ast, nekem 50 GDP-hez meg 420-ast. Azért is érdekel, mert pont ma nézelődtem ebben a témában (cserélném 100GPD-re a mostani 50-est) és a különböző oldalak szinte mind azt írták, hogy 800-as áramlás szabályzó kellene hozzá.
 
Sajnos nem igazán értek hozzá. Csupán adtam egy tippet a tds csökkentésére, nem azt állítom, hogy általánosságban kell kisebb korlátozó.
 
Az én értelmezésemben az átfolyás szabályozónak nem kellene jelentősen befolyásolnia a szűrt víz tds értékét. Kivéve persze, ha olyan nagy az átfolyás, hogy emiatt nem épül fel elég nagy nyomás. Gyári adatlapon még nem találtam ajánlott áramlás szabályozó méreteket. Olyat is olvastam víztisztítással foglalkozó oldalakon, hogy a jó víz, rossz víz arányt 1:4 vagy rosszabb értékre szokták állítani, mert így már egy folyamatos, hatékony öblítést is biztosítunk. Mi az akváriumok feltöltéséhez nem a folyamatos üzemeltetésre akarjuk hangolni a gépezetet, ezért inkább az 1:1 -1:2 arányt célozzuk meg, hogy nyugodtabban aludjunk mert nem pazarolunk annyi vizet. Majd egy ráérősebb pillanatban megpróbálom kiszámolni, hogy a 4-5 öblítés előtte/utána mennyivel gazdaságosabb a folyamatos csöpögtetéstől :)
Mivel a membrán hatásfoka erősen függ a nyomástól, hőmérséklettől, a betáplált víz minőségétől, szerintem egy tűszelepet kellene venni és pl az előszűrő cseréjekor beállítani egy a kivánt jó víz/rossz víz arányt. Erről mi a véleményetek?
 
Egy oldallal visszább "értekezett" erről @joesalty . A korábban általa leírt képlet alapján 100 GPD-s membránhoz a 300-as áramlás szabályozó kevés, legalább 800-as kellene (ahogy azt más "szak" oldalakon is írják). Esetleg @inadsz tud okosabbat mondani?
 
Valóban van egy képlet az előző oldalon, de nem bíztam benne, mert nem volt elmagyarázva :)
A kiszámítása:
áramlásszabályzó * 0,38 (ez adja meg gallonban a mennyiséget) / 4 = használható max membrán.
Ezen példánál maradva:
1600*0,38/4 = 152 GDP ekkora membrán lehet
Vagy visszafelé:
200*4/0,38=2105 ml
az a 0.38 eléggé megtévesztő, de utánaszámolva stimmel a ml/p és gallon/nap közötti váltáshoz, így viszont csak annyit mond, hogy az áramlásszabályzón egy nap alatt átfolyó víznek mennyi a negyede vagy fordítva: a membránon 1 perc alatt átfolyó víz négyszerese. Nagyon le van egyszerűsítve, nem veszünk figyelembe nyomást, hőmérsékletet, víz minőséget. Egy irányadó érték persze jó lehet: pl. ha 100-as membránom van, ami akár percenként 0.26 liter sótlanított vizet is elő tud állítani, akkor ha ennek a négyszeresét kiengedjük, az kb talán elég az öblítéshez és kb. 1000ml/p-es áramlásszabályozó talán jó is lesz.
A specifikációkban 25 fok, 250 ppm a betáplált víz, az üzemi nyomás gyártóként változik 3.4-5.1 bár. Ez mind a 100 gallon rovására megy és az itthon uralkodó viszonyok mellett jó, ha 50 gpd-t kitermeli és akkor az 550es áramlásszabályozó is elég lenne, 1000el túl sok lenne a mellékvíz... nyáron a melegebb vízzel meg cserélni kellene 700 körülire.
 
Nalunk 200as membran van, 450es oblitis aramlasszabalyzoval, a homerseklet annyi, mint ami jon a hideg agon. Van nyomasfokozo pumpa, igy jon 1 liter 2 perc alatt az 190gpd. Koszos viz 1.5 liter (nyaron 1.2 liter) 2 perc alatt. Lassan 3 eve nem csereltunk membrant, de minden gyartas utan oblitunk es az eloszurok is evente cseresek. Nyomasfokozo elott 1:3 -1:4 kozott volt a jo:koszos arany es 4x lassabban telt meg a hordo.
 
Lehet kicsit off, de Ti miben tároljátok az elkészített RO vizet.
Egy 400 l akvát tervezek a jövőben, aminek vízcseréjéhez egy kb. 200 l-es tartály kellene.
Találtam Zalaegerszegen is henger alakú műanyag hordókat (fehér vagy kék), de nem tudtok esetleg olyan céget, aki forgalmaz valami esztétikusabbat?
Tudom, hogy tengervizes, de valami ilyesmire gondoltam:
 

Attachments

  • IMG_1863.JPG
    IMG_1863.JPG
    125.7 KB · Megtekintések: 36
Utoljára módosított:
Lehet kicsit off, de Ti miben tároljátok az elkészített RO vizet.
Egy 400 l akvát tervezek a jövőben, aminek vízcseréjéhez egy kb. 200 l-es tartály kellene.
Találtam Zalaegerszegen is henger alakú műanyag hordókat (fehér vagy kék), de nem tudtok esetleg olyan céget, aki forgalmaz valami esztétikusabbat?
Tudom, hogy tengervizes, de valami ilyesmire gondoltam:
Nalunk a pinceben osszecsukhato tartaly van. De az egy hivatalos marka klonja. Az eredeti pro verzioja joval dragabb, viszont esztetikus.
 
Köszi az infót. Szimpatikus megoldás, főleg, hogy előre van rajta csap.
Kozeptajon (vagy inkabb az also 1/3-nal) is van rajta csap, de azt (legalabbis a mienken) mi nem tudjuk kihasznalni. Egyreszt idiota iranyba nyithato (a sztenderdtol elteroen pont forditott allasban van nyitva, emiatt elso alkalommal jol el is aztattunk mindent a vizgyartasnal), masreszt nagyon lassan jon belole a viz, harmadreszt nagyon hajlamos ereszteni, de nem a tartaly-csap talalkozasnal, hanem a vegen, ahol a csap resz utan van a csocsatlakozo resz. Az aljan levo csap viszont jo, mi rakotottunk egy 2700 l/h Sicce pumpat, pumpa utan T eloszto, egyik agra a hosszu csovezes csatlakoztathato a nagy tartalyok toltesehez, masik agon rovid cso a kis kannak toltesehez. :)
 
Utoljára módosított:
Kozeptajon (vagy inkabb az also 1/3-nal) is van rajta csap, de azt (legalabbis a mienken) mi nem tudjuk kihasznalni. Egyreszt idiota iranyba nyithato (a sztenderdtol elteroen pont forditott allasban van nyitva, emiatt elso alkalommal jol el is aztattunk mindent a vizgyartasnal), masreszt nagyon lassan jon belole a viz, harmadreszt nagyon hajlamos ereszteni, de nem a tartaly-csap talalkozasnal, hanem a vegen, ahol a csap resz utan van a csocsatlakozo resz. Az aljan levo csap viszont jo, mi rakotottunk egy 2700 l/h Sicce pumpat, pumpa utan T eloszto, egyik agra a hosszu csovezes csatlakoztathato a nagy tartalyok toltesehez, masik agon rovid cso a kis kannak toltesehez. :)
Ha már így belementünk ebbe a tartályba: milyen ez az összecsukható verzió? Mennyire erős? Hol lehet belevezetni az RO csövét? A csapnál milyen átmérőjű cső van?
 
Back
Oldal tetejére