• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

Sorba kapcsolt membránok esetén nyomásfokozó szivattyú alkalmazása erősen ajánlott. Meglehet a fojtó szelepet is cserélni kell, ezt majd megmondják a tapasztalattal rendelkezők, de ilyet korábban nem olvastam (bár simán lehet elkerülte a figyelmemet).

Üdv.: SafE

Köszi a választ. Igazából a víznyomás nem tűnik alacsonynak, mert egész rendesen jön mindkét csövön a víz. Persze lehet, hogy még jobban kellene, nem tudom.
A fojtóval kapcsolatban a #2904-es hozzászólásra gondoltam, illetve úgy értelmeztem, hogy ott erről a csapról volt szó.
 
Szia!
Bocsánat, de ezt nem értem. Mi az, hogy 2 csapból normál víz, a háztartás többi részéből lelágyított víz folyik? Van a háztartásod bejövő ágán egy ipari vízlágyító, de a kerti csap meg a konyhai ezt megkerüli?
Szia!
Igen, gyakorlatilag így van. Szerencsésen olyan a ház elosztása, hogy a pincébe lép be a bejövő hidegvizem, amiből, még a vízlágyító előtt kiveszek 1 ágat, a kerti csaphoz, valamint a pince felett a konyhai csaphoz is 1 hidegvíz ágat. Speciális, 3 bekötésű csaptelepem van a konyhában, így oda 3 vízvezeték megy. 1-1 lágyított hideg- és melegvíz, valamint egy nyers, kezeletlen hidegvíz, elsősorban ugye főzésre.
 
Szia!
Igen, gyakorlatilag így van. Szerencsésen olyan a ház elosztása, hogy a pincébe lép be a bejövő hidegvizem, amiből, még a vízlágyító előtt kiveszek 1 ágat, a kerti csaphoz, valamint a pince felett a konyhai csaphoz is 1 hidegvíz ágat. Speciális, 3 bekötésű csaptelepem van a konyhában, így oda 3 vízvezeték megy. 1-1 lágyított hideg- és melegvíz, valamint egy nyers, kezeletlen hidegvíz, elsősorban ugye főzésre.


Simán mehet a ro az ioncserélt vízre. Én poharast ajánlanék és inkább nagyobb membránt. A poharast azért amit @Jopet is írt, olcsóbb és nagyobb teljesítményű a poharasban lévő szűrőbetét mint az in-line. A nagyobb membránt pedig azért mert még alacsonyabb nyomáson is több vizet ad mint a kisebbek és a későbbi esetleges bővítésnél nem kell cserélni.
 
Én onnan közelíteném meg a dolgot, hogy tárolni vagy nem tárolni. A tárolást valószínűleg meg tudnám oldani. Már néztem is 40 és/vagy 80 literes műanyag hordókat, egész jó áron hozzá is jutnék, így ez nem probléma, még ha nem is azonnal működne így.
Ha kimaxolod a készüléket (ésszerű keretek között), nyomásfokozó, több membrán stb., akkor is min. 2 óra lesz 90 liter víz legyártása és kb. ugyanannyi víz megy a lefolyóba. A legalapabb készülékkel ugyanez max. 14 óra és ~3x vízmennyiség megy pocsékba. A jó/rossz víz arányon lehet kisebb ráfordítással is javítani, a hozam javításával (drágább) ugyanakkor jellemzően együtt jár az arány javulás is. Nagyon nem akarnék mókolni, jobban szeretném, ha egy "gyári" készülékkel megfelelő mennyiségű és minőségű vizet tudnék előállítani. De ha már ez felvetődött, a poharas előszűrős készüléknek jobb a jó/rossz víz aránya, vagy ez csak a membránok számától függ? Ha muszáj, akkor esetleg nyomásfokozót építenék be hozzá.
A víznek is jó ha áll valamennyit, hiszen úgy fel tud melegedni az akvárium vizének hőmérsékletére. Nekem mosogató alatt van a szűrő a hidegvízre kötve ;) és egy 60 literes hordó is befért ugyanide, ennyi cserevíz meg elég egy 180 literes akváriumra, akárhogyan is tápozol. Igaz, igaz. Akkor további technikai kérdés. Mi az ajánlott 1/3-2/3 arányban a csapvíz-RO víz, vagy 100% RO víz visszasózva? Meg maradjon a hidegvíz ágra kötve a készülék, vagy próbálta-e már valaki a melegvízre kötni? Elvileg a hozamot az is befolyásolja, nem?
Ha a fentiek alapján sikerül eldöntened hogy mit szeretnél, továbbléphetünk :) Egyébként nem, még nem sikerült eldönteni a kérdést, de sokat léptünk előre... :)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Simán mehet a ro az ioncserélt vízre. Én poharast ajánlanék és inkább nagyobb membránt. A poharast azért amit @Jopet is írt, olcsóbb és nagyobb teljesítményű a poharasban lévő szűrőbetét mint az in-line. A nagyobb membránt pedig azért mert még alacsonyabb nyomáson is több vizet ad mint a kisebbek és a későbbi esetleges bővítésnél nem kell cserélni.
Köszi, akkor a garázs lesz a megfelelő hely a készülék elhelyezésére. Talán sikerül végre felszerelnem a mosdót és a szerelvényeit is, mire meglesz az RO szűrőm. Valószínűleg akkor a poharas készülék lesz, minimum 75 GPD-s membránnal, de az is lehet, hogy 100-as. Ár/érték arányban, és a szükséges tartozékokat is figyelembe véve, van javaslat, hol érdemes beszerezni, feltéve, hogy meg szabad nevezni konkrét üzletet, vagy kereskedőt...
 
Utoljára módosított moderátor által:
nyomásfokozó, több membrán stb., akkor is min. 2 óra lesz 90 liter víz legyártása
Nálam 2x200GDP + nyomásfokozó 1liter/perc hozammal működik már lassan 4 éve.
30%-os vízcsere a 90P-ben megvan egy óra alatt.
Igaz 4 éve volt kb. 110eFt a rendszer + a munkadíj, amit megspóroltam, mert én raktam össze.
Én azóta nem tárolgatok egy csepp RO vizet sem. Kivéve azt a pár decit ami a kávéfőzőben van;)
 
Nálam 2x200GDP + nyomásfokozó 1liter/perc hozammal működik már lassan 4 éve.
30%-os vízcsere a 90P-ben megvan egy óra alatt.
Igaz 4 éve volt kb. 110eFt a rendszer + a munkadíj, amit megspóroltam, mert én raktam össze.
Én azóta nem tárolgatok egy csepp RO vizet sem. Kivéve azt a pár decit ami a kávéfőzőben van;)
Szövegrészletet kiragadni a kontextusából nem szép dolog :)
Ha kimaxolod a készüléket (észszerű keretek között), nyomásfokozó, több membrán stb., akkor is min. 2 óra lesz 90 liter víz legyártása
Amit te írsz, az már szerintem meghaladja ezt és kb. 25%-kal jobb csak mint amit én írtam. Na meg ugye télen vagy nyáron? Társasházban vagy családi házban?
De azért persze irigykedünk ;) :D
 
Nálam 2x200GDP + nyomásfokozó 1liter/perc hozammal működik már lassan 4 éve.
30%-os vízcsere a 90P-ben megvan egy óra alatt.
Igaz 4 éve volt kb. 110eFt a rendszer + a munkadíj, amit megspóroltam, mert én raktam össze.
Én azóta nem tárolgatok egy csepp RO vizet sem. Kivéve azt a pár decit ami a kávéfőzőben van;)
:D azért ez, finoman szólva sem egy "alap" berendezés... :D :D :D ilyenem egészen biztosan nem lesz, nekem belefér a tárolás, nyilván, 1-2 napnál tovább így sem kellene tárolni, de az időmbe és helyembe belefér.
 
Hello. Örököltem egy régi ro rendszert, ami már évek óta leszerelve állt. Vettem új szűrőházat, mert leesett, és elrepedt. Rendeltem 125 gpd-s membránt. Minden szupi, DE pumpával is kb. 2x annyi piszkos víz jön le, mint szűrt. És még egy. Jól gondolom, hogy a nyomásszabályozót is cserélnem kéne, ha előtte 50gpd-s volt?
 
Hello. Örököltem egy régi ro rendszert, ami már évek óta leszerelve állt. Vettem új szűrőházat, mert leesett, és elrepedt. Rendeltem 125 gpd-s membránt. Minden szupi, DE pumpával is kb. 2x annyi piszkos víz jön le, mint szűrt. És még egy. Jól gondolom, hogy a nyomásszabályozót is cserélnem kéne, ha előtte 50gpd-s volt?

Közben gondolkodtam, és azthiszem okosodtam. A víz este jéghideg volt.( gyakorlatilag 100m a víztorony). Feltettem a radiátor fölé a rendszert, így jobban folyik. Viszont az áramlásszabályzóm kicsi, kéne venni egy 800-1000 ml-est. Így még több piszkos vizem lesz. Szóval jelen allapot szerint gyakrabban öblítek, ami nem nagy kunszt, mivel automata a rendszer és áramszünet után azonnal öblítéssel kezdi a programot, vagy benyelem, hogy gyorsabban megy tönkre a membrán. Ugye jól gondolom?
 
Tisztelt Kertészek,

20 évnyi kihagyás után ismét szeretnék akváriumot az életterembe. Első lépésként az ehhez nélkülözhetetlen, megfelelő vízminőséget szeretném elérni. Sokat olvastam már az RO rendszerekről, de még mindig akadnak homályos pontok. Első körben egy 60l-es akva beállítása az elképzelés (fajtáját, jellegét tekintve "concept under construction" állapotában vagyok 🙃).
Kinéztem magamnak a webshop link moderálva VM-OSMO-P típusú rendszerét. Mivel nem csak akvarisztikai, hanem háztartási célokra is felhasználnám az RO-rendszert, így az alábbi kérdésekben kérem segítségetek:
- A rendszerben található puffertartály funkcióját értem, napi használat mellett szükség van-e hozzá UV lámpára? Illetve javasolt-e egyáltalán a puffer rendszerbe illesztése?
- Javasolt-e háztartási szempontból visszasózó egység rendszerbe illesztése?
- Akvarisztikai szempontból mi a meglátás a visszasózó egységgel? (pl. érdemes-e külön csapot rendszerbe illeszteni az akváriumvízhez, ami nem megy keresztül a visszasózó egységen)

Segítségetek előre is köszönöm!
 
Tisztelt Kertészek,

20 évnyi kihagyás után ismét szeretnék akváriumot az életterembe. Első lépésként az ehhez nélkülözhetetlen, megfelelő vízminőséget szeretném elérni. Sokat olvastam már az RO rendszerekről, de még mindig akadnak homályos pontok. Első körben egy 60l-es akva beállítása az elképzelés (fajtáját, jellegét tekintve "concept under construction" állapotában vagyok 🙃).
Kinéztem magamnak a webshop link moderálva VM-OSMO-P típusú rendszerét. Mivel nem csak akvarisztikai, hanem háztartási célokra is felhasználnám az RO-rendszert, így az alábbi kérdésekben kérem segítségetek:
- A rendszerben található puffertartály funkcióját értem, napi használat mellett szükség van-e hozzá UV lámpára? Illetve javasolt-e egyáltalán a puffer rendszerbe illesztése?
- Javasolt-e háztartási szempontból visszasózó egység rendszerbe illesztése?
- Akvarisztikai szempontból mi a meglátás a visszasózó egységgel? (pl. érdemes-e külön csapot rendszerbe illeszteni az akváriumvízhez, ami nem megy keresztül a visszasózó egységen)

Segítségetek előre is köszönöm!
Uv lámpa nem kell, mert az osmo rendszer szűri a bacikat. A visszasózó meg olyan, hogy nem finom, ha te akarod inni, a halaknak/ növényeknek meg gazdaságosabb sima csapvízzel keverni az ro szűrt vizet.(ha nem szikes a csapvized) A puffer pedig hogyha elfér, akkor király dolog, ha egy pohár vizet akarsz inni, vagy kell egy liter víz a kávéfőzőbe, stb.
 
Több helyen olvastam, hogy télen a RO szűrőnek romlik a hatásfoka a hidegebb víz miatt. Ez azt jelenti. hogy a jó-rossz víz aránya romlik?
Egyszerűen tudnám a hideg meleg vizet keverni és így a RO szűrőt 25-30 fokos vízzel táplálni. Jelenthet ez akármi pluszt a lágy víz előállításában?
Ha valaki tud ebben tanácsot adni, előre is köszönöm!
 
Sziasztok, azt tudom, hogy szennyvíz mindig több lesz, mint a tiszta, de jól sejtem, hogy azért nem ennyire, mint a képen látható?

Értelemszerűen a fenti flakon sarkában a tisztított víz, alul 5L locsolásra alkalmas "melléktermék". Nem mértem időt, de sacc. negyed óra alatti mennyiség... Tény, nem tudom mennyi a víznyomás a házban, de ha csutkára nyitom a mosogatónál a csapot (alatta van bekötve a készülék ill. a mosogatógép is), akkor "megemelkedik" a csaptelep; ha a szennyvizes szelepet is kinyitom(piros csövön), akkor kb. szó szerint ki tudnám slagozni a macskákat a házból falon keresztül, így feltételezem jónak kéne lennie ill. a mosogató gép is normálisan üzemel, csak az RO, ami gyengélkedik. 190L/napra volt mondva a készülék, de ott tartunk, ha másfél nap alatt összejön az 5L tisztított víz, akkor már könnybe lábad a szemem örömömben. Szűrőbetétek/membrán kb februárban voltak cserélve. Amire mint baj tudok gondolni, hogy volt pár olyan nap, amikor nem voltam otthon s párom elfelejtette kinyitni a szennyvizes csapot, így csak a tiszta víz kifolyóága volt nyitva s úgy ment a rendszer míg haza nem értem.

Tapasztalt valaki ilyet/küzdött valaki ilyen helyzettel?
Lassan jönnek a tartós 20 fokok s már most nem tudom a rovaros növényeknek biztosítani az állandó vizet, ráadásul szárazság is van most lakhelyemnél, de így nemhogy a növényeknek, de az akvának se jut víz s meg szeretném orvosolni a dolgot.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    56.7 KB · Megtekintések: 52
  • 2.jpg
    2.jpg
    32.2 KB · Megtekintések: 55
  • 3.jpg
    3.jpg
    37.9 KB · Megtekintések: 56
  • 4.jpg
    4.jpg
    55.3 KB · Megtekintések: 57
Sziasztok, azt tudom, hogy szennyvíz mindig több lesz, mint a tiszta, de jól sejtem, hogy azért nem ennyire, mint a képen látható?

Értelemszerűen a fenti flakon sarkában a tisztított víz, alul 5L locsolásra alkalmas "melléktermék". Nem mértem időt, de sacc. negyed óra alatti mennyiség... Tény, nem tudom mennyi a víznyomás a házban, de ha csutkára nyitom a mosogatónál a csapot (alatta van bekötve a készülék ill. a mosogatógép is), akkor "megemelkedik" a csaptelep; ha a szennyvizes szelepet is kinyitom(piros csövön), akkor kb. szó szerint ki tudnám slagozni a macskákat a házból falon keresztül, így feltételezem jónak kéne lennie ill. a mosogató gép is normálisan üzemel, csak az RO, ami gyengélkedik. 190L/napra volt mondva a készülék, de ott tartunk, ha másfél nap alatt összejön az 5L tisztított víz, akkor már könnybe lábad a szemem örömömben. Szűrőbetétek/membrán kb februárban voltak cserélve. Amire mint baj tudok gondolni, hogy volt pár olyan nap, amikor nem voltam otthon s párom elfelejtette kinyitni a szennyvizes csapot, így csak a tiszta víz kifolyóága volt nyitva s úgy ment a rendszer míg haza nem értem.

Tapasztalt valaki ilyet/küzdött valaki ilyen helyzettel?
Lassan jönnek a tartós 20 fokok s már most nem tudom a rovaros növényeknek biztosítani az állandó vizet, ráadásul szárazság is van most lakhelyemnél, de így nemhogy a növényeknek, de az akvának se jut víz s meg szeretném orvosolni a dolgot.
A rosszviz vegen a folytasodon van egy csap. Nem azzal allitod a rossz/jo viz aranyt?
 
Back
Oldal tetejére