• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

Esetleg opcióként nem működhetne egy 10colos vízszűrő megtömve vízlágyító gyantával?
Nos. Működne? :)
Én nem tudom, a gyantás vízlágyítást szkippeltem, semmit nem tudok róla. Azt sem hogy az eredmény megfelelne-e a célnak ill. azt sem hogy mi a karbantartás menete. Mindenképpen csak olyan megoldás érdekel, amit anyámnak otthon nem kell babrálnia, legfeljebb a csapot nyitogatni.
 
Sziasztok.
Lassan ismet egyre tobb idom lesz. ( @ezsolt80 csönd!) Tobben hallottatok, hogy lassan elbucsuzom Budapesttol, igy elkezdodnek a munkalatok az akvarisztikai szobamban😍.
Szoval a sztori a kovetkezo. Gyujtom az esovizet, ezerrel, de ahogy cserelgetem a vizeket vannak fentartasaim. 2 db 1000 literesbe gyujtom a vizet, es 2 db 1000 literes van az akvarium helyisegbe, illetve egy 600 literes.
Anno @BlackOut Viktor baratom segitett osszerakni egy tudoszuro gepet, valahol dokumentaltam, hat nem lett rossz. Ez lett most ugymond tovabb fejlesztve.
Dupla membran stb de ezt mar mindenki fujja. Itt a lenyeg az alacsony koltsegvetes. Tehat betolom az esovizet a helyisegbe. Ilyen szivattyukat hasznallok, kulombozo meretekben vizcserekre es kulombozo folyadekok ide oda pakolasara.
IMG_20191117_104635.jpgIMG_20191117_104627.jpg
vannak kicsik nagyok.
Itt jon az innovacio. Ezek ugyan azon az elven mukodnek mint a kulsoszuroink. Rotor stb tehat visszafojthato. Egy regebbi reduktorbol kiesett egy csatlakozo.
IMG_20191117_104650.jpgegesz veletlen egy kis loctite zsinorral koritve passzol. ez 1800 litert teker orankent. Ebbe megy egy cso ugye ami megy tovabb a nyomas fokozo pumpaba. A tobbi magatol ertetodik.
IMG_20191117_113053.jpgremelem jol lathato a kulombseg. A jobb a jo viz.
IMG_20191117_110946.jpg
IMG_20191117_111014.jpg
a bal a rosszviz

lowtecbe lehet meg ez is jo lenne mar koncentraltan tartalmaz az esovizbol ezt azt.
A rossz viz:
IMG_20191117_113446.jpg
 
Sziasztok!
Mostanában sokat gondolkodom azon, hogy elkezdek RO vizet használni a víz cserék alkalmával. Természetesen vissza kellene sózni mondjuk GH+ használatával. De mostanában egyre többször olvasom azt, hogy ezzel a módszerrel egyre több embernek van problémája a egyes macro elemekkel (elszáll a K értéke ha jól emlékszem). Tényleg lehetnek hasonló jellegű problémák RO használata esetén?
Üdv.: SafE
 
Sziasztok!
Mostanában sokat gondolkodom azon, hogy elkezdek RO vizet használni a víz cserék alkalmával. Természetesen vissza kellene sózni mondjuk GH+ használatával. De mostanában egyre többször olvasom azt, hogy ezzel a módszerrel egyre több embernek van problémája a egyes macro elemekkel (elszáll a K értéke ha jól emlékszem). Tényleg lehetnek hasonló jellegű problémák RO használata esetén?
Üdv.: SafE
Úgy gondolom, nem az RO miatt vannak gubancok.
Ha szétnézel a világban, akkor még többször fog szembejönni, hogy az akvakertészek túlnyomó többsége csak RO-t használ.
De a döntés természetesen a Tiéd.
 
Két bajom van ezzel.
Egyik hogy a a keresésre 3.800.000 találat van ("kávégép vízszűrő", nem is csodálom), kicsit pontosíthattál volna :)
De asszem megtaláltam azért, BRITA Wasserfilter Purity C1000 AC Filtersystem - erről van szó, ugye?
A másik, hogy jó lenne valamit Mo-n találni :) Van egy csomó hasonló konstrukció itt is, nem találtam oldalt ahol kifejezetten letesztelték volna őket (víz bevizsgálása), ezért kicsit szkeptikus vagyok ezekkel a szűrőkkel szemben. Ne legyek?
És köszönöm a tippet.

Szereztem egy leíràst nekedd810378a20bc4d9fda5a9412b8b4945a.jpg
061e94eb2fd33f4033036201b62bcc5d.jpgbeb27703ea6988e71f4388cdff96d626.jpg
 
Sziasztok!
Mostanában sokat gondolkodom azon, hogy elkezdek RO vizet használni a víz cserék alkalmával. Természetesen vissza kellene sózni mondjuk GH+ használatával. De mostanában egyre többször olvasom azt, hogy ezzel a módszerrel egyre több embernek van problémája a egyes macro elemekkel (elszáll a K értéke ha jól emlékszem). Tényleg lehetnek hasonló jellegű problémák RO használata esetén?
Üdv.: SafE

Első körben érdemes megnézni, hogy milyen a csapvized összetétele. Legszerencsésebb esetben a vízmű az interneten közzé tesz adatokat, olyan mintahelyen, ami relatíve közel van hozzád. Ezek sokkal pontosabbak lehetnek, mintha otthoni teszteket használsz, nem is beszélve arról, hogy elég sok összetevőre tesztelnek. (Így megspórolsz egy kupac pénzt.)
A második, még nehezebb feladat eldönteni, hogy milyen növényeid vannak, illetve szeretnél. Ha bikarbonátokat nem tudja szénforrásként hasznosítani a növény, akkor kemény vizes low tech akváriumban kihívások elé néz. Növények kb 50%-a csak CO2 formában tudja a szenet felvenni. Nálam a csapvíz keménysége kb 25 nk és még ilyen extra kemény vízben is lehet sikeresen növényeket tartani low tech keretek között. Talajválasztás nagyon fontos tényező és kulcsszerepe lehet a sikerhez.
Viszont nano akváriumban a csapvizet leviszem kb 8-10 nk-ra. (Ha jól tudom, Budapesten helyenként akár csapból is folyhat ilyen víz.) Én mondjuk esővízzel keverem a csapvizet, de persze RO is jó erre. Nálam a csapvíz kiváló minőségű (csak túl kemény) és számos hasznos mikro elemet tartalmaz. Legnagyobb problémám vele a Ca kiválás az akvárium üvegen és a fürdőszobában. Szélsőséges esetben, bizonyos növényeknél a Ca a leveleken is ki tud rakódni, ami nem túl szép.
Ha nagyon kemény a vized, akkor "meg lehet tanulni" együttélni vele, ha nem feltétlenül akarsz RO vízzel pepecselni.
 
Utoljára módosított:
Első körben érdemes megnézni, hogy milyen a csapvized összetétele. Legszerencsésebb esetben a vízmű az interneten közzé tesz adatokat, olyan mintahelyen, ami relatíve közel van hozzád. Ezek sokkal pontosabbak lehetnek, mintha otthoni teszteket használsz, nem is beszélve arról, hogy elég sok összetevőre tesztelnek. (Így megspórolsz egy kupac pénzt.)
A második, még nehezebb feladat eldönteni, hogy milyen növényeid vannak, illetve szeretnél. Ha bikarbonátokat nem tudja hasznosítani a növény, akkor kemény vizes low tech akváriumban kihívások elé néz. Nálam a csapvíz keménysége kb 25 nk és még ilyen extra kemény vízben is lehet sikeresen növényeket tartani low tech keretek között. Talajválasztás nagyon fontos tényező és kulcsszerepe lehet a sikerhez.
Viszont nano akváriumban a csapvizet leviszem kb 8-10 nk-ra. (Ha jól tudom, Budapesten helyenként akár csapból is folyhat ilyen víz.) Én mondjuk esővízzel keverem a csapvizet, de persze RO is jó erre. Nálam a csapvíz kíválló minőségű (csak túl kemény) és számos hasznos mikro elemet tartalmaz. Legnagyobb problémám vele a Ca kiválás az akvárium üvegen és a fürdőszobában.
A vízmű szerint a karbonát keménység 106 mg/l, míg az összes keménység 145 mg/l (CaO), pH 7,5-7,8.
Gyantával lágyítom a vizet, amivel cserélek, de sajnos az utóbbi időben csak valami "selejt" gyantát tudok beszerezni a szokásos helyről. Korábban szép világosabb szinű gyantát kaptam, mellyel simán 0-5 TDS vizet tudtam csinálni, de mostanában csak eléggé sötét, látszatra mintha használt vagy rosszul regenerált gyantát kapok, amivel csoda ha 100 TDS alatti vizet tudok készíteni, de érdekes módon csíkteszt szerint ez a víz is teljesen lágy (0 KH és GH). Ezt még tovább keverem csapvízzel és azt töltöm be. De így ezzel a heti vízcsere előtt már 200-as TDS-ű az akvárium vize, ami a korábban alkalmazott "jó" gyantával csak maximum 150-160 volt. Ezért gondolkodtam el az RO víz használatán, de attól tartok, hogy azzal csak több "bajt" okozok hosszabb távon.
A talaj Manado, alatta Aquabasis Plus, Green Aqua Micro Macro.
 
A vízmű szerint a karbonát keménység 106 mg/l, míg az összes keménység 145 mg/l (CaO), pH 7,5-7,8.
Gyantával lágyítom a vizet, amivel cserélek, de sajnos az utóbbi időben csak valami "selejt" gyantát tudok beszerezni a szokásos helyről. Korábban szép világosabb szinű gyantát kaptam, mellyel simán 0-5 TDS vizet tudtam csinálni, de mostanában csak eléggé sötét, látszatra mintha használt vagy rosszul regenerált gyantát kapok, amivel csoda ha 100 TDS alatti vizet tudok készíteni, de érdekes módon csíkteszt szerint ez a víz is teljesen lágy (0 KH és GH). Ezt még tovább keverem csapvízzel és azt töltöm be. De így ezzel a heti vízcsere előtt már 200-as TDS-ű az akvárium vize, ami a korábban alkalmazott "jó" gyantával csak maximum 150-160 volt. Ezért gondolkodtam el az RO víz használatán, de attól tartok, hogy azzal csak több "bajt" okozok hosszabb távon.
A talaj Manado, alatta Aquabasis Plus, Green Aqua Micro Macro.
A manado nagyon kemenyiti a vizet.
 
A vízmű szerint a karbonát keménység 106 mg/l, míg az összes keménység 145 mg/l (CaO), pH 7,5-7,8.
Gyantával lágyítom a vizet, amivel cserélek, de sajnos az utóbbi időben csak valami "selejt" gyantát tudok beszerezni a szokásos helyről. Korábban szép világosabb szinű gyantát kaptam, mellyel simán 0-5 TDS vizet tudtam csinálni, de mostanában csak eléggé sötét, látszatra mintha használt vagy rosszul regenerált gyantát kapok, amivel csoda ha 100 TDS alatti vizet tudok készíteni, de érdekes módon csíkteszt szerint ez a víz is teljesen lágy (0 KH és GH). Ezt még tovább keverem csapvízzel és azt töltöm be. De így ezzel a heti vízcsere előtt már 200-as TDS-ű az akvárium vize, ami a korábban alkalmazott "jó" gyantával csak maximum 150-160 volt. Ezért gondolkodtam el az RO víz használatán, de attól tartok, hogy azzal csak több "bajt" okozok hosszabb távon.
A talaj Manado, alatta Aquabasis Plus, Green Aqua Micro Macro.

Gondolom valami ioncserélő gyantát használsz. Meg tudnád nézni, mire cseréli a Ca és Mg-ot? Lehet, (mi több valószínű), hogy Na-ra. Ez szerintem nem feltétlenül jobb, mintha közvetlenül, ioncserélés nélkül használnád a vizet az akváriumba.
Low Tech vagy CO2 adagolt? Van valami gond vele? Növények nem nőnek vagy esetleg algásodik?
 
Gondolom valami ioncserélő gyantát használsz. Meg tudnád nézni, mire cseréli a Ca és Mg-ot? Lehet, (mi több valószínű), hogy Na-ra. Ez szerintem nem feltétlenül jobb, mintha közvetlenül, ioncserélés nélkül használnád a vizet az akváriumba.
Low Tech vagy CO2 adagolt? Van valami gond vele? Növények nem nőnek vagy esetleg alga?
Kevertágyas akvarisztikai célú műgyanta. A sóval való regenerálást megoldanám magamnak házilag, de ide az nem megfelelő. Amint észrevettem a különbséget azonnal jeleztem a boltban, de ott csak annyit tudtak mondani, hogy a nagykerből hozzák ők is. Valami nem ok vele, az biztos, de csak nem "rossz" gyantát árulnak, érteniük kellene hozzá. Sajnos nem tudok mérni ilyen paramétereket.
Low Tech, CO2 nélkül. Mindent leírtam itt: https://akvakertesz.hu/threads/szuro-valasztasi-segitseg.440/post-471408
Azóta beszereztem egy Eheim 2426-ot, most bejáratás alatt van.
 
Szeretnék venni egy RO készüléket, de nem akarnám fix-re bekötni. Megoldás az ha átalakítóval egy csapra szerelem, és úgy használom, amikor megvan a mennyiség akkor ledugózom és elteszem a szekrénybe?
Van amire még figyelni kell ennél a megoldásnál? heti 20 liter kell csak.
 
Ha mindenképp csapra kötöd, akkor szerintem vegyél hozzá egy 3 utas csapot. Van belőle sokféle, de a lényeg ugyanaz mindegyiknél.

781412148080a5d17196dc28eb4b029a.jpg
 
Megoldás, csak nem túl jó. Három csap kell, hogy a befolyót és a kifolyókat elzárd, ráadásul hetente gépészkedhetsz a nem túl stabil konstrukciójú készülékkel. A legkisebbek nagyon kis helyen elférnek. Szinte bármilyen mosdó alá beférnek a sarokszelepre kötve, egy hosszú csővel a kádban/zuhanytálcában/mosogatóban töltheted a kannát. Én erre tettem egy derékszögű csapot (amilyet az RO-puffertartályokhoz árulnak), megakad a kanna szájában, elpakolva meg nem csöpög semmi ki.
 
Semmi esély rá hogy fixen betedd a mosdó alá vagy a mosogató alá? Hidd el később úgy is megoldanád, mert ez így egy idő után nagyon macera lesz, szemben azzal hogy nyitod és zárod a csapot.
 
Back
Oldal tetejére