• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

SlyChocolate

Tapasztalt kertész
Mostanában egyre jobban érdekel a téma!
Sokan csak egyszerű vízlágyításként emlegetik pedig sokkal többről van szó!
A tiszta H2O-ról az-az a víz "szinte" teljes setrilizálásáról!
Ezek a szűrők nem csak a keménységet okozó kálcium/magnézium sókat távolítja el a vízből hanem mindent!
Kíváncsi lennék a tapasztalatokra, véleményekre a témában.
És legfőképpen érdemes-e otthonra beinvesztálni egy ilyen ozmószűrőbe?
Addig is egy - két olvasmány!
És maguk a szűrők
Ezeket a linkeket a neten találtam érdekes olvasmányok!
Jöhetnek még olvasnivalók a témában!
 
Szia!
Az a helyzet,hogy én is erősen gondolkozom,hogy beruházok egy ilyenre.
 
Ezekkel az a kicsiny probléma, hogy maga az ozmo az mindent kivesz, ami viszont már nem a legegészségesebb, azért használnak háztartásokban inkább reverse-ozmo készülékeket, ami minimális mennyiségű ásványi sót juttat vissza a vízbe, különben elég erős hiánytüneteket lehet produkálni.
 
Scar said:
Ezekkel az a kicsiny probléma, hogy maga az ozmo az mindent kivesz, ami viszont már nem a legegészségesebb, azért használnak háztartásokban inkább reverse-ozmo készülékeket, ami minimális mennyiségű ásványi sót juttat vissza a vízbe, különben elég erős hiánytüneteket lehet produkálni.

Hali!

Az akvarisztikában RO azaz Reverse Osmosis készüléket használunk.

Végül a háztartásoknál is (mármint a komolyabb kütyüknél) de inkább combo készülékeknek nevezném, mert előbb valóban RO vizet készít és aztán történik a szükséges sókkal való kezelés.

És nem biztos, hogy felesben, mert én 4 az 1-hez arányban használom. :)
 
jojo said:
Scar said:
Ezekkel az a kicsiny probléma, hogy maga az ozmo az mindent kivesz, ami viszont már nem a legegészségesebb, azért használnak háztartásokban inkább reverse-ozmo készülékeket, ami minimális mennyiségű ásványi sót juttat vissza a vízbe, különben elég erős hiánytüneteket lehet produkálni.

Hali!

Az akvarisztikában RO azaz Reverse Osmosis készüléket használunk.

Végül a háztartásoknál is (mármint a komolyabb kütyüknél) de inkább combo készülékeknek nevezném, mert előbb valóban RO vizet készít és aztán történik a szükséges sókkal való kezelés.

És nem biztos, hogy felesben, mert én 4 az 1-hez arányban használom. :)
Írhatnál pár sort milyen készüléket használsz, hogyan, hol helyezted el?
Ezek mennyi áramot használnak, lehet-e részleges használni?
Vagy olyanok mint a külső szűrők, az-az állandóan működtetni kell őket?
Mennyire volt drága volt?
A 4 az 1-ben az 1 rész ozmó 3 rész csap víz?
 
Hali!

Az enyém egy Ruwal RO és csak 2 utas, azaz aktívszén, és membrán, nekem bevált.
A falra van felszerelve egy fali csap mellé ami annak idején a mosógépet látta el vízzel, de miután az felköltözött az emeletre, így "megüresedett " nagy örömömre.
Véletlenül pont közel van a kádhoz, így a "terhelt" víz közvetlenül a kádba folyhat, ezt a vizet több célra fel lehet használni, pl. kert locsolás.
A "jó" vizet marmonkannákba engedem, én utólagosan gyantával sem kezelem.
Ez a készülék nem árammal működik, csak a csapot kell kinyitni és már folyik, azaz csordogál belőle a víz.
Naponta 190 liter ro vizet tud előállítani.

Ez nem állandó használatra van, én hetente egyszer használom ami ajánlatos is, hogy ne száradjon ki a membrán.Bár a cső végeit mindig ledugózom, hogy mindig víz alatt legyen a készülék. Általában 50 litert használok el hetente vízcseréhez, és utánpótláshoz.

Nálam a cserevíz 20 liter RO víz és 5 liter állott v. kezelt csapvíz.

Minden készüléknek más a kapacitása, nyilván a drágább készülékeknél ritkábban kell cserélni a membránt, és az aktívszén patront.

A készüléknél kb 6000 liternél (ebbe beleértve az összes vízfolyást és nem csak a "jó" vizet.) kell cserélni a patronokat.

A készülék 20 ezer Ft. volt, ehhez nem drágák az alkatrészek, de van olyan amelyiknél elég borsos.Van olyan készülék amelyik olcsóbb, de van akár fél milláért is nyilván az nem nano aksikhoz valók, hanem már inkább a small kategóriákhoz. :D

Én nélkülözhetetlennek tartom, ez egy kincs.
 
Hát fürdésre inkább a "rossz" vizet lehetne használni. Főzésre pedig mind egyet mondanak az okosak, elvileg inni jó, úgyis az a napi folyadékbevitel nagy része.
 
Több dolog is eszembe jutott a témában.
Javítsatok ki ha hülyeséget irok!
Először is ha az ozmót keverem csapvízzel akkor lágyítja azt!?
Ezen agyalva és azon amit Balázs írt Nigró blogjában a DC-kről.
Mégpedig tudva azt, hogy a víz kéménysegét okozó karbonát mennyisége meghatározza azt, hogy mennyi CO2-t kell beoldani.
Az ideális 30ppm eléréséhez. Hiszen a karbonátok semlegesitik a CO2 molekulákat.
Az-az ha kevesebb a karbonát/lágyabb a víz kevesebb CO2 kell!?
Magyarán tovább tart a CO2 palack!?
 
SlyChocolate said:
Először is ha az ozmót keverem csapvízzel akkor lágyítja azt!?
Szerintem biztos, hogy lágyítja vmilyen szinten, bár nem mértem, de régebben mikor még nem tudtam, hogy a kemény víz jobb a növényeknek rendszeresen fél ozmó fél állot csapvíz keverékkel cseréltem vizet és a csigáim háza durván lukadozott, ment tönkre. Most amióta nem használok az új csigák rendben vannak.
Egyébként ha kevesebb CO2-kell is szerintem ez minimális különbség lehet a lágy és kemény víz között, szerintem.
 
Akkor egy kis kémia (bár inkább matek)

Az ozmó ugye bár kiszedi a Ca és Mg ionokat, melyek a víz keménységért felelősek.
Tfh.: a csapvizedben van 78 ppm Ca, az ozmóban 0 ppm.
Ha kevered a kettőt 1:1 arányban, csak a csapvizedből származó 78 ppm lesz az egész mennyiségben, a térfogat a duplájára nő, tehát "higítod" Ca-ra nézve a rendszert. A végeredmény : 39 ppm Ca lesz a vízbe,melyel feltöltöd az akit. Ugyanígy magnéziumra is. Mivel a keménységet okozó ionok csökkennek, így értelemszerűen a vized keménysége is. Nem tudom hogy a kH illetve gH egyenes arányossággal, vagy logaritmussal számol, de így fog csökkenni a keménységed is.

Aztán majd Key javít/pontosít ;)
 
raggacs said:
Gondolom ha atomikus szinten működik a dolog akkor az algaspórákkal is megbirkózik...
Ha a nyitóban lévő linkléket elolvasod akkor láthatod, hogy a vírusoktól 10* a baciktól 100* kissebb lyuk méretű a membrája. Így nem sok esély marad az algáknak.
;-)
 
Az a baj, hogy algaspóra mindenhol van. Még a levegőben is. Tehát onnan még visszafertőződhet az aki.
 
A közeljövőben szeretném kipróbálni a vízlágyítást.Szemezek a RO készülékekkel.
A Ro készülék teljesen semleges,szennyeződésektől mentes,0-ás vizet csinál.
Van-e értelme akkor ennek a plusz patronnak?Egyes akvarisztikai webshopokban
"foszfát, nitrát, szilikát eltávolító patron ozmó készülékhez" ajánlják.

http://www.aquatic-nature.be/2fr_cartridges.html

Az Aqua Pur Junior "toldalékról" van szó.
 
Azon kívül, hogy egy jó ozmó tényleg mindent eltávolít a vízből adódik a kérdés, hogy miért kellene az akvarisztikában foszfátot és nitrátot eltávolítani? A szilikátokat megértem, de ezeket tényleg eltávolítja az ozmó.
 
keymaker said:
Azon kívül, hogy egy jó ozmó tényleg mindent eltávolít a vízből adódik a kérdés, hogy miért kellene az akvarisztikában foszfátot és nitrátot eltávolítani? A szilikátokat megértem, de ezeket tényleg eltávolítja az ozmó.
De miért kell az RO víz akvába? Ennyire elengedhetetlen a lágy víz a növényes akvarisztikában? Vagy a nehézfémek vegyi anyagok-szennyeződések eltávolítása miatt is szükséges lenne? ( a vízkezelők nem jók erre?) Pláne hogy kiveszi a vízből a hasznos anyagokat is....
 
Feccc said:
De miért kell az RO víz akvába? Ennyire elengedhetetlen a lágy víz a növényes akvarisztikában?.

Nem elengedhetelen.Eddig is elvoltunk sima csapvízzel és ezután is boldogulni lehet.
A növények jobban kiteljesednek benne.Kevesebb gond van az algával.Nincs vízkő az aki falán.
A többi tudományos magyarázatot nem tudom,csak érzem. ;)
Japánban és még jó néhány országban alapból ilyen folyik a csapból.
 
Javaslom, próbáljátok ki ;)
Ilyen erőteljes bubizást korábban nem tapasztaltam. Mellesleg CO2-ből is kevesebb kell...
Nem fog egyből működni, főleg régebbi akiknál. 6-8 vízcsere után már jobban látszik a különbség. Én is túl vagyok már jó néhány full RO-s cserén, közel sem "nullás" még a vizem, de a pozitív hatása már jól látható.
 
Back
Oldal tetejére