• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

Őszintén megvallva én nem bonyolítottam túl a beüzemelést. betettem az előszűrőt meg a szeneket, az utószűrőt pedig nem (4-es előszűrésem van), így járattam 2-3 percig ezt a szakaszt, majd be az utószűrőnek szánt 1 mikronost (ha még jön szénszemcse azt úgyis ez megfogja). Beraktam a membránokat. Így is járattam pár percig, majd a cső végét rádugtam a hordóra. Az RO-n lévő mérőműszer elég hamar 10 alatti értéket mutatott, így akár ezt is veheted alapnak.

Minden info számít, köszönöm! :)
 
A szénpor kimosása a GAC (granular activated carbon) és a PAC (powdered activated carbon) esetén tényleg szükséges, de a carbon block (CTO) filternél tudtommal nem. Egy rövid öblítés az összes prefilterrel együtt szerintem elég.

Viszont a membrán átmosása azért fontos, mert valami gombaölő szerrel vannak átitatva. Asszem 20-30 percet öblítettem. Valószínűleg nincs erre egy egzakt adat, mindenki szóbeszédelre alapoz, vagy a gyártó ajánlását követi.
 
Utoljára módosított:
A szénpor kimosása a GAC (granular activated carbon) és a PAC (powdered activated carbon) esetén tényleg szükséges, de a carbon block (CTO) filternél tudtommal nem. Egy rövid öblítés az összes prefilterrel együtt szerintem elég.

Viszont a membrán átmosása azért fontos, mert valami gombaölő szerrel vannak átitatva. Asszem 20-30 percet öblítettem. Valószínűleg nincs erre egy egzakt adat, mindenki szóbeszédelre alapoz, vagy a gyártó ajánlását követi.

Basszus, én nem mostam át, bár nem csináltam még vízcserét igazából, csak az elpárolgott vizet töltöttem vissza, 5-10 litert. Remélem nem lesz bajuk a halaknak :(

Kérdés: A "koszos" víz mennyiségének csökkentésére vannak trükkjeitek? Én csak egyet hallottam, hogy még egy membránt rákötni a rendszerre és így nagyjából 1:1 arányú lesz a tiszta és koszos víz mennyisége. Mit gondoltok?
 
Basszus, én nem mostam át, bár nem csináltam még vízcserét igazából, csak az elpárolgott vizet töltöttem vissza, 5-10 litert. Remélem nem lesz bajuk a halaknak :(

Kérdés: A "koszos" víz mennyiségének csökkentésére vannak trükkjeitek? Én csak egyet hallottam, hogy még egy membránt rákötni a rendszerre és így nagyjából 1:1 arányú lesz a tiszta és koszos víz mennyisége. Mit gondoltok?
Szénportól biztos nem, de a membránod nem igazán örül neki.
Az RO és mellékvíz arány nagyban függ a víznyomástól, ezt tudod növelni nyomásfokozó pumpával, meg a másik megoldás amit írtál is egy második membrán. Nálam 5Bar hálózati nyomás mellett, még jobb is az arány mint 1:1. Mikor betettem a két új 100-as membránt akkor néztem és 1 liter RO mellett 0,8 liter mellékvíz keletkezett.
Az öblítés is nagyon fontos! Ezt kicsit elhanyagoltam, és kb 1,5 év után 0,5 liter RO mellett volt 1 liter mellékvizem.
 
Kétmembrános szerkezetet nem értem teljesen, kérlek bennenteket segítsetek.
Ha szeretnék bekötni még egy membránt a már meglévő berendezésbe, akkor a szennyvíz ágra kell kötnöm a második membránt, és utána egyesíteni a két tiszta vizet? A második membrán teljesítménye hogy viszonyuljon az elsőhöz képest?
 
Kicsit off-topic.

Basszus, én nem mostam át, bár nem csináltam még vízcserét igazából, csak az elpárolgott vizet töltöttem vissza, 5-10 litert. Remélem nem lesz bajuk a halaknak :(

Szénportól biztos nem, de a membránod nem igazán örül neki.

Aktív szénről van szó? Ha nem, akkor ez tárgytalan.

Ha igen, akkor érdekes olvasmány:

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/08997659.2011.608608

Szinte sosem használok aktív szenet. Egyszer régen beraktam olcsó Kínait. Annak ellenére, hogy előtte kimostam, eléggé porlott. Utána 2-3 héttel egyik halamon megjelent a "lyuk a fejen" betegség. Kiszedtem az aktív szenet és a hal felépült.
 
Utoljára módosított:
Szinte sosem használok aktív szenet. Egyszer régen beraktam olcsó Kínait. Annak ellenére, hogy előtte kimostam, eléggé porlott. Utána 2-3 héttel egyik halamon megjelent a "lyuk a fejen" betegség. Kiszedtem az aktív szenet és a hal felépült.

Mint mindenre igaz, normális minőséget kell használni. Évtizedek óta használják én még sosem láttam ilyesmit.
 
Mint mindenre igaz, normális minőséget kell használni. Évtizedek óta használják én még sosem láttam ilyesmit.

Különösen aktív szénnél. Hiába próbáltam kimosni, folyamatosan porolt. Helyi halasnál csak ez volt. Elég gyorsan a kukában végezte.
 
Kétmembrános szerkezetet nem értem teljesen, kérlek bennenteket segítsetek.
Ha szeretnék bekötni még egy membránt a már meglévő berendezésbe, akkor a szennyvíz ágra kell kötnöm a második membránt, és utána egyesíteni a két tiszta vizet? A második membrán teljesítménye hogy viszonyuljon az elsőhöz képest?
Jól írtad, pont így kell sorba kötni őket. Ajánlott egyforma átfolyásúakat.
 
A "koszos" víz mennyiségének csökkentésére vannak trükkjeitek?
Teljesen mindegy, hogy 1, 2 vagy 3 membránt használsz, a fojtást a gyártó által megadott módon kell méretezni.
Én anno felmentem a PUREPRO http://www.purepro.net/?gclid=CPPNuKS3utACFa0K0woduKIExA honlapjára és meglepődtem.
Nagyon gyakori, hogy túlságosan fojtják a membránt. Baromi jó lesz az arány, de sokkal rövidebb az élettartam.
Én két 200 GDP-s membránt kötöttem sorba, nyomásfokozó pumpával. 1:1 a vizek aránya. Tudom lehetne sokkal jobb is, akár 2:1 is, de nem akarok két évente membránt cserélni. Miért ne menjen el 5-6 évig?
 
@Victor, hol távozik a RO házból a levegő? beteszem a membránt, nyomás ráad, és sziszeg, halk remegő, zúgó hangot ad... lehet, hogy a levegő?

Edit: a permeátum ágon távozik, üvegbe tettem, megmozgattam jobbra-balra, előre-hátra, és jött pár bubi a permeátum cső végén
 
Utoljára módosított:
Teljesen mindegy, hogy 1, 2 vagy 3 membránt használsz, a fojtást a gyártó által megadott módon kell méretezni.
Én anno felmentem a PUREPRO http://www.purepro.net/?gclid=CPPNuKS3utACFa0K0woduKIExA honlapjára és meglepődtem.
Nagyon gyakori, hogy túlságosan fojtják a membránt. Baromi jó lesz az arány, de sokkal rövidebb az élettartam.
Én két 200 GDP-s membránt kötöttem sorba, nyomásfokozó pumpával. 1:1 a vizek aránya. Tudom lehetne sokkal jobb is, akár 2:1 is, de nem akarok két évente membránt cserélni. Miért ne menjen el 5-6 évig?

Melyik az olcsóbb: a víz vagy a membrán?
 
Melyik az olcsóbb: a víz vagy a membrán?
Kíváncsivá tettél, ezért utána néztem.
200 GDP membrán ára: 2 x 21.500 Ft = 43.000 Ft
Heti 70 liter vizet csinálok, jelenleg ugyanennyi a veszteség is. Ezt lehetne felezni, így csak 35 liter lenne.
Akkor az évente 52 x 35 liter = 1820 liter ~ legyen 2 köbméter
Két érve nézve 4 köbméter.
A Fővárosi vízmű kalkulátora szerint ez a jelenlegi árak mellett: 2.761 Ft
 
6) minden mosás után, minden bejáratás után, amikor már jön a mézédes RO víz (képzavar, tudom :) ), az első x litert kiönteném a lefolyóba. Mennyit öntsek ki? Az első 20 litert? 50 liter? Mérjem a vezetőképességet, és ha már nem változik, akkor mehet az éles üzem? Mit javasoltok?

Tartja a mondás, hogy ha nem sikerül elsőre... másodikra... akkor olvasd el a használati útmutatót :D

Rá van írva a membrán zacsijára, hogy az első órában termelt permeátumot öntsük szépen a lefolyóba ;)
 
@Victor, hol távozik a RO házból a levegő? beteszem a membránt, nyomás ráad, és sziszeg, halk remegő, zúgó hangot ad... lehet, hogy a levegő?

Edit: a permeátum ágon távozik, üvegbe tettem, megmozgattam jobbra-balra, előre-hátra, és jött pár bubi a permeátum cső végén
Mikor új betétekkel rányitottam a csapot, akkor nekem is rotyogott kicsit, de miután.kinyomta magából a levegőt, abbahagyta.
 
Mikor új betétekkel rányitottam a csapot, akkor nekem is rotyogott kicsit, de miután.kinyomta magából a levegőt, abbahagyta.

Tehát akkor alapvetően nem kell nagyon izgulnom miatta szerinted? Mert még mindig "cicereg".. és tutira a membránház vége, a permeátum bekötőjénél / visszacsapó szelepnél.

Ezt a telepítési útmutatót használtam amúgy.
 
Adhat hangot az is mikor szűk keresztmetszeten préselődik a víz. Visszacsapó szelepes bekötőidomnál,( bár ez nekem az RO kimenetére van kötve) vagy a folytónál.
Most nyitottam meg az enyémet, az is sziszeg kicsit
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére