• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

Sziasztok!

Egy kis elméleti segítséget kérnék. A cél egy minél nagyobb kapacitású RO készülék összerakása lenne az alábbiakból:
- 2x1,2L/perc RO pumpa
- 3db 1/4 csatlakozós előszűrő
- 4 membránház 1/4 csatlakozóval (200GPD-ig megy bele membrán)

Ha jók a kalkulációim, akkor a szűk keresztmetszet az RO pumpa (2x1,2l = 2,4L/perc = 3456l/nap; 50%-os RO arányal számolva 1728l/nap az RO kapacitás azaz -> 468 gallon / day)
Tehát a fenti kalkulációm alapján ebbe a rendszerbe nem érdemes 500GDP-nél nagyobb kapacitású membránt tenni.

Azért furcsa, mert ezt a pumpát rakják a 2x200GPD-s PurePro eszközbe és a gyári leírás 1,2l/perc kapacitást ad meg. Lehet, hogy az én számításom nem helyes, vagy a "marketing" anyag félrevezető. ?
Tapasztalat valakinek?

Nekem gyakorlati tapasztalat 300GPD(200+100 membrán sorban) készülékkel van, ott kb. 40l/óra -> 0,67l/perc eredményt tudok elérni (azaz 250GPD a tényleges kapacitásom).

Köszönöm,
István
 
Gyakorlati tapasztalatom sajnos nyomásfokozó pumpával még nincs, de sokat olvastam a témában és okoskodni az tudok :)

A pumpával kapcsolatban jogosnak tartom az aggályodat. Találtam a leírásodban lévő pumpákhoz illő adatlapot, ami szerint 1.2 l/perc az üresjárati teljesítmény és 50 psi nyomásnál már csak 0.92 l/perc, azaz 20% veszteség üzemi nyomáson.
Azt nem értem, hogy miért ezt a pumpát teszik 2x200GDP PurePro eszközbe. 200GDP PurePro membrán adatlapja szerint 200GPD hozamot 80PSI (5.4bar) nyomáson hozza, 250ppm-es csapvízzel. A pumpa (HF-8367) 80PSI-n csak 0,78 l/perc-et tud, ami (50% aránnyal) 148GDP-re lenne csak elég.

A te 300GDP készülékedben használsz ilyen pumpát? (Ha igen, akkor baj van a matekommal)
 
Tavaly ilyenkor költöztünk Délegyházára és most szeretnék indítani egy 240 literes növényest. A környéken sok kőbánya van/volt és a helyi vízszolgáltatás nem túl jó. Fogyasztásra nem is használjuk a csapvízet.
Közben kinyomoztam merre laksz. Néztem a helyi vízmű adatokat. Hát nem hittem a szememnek. 😀
Kb betonozni jó az a víz. 🤣
 
@frankie Kíváncsiságból én is rákerestem a délegyházi vízre. Brutál! De a táblázat szerint nem is önmagában a keménységgel van baj, hanem hogy sok benne a kül. klorid, ettől magas a tds. A 40 körüli tds-sel igazából semmi baj nem is lenne, ellenben ha klór marad a szűrt vízben (vagy káros kloridok), azzal lehet baj. Elvileg a membrán nem elsősorban a klórt ereszti át, de azért érdemes lenne csekkolni szerintem.
 
Utoljára módosított:
@frankie Kíváncsiságból én is rákerestem a délegyházi vízre. Brutál! De a táblázat szerint nem is önmagában a keménységgel van baj, hanem hogy sok benne a kül. klorid, ettől magas a tds. A 40 körüli tds-sel igazából semmi baj nem is lenne, ellenben ha klór marad a szűrt vízben (vagy káros kloridok), azzal lehet baj. Elvileg a membrán nem elsősorban a klórt ereszti át, de azért érdemes lenne csekkolni szerintem.
Bakker... Még nem láttam a tavalyi IV. negyedéves mérési eredményeket. 2020/I.-es vízminőségi laboreredmények szerint klorid 313.7 mg/l. Szomszédok elmondása szerint kaptak is egy szórólapot, hogy bocsi, meghibásodott a klór adagoló, de már intézkedtek. 2020/III.-as laboreredmények voltak csak elérhetőek eddig, abban le is nyomták 200 ml/g-ig a kloridot. Most meg rosszabb mint amikor tájékoztató levelet küldtek.

De, hogy ne csak offoljak. A klór problémára már gondoltam én is, de nem vettem elég komolyan mert javult a helyzet. Olvastam, hogy a klór roncsolja a membrán felületét és drasztikusan csökkenti az élettartalmát. Háztartási szűrőknél az aktív szén szűrőbetét feladata a klór lekötése. Nem tudom, hogy a GA pontosan milyen szűrőbetéttel szereli és nem is tudok eligazodni a különféle aktív szén szűrő típusok között, de szerintetek érdemes lenne egy extra aktív szenes blokkal bővíteni a rendszert? Illetve mi a külömbség a 10"-os szűrőházba való betétek között? Van amelyik hatékonyabban köti le a klórt, mint a másik?

Csak egy egyszerű, gyorsteszt van itthon, rá is mértem, de mintha maradna valamennyi klór a szűrt vízben. Keresek majd csepptesztet ami pontosabb eredményt ad mint a mártogatós.
 
Gyakorlati tapasztalatom sajnos nyomásfokozó pumpával még nincs, de sokat olvastam a témában és okoskodni az tudok :)

A pumpával kapcsolatban jogosnak tartom az aggályodat. Találtam a leírásodban lévő pumpákhoz illő adatlapot, ami szerint 1.2 l/perc az üresjárati teljesítmény és 50 psi nyomásnál már csak 0.92 l/perc, azaz 20% veszteség üzemi nyomáson.
Azt nem értem, hogy miért ezt a pumpát teszik 2x200GDP PurePro eszközbe. 200GDP PurePro membrán adatlapja szerint 200GPD hozamot 80PSI (5.4bar) nyomáson hozza, 250ppm-es csapvízzel. A pumpa (HF-8367) 80PSI-n csak 0,78 l/perc-et tud, ami (50% aránnyal) 148GDP-re lenne csak elég.

A te 300GDP készülékedben használsz ilyen pumpát? (Ha igen, akkor baj van a matekommal)
Igen, nekem is az a pumpám van bent. Most - valószínű a hideg víz miatt - rettentő rossz hatásfokkal üzemel. Talán ha 15l/óra vizet tud termelni.
Sajnos a másik berendezés rossz címre ment, jövő hét előtt nem kerül a kezembe. Lehet, hogy az aktívszén szűrőt érdemes megduplázni a klór miatt.

Nekem mondjuk egyébként is cserések a membránjaim, mert 40-es vizet készít. Illetve egy alkalommal elfelejtettem kinyitni a rossz víz irányt és úgy ment a rendszer legalább fél órát. -nyilván az sem használt neki.
De lehet, hogy eladom a két pumpát és veszek egy 4L/perces verziót.
 
Igen, nekem is az a pumpám van bent. Most - valószínű a hideg víz miatt - rettentő rossz hatásfokkal üzemel. Talán ha 15l/óra vizet tud termelni.
Sajnos a másik berendezés rossz címre ment, jövő hét előtt nem kerül a kezembe. Lehet, hogy az aktívszén szűrőt érdemes megduplázni a klór miatt.

Nekem mondjuk egyébként is cserések a membránjaim, mert 40-es vizet készít. Illetve egy alkalommal elfelejtettem kinyitni a rossz víz irányt és úgy ment a rendszer legalább fél órát. -nyilván az sem használt neki.
De lehet, hogy eladom a két pumpát és veszek egy 4L/perces verziót.
Nem lesz a 4L/perces pumpa sok a membránjaidnak? Szerintem nagy nyomás jutna a membránokra emiatt nagyobb áramlásszabályzó kellene és sok lenne a mellékvízed. Nekem 2x400GPD membránokhoz van 4L/perces pumpám.
IMG_20201101_170812.jpg
Egyébként a 300GPD-t szerintem nem fogod elérni. A második membrán már mellékvizet kap így nem olyan a hatásfoka. De majd valaki aki ért hozzá az megcáfol, ha nem így van.:)
 
Hat en nem latom ertelmet azonos teljesitmenyu membrant sorba kotni, a masodik mar csak azert sem fog normalis mennyiseget gyartani, mert nem lesz eleg vize hozza, hiszen az elso kb lefelezi az erkezo mennyiseget. En az eloszurok es a pumpa utan egy T vel ketteosztanam az agat egy-egy 200membranba, amibol egy 100asba a koszos vizet. A T idomig 3/8-as csovel vinnem, onnan 1/4. Persze ugyanez jo pumpa elotti osztassal is, ha ket pumpa van.
 
Nálam PurePro HF-8380 2,75 liter/perc + 2x200GDP sorba kötve. 1 liter/perc a rossz és a jó víz is. A két pumpát én sem tartom túl jó ötletnek. Neked is ugyanez a pumpa kellene.
 
Nálam PurePro HF-8380 2,75 liter/perc + 2x200GDP sorba kötve. 1 liter/perc a rossz és a jó víz is. A két pumpát én sem tartom túl jó ötletnek. Neked is ugyanez a pumpa kellene.
Megjött a cucc, valóban 2,75l/perc a pumpa rajta és nem az 1,2l/perc mint ahogy a leírásokban láttam.
Lehet, akkor marad ez a konfig.
A 200+100 konfigomhoz van most az 1,2l/p pumpa. Ott tudtam kb. 37l/óra teljesítményt elérni (a papírforma 45l/p helyett). Így nem sok értelmét látom együtt működtetni a kettőt.

Köszönöm
 
Hat en nem latom ertelmet azonos teljesitmenyu membrant sorba kotni, a masodik mar csak azert sem fog normalis mennyiseget gyartani, mert nem lesz eleg vize hozza, hiszen az elso kb lefelezi az erkezo mennyiseget. En az eloszurok es a pumpa utan egy T vel ketteosztanam az agat egy-egy 200membranba, amibol egy 100asba a koszos vizet. A T idomig 3/8-as csovel vinnem, onnan 1/4. Persze ugyanez jo pumpa elotti osztassal is, ha ket pumpa van.
Ez még éddekes, megpróbálom!
 
Nálam PurePro HF-8380 2,75 liter/perc + 2x200GDP sorba kötve. 1 liter/perc a rossz és a jó víz is. A két pumpát én sem tartom túl jó ötletnek. Neked is ugyanez a pumpa kellene.
Megkérdezhetem, hogy most -hideg vízzel- mennyit produkál? Nekem ugyon ez a konfig 5 bar nyomáson 36l jó /60l rossz vizet produkál. A vízhőfok 6C.
Köszi
 
Megkérdezhetem, hogy most -hideg vízzel- mennyit produkál? Nekem ugyon ez a konfig 5 bar nyomáson 36l jó /60l rossz vizet produkál. A vízhőfok 6C.
Köszi
Nálunk mindig ennyi. A víz hőmérséklete télen nyáron elég hasonló. Panel és a hideg meleg csövek hosszan egymás mellett futnak, szigetelés gondolom jelképes, ha van egyáltalán.
 
Nálunk mindig ennyi. A víz hőmérséklete télen nyáron elég hasonló. Panel és a hideg meleg csövek hosszan egymás mellett futnak, szigetelés gondolom jelképes, ha van egyáltalán.
Köszi.

Mondjuk ezek használt membránok, bár 14-es vizet produkálnak. Érdekes, hogy a gyári PurePro készüléken nincs öblítő ág. Csak egy 1000es szelep (vagy minek nevezik ezt?) volt rajra. Én azért beleteszek egy öblítő ágat is.
 
Fojtó szelep vagy áramlás szabályozó. Nekem nem gyári a rendszerem, hanem magam raktam össze. Ha a lakásban leszek megnézem mekkora.
800-as. Legutóbb 6~7 között ugrált a TDS mérő, mikor mértem. Akkor már picivel több mint 4,5 éves volt a rendszer. A három előszűrőt (5 mikron/szén/1 mikron) szigorúan fél évente cserélem, a mosás sokszor kimaradt.
Így néz ki a kerülő úttal:
20210315_134606.jpg
 
800-as. Legutóbb 6~7 között ugrált a TDS mérő, mikor mértem. Akkor már picivel több mint 4,5 éves volt a rendszer. A három előszűrőt (5 mikron/szén/1 mikron) szigorúan fél évente cserélem, a mosás sokszor kimaradt.
Így néz ki a kerülő úttal:
View attachment 103250
Sosincs teljesen elzárva a csap?
 
800-as. Legutóbb 6~7 között ugrált a TDS mérő, mikor mértem. Akkor már picivel több mint 4,5 éves volt a rendszer. A három előszűrőt (5 mikron/szén/1 mikron) szigorúan fél évente cserélem, a mosás sokszor kimaradt.
Így néz ki a kerülő úttal:
View attachment 103250
Ez a megoldás tetszik, át ia szerelem ilyen kompaktra. Illetve akkor a szűrő csereperiódusát is gyakoribbá teszem, ha ilyen jól megörzi a membrán az állapotát. Köszi
 
Ez a megoldás tetszik, át ia szerelem ilyen kompaktra. Illetve akkor a szűrő csereperiódusát is gyakoribbá teszem, ha ilyen jól megörzi a membrán az állapotát. Köszi
Az élettartam azért nagyban függ a bejövő víz keménységétől is. De szerintem legtöbbet a pumpa hozta nálam legalábbis. Korábban 2-2 évet ment csak egy 50GDP és egy 75GDP membrán is ugyanezen a helyszínen. Azok 2 év után 50 fölötti TDS-t produkáltak.
 
Back
Oldal tetejére