• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

Sziasztok!
Szárítógépből a vizet nem lehet felhasználni az akváriumba? Vasalni elméletileg lehet vele TDS 18.
Más paraméter jó lehet, vagy mit kellene mérni még rajta?
 
Aire mint baj tudok gondolni, hogy volt pár olyan nap, amikor nem voltam otthon s párom elfelejtette kinyitni a szennyvizes csapot, így csak a tiszta víz kifolyóága volt nyitva s úgy ment a rendszer míg haza nem értem.

Tapasztalt valaki ilyet/küzdött valaki ilyen helyzettel?
A csapokkal kb majdnem biztos, hogy szetcseszted a membrant. Nem szabad egyik kifolyoagra sem csapot tenni, ha nem kotsz be hozza nyomaskapcsolot.
 
naívan megkérdem miért vannak csapok a kifolyó ágakon?
Nem ott kéne kifolyni aminek ki kell folyni?
(nem értek hozzá csak nem látok rá logikus magyarázatot)


Lehet állítani az előállított víz arányán csappal? Akkor beállítom hogy csak 'jó' víz legyen ;)
Igen. @Luigi13 eknal lattam talan, hogy a vegen a folytas egy csap volt. Szabalyozhato volt a kifolyas. Jol emlekszem Atti?
 
Tehát ha jól értelmezem, akkor a bekötő T idom és RO közé kéne egy elzáró csap, ha nem akarom napi 24órában folyatni a vizet; illetve eltüntetni a végekről a meglévőket. Az utóbbiak azért voltak fent, mert eddig azokkal volt elzárva a víz (aki anno szerelte albérletnél megnyugtatott, hogy jól van az úgy... ezek szerint nagyon nem s hagyott nekem drága tanulópénzt...)
Összegezve: elzárócsap megfelelő helyre; meglévők eltávolítása, új membrán...
 
Sziasztok, azt tudom, hogy szennyvíz mindig több lesz, mint a tiszta, de jól sejtem, hogy azért nem ennyire, mint a képen látható?

Értelemszerűen a fenti flakon sarkában a tisztított víz, alul 5L locsolásra alkalmas "melléktermék". Nem mértem időt, de sacc. negyed óra alatti mennyiség... Tény, nem tudom mennyi a víznyomás a házban, de ha csutkára nyitom a mosogatónál a csapot (alatta van bekötve a készülék ill. a mosogatógép is), akkor "megemelkedik" a csaptelep; ha a szennyvizes szelepet is kinyitom(piros csövön), akkor kb. szó szerint ki tudnám slagozni a macskákat a házból falon keresztül, így feltételezem jónak kéne lennie ill. a mosogató gép is normálisan üzemel, csak az RO, ami gyengélkedik. 190L/napra volt mondva a készülék, de ott tartunk, ha másfél nap alatt összejön az 5L tisztított víz, akkor már könnybe lábad a szemem örömömben. Szűrőbetétek/membrán kb februárban voltak cserélve. Amire mint baj tudok gondolni, hogy volt pár olyan nap, amikor nem voltam otthon s párom elfelejtette kinyitni a szennyvizes csapot, így csak a tiszta víz kifolyóága volt nyitva s úgy ment a rendszer míg haza nem értem.

Tapasztalt valaki ilyet/küzdött valaki ilyen helyzettel?
Lassan jönnek a tartós 20 fokok s már most nem tudom a rovaros növényeknek biztosítani az állandó vizet, ráadásul szárazság is van most lakhelyemnél, de így nemhogy a növényeknek, de az akvának se jut víz s meg szeretném orvosolni a dolgot.
Ránézésre jól van bekötve. A rossz jön ki alul. Tehát a piros cső és fojtószelep jó oldalon van. El is van zárva a fojtószelep tehát még jól is használod.

Valóban nem ilyen aránnyal kellene működnie. 1 friss membránnal olyan 35% jó 65% rossz víz aránynak kellene lennie. 2 membránosnak olyan 50-50. Amint a membrán koszolódik iszonyat lelassul a jó víz termelés (mondjuk nekem 7 hónap azaz 4000 L víz után).

Esetleg a fojtó szelep nem rossz? Mikor fojtod akkor érezhetően rúg egyet? Mikor megnyitod akkor meg süvítve ontja a vizet? Elzárva meg csak csorog.
 
naívan megkérdem miért vannak csapok a kifolyó ágakon?
Nem ott kéne kifolyni aminek ki kell folyni?
(nem értek hozzá csak nem látok rá logikus magyarázatot)


Lehet állítani az előállított víz arányán csappal? Akkor beállítom hogy csak 'jó' víz legyen ;)

Csap azért jó a gépre, hogyha nem használod sokáig (én kéthetente használom 1 napig a gépet), akkor ne száradjon ki a membrán.

Nyomásszabályozó szelep kell a rossz víz ágra, amivel be tudod állítani a megfelelő nyomást a membránon.

190l-es membránhoz egy 250-350-es nyomásszabályozó kell. A jó víz, rossz víz arányában a következő az irányelv.

A legkisebb arány az 1:2 (jó:rossz), ez alatt a membrán külső fele nem mosódik eléggé, ezért idő előtt tönkremehet. Én ezt az arányt használom, mert nem akarok a szükségesnél több vizet felhasználni (sötétzöld).

A GA és a gyártók ajánlása szerint a membrán élettartama szempontjából ideális arány az 1:3-1:4.

Sajnos előre nem lehet tudni, hogy neked 190-es membránhoz 250 vagy 350-es szelep kell-e az 1:2-es arányhoz. Ez a rendszernyomástól függ. Ezt úgy tudod megnézni, hogy fogsz 2db kannát és nézed hogy jön a víz, aztán veszel egy másikat, ha kisebb vagy nagyobb kell.

Ergo 190-hez veszel egy 350ml-est, majd ha az sok, akkor veszel később egy 250-est vagy 300-ast. Ez kissé szívás, mert ha nincs bolt a közelben, akkor 2000ft a nyomásszabályozó és 1000ft a posta.

Nekem 380l-es membránhoz eleinre 800ml volt, amivel 1:4-1:5-ös arányt kaptam, nevetséges, 450 vagy 500ml-es szabályozóval sikerült 1:2-es arányt elérnem :)
 
Tehát ha jól értelmezem, akkor a bekötő T idom és RO közé kéne egy elzáró csap, ha nem akarom napi 24órában folyatni a vizet; illetve eltüntetni a végekről a meglévőket. Az utóbbiak azért voltak fent, mert eddig azokkal volt elzárva a víz (aki anno szerelte albérletnél megnyugtatott, hogy jól van az úgy... ezek szerint nagyon nem s hagyott nekem drága tanulópénzt...)
Összegezve: elzárócsap megfelelő helyre; meglévők eltávolítása, új membrán...
igazából maradhat a végén a csap, ha nem használod akkor zárd el, így nem szárad ki a membrán. Viszont mindenképp kéne a gép elé a csap és azzal nyitni zárni a vizet.
 
Tehát ha jól értelmezem, akkor a bekötő T idom és RO közé kéne egy elzáró csap, ha nem akarom napi 24órában folyatni a vizet; illetve eltüntetni a végekről a meglévőket. Az utóbbiak azért voltak fent, mert eddig azokkal volt elzárva a víz (aki anno szerelte albérletnél megnyugtatott, hogy jól van az úgy... ezek szerint nagyon nem s hagyott nekem drága tanulópénzt...)
Összegezve: elzárócsap megfelelő helyre; meglévők eltávolítása, új membrán...
Nem feltetlen kell bekoto oldalra. Amit csinalnek a helyedben: ha ragaszkodsz ahhoz hogy a rossz vizen is legyen csap, mert gyujteni akarod, akkor a nyomasszabalyzo utan tegel be egy T idomot, az egyik felet felfele vezesd be a lefolyoba fentrol, a masik vegere meg tedd a csapot, ami lefele alljon. Igy ha nyitva van a csap ott folyik ki a koszosviz nagy resze (valemennyi igy is menni fog a csatornaba). A tisztavizre meg tegyel nyomaskapcsolot, a video alapjan. Igy amikor a tisztaviz csap zar, akkor a membranba meno ag is zarni fog, nem lesz nyomas alatt.
 
Pontosan így.
Mennyit termeltél eddig? Mert a membránnak át kell áznia. Tehát száraz indítás után nem fog az első 5 percben rendesen működni. Se mennyiség se tisztaság tekintetében. Kb 20. liter után áll be a mennyiség és kb 80. liter után a minőség. Előtte simán mérhetsz 100ppm-et 80 liter után meg 0-5ppm között.
 
A csapok jók, viszont kéne bele egy áramlás vagy átfolyas szabalyzó az ro membrán szennyvíz kifolyó és a csap közé. Tehát az ro membrán után a piros csővön t elágazó, ahol egyik vége az áramlásszabályzó, másik pedig öblítőszelep. Aztán megint t idom és utána jöhet a mostani főelzáród. Most amit csinálsz, ha megnyitsz minden csapot, akkor folyamatosan öblíted a rendszered, sosem épülhet fel nyomás a membránházban, nem lesz ro vized.
 
A csapok jók, viszont kéne bele egy áramlás vagy átfolyas szabalyzó az ro membrán szennyvíz kifolyó és a csap közé. Tehát az ro membrán után a piros csővön t elágazó, ahol egyik vége az áramlásszabályzó, másik pedig öblítőszelep. Aztán megint t idom és utána jöhet a mostani főelzáród. Most amit csinálsz, ha megnyitsz minden csapot, akkor folyamatosan öblíted a rendszered, sosem épülhet fel nyomás a membránházban, nem lesz ro vized.
Ami rajta van az az. Az nem egy csap. Kinyitva öblítő szelep, elzárva nem zár el hanem fojtja. Jön azon.
 
Csak saját tapasztalatot szeretném leírni, mert hasonló problémám volt. 100-s membránt 300-s fojtóval próbáltam és a jő víz csak csöpögött , rossz víz sugárban jött. Próbáltam másik fojtóval, semmi változás. Végül a rossz víz ágra rátettem a fojtó elé egy közönséges kicsi RO-s golyós csapot és azzal elkezdtem finoman zárni és egyszer csak megindult a jó víz is. Tanulság számomra: le kell cserélni a fojtószelepet Luigi13 által is említett tűszelepre. Valamin meg kell oldani a membrán öblítését!
 
Két napja rakosgatom össze az RO készülékemet, amikor jut rá idő. A membrán még nincs benne, majd legvégül szeretném természetesen. A kis csapok a be- és kifolyón csak amiatt van, hogy ne csöpögjön állandóan amikor elteszem. A zuhanyrózsa helyére fogom alkalmanként felszerelni. Majd látom, hogy mennyire fogom unni a szerelgetést :) Rákukkantana valaki, hogy jól értelmeztem-e az itt olvasottakat az öblítéssel kapcsolatban? Addig nem próbálom ki.
IMG_6231[1281].jpg
 
Csak saját tapasztalatot szeretném leírni, mert hasonló problémám volt. 100-s membránt 300-s fojtóval próbáltam és a jő víz csak csöpögött , rossz víz sugárban jött. Próbáltam másik fojtóval, semmi változás. Végül a rossz víz ágra rátettem a fojtó elé egy közönséges kicsi RO-s golyós csapot és azzal elkezdtem finoman zárni és egyszer csak megindult a jó víz is. Tanulság számomra: le kell cserélni a fojtószelepet Luigi13 által is említett tűszelepre. Valamin meg kell oldani a membrán öblítését!
Azzal, hogy a fojtó előtt elzárod, gyakorlatilag jobban fojtod. Tehát rossz fojtó volt rajta csak ennyi a probléma.
 
Back
Oldal tetejére