• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

Nekem a boltba azt mondták hogyha sorba kötöm, elég a 450-es folytás.
Lehet nem mondták jól?


Nem mondták jól. A nagyobbik membránon nem folyik át kellőmennyiségü vissza mosó víz. Amikor át folyik a membránon a víz, akkor egy része átmegy a többi meg mossa a felületét . Ha ez nem így volna akkor nagyon gyorsan eltömődne a membrán. Ezért is jó ha pluszba még öblítesz is.
 
Nem mondták jól. A nagyobbik membránon nem folyik át kellőmennyiségü vissza mosó víz. Amikor át folyik a membránon a víz, akkor egy része átmegy a többi meg mossa a felületét . Ha ez nem így volna akkor nagyon gyorsan eltömődne a membrán. Ezért is jó ha pluszba még öblítesz is.
Akkor nekem mekkora is kéne? Van egy 100 és egy 200gdp membránom, sorba kötve.
 
Ahogy hazaérek megmérem amikor összeraktam új előszürőt is raktam be nyomásfokozóval 1l 2 perc alatt jött le, a rossz vizet nem mértem hogy mennyi így a tds 8-as.
 
Az RO víz PH értékétől ne ijedj meg, az a csapvíz PH-ját fogja mutatni, de amint visszasózod valamivel, ahhoz "alkalmazkodik".

Ha egy RO víz pH-ja nem 5,8 körüli, akkor az nem RO víz :) A membrán az oldott gázokat nem távolítja el, de az oldott/hidratált sókat igen. Így benne lesz, ami csökkenti a pH-t (CO2), és nem lesz benne, ami növeli a pH-t (hidrogénkarbonátok és esetleg karbonátok). Nyilván a membrán állapotától függ, hogy milyen az leválasztás mértéke (mennyi tudja megtisztítani a vizet), de ha a Kh 0-1 °nk között van, akkor tutirabiztosan pH 6,0 körül kell lennie a permeátum pH-jának.

Nálam most egy nagyon kopott membrán dolgozik, 120 microS/cm vizet ("TDS" mérővel mérve: 39-40 ppm) csinál, de még ennek is 6,2 a kémhatása.

Az alkalmazkodás igaz, mivel a tiszta víznek nincs pufferkapacitása. A Kh adja a pufferkapacitást (=savakkal szemben mutatott ellenállás).

A CO2 ki-be kapcsolás melletti pH ingadozás éppen a magasabb Kh mellett mérhető. Kh 0-1 °nk körül a pH CO2 nélkül sem megy 6,5 fölé (kivéve sok seiryu és egyéb finomságok mellett), viszont kimaxolt CO2 mellett meg nem megy 5,8 alá. Ha mégis alámegy, akkor túl van tolva a CO2.

Egyébként a természetben a pH napon belül akár 1,0-1,5 egységet is ingadozik, csak pont fordítva, mint a növényes akváriumban: hajnalban a legalacsonyabb, 7,0-7,5 közötti, mivel ekkor feldúsul a CO2 (nincs fotoszintézis, így a növények oxigént fogyasztanak és szén-dioxidot termelnek), míg nappal a fotoszintézis csúcsán akár 8,5 fölé is mehet a pH, pl. egy sok növénnyel rendelkező, rosszul szellőző vízben (halastavak, mocsarak, stb.).
 
Ha egy RO víz pH-ja nem 5,8 körüli, akkor az nem RO víz :)
Vegre valaki, aki tudja is mirol hadoval. ;) Ezeket mi sajat tapasztalat alapjan irtuk, de most belegondolva, az okozhatta azt, hogy mindig a csapviz ph erteket mertuk RO-nal, hogy a hordot amibe gyartjuk, csapvizzel mossuk ki? Az elso visszasozas utan meg mar tenyleg valtozo ertekeket mertunk, attol fuggoen mennyi sozott viz maradt meg benne a kovetkezo gyartas elott. :)
A CO2 ki-be kapcsolás melletti pH ingadozás éppen a magasabb Kh mellett mérhető. Kh 0-1 °nk körül a pH CO2 nélkül sem megy 6,5 fölé (kivéve sok seiryu és egyéb finomságok mellett), viszont kimaxolt CO2 mellett meg nem megy 5,8 alá. Ha mégis alámegy, akkor túl van tolva a CO2.
Na de akkor megis ingadozik KH nelkul eszerint is, nem? :) Szinten csak a sajat tapasztalat, hogy KH nelkul, viszonylag friss inditasu akvanal 6.2 es <5 kozott ingadozott. KH nelkul inkabb az a gond, hogy hirtelen az ingadozas merteke.
 
Hát igen, a hordót ne mossuk ki csapvízzel :) Vagy előtte kiöblítjük RO-val.

6,2 és mennyi között ingadozik?

Amúgy igen, ha nincs Kh, akkor gyorsabb a pH változás. Csak kisebbek a szélsőértékek.
 
A membrán az oldott gázokat nem távolítja el, de az oldott/hidratált sókat igen.

Nekem azt mondták nem kell prime-ot használni RO vízben mert nincs már benne klór. Én nem értek hozzá, csak értetlenkedek.
Csapvízhez gyakran klórgázt adnak fertőtlenítésre. Bár megvallom nem tudom mennyi ideig gáz a gáz a vízben hisz CL2 + H2O => HOCl + H + Cl
Tehát a hipóklórsavvá alakul. De most akkor van vagy nincs benne gáz amikor kijön a csövön az RO? :D:D

Valamint a friss csapvíz buborékokat ültet ki az üvegre vízcserekor. Ezt a jelenséget mindannyian ismerjük. RO vízcserénél ez nincsen. Nem tudom miből állnak azok a buborékok, de gondolom oxigéngáz. Tehát az RO vagy csökkenti vagy teljesen kiszedi azt amitől azok a gázok oda kiülnek.
 
Utoljára módosított:
Nekem azt mondták nem kell purigent használni RO vízben mert nincs már benne klór. Én nem értek hozzá, csak értetlenkedek.
Csapvízhez gyakran klórgázt adnak fertőtlenítésre. Bár megvallom nem tudom mennyi ideig gáz a gáz a vízben hisz CL2 + H2O => HOCl + H + Cl
Tehát a hipóklórsavvá alakul. De most akkor van vagy nincs benne gáz amikor kijön a csövön az RO? :D:D

Valamint a friss csapvíz buborékokat ültet ki az üvegre vízcserekor. Ezt a jelenséget mindannyian ismerjük. RO vízcserénél ez nincsen. Nem tudom miből állnak azok a buborékok, de gondolom oxigéngáz. Tehát az RO vagy csökkenti vagy teljesen kiszedi azt amitől azok a gázok oda kiülnek.


A purigent nem a klór miatt adjuk. A klórt már az előszűrésnél kiszedjük az aktív szén szűrővel. Tönkre is tenné a klór a membránodat ha nem így lenne. Ezért is fontos az előszűrők rendszeres cseréje.
 
A purigent nem a klór miatt adjuk. A klórt már az előszűrésnél kiszedjük az aktív szén szűrővel. Tönkre is tenné a klór a membránodat ha nem így lenne. Ezért is fontos az előszűrők rendszeres cseréje.
Aghrrrr, elírtam a Prime-ra gondoltam. Javítom a fenti hozzászólásom. Azt viszont nem tudtam, hogy az aktív szén a klórt is eltávolítja. Köszönöm.
 
6,2 és mennyi között ingadozik?
Már múlt idő szerencsére, olyan 4.8 körül volt a legkisebb, amit mértünk, ez még az akvarista pályafutásunk legelején, frissen indított akváriumban, amazonia light talajjal, időzített CO2-vel, zéró gyakorlattal, tesztekkel előre nem felkészülve :D
 
Utoljára módosított:
Nekem azt mondták nem kell prime-ot használni RO vízben mert nincs már benne klór. Én nem értek hozzá, csak értetlenkedek.
Csapvízhez gyakran klórgázt adnak fertőtlenítésre. Bár megvallom nem tudom mennyi ideig gáz a gáz a vízben hisz CL2 + H2O => HOCl + H + Cl
Tehát a hipóklórsavvá alakul. De most akkor van vagy nincs benne gáz amikor kijön a csövön az RO? :D:D

Valamint a friss csapvíz buborékokat ültet ki az üvegre vízcserekor. Ezt a jelenséget mindannyian ismerjük. RO vízcserénél ez nincsen. Nem tudom miből állnak azok a buborékok, de gondolom oxigéngáz. Tehát az RO vagy csökkenti vagy teljesen kiszedi azt amitől azok a gázok oda kiülnek.

Az aktív szén szűrőt kimondottan a klór miatt használjuk, mert az viszont hazavágja a membránt nagyon gyorsan. A fémionokat megfogná a membrán is :)

A nitrogén, oxigén, szén-dioxid nem kötődik meg a szénen, és bizony jelentős része átjut a membránon. A buborékosodás valószínűleg azért marad el, mivel jóval lassabban töltődik a vékony csövön a víz a kannába/hordóba, mint a csapvíznél: van ideje kiszellőzni. Mennyi idő alatt folyik le a csapról 20 liter víz és a membránról? :) Egyébként amikor a nyomásfokozóval gyártom a vizet, akkor nálam bubizik a kanna oldala néha.

szerk.: @Barnapl megválaszolta a klórt, csak átsiklottam felette
 
Sziasztok!

Ma szereltem be az RO szűrőt amit első sorban parasitóhoz vettünk, mellékesen az akvárium vizét is ezzel szeretném használni.

1. Rengeteg "szennyvíz" termelődik amit sajnálok a csatornába engedni.
a) Lehet esetleg ezt a vizet ivásra használni? Ez sima tisztított víz, a csapviznek nálunk szörnyű íze van....
b) Nem igazán szeretném tudományos alapra helyezni a vizparameterek beállítását (visszasozas, mericskeles stb) mennyire jó ötlet nagyjából felesbe használni a lágy vizet és a "szennyvizet"? Így minimalizalhatnam a pazarlast és az akvárium élővilága is aránylag jól járna. További vizkezelest nem kapna.

Köszi a válaszokat és tippeket!
 
Sziasztok!

Ma szereltem be az RO szűrőt amit első sorban parasitóhoz vettünk, mellékesen az akvárium vizét is ezzel szeretném használni.

1. Rengeteg "szennyvíz" termelődik amit sajnálok a csatornába engedni.
a) Lehet esetleg ezt a vizet ivásra használni? Ez sima tisztított víz, a csapviznek nálunk szörnyű íze van....
b) Nem igazán szeretném tudományos alapra helyezni a vizparameterek beállítását (visszasozas, mericskeles stb) mennyire jó ötlet nagyjából felesbe használni a lágy vizet és a "szennyvizet"? Így minimalizalhatnam a pazarlast és az akvárium élővilága is aránylag jól járna. További vizkezelest nem kapna.

Köszi a válaszokat és tippeket!

Szia!
Én nem szívesen innám meg a "szennyvíz" ágról folyó vizet. Gondolj bele, minden amit kiszed az RO ágon belekerül ebbe az ágba. A túlzott ásványi anyag és egyéb tartalom nem tesz jót az érrendszernek.
Ha összekevered a kettőt akkor kb a csapból folyó vizet fogod visszakapni, tehát az sem éri meg.
Ha sajnálod a pocsékolást, akkor egy nyomásfokozó pumpát köss be, de ha van elég nyomásod alapból akkor csak bővítsd +1 membránnal a rendszert. Így 1:1 lesz a jó:rossz víz arány. :)
 
Sziasztok!

Ma szereltem be az RO szűrőt amit első sorban parasitóhoz vettünk, mellékesen az akvárium vizét is ezzel szeretném használni.

1. Rengeteg "szennyvíz" termelődik amit sajnálok a csatornába engedni.
a) Lehet esetleg ezt a vizet ivásra használni? Ez sima tisztított víz, a csapviznek nálunk szörnyű íze van....
b) Nem igazán szeretném tudományos alapra helyezni a vizparameterek beállítását (visszasozas, mericskeles stb) mennyire jó ötlet nagyjából felesbe használni a lágy vizet és a "szennyvizet"? Így minimalizalhatnam a pazarlast és az akvárium élővilága is aránylag jól járna. További vizkezelest nem kapna.

Köszi a válaszokat és tippeket!
Mármint a szennyvizet innád? Inkább a tisztitottat kellene inni is, mi kávéhoz, teához is azt használjuk, de erről vannak eltérő vélemények.


Általában a tiszta/szennyvíz arány 1:1 - 1:2 között mozog. Ha visszakevered 1:1 arányban, akkor kb semmit sem csináltál, dobd ki az RO készüléket :)

Kérdés még mennyi is az a rengeted szennyviz, de ez egyszerűen lemérhető:
mind a tisztított, mind a szennyvíz kifolyáshoz teszel egy mérőedényt, és megméred adott mennyiség, vagy adott idő alatt a kijövő mennyiségek arányát.
(itt becsapós lehet ha indításnál a készülék öblít egy ideig - azaz extra szennyvíz keletkezik az indításnál 5-10 másodpercig. Ezt figyelembe kell venni, vagty már elindított készüléknél kell a méréseket megkezdeni).

PS: ma megint tanultam valamit, hogy mit is jelent a parasitó. Google sokat segit az ilyenben :)
 
Köszi a válaszokat, a szennyvizet idézőjelbe tettem, hiszen az klortalanitott, valamennyire fertotlenitett víz.

Így működnek az egyszerűbb, csapra szerelhető szűrők is.

A "szennyvíz" ágon a csapviznel jobb minőségű víz folyik ki.
Viszont a kemenyseget okozó kalcium és egyéb oldott anyagok nem kerülnek szűrésre csak az RO-ban.

RO: 1000ml/10perc
A szennyvizet nem tudom, talán 2-3x -osa, ezt még nem mértem le.

Gyerek mellett a lakás kötelező kelléke a párásító :)
 
Sziasztok !!!
Szeretném meg kérdezni, hogy a membránon levő címkét, amin a vonalkód és egyéb információ található, szükséges eltávolítani vagy jobb nem piszkálni? :)
 
Back
Oldal tetejére