• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Oxigén, mint növényi növekedést fokozó anyag

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Sziasztok,

szeretnék kicsit mélyebbre ásni az oxigén vs növények témakörében, így kicsit olvasgattam a twinstar témakörben. Azt írja, hogy algaölő tulajdonságú, és a növényeket is leginkább így segíti, plusz segíti a mikroelemek felvételét, meg még pár zavaros magyarázatot ad, miért nőnek jobban a növények tőle.

Tud valaki a minden oldalon olvasható, részben marketing szövegen kívül komolyabb, tudományosabb, pontosabb cikket a témában? Akár tesztek is jöhetnek, ha van hozzájuk magyarázat is.

Az én személyes véleményem, hogy 40-50%-al gyorsabb növekedést, amiről páran beszámolnak, nem magyaráz az, hogy leoldja a levelek felületéről az algát, meg az a pár zavaros magyarázat, amit lehet olvasni itt-ott

. Tudományos tény, hogy a megemelt oxigén szint általánosan jót tesz az anyagcserének, főleg a tápanyag felvételnek. Hasonló elven működik, mint a carbo, elvileg. Ezt a hipotézist szeretném alátámasztani.
 
Picit utána kell menni a termék idejében megjelent információknak. Szabadalom stb stb. Akkoriban elég sok anyag volt fent a gyártó marketing anyagain kívül is. Sok értekezés volt a UKAPS oldalon Tom Barr is rendszeresen ekézte posztjaiban. A heves vitákban voltak használható anyagok. Ott érdemes olvasgatni pár száz oldalt :) De hát ez a kutatómunka gyönyöre :)

Amit nem látok teljesen, hogy a növények gyorsabb fejlődését miért ezzel a termékkel kívánod tesztelni.
A carbo egy ilyen dolog volt. Tápanyag. Ott is minimálisan volt kimutatható a gyorsabb fejlődés, de legalább látványos volt.

Ez viszont inkább sterilizáló. Lehet valamennyi alga likvidálásával a növény tápanyaghoz, CO2 és fényhez jut, de kiemelkedő fejlődést nem fogsz látni.

A Twinstar, az intervallum szűrők, az oxigén szint megemelése általában az általános akvárium kondíción, víztisztaságon, szűrő hatékonyságon és így az algamentességen javít.

Szerintem ha megnézed a korábbi gyári videókat (a vele és nélküle fajtákra gondolok), ott is azt látod inkább, hogy pl diatom alga az egyikben nagy mennyiségben van jelen. A másikban nincs vagy minimál.
A diatom az egyik olyan alga, ami elég agresszív hozzá, hogy lenyomjon bármilyen előtéri sprinter növényt és blokkolja a fényt. A növekedés különbség max ennek a kikerülésével lenne az első időszakban.

Nyílván egy egészséges akváriumban minden szépen és jól fejlődik, de nem tudok róla beszámolni, hogy ettől rakáta módon megindult volna valami.
Arra ott az Amazonia talaj, a Green Aqua tápok, a CO2 meg az ATI lámpa :)

Mi arra tartjuk leginkább, hogy ezekkel az apró extra dolgokkal tovább csökkentsük a heti karbantartási feladatokat. Kevesebb fogkefe, kevesebb fonal stb. Így leginkább a vízcserék maradnak és az időszakos nyírás, vagy szűrő karbantartás.
 
Sziasztok,

szeretnék kicsit mélyebbre ásni az oxigén vs növények témakörében, így kicsit olvasgattam a twinstar témakörben. Azt írja, hogy algaölő tulajdonságú, és a növényeket is leginkább így segíti, plusz segíti a mikroelemek felvételét, meg még pár zavaros magyarázatot ad, miért nőnek jobban a növények tőle.

Tud valaki a minden oldalon olvasható, részben marketing szövegen kívül komolyabb, tudományosabb, pontosabb cikket a témában? Akár tesztek is jöhetnek, ha van hozzájuk magyarázat is.

Az én személyes véleményem, hogy 40-50%-al gyorsabb növekedést, amiről páran beszámolnak, nem magyaráz az, hogy leoldja a levelek felületéről az algát, meg az a pár zavaros magyarázat, amit lehet olvasni itt-ott

. Tudományos tény, hogy a megemelt oxigén szint általánosan jót tesz az anyagcserének, főleg a tápanyag felvételnek. Hasonló elven működik, mint a carbo, elvileg. Ezt a hipotézist szeretném alátámasztani.

Egy kis segítség a megértéséhez:

https://www.aquascapeaddiction.com/articles/twinstar-nano-review-aquarium-algae-control-made-easy

magyarul a lényeg:

(A hivatalos honlapon található rossz magyarázat sem sokat segített.) De a tesztelés és az algák szaporodása mögött meghúzódó tudomány alapján a TwinStar Nano teszteredménye:

  • Az alga a víz áramlásával elszórt spórákkal szaporodik.
  • A TwinStar Nano optimális ORP-t tart fenn a vízben.
  • A víz ORP*-je eltunteti az elektronokat a spórából származó sejtektől.
  • A spórák sejtjei már nem stabilak, és így azonnal elpusztulnak.
*
REDOXPOTENCIÁL ( ORP ) FOGALMA
Redukciós-oxidációs (redox) reakciók legfontosabb paramétere a redox-potenciál ( Az angol nyelvközegben ORP amely a Oxidation Reduction Potential rövidítése ). A redukciós-oxidációs reakció folyamán az egyik anyag (redukáló szer) elektront ad le, a másik anyag (oxidáló szer ) elektront vesz fel:

Red = Ox + e.
Ha egy közegben van a redukáló és oxidáló anyag, akkor ezt a rendszert redoxirendszernek nevezik.

Az ORP fertőtlenítő hatásáról, itt olvashatsz, ha tudományosan szeretnél beleásni a témában.
http://anrcatalog.ucanr.edu/pdf/8149.pdf
 
Amit nem látok teljesen, hogy a növények gyorsabb fejlődését miért ezzel a termékkel kívánod tesztelni.

Igazából nem a termékre akarom kihegyezni az egészet. Sőt, egy dolgot akarok az egészből kivenni, az oxigént. És annak a hatását szeretném vizsgálni.

Ez viszont inkább sterilizáló. Lehet valamennyi alga likvidálásával a növény tápanyaghoz, CO2 és fényhez jut, de kiemelkedő fejlődést nem fogsz látni.

Az egészhez az ötlet onnan jött, hogy olvastam egy forrásból, hogy az emelt oxigén fokozza a tápanyag felvételt. Másrészt sok helyen írják, hogy gyorsabban nőnek a növények tőle, és azt is tárgyalják, hogy miért (mikroelemekkel kapcsolatos). Nem egy embertől hallottam már, hogy annak ellenére, hogy algák maradtak a növényen, a növény maga gyorsabban nőtt. Ez sem lesz egyszerű kör. :)

Tehát amire én kíváncsi lennék, az az oxigén hatása. Ezt inkább hidrogén-peroxiddal lesz jó tesztelni, hisz ott is ugyanaz a naszcensz oxigén szabadul fel. A twinstar azért merült fel, mert az is részben, de tiszta oxigént szabadít fel a vízből.
 
Tehát, összefoglalva. Szerintem az oxigén is egy tápanyag, vagy fokozza a tápanyagok beépülését( ha nem csak az egyensúlyi van bent, hanem több). Ezt akarnám alátámasztani, kísérletekkel :)
 
Igazából nem a termékre akarom kihegyezni az egészet. Sőt, egy dolgot akarok az egészből kivenni, az oxigént. És annak a hatását szeretném vizsgálni.



Az egészhez az ötlet onnan jött, hogy olvastam egy forrásból, hogy az emelt oxigén fokozza a tápanyag felvételt. Másrészt sok helyen írják, hogy gyorsabban nőnek a növények tőle, és azt is tárgyalják, hogy miért (mikroelemekkel kapcsolatos). Nem egy embertől hallottam már, hogy annak ellenére, hogy algák maradtak a növényen, a növény maga gyorsabban nőtt. Ez sem lesz egyszerű kör. :)

Tehát amire én kíváncsi lennék, az az oxigén hatása. Ezt inkább hidrogén-peroxiddal lesz jó tesztelni, hisz ott is ugyanaz a naszcensz oxigén szabadul fel. A twinstar azért merült fel, mert az is részben, de tiszta oxigént szabadít fel a vízből.

Tom anno azt írta, hogy a saját wet-dry szűrője több oxigént nyom a vízbe mint a Twinstar. Teszt alapján. Azt hiszem a linken, amit bedobtam Darell (a ukaps egyik tudós szakija) is kb erről beszél a további posztokban.
Az oxigénszaturáció megfelelő műszerrel jól mérhető. Ha nem cél a termék hatásának vizsgálata.

Valahol ők is az egészségesebb faunára vezették le az oxigénben dúsabb vizet.
 
Tom anno azt írta, hogy a saját wet-dry szűrője több oxigént nyom a vízbe mint a Twinstar. Teszt alapján. Azt hiszem a linken, amit bedobtam Darell (a ukaps egyik tudós szakija) is kb erről beszél a további posztokban.
Az oxigénszaturáció megfelelő műszerrel jól mérhető. Ha nem cél a termék hatásának vizsgálata.

Valahol ők is az egészségesebb faunára vezették le az oxigénben dúsabb vizet.


Még áttúrom én is a tudományos portálokat, hátha valaki foglalkozott a dologgal részletesebben. A hat, nem hat kérdéskört mindig egyszerűbb eldönteni, arra elég egy kísérlet, néhány akváriummal. De hogy miért hat, mi a hatásmechanizmus, ott kezdődik a tudomány. :)

Köszönöm a linkeket, átfutom őket.
 
Még áttúrom én is a tudományos portálokat, hátha valaki foglalkozott a dologgal részletesebben. A hat, nem hat kérdéskört mindig egyszerűbb eldönteni, arra elég egy kísérlet, néhány akváriummal. De hogy miért hat, mi a hatásmechanizmus, ott kezdődik a tudomány. :)

Köszönöm a linkeket, átfutom őket.
itt van pár tudományos teszt O2-vel, abból a fórumból amit @viktorlantos csatolt.

https://www.o2grow.com/tomato-test.php
Sok sikert! ;)
 
Ez viszont inkább sterilizáló.


Amúgy ez a tulajdonsága vitán felül áll, az atomos oxigén kiváló fertőtlenítő.


itt van pár tudományos teszt O2-vel, abból a fórumból amit @viktorlantos csatolt.

https://www.o2grow.com/tomato-test.php
Sok sikert! ;)

Ahogy ezt leírtad nekem, eszembe jutott, hogy valaki mondta annó, hogy a marihuánát is szokták oxigénnel trágyázni.

Köszönöm a linket, ez is alátámasztja a hipotézisemet. :)

@viktorlantos

Ha nyitok egy témát, ezt pár, nem twinstarhoz kapcsolódó hozzászólást át tudod mozgatni oda?
 

Ilyet szabad itt megosztani? :)

A lényeg, hogy ez is bontja a vizet, de amiért linkeltem, hogy beszél a mikrobuborékok és a tápanyagok kapcsolatáról. Azt mondja, hogy a mikrobuborékok enyhe negatív töltése magához vonzza a pozitív ionokat, ami által a növények könnyebben felveszik őket. A mikrobuborék egyfajta tápanyag hordozó.

Plusz eléggé elfogadott tényként kezeli, hogy a kiegészítő oxigén adagolás növeli a növény növekedését.
 
Plusz eléggé elfogadott tényként kezeli, hogy a kiegészítő oxigén adagolás növeli a növény növekedését.

Akkor már csak akváriumi körülmények között kellene megmutatni.

Az eredeti témához visszakanyarodva a Twinstar erős megvilágítású CO2-es akváriumokhoz készült alapvetően. Ilyen környezetben a többi paraméter látványosabb hatással volt a növekedésre. És óriási uborka ide vagy oda a Rotalán egész biztosan nem láttam, hogy óriás uborkává fejlődött volna :)
 
Akkor már csak akváriumi körülmények között kellene megmutatni.

Az eredeti témához visszakanyarodva a Twinstar erős megvilágítású CO2-es akváriumokhoz készült alapvetően. Ilyen környezetben a többi paraméter látványosabb hatással volt a növekedésre. És óriási uborka ide vagy oda a Rotalán egész biztosan nem láttam, hogy óriás uborkává fejlődött volna :)


Akvárium, nem akvárium, a növényi fiziológiának ennél univerzálisabbnak kell lennie. :) Az lehet, amit mondasz, hogy ha fullra tekersz mindent, akkor max kevésbé látszódik.

Ma kiraktam a csoportban is egy kérdést az ilyen kütyükkel kapcsolatos tapasztalatokról, már 3 ember írta, hogy megugrottak tőle a növények. Vajon az algák gátlása miatt, vagy más van a háttérben? :)
 
Akvárium, nem akvárium, a növényi fiziológiának ennél univerzálisabbnak kell lennie. :) Az lehet, amit mondasz, hogy ha fullra tekersz mindent, akkor max kevésbé látszódik.

Ma kiraktam a csoportban is egy kérdést az ilyen kütyükkel kapcsolatos tapasztalatokról, már 3 ember írta, hogy megugrottak tőle a növények. Vajon az algák gátlása miatt, vagy más van a háttérben? :)
Van-e fejlemény az "oxigén kutatás" területén?
Amim elgondolkodtam: Miért szakaszosan, nagy dózisban pumpálják be a gázt ezek a szerkentyűk? Óránként csak 5 perc működés (vagy annyi-amennyi...). Úgy gondolnám, hogy az élőlények számára a folyamatos, állandó környezet kedvezőbb, jobban tudnának hozzá alkalmazkodni. Ha ezek a kütyük kevesebb oxigént termelnének, de azt folyamatosan, akkor annak vajon mi lenne a hatása, akár a növényekre, akár az akva többi lakójára?
 
Van-e fejlemény az "oxigén kutatás" területén?
Amim elgondolkodtam: Miért szakaszosan, nagy dózisban pumpálják be a gázt ezek a szerkentyűk? Óránként csak 5 perc működés (vagy annyi-amennyi...). Úgy gondolnám, hogy az élőlények számára a folyamatos, állandó környezet kedvezőbb, jobban tudnának hozzá alkalmazkodni. Ha ezek a kütyük kevesebb oxigént termelnének, de azt folyamatosan, akkor annak vajon mi lenne a hatása, akár a növényekre, akár az akva többi lakójára?


Egyelőre még nem haladtam a témával.

Szerintem azért egyszerre nagy dózisban megy, mert így a sterilizáló hatást el tudja érni, viszont ha folyamatosan így menne, a rengeteg oxigén miatt káros lenne az akváriumra.
 
Nálam azon az oldalon ahol a twinstar van a rotala sp green keskenyebb leveleket hozott és lassabban is fejlődött. A múlt héten kivettem a twinstart, kíváncsi vagyok lesz-e változás.
 
Nálam azon az oldalon ahol a twinstar van a rotala sp green keskenyebb leveleket hozott és lassabban is fejlődött. A múlt héten kivettem a twinstart, kíváncsi vagyok lesz-e változás.

Hallottam olyat, hogy ahol töményebben kapja a növény a felhőt azt nem szereti.
 
Back
Oldal tetejére