1. FONTOS! FÓRUM FRISSÍTÉS A LÁTHATÁRON!

Egy ideje halogatjuk már a fórum motor frissítést. Nagy verzió váltás van, ami azzal is jár, hogy sok új funkció érkezik, de több bővítménnyel használt funkció nem biztos, hogy megmarad ebben a formában. Most már elég sok idő eltelt, hogy a stabil verzió miatt váltsunk. Akinek fontos bookmark, privát üzenete volt, mentse le. Ezeket az alap funkciókat visszahozzuk, de az adat migrálás miatt, az adatok lehet elvesznek majd. Pláne, hogy a jelenlegi üzenetkezelő is csak egy bővítmény ami nem a fórum motor része. Gondoljátok át és nekiesünk valamikor. Az átállás után biztosan lesz majd felület igazítás stb, de a motor sok új dolgot tartalmaz ami elsősorban nektek lesz jobb élmény. Köszi a megértést.
    Értesítés elrejtése
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Oxigén, mint növényi növekedést fokozó anyag

Kategória: 'Akvárium tápozása', témanyitó: Pendulum, téma nyitása: Máj 8, 2018.

1. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum VIP kertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    1,378
    Hely:
    Szeged,Kecskemét
    Sziasztok,

szeretnék kicsit mélyebbre ásni az oxigén vs növények témakörében, így kicsit olvasgattam a twinstar témakörben. Azt írja, hogy algaölő tulajdonságú, és a növényeket is leginkább így segíti, plusz segíti a mikroelemek felvételét, meg még pár zavaros magyarázatot ad, miért nőnek jobban a növények tőle.

Tud valaki a minden oldalon olvasható, részben marketing szövegen kívül komolyabb, tudományosabb, pontosabb cikket a témában? Akár tesztek is jöhetnek, ha van hozzájuk magyarázat is.

Az én személyes véleményem, hogy 40-50%-al gyorsabb növekedést, amiről páran beszámolnak, nem magyaráz az, hogy leoldja a levelek felületéről az algát, meg az a pár zavaros magyarázat, amit lehet olvasni itt-ott

. Tudományos tény, hogy a megemelt oxigén szint általánosan jót tesz az anyagcserének, főleg a tápanyag felvételnek. Hasonló elven működik, mint a carbo, elvileg. Ezt a hipotézist szeretném alátámasztani.

2. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

viktorlantos Alapító Admin

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    58,937
    Hely:
    Budapest
    Map
    Picit utána kell menni a termék idejében megjelent információknak. Szabadalom stb stb. Akkoriban elég sok anyag volt fent a gyártó marketing anyagain kívül is. Sok értekezés volt a UKAPS oldalon Tom Barr is rendszeresen ekézte posztjaiban. A heves vitákban voltak használható anyagok. Ott érdemes olvasgatni pár száz oldalt :) De hát ez a kutatómunka gyönyöre :)

Amit nem látok teljesen, hogy a növények gyorsabb fejlődését miért ezzel a termékkel kívánod tesztelni.
    A carbo egy ilyen dolog volt. Tápanyag. Ott is minimálisan volt kimutatható a gyorsabb fejlődés, de legalább látványos volt.

Ez viszont inkább sterilizáló. Lehet valamennyi alga likvidálásával a növény tápanyaghoz, CO2 és fényhez jut, de kiemelkedő fejlődést nem fogsz látni.

A Twinstar, az intervallum szűrők, az oxigén szint megemelése általában az általános akvárium kondíción, víztisztaságon, szűrő hatékonyságon és így az algamentességen javít.

Szerintem ha megnézed a korábbi gyári videókat (a vele és nélküle fajtákra gondolok), ott is azt látod inkább, hogy pl diatom alga az egyikben nagy mennyiségben van jelen. A másikban nincs vagy minimál.
    A diatom az egyik olyan alga, ami elég agresszív hozzá, hogy lenyomjon bármilyen előtéri sprinter növényt és blokkolja a fényt. A növekedés különbség max ennek a kikerülésével lenne az első időszakban.

Nyílván egy egészséges akváriumban minden szépen és jól fejlődik, de nem tudok róla beszámolni, hogy ettől rakáta módon megindult volna valami.
    Arra ott az Amazonia talaj, a Green Aqua tápok, a CO2 meg az ATI lámpa :)

Mi arra tartjuk leginkább, hogy ezekkel az apró extra dolgokkal tovább csökkentsük a heti karbantartási feladatokat. Kevesebb fogkefe, kevesebb fonal stb. Így leginkább a vízcserék maradnak és az időszakos nyírás, vagy szűrő karbantartás.

dexkill, mmccannon és Meskó kedvelik.
  3. sztanotomi
    Épp nem fórumozik ...

sztanotomi VIP kertész

Tag:
    Dec 30, 2014
    Kedvelik:
    2,554
    Hely:
    Budapest, Víziváros
    Egy kis segítség a megértéséhez:

https://www.aquascapeaddiction.com/articles/twinstar-nano-review-aquarium-algae-control-made-easy

magyarul a lényeg:

(A hivatalos honlapon található rossz magyarázat sem sokat segített.) De a tesztelés és az algák szaporodása mögött meghúzódó tudomány alapján a TwinStar Nano teszteredménye:

• Az alga a víz áramlásával elszórt spórákkal szaporodik.
    • A TwinStar Nano optimális ORP-t tart fenn a vízben.
    • A víz ORP*-je eltunteti az elektronokat a spórából származó sejtektől.
    • A spórák sejtjei már nem stabilak, és így azonnal elpusztulnak.
    *
    REDOXPOTENCIÁL ( ORP ) FOGALMA
    Redukciós-oxidációs (redox) reakciók legfontosabb paramétere a redox-potenciál ( Az angol nyelvközegben ORP amely a Oxidation Reduction Potential rövidítése ). A redukciós-oxidációs reakció folyamán az egyik anyag (redukáló szer) elektront ad le, a másik anyag (oxidáló szer ) elektront vesz fel:

Red = Ox + e.
    Ha egy közegben van a redukáló és oxidáló anyag, akkor ezt a rendszert redoxirendszernek nevezik.

Az ORP fertőtlenítő hatásáról, itt olvashatsz, ha tudományosan szeretnél beleásni a témában.
    http://anrcatalog.ucanr.edu/pdf/8149.pdf

elektrorudi, Bandesz, Trappista és 2 mások kedvelik ezt.
  4. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    58,937
    Hely:
    Budapest
    Map
  5. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum VIP kertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    1,378
    Hely:
    Szeged,Kecskemét
    Igazából nem a termékre akarom kihegyezni az egészet. Sőt, egy dolgot akarok az egészből kivenni, az oxigént. És annak a hatását szeretném vizsgálni.

Az egészhez az ötlet onnan jött, hogy olvastam egy forrásból, hogy az emelt oxigén fokozza a tápanyag felvételt. Másrészt sok helyen írják, hogy gyorsabban nőnek a növények tőle, és azt is tárgyalják, hogy miért (mikroelemekkel kapcsolatos). Nem egy embertől hallottam már, hogy annak ellenére, hogy algák maradtak a növényen, a növény maga gyorsabban nőtt. Ez sem lesz egyszerű kör. :)

Tehát amire én kíváncsi lennék, az az oxigén hatása. Ezt inkább hidrogén-peroxiddal lesz jó tesztelni, hisz ott is ugyanaz a naszcensz oxigén szabadul fel. A twinstar azért merült fel, mert az is részben, de tiszta oxigént szabadít fel a vízből.

viktorlantos kedveli.
  6. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum VIP kertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    1,378
    Hely:
    Szeged,Kecskemét
    Tehát, összefoglalva. Szerintem az oxigén is egy tápanyag, vagy fokozza a tápanyagok beépülését( ha nem csak az egyensúlyi van bent, hanem több). Ezt akarnám alátámasztani, kísérletekkel :)

7. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    58,937
    Hely:
    Budapest
    Map
    Tom anno azt írta, hogy a saját wet-dry szűrője több oxigént nyom a vízbe mint a Twinstar. Teszt alapján. Azt hiszem a linken, amit bedobtam Darell (a ukaps egyik tudós szakija) is kb erről beszél a további posztokban.
    Az oxigénszaturáció megfelelő műszerrel jól mérhető. Ha nem cél a termék hatásának vizsgálata.

Valahol ők is az egészségesebb faunára vezették le az oxigénben dúsabb vizet.

8. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum VIP kertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    1,378
    Hely:
    Szeged,Kecskemét

Még áttúrom én is a tudományos portálokat, hátha valaki foglalkozott a dologgal részletesebben. A hat, nem hat kérdéskört mindig egyszerűbb eldönteni, arra elég egy kísérlet, néhány akváriummal. De hogy miért hat, mi a hatásmechanizmus, ott kezdődik a tudomány. :)

Köszönöm a linkeket, átfutom őket.

9. sztanotomi
    Épp nem fórumozik ...

sztanotomi VIP kertész

Tag:
    Dec 30, 2014
    Kedvelik:
    2,554
    Hely:
    Budapest, Víziváros
    itt van pár tudományos teszt O2-vel, abból a fórumból amit @viktorlantos csatolt.

https://www.o2grow.com/tomato-test.php
    Sok sikert! ;)

Pendulum kedveli.
  10. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum VIP kertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    1,378
    Hely:
    Szeged,Kecskemét

Amúgy ez a tulajdonsága vitán felül áll, az atomos oxigén kiváló fertőtlenítő.

Ahogy ezt leírtad nekem, eszembe jutott, hogy valaki mondta annó, hogy a marihuánát is szokták oxigénnel trágyázni.

Köszönöm a linket, ez is alátámasztja a hipotézisemet. :)

@viktorlantos

Ha nyitok egy témát, ezt pár, nem twinstarhoz kapcsolódó hozzászólást át tudod mozgatni oda?

viktorlantos kedveli.
  11. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum VIP kertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    1,378
    Hely:
    Szeged,Kecskemét

Ilyet szabad itt megosztani? :)

A lényeg, hogy ez is bontja a vizet, de amiért linkeltem, hogy beszél a mikrobuborékok és a tápanyagok kapcsolatáról. Azt mondja, hogy a mikrobuborékok enyhe negatív töltése magához vonzza a pozitív ionokat, ami által a növények könnyebben felveszik őket. A mikrobuborék egyfajta tápanyag hordozó.

Plusz eléggé elfogadott tényként kezeli, hogy a kiegészítő oxigén adagolás növeli a növény növekedését.

12. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    58,937
    Hely:
    Budapest
    Map
    Akkor már csak akváriumi körülmények között kellene megmutatni.

Az eredeti témához visszakanyarodva a Twinstar erős megvilágítású CO2-es akváriumokhoz készült alapvetően. Ilyen környezetben a többi paraméter látványosabb hatással volt a növekedésre. És óriási uborka ide vagy oda a Rotalán egész biztosan nem láttam, hogy óriás uborkává fejlődött volna :)

elektrorudi kedveli.
  13. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum VIP kertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    1,378
    Hely:
    Szeged,Kecskemét

Akvárium, nem akvárium, a növényi fiziológiának ennél univerzálisabbnak kell lennie. :) Az lehet, amit mondasz, hogy ha fullra tekersz mindent, akkor max kevésbé látszódik.

Ma kiraktam a csoportban is egy kérdést az ilyen kütyükkel kapcsolatos tapasztalatokról, már 3 ember írta, hogy megugrottak tőle a növények. Vajon az algák gátlása miatt, vagy más van a háttérben? :)

elektrorudi kedveli.
  14. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    58,937
    Hely:
    Budapest
    Map
    Valószínűleg az előbbi. Elképesztő állapotok uralkodnak :) Ha tudnád amit mi :)

Na de nem offolok tovább, hajrá :)

Zuzmi kedveli.
  15. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum VIP kertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    1,378
    Hely:
    Szeged,Kecskemét

Hát azért elárulhatod a titkot :D

elektrorudi és Zuzmi kedvelik.
  16. elektrorudi
    Épp nem fórumozik ...

elektrorudi VIP kertész

Tag:
    Ápr 1, 2017
    Kedvelik:
    1,352
    Hely:
    Budapest XVII.
    Van-e fejlemény az "oxigén kutatás" területén?
    Amim elgondolkodtam: Miért szakaszosan, nagy dózisban pumpálják be a gázt ezek a szerkentyűk? Óránként csak 5 perc működés (vagy annyi-amennyi...). Úgy gondolnám, hogy az élőlények számára a folyamatos, állandó környezet kedvezőbb, jobban tudnának hozzá alkalmazkodni. Ha ezek a kütyük kevesebb oxigént termelnének, de azt folyamatosan, akkor annak vajon mi lenne a hatása, akár a növényekre, akár az akva többi lakójára?

dexkill kedveli.
  17. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum VIP kertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    1,378
    Hely:
    Szeged,Kecskemét

Egyelőre még nem haladtam a témával.

Szerintem azért egyszerre nagy dózisban megy, mert így a sterilizáló hatást el tudja érni, viszont ha folyamatosan így menne, a rengeteg oxigén miatt káros lenne az akváriumra.

sztanotomi kedveli.
  18. Lullus
    Épp nem fórumozik ...

Lullus Kertész szaki

Tag:
    Okt 12, 2011
    Kedvelik:
    155
    Hely:
    Nagykanizsa
    Nálam azon az oldalon ahol a twinstar van a rotala sp green keskenyebb leveleket hozott és lassabban is fejlődött. A múlt héten kivettem a twinstart, kíváncsi vagyok lesz-e változás.

elektrorudi kedveli.
  19. elektrorudi
    Épp nem fórumozik ...

elektrorudi VIP kertész

Tag:
    Ápr 1, 2017
    Kedvelik:
    1,352
    Hely:
    Budapest XVII.
    Kíváncsi vagyok, mi lesz a hatás?

20. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum VIP kertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    1,378
    Hely:
    Szeged,Kecskemét
    Hallottam olyat, hogy ahol töményebben kapja a növény a felhőt azt nem szereti.

Aktuális oldal megosztása

1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata
    Értesítés elrejtése