• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Otocinclus affinis - Törpe szívóharcsa

A műanyag lasztikat kicseréltem seachem matrixra, 1/2 liter.. a többi gyári benne. Csapvízzel tisztítottam meg a szivacsokat és a szűrő tartályt is,de a biológiai szűrőt az akváriumból vett vízben öblítettem át, hogy ne pusztuljanak meg a baktériumok. A heti vízcserét tartom (egyszer 2 heti lett,mert nem voltam itthon), de csak 35 %-os kb.. 22 liternyit cserélek. Ezt a vízkezelőt kipróbálom,köszi! :) lehet,hogy RO víz lenne jó, de nincs készülékem és jelenleg pénz sincs rá..így maradt az ioncserélt+csapvíz kombo.. az is lehet,hogy kicsit változott a csapvíz összetétele és valamiből több lett benne,ami az embernek mindegx,a halaknak meg annyi tőle? Na majd akkor a vízkezelővel megoldom..
 
a heti 35% nem az igazi, heti 50% vízcsere kellene...
ez a fél liter matrix pedig nagyon kevés egy ekkora akváriumhoz, 2-3 liternek kellene lennie... nem ismerem ezt a szűrőt, de ha lehet, tennék még bele mátrixot, ha nem lehet, akkor viszont cserélném egy nagyobbra, jobbra...
addig is a szivacsokat és a szűrő vödrét csak az akváriumból leszívott vízben mosnám, nem csapvízben!
 
A csapvíz gonosz tud lenni, nekem két évig ment gond nélkül a lowtech akvám vele, aztán egyszer csak elkezdtek hullani az állatok. Valszeg jött egy nagyobb adag klór, nekem meg pont kifogyott a prime, aztán elkezdtek eltünedezni a garnélák és otok.
Sztem lowtechben egyáltalán nem kell hetente 50%ot cserélni, nekem kéthetente max 25%os időszakaim is voltak mindenféle gond nélkül. Ha nem EI szerint tápozol, és jó a szűrőd, akkor nem kell ettől annyira begörcsölni. Szerintem valami a csapvízzel lehetett, másra nem tudok gondolni. A Prime elég jól megoldja egyébként, ha másra nincs is lehetőséged. Egyébként érdemes itt a fórumon nézelődni használt RO készülék ügyben. Nekem is szerencsém volt ezzel, neked is az lesz, ha figyelsz ;)
 
Sajnos az otok nagyon macerásak. Ismerek többeket akik már nem is próbálkoznak vele. És én is kezdek így érezni. Van két Oto negros az egyik akváriumban. Ok évek óta megvannak, de az fekete fehérek több forrásból is mindig szépen lassan elpusztulnak. Nálam RO vízzel brutál szűréssel állandó teszteléssel is hullanak. Nem is hiszem hogy kaja függő általában rendesen ettek cukkinit, tápot van adja is az akváriumban.
Az én elméleteim
  1. hideg vízben hosszú távon megfáznak legyengülnek, nálam télen 21 fok se ritka.
  2. eleve valamilyen parazitaval érkeznek vadon fogott halaknál nem ritka.
 
Utoljára módosított:
Na majd akkor figyelek.. :) Hosszabb távon ugyis gazdaságosabb,mint ioncserélt vizet vásárolni..
Nekem is volt egy olyan gondolatom,hogy a csapvíz valamelyik parametere változott,amire érzékenyek a kis otok.. :/ Tetrás vízkezelőt kaptam csak, de remélem az is megteszi.. Az új otok eddig jól vannak. :)


A csapvíz gonosz tud lenni, nekem két évig ment gond nélkül a lowtech akvám vele, aztán egyszer csak elkezdtek hullani az állatok. Valszeg jött egy nagyobb adag klór, nekem meg pont kifogyott a prime, aztán elkezdtek eltünedezni a garnélák és otok.
Sztem lowtechben egyáltalán nem kell hetente 50%ot cserélni, nekem kéthetente max 25%os időszakaim is voltak mindenféle gond nélkül. Ha nem EI szerint tápozol, és jó a szűrőd, akkor nem kell ettől annyira begörcsölni. Szerintem valami a csapvízzel lehetett, másra nem tudok gondolni. A Prime elég jól megoldja egyébként, ha másra nincs is lehetőséged. Egyébként érdemes itt a fórumon nézelődni használt RO készülék ügyben. Nekem is szerencsém volt ezzel, neked is az lesz, ha figyelsz ;)
 
Én is olvastam olyasmit,hogy indokolatlanul elhullanak sajnos.. :/
Nekem még megetetni sem sikerült egyiket sem. Spirulina tabira rá sem néznek,ellentétben a garnélákkal,akik jól belakmároznak belőle.. a zöldséges etetést még nem próbáltam. Abban bízom,hogy találnak annyi algát,amivel elvannak,ezért nem találják meg a bedobott spirulinát..

A hőmérséklet meg érdekes kérdés.. a vízmelegítő 26 fokra van állítva,a hőmérő meg 22 fokot mutat. Én eddig azt gondoltam,hogy a hőmérő rosszul mér (300 ft volt), de akkor az sem kizárt,hogy tényleg ennyire hideg a víz..? Ellebtétes sarokban van melegítő és a hőmérő. A szűrés meg elég intenzív,de 4 fok különbség az mindenképpen túl sok.

Sajnos az otok nagyon macerásak. Ismerek többeket akik már nem is próbálkoznak vele. És én is kezdek így érezni. Van két Oto negros az egyik akváriumban. Ok évek óta megvannak, de az fekete fehérek több forrásból is mindig szépen lassan elpusztulnak. Nálam RO vízzel brutál szűréssel állandó teszteléssel is hullanak. Nem is hiszem hogy kaja függő általában rendesen ettek cukkinit, tápot van adja is az akváriumban.
Az én elméleteim
  1. hideg vízben hosszú távon megfáznak legyengülnek, nálam télen 21 fok se ritka.
  2. eleve valamilyen parazitaval érkeznek vadon fogott halaknál nem ritka.
 
a heti 35% nem az igazi, heti 50% vízcsere kellene...
ez a fél liter matrix pedig nagyon kevés egy ekkora akváriumhoz, 2-3 liternek kellene lennie... nem ismerem ezt a szűrőt, de ha lehet, tennék még bele mátrixot, ha nem lehet, akkor viszont cserélném egy nagyobbra, jobbra...
addig is a szivacsokat és a szűrő vödrét csak az akváriumból leszívott vízben mosnám, nem csapvízben!

A vödör mérete elbírna szerintem 2 litert is. Ha megyünk Pestre,be is szerzek még..
Sajnos Sopronban elég gyenge az ellátás akvarisztikai téren. Sőt, Szombathely és Győr sem az igazi. Galaxy razbórátkat és Werneri kalászhalakat már hetek óta hiába kergetek..
 
Milyen fűtőd van? Az Eheim fűtőket kalibrálni kell első üzembe helyezés után. Gondolom más típusoknál is lehet hogy ezt meg kell tenni.

Eheim Jager 50w..
Kalibrálás alatt mit kell érteni/csinálni? A leírásában erről egy árva szó sem volt..
Mondjuk ez a méret valószínűleg éppen csak elegendő a 64 literhez..
 
Eheim Jager 50w..
Kalibrálás alatt mit kell érteni/csinálni? A leírásában erről egy árva szó sem volt..
Mondjuk ez a méret valószínűleg éppen csak elegendő a 64 literhez..

Vettem egy másik hőmérőt. Pontosan annyit mér,amennyire be van állítva a melegítő. Akkor ezt úgy veszem,hogy minden rendben a hőfokkal. A másik hőmérő meg 3 fokot csal..
 
Vettem egy másik hőmérőt. Pontosan annyit mér,amennyire be van állítva a melegítő. Akkor ezt úgy veszem,hogy minden rendben a hőfokkal. A másik hőmérő meg 3 fokot csal..
Szuper, hogy így végül is megoldódott. Nem gondoltam volna, hogy csal a hőmérő. Youtube-on meg tudod nézni, hogy miként kell kalibrálni a fűtőt. Feltétele a pontos hőmérő :)
Igaz angol, de lehet látni mit csinál:
 
Szuper, hogy így végül is megoldódott. Nem gondoltam volna, hogy csal a hőmérő. Youtube-on meg tudod nézni, hogy miként kell kalibrálni a fűtőt. Feltétele a pontos hőmérő :)
Igaz angol, de lehet látni mit csinál:
Azért, mennyivel korrektebb lenne, ha ezt még a gyárban elvégeznék? Kalibrálnák, és csak a hőfokot kellene beállítani. Vagy nem is kellene rá skála, és egy hőmérő segítségével lehetne beállítani, mint az antik időkben.
(...már, ha van itt valaki, aki emlékszik még azokra az időkre, amikor olyan hőfokszabályzók voltak csak...)
 
Szuper, hogy így végül is megoldódott. Nem gondoltam volna, hogy csal a hőmérő. Youtube-on meg tudod nézni, hogy miként kell kalibrálni a fűtőt. Feltétele a pontos hőmérő :)
Igaz angol, de lehet látni mit csinál:
Köszönöm. Ismét tanultam valamit. Így már tudom, miért nem pontos a fűtőm. Azt viszont én sem értem, hogy egy jó nevű termék esetében miért kell a végfelhasználónak ezzel szórakozni. Persze ez csak költői kérdés volt. Lehet, hogy előbb-utóbb lesznek majd kalibrálható hőmérők is...
 
Attól függ, mi a terved velük... :) Általában ha van pl. 5 db, akkor 2 hím és 3 nőstény (szaporításhoz is ilyen arány kell és kb. egy ekkora kis "csapat"), 4db-nál fele-fele szerintem jó... Ami a nemek megkülönböztetését végzi... Nem könnyű feladat, sajnos... Nincsenek rajtuk olyan alapvető különbségek a másodlagos nemi jellegben, mint sok más halnál... "A hím 3-4cm maximum, a nőstény teltebb és nagyobb, 4-5 cm." Persze mint tudjuk ez optimális esetben van így, jól tartott és kifejlett példányoknál... Nálam is vannak 5-en (igaz még nem régen), lehet nőnek még, jelenleg úgy néz ki 1 hím és 4 nőstény, de maximum is csak sejtéseim vannak... :whistle::rolleyes:
Szántszándékom idővel szaporítani őket! ;)
Sikerült már itt amúgy valakinek? :)
Én 3 napja vettem észre oto ivadékokat a vízben. 4 felnőtt oto él 25 literben, 10-12db garnélával közösen. Nem tudom, hogy lehet ide képeket feltölteni.
 
Van valakinek tapasztalata oto-carbo parositasrol? Elkepzelheto, hogy a carbo mergezi az otot? 3-bol az egyik otom elegge rossz borben van. Par napja probaltam az algat helyi kezeleskent carboval eltuntetni. Az alga koszoni jol van, a hal kevesbe.
 
Van valakinek tapasztalata oto-carbo parositasrol? Elkepzelheto, hogy a carbo mergezi az otot? 3-bol az egyik otom elegge rossz borben van. Par napja probaltam az algat helyi kezeleskent carboval eltuntetni. Az alga koszoni jol van, a hal kevesbe.
Nálunk semmi vágjuk tőle. De ottoknal sose lehet tudni, nagyon érzékenyek.
 
Nálunk semmi vágjuk tőle. De ottoknal sose lehet tudni, nagyon érzékenyek.
Erzekenysegukrol olvastam. Felve is vettem, hogy ugysem fogjak birni. :( 2 honapig azonban minden gond nelkul legeltek. Sajnalom, mert semmit nem tudok erte tenni, es kis jofej halacskak.
 
Erzekenysegukrol olvastam. Felve is vettem, hogy ugysem fogjak birni. :( 2 honapig azonban minden gond nelkul legeltek. Sajnalom, mert semmit nem tudok erte tenni, es kis jofej halacskak.
En is nagyon szeretem oket, sajnos az elso par honapban konnyen elpusztulnak valamiert. nekem az a tapasztalatom, hogy vizparameter valtozastol, de akar uj kajatol is egyik naprol a masikra pusztulnak, de ha kibirtak par honapot utana nagy valtozas nelkul a kornyezetukben evekig megmaradnak.
 
Back
Oldal tetejére