• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Otocinclus affinis - Törpe szívóharcsa

Ez a keménység elég alacsony a magyar átlaghoz képest. Alapvetően még jó is lenne az Otoknak, de a hirtelen változásokat nem viselik jól. Előfordul, hogy a karbonátkeménység magasabb(pontosabban a teszt mutat többet), ha jól emlékszem, ez a szikes vizekre jellemző. De lehet, hogy csak elszámoltad. Merre laksz?
A halakért az egyetlen, amit tehettél volna, hogy a jelenlegi vizüket egy kicsit közelebb hozod a bolt vizéhez(az utóbbi gondolom sima csapvíz). Ha legközelebb halat hozol onnan, kérj több szállítóvizet, mérd meg az értékeit, és szépen, fokozatosan adagold nekik a saját vized. Egy 10 nk-s eltéréshez például már 2 hét szoktatás is ajánlott.
 
Valószínű azért alacsonyabb, mert ezek szerint jól működik a házi vízlágyító :) A XV. kerületben lakom.
Akkor legközelebb több időt hagyok nekik az átállásra... A mostaniakkal akkor csak annyit tehetek, hogy drukkolok, hogy megszokják? :)
Szerinted áttehetem őket a közös akváriumba?
Köszönöm, hogy foglalkozol a problémámmal :)
 
Ha már vízkeménység, akkor leírom a tapasztalataimat. Az oto-k elméletileg igénylik a lágy vizet, mindenhol a max 11 NK-t írják nekik. Nálam olyan kemény a víz, hogy szinte meg sem lehet mérni, mert minden teszt kiakad, 26-30 NK körül van, és teljesen jól elvannak benne már 4 hónapja. Egészségesek, esznek, úsznak, aktívak.
 
Hanga said:
Valószínű azért alacsonyabb, mert ezek szerint jól működik a házi vízlágyító :) A XV. kerületben lakom.
Akkor legközelebb több időt hagyok nekik az átállásra... A mostaniakkal akkor csak annyit tehetek, hogy drukkolok, hogy megszokják? :)
Szerinted áttehetem őket a közös akváriumba?
Köszönöm, hogy foglalkozol a problémámmal :)
Én elkövettem azt a hibát, hogy a csapvizes akváriumban tartottakat viszonylag rövid időn belül tettem át 3-4-es keménységű akiba. Akkor még nem tudtam, de most már sejtem, hogy ez okozhatta a két kis harcsa kimúlását. Legutóbb már a GA-ból hoztunk hármat, szerintem ők tutira lágyvízben tartják. De néhány órán át dúsítottam a vizüket a sajátommal, csak azután engedtem őket be az új helyükre. Szinte az első perctől kezdve elkezdtek takarítani és azóta meg sem állnak. Míg a korábbi kettő nem volt túl mozgékony, csak lámpaoltás után cikáztak vadul-ide oda (néhány percig).
 
eBalazs said:
Én elkövettem azt a hibát, hogy a csapvizes akváriumban tartottakat viszonylag rövid időn belül tettem át 3-4-es keménységű akiba. Akkor még nem tudtam, de most már sejtem, hogy ez okozhatta a két kis harcsa kimúlását. Legutóbb már a GA-ból hoztunk hármat, szerintem ők tutira lágyvízben tartják. De néhány órán át dúsítottam a vizüket a sajátommal, csak azután engedtem őket be az új helyükre. Szinte az első perctől kezdve elkezdtek takarítani és azóta meg sem állnak. Míg a korábbi kettő nem volt túl mozgékony, csak lámpaoltás után cikáztak vadul-ide oda (néhány percig).

A halakat mi is csapvízben (kb. 13-14-es keménység) tartjuk. Oxigénnel megfelelően dúsítva.
Leginkább CO2 problémák szoktak velük lenni.
 
viktorlantos said:
eBalazs said:
Én elkövettem azt a hibát, hogy a csapvizes akváriumban tartottakat viszonylag rövid időn belül tettem át 3-4-es keménységű akiba. Akkor még nem tudtam, de most már sejtem, hogy ez okozhatta a két kis harcsa kimúlását. Legutóbb már a GA-ból hoztunk hármat, szerintem ők tutira lágyvízben tartják. De néhány órán át dúsítottam a vizüket a sajátommal, csak azután engedtem őket be az új helyükre. Szinte az első perctől kezdve elkezdtek takarítani és azóta meg sem állnak. Míg a korábbi kettő nem volt túl mozgékony, csak lámpaoltás után cikáztak vadul-ide oda (néhány percig).

A halakat mi is csapvízben (kb. 13-14-es keménység) tartjuk. Oxigénnel megfelelően dúsítva.
Leginkább CO2 problémák szoktak velük lenni.
Hm, köszi az infót. Akkor bőven nem volt haszontalan az átszoktatás. Ti hogyan csináljátok a sajátoknál?
 
Az érzékenyebb halak beszoktatásánál az sem baj ha egész napra lelövöd a CO2-t. És kicsit átszellőzteted a vizet.
Másnap fokozatosan szoknak majd hozzá a CO2 adagoláshoz. Egy jól működő akváriumnál ennyi CO2 leállásnak nem szabadna gondot okoznia.

Sok érzékeny hal van érdemes figyelni erre.
 
viktorlantos said:
Az érzékenyebb halak beszoktatásánál az sem baj ha egész napra lelövöd a CO2-t. És kicsit átszellőzteted a vizet.
Másnap fokozatosan szoknak majd hozzá a CO2 adagoláshoz. Egy jól működő akváriumnál ennyi CO2 leállásnak nem szabadna gondot okoznia.

Sok érzékeny hal van érdemes figyelni erre.
Nálam nincs CO2, csak Easy Carbo. Leginkább az alap víztulajdonságokban (GH, KH, PH, etc.) mutatkozó eltérésekre gondoltam.
 
Ha keményebb vízből kerülnek át lágyabba a halak, akkor erősen ajánlott a hosszabb beszoktatás. Az eltérés mértékétől függően akár napokra vagy hetekre is szükség lehet. Minél lágyabb a víz, annál kisebb az ozmotikus koncentrációja is, így annál erőteljesebben dolgozik diffúzió a hal bőrén át. Azaz annál jobban áramlik befelé a víz, amivel a veséknek kell megbirkóznia. Ha kemény vízből kerül át a hal lágyba, akkor a vesékre hirtelen egy halom extra munka szakad rá, amit nehezen tudnak kezelni. Ezen kívül még a pH sokk is bejátszik, mert a kemény víz sokkal lúgosabb. Én már elkövettem azt a hibát, hogy a frissen vásárolt Oto-t pár óra után beengedtem az akváriumba, és másnap reggelre úgy nézett ki, mint egy fenyőtoboz, teljesen feldagadt és felmeredt az összes pikkelye. Szegény hal még aznap el is pusztult. Akkor még csapvizet használtam, közeli boltból hoztam a halat, azt hittem, nem lehet gond, nem is mértem le a vizet. Csak azt nem vettem számításba, hogy a boltos zúzott mészkő talajt használt, így kábé duplája volt nála a keménység.

Azóta kifejlesztettem a nekem kényelmes módszert:
Az új halakkal minél több vizet kérek. Karantén akváriumban helyezem el őket, egy levegőztetővel felszerelve. Ha csak kisebb az eltérés a két víz között, akkor néhány óránként beöntök a karanténba egy-egy deci vizet az akváriumból. Közben alaposan megfigyelem őket, és ha bármi gyanúsat látok, lassítok a tempón. Egy-két nap után mehetnek az akváriumba. Ezt csak akkor tudom eljátszani, ha eleve lágy vízben voltak a halak. Az átlag boltban csapvizet használnak és simán van 10 nk eltérés is a vizemhez képest. Ilyenkor kapnak a halak egy kis belső szűrőt, meg naponta egy-egy pohár akváriumvizet. 5 nap, egy hét között várok mielőtt bekerülnének a végső helyükre. Ezzel a módszerrel még nem volt gond. Egyszer sikerült nagyon durva mérgezésben(nitrit vagy ammónia) szenvedő Otokat bevásárolnom, szabályosan rohadt a bőrük, és sikerült felgyógyulniuk az átszoktatás után.
 
Sziasztok,

Múlt héten pénteken vettem 2 kis harcsát, erre ma mire hazajöttem kinyúvadt az egyik :(

Pedig elvileg minden stimmel az akiban.
 
haniboy said:
Sziasztok,

Múlt héten pénteken vettem 2 kis harcsát, erre ma mire hazajöttem kinyúvadt az egyik :(

Pedig elvileg minden stimmel az akiban.
Milyen paraméterei vannak az akváriumodnak? Azok nagyban eltérhetnek a bolt medencéitől. Mennyi ideig szoktattad őket?
 
54 literes. Nem szoktattam, mert egyrészt nem tudtam, hogy kell, másrészt azt sem tudom, hogyan kell. A Viktor meg nem mondta :(
Itt egy kép az akiról:
P1070453.JPG
 
haniboy said:
54 literes. Nem szoktattam, mert egyrészt nem tudtam, hogy kell, másrészt azt sem tudom, hogyan kell. A Viktor meg nem mondta :(
Itt egy kép az akiról:
P1070453.JPG
Akkor tutira a beszoktatás hiánya miatt mentek el. Olvass vissza ebben a fórumban, sokan írtunk a módszerekről és a tapasztalatainkról. Érzékeny halról van szó.
 
Egyébként a leggondosabb beszoktatás mellett is előfordulnak elhullások. A vadon fogott halakat nem szokták etetni se a begyűjtők, se a nagykerek, így akár hetekig is éhezhetnek. Ezalatt a bélrendszerükben élő baktériumok éhenhalnak. Maga a hal még bírja egy darabig a tartalékaiból, de baktériumok nélkül képtelen normálisan táplálkozni, így idővel megadja magát. Ennél a fajnál nagyon nagy a kezdeti időkben az elhullási arány.
 
Ma készítettem egy videót ezekről a drága jószágokról, amint eszik a spenótot, gondoltam megosztom:


Egyébként a kezdeti elhullásos problémával én is találkoztam már régebben, legutóbb viszont a beszoktatást jól bírták, és 3 hónap vígan úszkálás után 2 nap alatt sorra pusztult el 5 db.

Egy hónapja vettem újakat (10db), rögtön egy barna algával sűrűn ellepett akváriumba raktam őket, azt egy hét alatt fényesre nyalták, azóta (barna alga híján) spenótlevelet, cukkinit, algatabit kapnak. Élnek, virulnak :p
 
nálam az uborkára szoktak rácuppanni meg a sütőtökre :)
a sóskára rá se néznek bezzeg a garnélák mint az őrültek megvadulnak érte :)
a spenótot leforráztad vagy meg is főzted egy kicsit?
 
kikaptam egy jóképű spenótlevelet ma a kertből délután és kicsit megfőztem nekik
a garnélák rárontottak erre is..otok rá se néztek kb...most este lámpaoltás után asztali lámpával megvilágítottam 1 picit a falat az akvárium mögött, hogy valami lássak és ott tépik a spenótot a kis dögök..úgy tűnik nálam nagyon félénkek még..:)
 
nálam egyedül vannak egy 35l-esben, más hal nincs rajtuk kívül, csak 4-5 garnéla, szóval annyira nálam nem félénkek, fényes nappal is rárontanak a kajára. :)
a spenótlevelet egyébként csak forrázom.
 
Nekem olyannyira nem félénkek, hogy ma az egyik a növények nyírása közben elkezdte takarítani a kezem. Viszont egy el is pusztult 3 közül ma, 1 héttel a betelepites után.

Tapatalk-ról küldve
 
Back
Oldal tetejére