• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Oryzias woworae (Rizs Ponty)

Deeday

Kertész szaki
Sziasztok
Nyitottam egy ilyen témát ,mert hozzá jutottam 6 db ilyen szépséghez és érdekelne a véleményetek,hogy ti hogyan tartjátok mivel etetitek ezeket a kis halacskákat. Esetleg sikerült e szaporítani milyen formában stb......

Daisy Rizshala (Oryzias woworae)

Latin név: Oryzias woworae
Magyar név: Daisy Rizshala, Kék rizspontyocska
Csoport: Killik
Természetes élőhely: Indonézia, Sulawesi
Testhossz: 3-4 cm
Szaporítás: könnyű
Szociális viselkedés, társíthatóság: békés, kistermetű halakkal társítható
Táplálkozás: mindenevő
Dekoráció: dús növényzet, búvóhelyek
Hőmérséklet: 23-26 °C
pH: 6-7,5
Keménység: 5-15NK°
Daisy rizshalát (Oryzias woworae) 2007-ben fedezték fel, ezért még nem sok helyen lehet hozzájutni, de remélem, hogy hamarosan el fog terjedni. A legtöbb helyen csak „rizshal” néven lehet hozzájutni, a Daisy rizshala név az angol “Daisy’s Ricefish” elnevezéséből adódik. Nagyon békés, kisebb hasonló természetű halakkal nyugodtan társítható. A betelepítés utáni első két hétben a legkisebb mozgásra is eltűntek a jávai mohában. Később egyre bátrabbak lettek és most már nem bújnak, sőt ha meglátnak valakit, kíváncsian az akvárium üvegéhez gyülekeznek. Többek között a félénkségük miatt soha ne tartsunk belőlük minimum 6-8 fős csapatnál kevesebbet. Oldalnézetben a testük felső és alsó élét vörös vagy narancssárga sáv szegélyezi. A testük és szemük acélkéken irizál. A hímek sokkal élénkebb színűek, mint a nőstényeknek, de a legszebb ruházatot a vezérhím veszi fel.
A nemeket a színezetükön kívül még arról lehet megkülönböztetni, hogy a nőstények sokkal teltebbek. Mindenevők, de nagyon kedvelik az apró élő vagy fagyasztott eleséget is. Szaporodásmódjuk rendkívül egyedi és látványos, ugyanis a nőstény a testén kívül, a hasán hordja az ikrákat a megtermékenyítésig (akár több napig is). A vízparaméterek tekintetében nem válogatósak, megfelel nekik a közepesen kemény semleges csapvíz. Dúsan benövényesített akváriumot igényelnek, hogy legyen hová elbújni, ha valamitől megijednek, ez főleg az elején – amíg még nem szokták meg a helyüket – nagyon fontos.

Nagyjából ennyi infót találtam róla magyar oldalakon az interneten.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Hím nőstényt a színezet alapján lehet meg különböztetni ? Hím színesebb mint a nőstény ? És valóban igaz hogy célszerű 2 hím 4 nőstény arányban tartani ezeket a halacskákat ?
 
Nekem kb. 3 hete díszíti a (még low tech nano) akváriumomat 6 db ilyen pontyocska. Szaporításról értelemszerűen nem tudok még nyilatkozni, nekem két hím 4 nőstény jutott belőlük, a hímek kékes színezetűek a testükön, talán az úszóik is pirosabbak, mint a nőstényeké, a nőstények inkább aranysárgák,. Békés halacsok, amandák, otok társaságában vannak, illetve RC garnikkal. Sajnos úgy veszem észre, hogy a garnikkal néha van egy kis összetűzésük, bár leginkább a kaján, amit a garniknak szánok. Jelenleg nálam sera lemezest kapnak, de a wells chipset is szívesen csipegetik. Azért majd szerzek nekik egy kis fagyasztott cyclopsot, az sosem árthat, bár nanohoz pazarlónak tartom az adagokat, amik kaphatóak. Nem különösebben félénkek, szépen előhozták a bujkáló amanda lazacokat is.​
Angolul tudóknak javaslom az alábbi linket, míg magyarul ezt.​
 
Nekem kb. 3 hete díszíti a (még low tech nano) akváriumomat 6 db ilyen pontyocska. Szaporításról értelemszerűen nem tudok még nyilatkozni, nekem két hím 4 nőstény jutott belőlük, a hímek kékes színezetűek a testükön, talán az úszóik is pirosabbak, mint a nőstényeké, a nőstények inkább aranysárgák,. Békés halacsok, amandák, otok társaságában vannak, illetve RC garnikkal. Sajnos úgy veszem észre, hogy a garnikkal néha van egy kis összetűzésük, bár leginkább a kaján, amit a garniknak szánok. Jelenleg nálam sera lemezest kapnak, de a wells chipset is szívesen csipegetik. Azért majd szerzek nekik egy kis fagyasztott cyclopsot, az sosem árthat, bár nanohoz pazarlónak tartom az adagokat, amik kaphatóak. Nem különösebben félénkek, szépen előhozták a bujkáló amanda lazacokat is.

Angolul tudóknak javaslom az alábbi linket, míg magyarul ezt.

Én a Cyclopsot fagyasztottat úgy adom, hogy vágok késsel egy kis kockából egy pici darabot. A többit vissza teszem zacskóba fagyasztóba. A levágott darabocskát feloldom vízbe kis feles pohárba és fecskendővel adagolom nekik leállított szűrő mellett. Imádják nagyon.
 
A hímek sokkal szebbek és színesebbek, mint a nőstények. Nálam nem válogatósak, bármit megesznek.
Gond nélkül szaporodnak is, bár ha szaporítani szeretné valaki őket, valóban célszerűbb több nőstényt tartani, mint hímet.

Néhány saját kép:
17684205_b70f84811f586840da2936c94bc2aa34_s.jpg

17684121_70c98896db84a7d74094057d36a81b19_s.jpg
 
Sziasztok
Kérdésem lenne van 2 hím 4 nőstény halam és 2 nőstény be ikrásodott.Közös aksiba vannak Galaxy razbórákkal (6db) 2 sziámi algázókkal és 3 szivárványos gébbel. Veszélyt jelentenek ezek a halak az ikrákra ? És a nőstény meddig hordozza ezeket ? Esetleg érdemes lenne e kitennem külön a garnélás aksiba a nőstényeket ? Vagy mit tegyek szerintetek ? Előre is köszi.
 
Sziasztok
Kérdésem lenne van 2 hím 4 nőstény halam és 2 nőstény be ikrásodott.Közös aksiba vannak Galaxy razbórákkal (6db) 2 sziámi algázókkal és 3 szivárványos gébbel. Veszélyt jelentenek ezek a halak az ikrákra ? És a nőstény meddig hordozza ezeket ? Esetleg érdemes lenne e kitennem külön a garnélás aksiba a nőstényeket ? Vagy mit tegyek szerintetek ? Előre is köszi.

A nőstények hónapokon keresztül, minden nap be fognak ikrásodni. :)
Nálam a nőstények csak néhány órán keresztül hordozzák az ikrákat és utána elszórják a növényekre.
Nem csak a többi hal, de - az internetes leírások ellenére - a rizspontyok is megeszik mind az ikrákat, mind a piciket. Így mindenképp célszerű elkülöníteni őket (szerintem a garnélák is meg fogják enni).
 
A nőstények hónapokon keresztül, minden nap be fognak ikrásodni. :)
Nálam a nőstények csak néhány órán keresztül hordozzák az ikrákat és utána elszórják a növényekre.
Nem csak a többi hal, de - az internetes leírások ellenére - a rizspontyok is megeszik mind az ikrákat, mind a piciket. Így mindenképp célszerű elkülöníteni őket (szerintem a garnélák is meg fogják enni).


Köszönöm szépen valóban igazad volt csak pár órát hordozta az ikrákat kb 4-5 órát és elengedte utána. Az hogy a garnéla név szerint(RC) meg kajcsizza az ikrát ez tapasztalataim szerint nem így van. Régebben mikor páncélos harcsa ikrákat keltettem kimondottan RC garnikat raktam ikrapenészgátló helyett a vízbe és ők szépen megforgatták meg takarítgatták az ikrákat nem volt gond belőle. Viszont akkor lehet legközelebb megpróbálkozok vele,hogy kiveszem a nőstény-t és teszek 1 hímet mellé ameddig el nem szórja az ikrákat. Kérdésem lenne még ,hogy mennyi idő alatt kelnek ki az ikrák ?
 
Köszönöm szépen valóban igazad volt csak pár órát hordozta az ikrákat kb 4-5 órát és elengedte utána. Az hogy a garnéla név szerint(RC) meg kajcsizza az ikrát ez tapasztalataim szerint nem így van. Régebben mikor páncélos harcsa ikrákat keltettem kimondottan RC garnikat raktam ikrapenészgátló helyett a vízbe és ők szépen megforgatták meg takarítgatták az ikrákat nem volt gond belőle. Viszont akkor lehet legközelebb megpróbálkozok vele,hogy kiveszem a nőstény-t és teszek 1 hímet mellé ameddig el nem szórja az ikrákat. Kérdésem lenne még ,hogy mennyi idő alatt kelnek ki az ikrák ?

Elég sok idő, míg kikelnek, kb. 10-12 nap. Kikelés után rögtön elúsznak és nem gond a felnevelésük sem.
 
Nem bántam meg én sem hogy megvettem őket. Jól kijönnek a Galaxykkal meg a garnélákkal is. Sőt kicsalták a fényre a Galaxykat.
 
Hogy legyen egy contra is: nem tudom másoknál jellemőző-e, de nálam lámpaoltáskor rendszeresen kiugráltak, jobb esetben vissza tudtam pakolni őket, ha észrevettem, de a hatos csapatból már mindössze hárman maradtak sajnos. És érdekes, hogy lekapcsoláskor történik csak nem felkapcsoláskor. :-(
 
Hogy legyen egy contra is: nem tudom másoknál jellemőző-e, de nálam lámpaoltáskor rendszeresen kiugráltak, jobb esetben vissza tudtam pakolni őket, ha észrevettem, de a hatos csapatból már mindössze hárman maradtak sajnos. És érdekes, hogy lekapcsoláskor történik csak nem felkapcsoláskor. :-(



Nálam ilyen gond nincs azaz lehet a led világítással orvosoltam ami lámpa oltás előtt és után is világít még 3-4 órát 1 sima kis ledcsík.
 
Sziasztok!


Lenne pár kérdésem.

Hogy bírják a rizspontyok a melegebb vizet? Panelban lakom a 30 fok előfordul néha még hűtés mellett is.

Mennyire ugrálósak? A hűtés miatt le kell, hogy vegyem a tetőt mindenképpen. Sajnos ugrott így ki Galaxy dánióm egy hete. Szeretném elkerülni a jövőben.

Gondolkodom egy kis csapat beszerzésén. Szerintem itt Hatvanban esélytelen lesz ilyen halakat találni, Budapesten folyamatosan elérehető?
 
http://diszhal.info/Oryzias_woworae.php
Ez alapján 27°C körül van a teteje. Pár éve nekem is volt egy kissebb csapatom, pár db túlélő "aggastyán" még van belőlük és a 27-28°C-al nem volt gond, 30-ban legfeljebb rövid ideig voltak.
Ugrásra volt példa, javaslom, hogy egy kis keretre tegyél pl rdyvit hálót és ezzel takard le az akvát, azon nem ugrik át, de a szellőztetés is mehet akadálytalanul.
Hűtésre javasolom a ventilátort. Ha nem akarsz gyári spéci cuccra költeni, irány a legközelebbi számítástechnikai bolt és vegyél 2-3 PC ventilátort, azokat barkácsold az akva fölé.
Jelenleg nem egyszerű beszerezni még a Fővárosban sem, de azért nem lehetetlen.
 
Köszönöm a tippeket. A ventilátor megy az akvárium fölött folyamatosan (gyári, 5 ventilátor egymás mellet), a hűtőben fagyasztom a vizet a további hűtéshez. Ennek ellenére ha jön a hőség, újra lesznek gondjaim.

A hálós megoldás nekem is eszembe jutott, én szúnyoghálóra gondoltam.

Nálad szaporodtak?
 
Ikra hordozást egyértelműen láttam, de petitellákkal voltak együtt, így ha volt is ikra lerakás, szerintem a többiek összeszedték.
Sima csapvízben voltak nálam, ami minimum közepesen kemény, lehet, a lágyabb víz is segített volna, de akkor még nem volt RO készülékem.
 
Sziasztok, inkább 3cm vagy inkább 4cm a méretük? :)

Nagy akvában lehet bepróbálnám, de ha zabálják a garnikat (4 centis már simán rámegy a nagyobb ivadékokra is) akkor felejtős.
 
Szia!

Garnélákat nem bántják nálam. A 110 literes nagy akváriumban és a 30 literes ikráztatóban is megvannak együtt békében már vagy 2-3 éve.
 
Back
Oldal tetejére