• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Opti white akvárium fúrása?

szumo

Kertész tanonc
Sziasztok!

Nem igazán vagyok biztos benne hogy pont ide való-e ez a téma de jobb ötletem nem lévén ide írom. A következő lenne a dilemma: vásárolnék egy használt GA féle opti-white akváriumot amit meg szeretnék fúratni, alsópolcos szűréshez szeretnék biztonságos lefolyót készíteni. A medence üvege 6mm vastag. Mivel sose volt dolgom eddig opti üveggel nem tudom hogy ez a fúrás dolog milyen biztonsággal kivitelezhető?
 
Nem hinném, hogy fúrás szempontjából bármi különbség lenne egy sima és opti üveg közt. Az biztos, hogy megfelelő szerszám és biztos kéz kell mindkettőhöz
 
Én még tennék az üveg másik felére valami fát, hogy ne szaladjon csak úgy át a fúró.
 
Lehet, ez üvegnél ez másképp van, de a körvágásoknál - ha lehet - kétoldalról szoktam fúrni, így a kiérkezési él általában nem igényel utókezelést.
 
Lehet, ez üvegnél ez másképp van, de a körvágásoknál - ha lehet - kétoldalról szoktam fúrni, így a kiérkezési él általában nem igényel utókezelést.
Ha van a körkivágóban fúró, akkor én is. De én úgy látom, hogy ennél a gyémánt körkivágónál nincs, ezért is használják a hungarocellt megvezetésnek, de ezzel a megoldással szerintem igen nehéz két oldalról , tökéletesen pontosan összeérő furatot csinálni, bár minimális elcsúszás valószínűleg nem gond.
 
Sziasztok!

Nem igazán vagyok biztos benne hogy pont ide való-e ez a téma de jobb ötletem nem lévén ide írom. A következő lenne a dilemma: vásárolnék egy használt GA féle opti-white akváriumot amit meg szeretnék fúratni, alsópolcos szűréshez szeretnék biztonságos lefolyót készíteni. A medence üvege 6mm vastag. Mivel sose volt dolgom eddig opti üveggel nem tudom hogy ez a fúrás dolog milyen biztonsággal kivitelezhető?
Üdv!

Bocsi, h bele kotyogok, szerintem a fúrás nem különbözik sokban más üvegétől. A lényeg, h otthoni kivitelezésben két oldalról próbáld megfúrni. Így nem kagylósodik ki, nem szakad át. Célszerű akkus kisfúrót választani, mert az üveg a rezgésre érzékeny. Mivel amorf anyag, egy pillanat alatt dermed, ezt nevezzük törésnek. A legfontosabb a folyamatos hűtés. Ja, sima "vidiás" fúróval megy, de biztosabb a Bosch cég fúrói fúrói. Én 6 és 12 mm-t fúrtam eddig, nem akiba, bútorba, sikerrel. Ettől nagyobb inkább maróval. Kis fordulat + intenzív hűtés. A víz csodákat művel.
 
Ja, sima "vidiás" fúróval megy, de biztosabb a Bosch cég fúrói fúrói. Én 6 és 12 mm-t fúrtam eddig, nem akiba, bútorba, sikerrel. Ettől nagyobb inkább maróval. Kis fordulat + intenzív hűtés. A víz csodákat művel.
Nem tudom, jól értelmezem-e amit írtál, hogy csak bútort fúrtál, ami fából van :), vagy valamilyen üvegajtót tettél fel, amik általában edzett üvegek. Én azért nem furkálnák üvegbe mindenfajta mezei fúróval, eleve ott a veszély, még kicsi fúrónál is, hogy annak keresztéle pontszerű nyomást gyakorol az üvegre, tehát nagy eséjel szépen végigreped ha erősebben nyomjuk. Vidiás fúróval meg én a falat szoktam fúrni, mert az arra való ;):D,nem üveg fúrására. Ha megnézed a videót, ott is a srác gyémántporos körkivágóval fúrta az üveget. Akkus fúró eleve jó választás, hiszen lassú fordulaton is erős, meg mivel vizezünk, így nem is vágja agyon az áram az illetőt. Víz meg ahogy írtad, hűtést ad az üvegnek, szerszámnak illetve segít az üvegszemcsék eltávolításánál, enélkül betömődne, és hiába nyomnád nem vinne semmit.

koronas furo.jpg
 
Nem tudom, jól értelmezem-e amit írtál, hogy csak bútort fúrtál, ami fából van :), vagy valamilyen üvegajtót tettél fel, amik általában edzett üvegek. Én azért nem furkálnák üvegbe mindenfajta mezei fúróval, eleve ott a veszély, még kicsi fúrónál is, hogy annak keresztéle pontszerű nyomást gyakorol az üvegre, tehát nagy eséjel szépen végigreped ha erősebben nyomjuk. Vidiás fúróval meg én a falat szoktam fúrni, mert az arra való ;):D,nem üveg fúrására. Ha megnézed a videót, ott is a srác gyémántporos körkivágóval fúrta az üveget. Akkus fúró eleve jó választás, hiszen lassú fordulaton is erős, meg mivel vizezünk, így nem is vágja agyon az áram az illetőt. Víz meg ahogy írtad, hűtést ad az üvegnek, szerszámnak illetve segít az üvegszemcsék eltávolításánál, enélkül betömődne, és hiába nyomnád nem vinne semmit.

View attachment 1705
Szia!

Bocs, ha nem volt egyértelmű: Üvegajtót fúrtam, bútorra. Kivetőpántot és fogantyút.
Keresztéles fúró vitte, először 4 mm, utána 8, majd 12 mm.
A csatolt szerszámok nagyon jó cuccok, biztos áruk is borsos. 12 mm felett csak ezek jöhetnek szóba.
A lényeg az, hogy keményebb legyen, mint az üveg, és a hűtés. A vidia már eleget tesz ennek és low budget megoldás. Persze, kockázat van, de mivel nincs. Ettől szép az élet. Kell ennyi adrenalin.
Jó fúrást, de számolj ám be az eredményről.

Apfopó: vidiás, megfelelő élszögre köszörülve alkalmas kemény acélok kifúrására, pl. gépi fűrészlapból otthon készült kés penge átfúrására. Egy lyuk egy fúró, ha brutálkodsz, de hűtéssel sokat kibír. Persze, de a Tesco-ban vásárolj fúrót.
 
Apfopó: vidiás, megfelelő élszögre köszörülve alkalmas kemény acélok kifúrására, pl. gépi fűrészlapból otthon készült kés penge átfúrására. Egy lyuk egy fúró, ha brutálkodsz, de hűtéssel sokat kibír. Persze, de a Tesco-ban vásárolj fúrót.
Kifúrom én sima gyorsacél(fényes, nem a fekete szerszámacél) fúróval is, csak el kell vékonyítani a keresztélt, akkor nem ég el ;), nikkel molibdén ötvözetű csapszegeket fúrtam még tanuló koromban ilyen fúróval.
 
Kifúrom én sima gyorsacél fúróval is, csak el kell vékonyítani a keresztélt, akkor nem ég el ;), nikkel molibdén ötvözetű csapszegeket fúrtam még tanuló koromban ilyen fúróval.
HSS-A vagy HSS-B nem ugyanaz a kettő. Persze elviszi, de a kiköszörülés nagy odafigyelést igényel, s nagyon el lehet rontani. Inas koromban két hónapig csak fúrót éleztem anno a Láng-gépgyárban, nem egy rutin munka.

A nikkel molibdén forgácsolása nem olyan veszélyes, persze nem bili acél, ütésszerű igénybevételt viselik jobban.
 
A legjobb ebből a szempontból a vonat sín. Iszonyúan könnyű fúrni, vágni, de ütésnek iszonyatosan ellenáll.
De nagyon eltértünk...
 
A csatolt szerszámok nagyon jó cuccok, biztos áruk is borsos. 12 mm felett csak ezek jöhetnek szóba.

Akkor visszatérve :). Én az ilyeneket mind kintről szoktam venni. Nevetséges az ára ennek a készletnek is (6-30mm), 1500Ft postával, ha kibírja azt a két lyukat akkor már megérte :)
 
Én meg nem fúrnám meg az akváriumot, mert akkor kizárólag felső vízkivételt tudsz csinálni, helyette egy overflow-t építenék neki alsó vízkivétellel. Nekem is így van megcsinálva :)
 
Én meg nem fúrnám meg az akváriumot, mert akkor kizárólag felső vízkivételt tudsz csinálni, helyette egy overflow-t építenék neki alsó vízkivétellel. Nekem is így van megcsinálva :)
Nem sok bizodalmam van az overflow-ban. A tengeris fórumon elég kockázatos megoldásnak tartják. A tengeri akváriumom is fúrva van. De azért megnéznék fotót nálad hogy néz ki ez az overflow dolog, ha megoldható.
 
Bocs, hogy belekotyogok, a fúrást nem igazán támogatom, mivel gyengíti az üveget (a felület folytonosságának megszakadásán kívül, még feszültséget is viszel bele, ami miatt könnyebben pattan), aztán a végén még így jársz;):
Inkább egy ablauf. Biztonságos, olcsó, bár a hangját nem egyszerű megszüntetni.
 
Az ablauf biztonságos? Fel levegősödik és megszűnik a lefolyás, a felnyomó pumpa meg túltölti az akváriumot.... vagy rosszul gondolom?
 
Az ablauf biztonságos? Fel levegősödik és megszűnik a lefolyás, a felnyomó pumpa meg túltölti az akváriumot.... vagy rosszul gondolom?
Valószínűleg nem ugyanarról beszélünk...
Az ablauf egy kis "kocka", amit az akvárium külső oldalához rögzítünk, két rekeszre van osztva egy függőleges üveglappal.
Az egyik rekeszbe jön az átemelő pipa, ami kiemeli a vizet, a másik rekesz meg van fúrva, innen jut le az alsópolcosba a víz.
Az üzemi vízszint az elválasztó üveglapka fölött szokott megállapodni fél-egy centivel, ha jó a kiemelő pipa és a felnyomó szivattyú méretezése, így ez a kis vízszint különbség miatt fellépő nyomáskülönbség működteti a rendszert (közlekedő edények elve) tökéletes biztonságban, meghibásodási lehetőség mentesen, ugyanis áramszünet esetén csak ez a pár liter víz kell pluszban elférjen az alsópolcosod puffer (szivattyú) rekeszében, viszont a kiemelőd nem tud fellevegősödni, így ha megint van áram, a felnyomó szivattyú indul, létrehozza a vízszint különbséget és újra megy a körforgás.
Egyszerű, mint a faék és nincs hiba lehetőség, nem tud alkatrész, műszaki cucc elromlani, mivel a fizika műxik, semmi más.;)
 
Így már rémlik valami, anno a cichlids.hu oldalon voltak posztolva hasonló megoldások. Ezek szerint az a Pecás név ugyancsak Téged takar.
 
Így már rémlik valami, anno a cichlids.hu oldalon voltak posztolva hasonló megoldások. Ezek szerint az a Pecás név ugyancsak Téged takar.
Talált, süllyedt;)
Anno Márna néven futó Miklós barátom segítette ezirányú fejlődésemet:)
 
Back
Oldal tetejére