• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Oase BioMaster szűrők

Cipo3

VIP kertész
Azért hoztam létre ezt a topicot, hogy beszélgessünk a szűrőről. Nem találkoztam sok emberrel a fórumon akinek ilyen lenne, hátha így felbukkannak.

Két OASE Biomaster 600 tulajdonosa vagyok. Megosztom tapasztalatomat.
biomaster-interior_2.jpg


Sebességteszt:

2 Obi-s sárga vödröt - ami literenként fel van festve - áttöltöttem a szűrő segítségével. Emelési magassága kb 1m volt a teszt ideje alatt.

Elvégeztem a tesztet többször szűrők nélkül is és az új gyári szűrőkkel. Sebesség nem változott. Baktériummal és kosszal ez mindenképpen változik - ezt látom a másikon szűrőn.

10 litert 56,22 másodperc alatt pumpált át egyik vödörből a másikba.

Ez azt jelenti, hogy 640L/h.

Nem értem referenciaként miért 1250l/h van feltüntetve, nekem miért pont a fele. Még csak azt se lehet mondani, hogy a szűrők fogják és ez normális, mert azok nélkül is teszteltem.

Gyors pre-filter tisztítás:

Az a tulajdonsága, hogy az előszűrő részt ki lehet emelni, nagyon könnyűvé teszi a tisztítást. nem kell felnyitni az egészet.

Gyárilag 45ppi-s előszűrőt adnak hozzá. Ez nagyon eltömítődik. Láthatóan 20%-ot is esik a teljesítmény mire eljön az egyhetes tisztítása ideje. Vettem hozzá 30ppi-st. Az is sok koszt felfog, de cserébe egy hét után is hozza amit tud.

35270281810_825da80702_h.jpg


Gyorscsatlakozó a csöveknek:
Az egyik készüléken a csonkok olyan merevek, hogy meg voltam győződve, hogy ezek fixek és nem forgathatóak. Bosszankodtam is, hogy milyen hülye irányba néznek pont az ellenkező irányba kellene. Másodikat mikor megvettem volt meglepetés mert az meg úgy lötyög, hogy féltem ereszteni fog, de nem.

A csonkokat egy retesz segítségével le lehet zárni és kiemelni a dobból. Aminek hatására a bejövő és kimenő cső már nem csatlakozik a készülékhez, de bármelyik pillanatban újra kész a bekötéshez és az azonnali munkához. Így a készülék, úgy kivihető a fürdőbe, hogy a csonkokról nem távolítottuk el a csövet.

Annyit én még csináltam volna vele, hogy tényleg lezárni ezeket a csonkokat, mert ilyenkor a bejövő ágat rányitja a kimenőre. Én sikeresen levertem már kétszer a kimenő ágat a csonkról. Telenyomta a padlómat. Vigan jött a bejövőből a víz keresztül a kupakon a padlómra.

Azóta már fém bilinccsel rögzítem a csövet. S nincs bajom vele.


Borítás:

Kialakítása, szerelése nekem nagyon kézre esik.
Nagyon jó érzés vele dolgozni, nem recseg nem ropog masszívnak érzi az ember mindenhol.
Nekem egy téglabútorból kell kiemelni hetente és ezért megdöntöttem párszor 30-40 fokba. Sajnos hiába zárt a rendszer ilyenkor orrán száján folyik.

Újraindítás:

Tisztítás után macerás lehet újra bepörgetni a levegőt kapott szűrőt. Itt a beépített pumpa segít. Mivel a csonkok lezárhatók ezért szinte semmi levegő nem megy a rendszerbe max annyi, hogy amikor kiveszi az ember az esőztetőt és elpucolja. Bejövő rész rácsos szűrőjét is, valamint az átlátszó csöveket is. Tehát egy 10-30cm-es légbuborék lehet a végénél. 1-5 pumpálás elég, hogy egy kis lendületet adjon a dolognak és beinduljon a flow.

Ha valamiért a teljes csöveket is átpucolja az ember akkor azt érdemes visszatölteni vízzel. Csak a pumpára bízni nem elég. Ugyan tud egy olyan 50-60cm-es löketet adni neki ami miatt mindig csorog egy kicsi a csőbe de ettől csak olyan 80. pumpálásra indul be ami finoman is fogalmazva, khmm nem erre való.

Mikor előző akváriumba csak járattam a szűrőt, hogy a mátrix tele legyen baktériummal végig buborékot szórt magából. Nem ez volt a fő szűrő, csak bejárattam. Nem vágtam a csöveket méretre. 3-3m csövet meghagytam. Ott tekeredtek mellette. Ekkor a szűrő buborékozott 1 hónapig végig. Értem ez alatt, hogy 10-20 percenként lökött magából egy adag buborékot. Nem tudom miért. Ahogy méretre szabott csövet adtam neki, ez megszűnt.

Gyári szűrőket kivettem. 4L Mátrixot és 1L BioRiót tettem helyére.

Összességében én nagyon elégedett vagyok vele.
 
Utoljára módosított:
Ez azt jelenti, hogy 640L/h.
Nem értem referenciaként miért 1250l/h van feltüntetve, nekem miért pont a fele. Még csak azt se lehet mondani, hogy a szűrők fogják és ez normális, mert azok nélkül is teszteltem.
Összességében én nagyon elégedett vagyok vele.
A 640 l/h nagyjából jó érték lehet, az 1m emelési magasság esetén. A névleges 1250 l/h nulla méter emelési magasság esetén érvényes.
Tanulmányozd egy kicsit a szivattyúk emelési magasság / hozam görbéjét.
 
A 640 l/h nagyjából jó érték lehet, az 1m emelési magasság esetén. A névleges 1250 l/h nulla méter emelési magasság esetén érvényes.
Tanulmányozd egy kicsit a szivattyúk emelési magasság / hozam görbéjét.
Boltba is ezt mondták és én kicsit hitetlenkedve állok előtte. Értelemszerűen csökken, de hogy felére???? Az a baj, hogy nagyon be van már kötve nem tudok nekifutni még egy tesztnek. Csövek keresztülmennek a bútoron.
De mivel nálam okosabbak ezt mondják el kell hinnem.

Egyébként amíg nulla az ammóniám, tökre nem érdekelnek a számok. Ezen akkor parázok ha, nem teljesít a szűrő.
 
Írtam a német Oase-nek, hogy miért ilyen kicsi a mért hozam. Válaszoltak, ahogy Elektrorudi is írta az emelési magasság megfelezte.

1,8M az emelési magassága ami azt jelenti, hogy ott már nulla a hozam.
A vicc az, hogy én egy 90cm-es bútorra tettem + 60cm az akvárium = 1.5M.
De persze a szűrő kimenő pontja nem a padlón van. 1.5 -0.45 = 1.05M

Ez azért komoly infó egy szűrővásárlásnál amit eddig egyáltalán nem néztem, hogy ha kicsi az emelési magasság akkor megfeleződik mire eljut az akváriumban. Gyakorlatilag ha az akvárium mellé tennék egyet ugyanazt tudná mint kettő a padlón. :( Persze nem, mert azért ott van a szűrő tömeg...de értitek.
 
Írtam a német Oase-nek, hogy miért ilyen kicsi a mért hozam. Válaszoltak, ahogy Elektrorudi is írta az emelési magasság megfelezte.

1,8M az emelési magassága ami azt jelenti, hogy ott már nulla a hozam.
A vicc az, hogy én egy 90cm-es bútorra tettem + 60cm az akvárium = 1.5M.
De persze a szűrő kimenő pontja nem a padlón van. 1.5 -0.45 = 1.05M

Ez azért komoly infó egy szűrővásárlásnál amit eddig egyáltalán nem néztem, hogy ha kicsi az emelési magasság akkor megfeleződik mire eljut az akváriumban. Gyakorlatilag ha az akvárium mellé tennék egyet ugyanazt tudná mint kettő a padlón. :( Persze nem, mert azért ott van a szűrő tömeg...de értitek.

A fizika nem játék :)
 
Azért az akváriumnál a víztömeg "súlya" is nyomja lefelé a vizet a szűrőbe, nem egyenlő azzal mikor 5-10 liter vizet cirkuláltatsz a szűrővel 1 méter magasba. :)
 
Azért az akváriumnál a víztömeg "súlya" is nyomja lefelé a vizet a szűrőbe, nem egyenlő azzal mikor 5-10 liter vizet cirkuláltatsz a szűrővel 1 méter magasba. :)
A víztömeg súlya a szívóoldalon az a hozzáfolyási nyomás, ami pont ugyanannyi, mint a geodéziai emelőmagasság, ezért ezzel nem kell számolnunk, szinte mindegy milyen magasan van az akvárium. Nyomásveszteség, esetünkben ( zárt rendszer ), a szűrőközeg ellenállásából, csőhálózat ellenállásából adódik. A csőhálózat ellenállását növelik a szűkületek, különböző idomok, kanyarok, elágazások, érdesség, hosszúság. :)
 
Írtam a német Oase-nek, hogy miért ilyen kicsi a mért hozam. Válaszoltak, ahogy Elektrorudi is írta az emelési magasság megfelezte.

1,8M az emelési magassága ami azt jelenti, hogy ott már nulla a hozam.
A vicc az, hogy én egy 90cm-es bútorra tettem + 60cm az akvárium = 1.5M.
De persze a szűrő kimenő pontja nem a padlón van. 1.5 -0.45 = 1.05M

Ez azért komoly infó egy szűrővásárlásnál amit eddig egyáltalán nem néztem, hogy ha kicsi az emelési magasság akkor megfeleződik mire eljut az akváriumban. Gyakorlatilag ha az akvárium mellé tennék egyet ugyanazt tudná mint kettő a padlón. :( Persze nem, mert azért ott van a szűrő tömeg...de értitek.
Ahogy már többen is írták a következő hozzászólásokban, illetve én is írtam korábban másnak:
Nem eszik olyan forrón a kását! A tömlőben is a közlekedő edények törvénye érvényesül. Ha a tömlő egyik vége (a szívó ág) az akváriumban van, és a szűrőben már víz van, akkor a másik tömlőben (a visszafolyó ágban), a víz "magától" felemelkedik az akvárium vízszintjéig. Így működnek a közlekedő edények Archimedes óta... :sick: Tehát a szivattyúnak csak olyan magasra kell emelnie a vizet, amilyen a magasság különbség az akvárium széle, és a vízszint között. Ez mondjuk 4-5 cm. Ekkor a szivattyú hozama kb. 1000-1100l/h.
DE a helyzet még jobb lehet, ha a kifolyó ágat is belelógatod a vízbe: pl. lilli-t használsz. Ekkor, gyakorlatilag nulla lesz az emelési magasság, azaz a szivattyú hozza a névleges 1250 l/h-t.
Ezt úgy tudnád megmérni, hogy a kifolyó cső végét (amiből a vödörbe folyik a víz) pontosan olyan magasra teszed, mint az akvárium vízszintje.
Na, vége a fizikaórának... ;)
 
Az a szívás mikor a nyomóágat telepakoljuk mindenféle inline cuccal, onnantól szerintem bukik az egész közlekedőedényes elv. Vagy legalábbis nagyobb mennyiségű víz lesz a nyomó ágban mint a szívóban. Nekem is ott van a nyomóágon a fűtő meg az UV-C szürő. ( CO2) reaktor is ott lenne, de végül külön szürő viszi) A kézipumpát is valószínűleg ezért nem is tudom használni.
 
Ahogy már többen is írták a következő hozzászólásokban, illetve én is írtam korábban másnak:
Nem eszik olyan forrón a kását! A tömlőben is a közlekedő edények törvénye érvényesül. Ha a tömlő egyik vége (a szívó ág) az akváriumban van, és a szűrőben már víz van, akkor a másik tömlőben (a visszafolyó ágban), a víz "magától" felemelkedik az akvárium vízszintjéig. Így működnek a közlekedő edények Archimedes óta... :sick: Tehát a szivattyúnak csak olyan magasra kell emelnie a vizet, amilyen a magasság különbség az akvárium széle, és a vízszint között. Ez mondjuk 4-5 cm. Ekkor a szivattyú hozama kb. 1000-1100l/h.
DE a helyzet még jobb lehet, ha a kifolyó ágat is belelógatod a vízbe: pl. lilli-t használsz. Ekkor, gyakorlatilag nulla lesz az emelési magasság, azaz a szivattyú hozza a névleges 1250 l/h-t.
Ezt úgy tudnád megmérni, hogy a kifolyó cső végét (amiből a vödörbe folyik a víz) pontosan olyan magasra teszed, mint az akvárium vízszintje.
Na, vége a fizikaórának... ;)
Most ellent mondtál önmagadnak. Ezek szerint nem 640L-et kellett volna mérnem hanem 1250L-ert, hisz a közlekedőedény elv megvolt a mérés alatt. S ha el is mozdultak a vízszintek akkor is 1000 körül kellene lennie.
Még valami elvet nem számoltunk bele, de én nem tudom mit, pl a gravitáció X sebességgel tolja ki az akváriumból a vizet, de mi ennek többszörösével akarjuk, hogy jöjjön. Akkor ott már elfogy az ereje...vagy nem tudom.
 
Most ellent mondtál önmagadnak. Ezek szerint nem 640L-et kellett volna mérnem hanem 1250L-ert, hisz a közlekedőedény elv megvolt a mérés alatt. S ha el is mozdultak a vízszintek akkor is 1000 körül kellene lennie.
Még valami elvet nem számoltunk bele, de én nem tudom mit, pl a gravitáció X sebességgel tolja ki az akváriumból a vizet, de mi ennek többszörösével akarjuk, hogy jöjjön. Akkor ott már elfogy az ereje...vagy nem tudom.
"2 Obi-s sárga vödröt - ami literenként fel van festve - áttöltöttem a szűrő segítségével. Emelési magassága kb 1m volt a teszt ideje alatt."

OK. Ne erőltessük... ;)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok
Tegnap beüzemeltem a 250-est egy kicsit sz....vele,de nem sokat.
Vettem rá szűkitöket 13-as csövezéssel használom.
A beüzemelés tényleg egyszerű,én kicseréltem a szűrötöltetet biorio+matrix+Seachem Purigen, csak az előszűrö és a legfelső vékony szivacs maradt.
A flow sokat javult a tetrához képest:)
A biorio-hoz jól jött volna szűrözsák mert nagyon apró szemű,volt takarítás,mert nem is néztem csak borít,utána takarítás b.....golás,végül az egyik gyári szivacsot feláldoztam,kettévágtam és arra ment. Majd veszek zsákot akkor lehet több megy bele.(y)
Ma reggel még volt egy pici hangja,de lehet mellette aludni:)
Remélem hamar beáll eddig meg vagyok vele elégedve.
 
A biorio-hoz jól jött volna szűrözsák mert nagyon apró szemű,volt takarítás,mert nem is néztem csak borít,utána takarítás b.....golás,végül az egyik gyári szivacsot feláldoztam,kettévágtam és arra ment. Majd veszek zsákot akkor lehet több megy bele.(y)
Ga-ban azzal riogattak, hogy a BioRio leviszi a PH-t. Neked változott?

Én is farigcsáltam a gyári szűrőn a biorió miatt. :D :D

Csak ideiglenesen szűkíted vagy ez marad? Fura, hogy visszafogod a teljesítményét.
 
Ga-ban azzal riogattak, hogy a BioRio leviszi a PH-t. Neked változott?

Én is farigcsáltam a gyári szűrőn a biorió miatt. :D :D

Csak ideiglenesen szűkíted vagy ez marad? Fura, hogy visszafogod a teljesítményét.
Nem tetszene a 17 lily a 64 akvában szerintem túl nagy.
majd meglátom de,szerintem így marad.
Nálam amugy is alacsony volt a ph mindig, hazamegyek mérem is.Majd probálom korrigálni vagy csapvizzel vagy kh+-szal.
 
Kezdetekkor tapasztalt buborék eregetés visszatért. :( Ismét az egyes szűrőben. Másik ilyet még nem csinált. 20-60 másodpercenként lök egy hatalmas buborékfelhőt a szűrő, most már 1 hete folyamatosan. Mintha valahol szívná be a levegőt. Testet nem bontottam ki a heti tisztogatásnál csak a prefiltert pucoltam és tettem vissza. Szóval gyanakszom, hogy annak a záródása és gumimembránja ment tönkre. Vagyis eleve gyárilag rossz.
 
Kék műanyag zárófület tegnap megfogtam és letört a kezemben maradt. Teljes pánik. :( Rájöttem, hogy ez nem törés hanem vész esetén leesik a házról is. De ettől függetlenül az első alkalommal ha a GA-ba megyek veszek egy pót rögzítő fület. :)

Ma reggel felkeltem és azt látom, hogy ez a betegebb OASE-m nem megy. Teker a rotor de a növények nem mozognak a kiáramlásnál. Hallgatózok 20-30mp-ig hallom, hogy ropogtatja a rotor a buborékokat. Majd gondol egyet és beindul, kiönt egy rakat bubit és újra lengedeznek a növények. Áááááááá most vajon egész éjjel nem ment vagy csak mikor épp ránéztem. Mi a fene ez?

Ugyebár én vettem hozzá 20ppi-st prefiltert. Ez a hatalmas cuccokat kiszűri, de többet enged át így nem folytja a szűrőt. Több hónapja lelkesen pucolom a prefiltert teljesen feleslegesen mivel szinte semmi kosz nincs rajta. Van-van, de nem jelentős. Testbe is szinte hetente belenézek puszta kíváncsiságból és bár láthatóan jut bele némi kosz amit feldolgozhatnak a bacik, de semmi extra.

A vízcserét hetente végzem majd, de a szűrő prefilterét mostantól csak 2 hetente tisztítom. Aztán akár 4 hetente. Szerintem - bár sokan cáfolják -, sok ez a 2 db 600-as ehhez a kevés növényes 288L-hez ezért vígan tisztán tartja magát.
 
Nem sok az, legalább nem kell kéthetente pucolnod a szűrőket... :) Meg ha nagyobb üvegre váltasz nem kell az egész technikát cserélned.
Nekem 240-es akvát két Tetra1200 vitt, most a 300-as alatt ketyegnek, és érzékelhetően hamarabb esik vissza a flow mint 240 liternél.
 
Sziasztok.

A Biomasteren a kimenő flow fojtása a szűrőn lévő karral (az egyik sarkohn lévő vizszintesen mozgatható) lehetséges, vagy csak a hozzáadott befolyón található szabályzóval?

Köszi
 
Back
Oldal tetejére