• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Oase BioMaster szűrők

Nem éppen a topic témája, de ha már itt vagy...
Kb. 15 évnyi akvarizálás, és sok-sok esettanulmány elolvasása után arra jutottam, hogy a jó, szép és drága szűrő nem maga a Szent Grál az algakérdés megoldásában.
Láttam már élőban olyan profi akváriumot, amit a G.A. csapata épített, benne volt minden, ami szem-szájnak ingere (értds a legjobb minőségű szűrőt is) és (valószínűleg) a hibás kezelés miatt, 2cm vastag BGA borította, az egész berendezést. Büdös volt, mint a fene.
... és láttam olyan akváriumot, amiben ujjnyi vastagon állt a mulm, légboborékos szellőzésen és egy fűtőn kívül semmi tecnika nem volt benne, ennek ellenére, a köveken lerakódott normális mennyiségű zöld algán kívül, semmi rosszat nem láttam (ecset, fonal stb. messze elkerülte).
Szóval igen, persze, a high-tech növényes akváriumokhoz kell a csúcstechnika, a brutál szűrő, de ez még önmagában nem garantálja a győzelmet az algafronton.
Azt tegyük hozzá mert úgy kerek, hogy a második akvában amiben nem volt szűrés a fény se volt elég, hogy megmaradjon az egyensúly és nem tehettek bele akármilyen növényt. A rendelkezésre álló 200 fajtából csak 14 közül választhattak.
Szóval mindent összevetve láttál egy esetet ami jól nézett ki, de túl sok fele nem tudsz abban mozogni. S persze, hogy igazad van. Van élet anélkül is, de nem véletlen akvakertész a fórum neve.

Gyakorlatilag egy láp-ot valósítottak meg és bizony rengeteg állatfaj élőközege az, sok érdekes állatot lehet abban is nevelgetni, amit egy hi-techben nem.
 
Meg lehet. Víz van a csatlakozó üregében.View attachment 75822
Ez természetes? Köszönöm szépen.
Sziasztok,
A fenti kérdéshez kapcsolódó problémakör már régóta pörög a topicban, és szerintem ez a OASE Biomaster szűrők egyetlen igazi gyenge pontja. Valójában szerintem ez még csak nem is a konstrukció hibája, hanem a gyártó/forgalmazó nem törődik ezzel a problémával, nem adott egyértelmű tanácsot-útmutatást a mai napig sem.
@TomTom találta meg a probléma igazi okát anno: a csőcsatlakozó adapter alján a két kis gumigyűrű elfárad és enyhén ereszteni kezd, ezáltal a fenti képen látható rész megtelik vízzel. Innen egy kis nyíláson keresztül átfolyik a fejrészbe, a motort és elektromos bekötést is tartalmazó részbe. (Ehhez a részhez csak a nagy fejrész levétele után, alulról jó sok csavart kicsavarva férhetünk hozzá.) Itt a konstrukció van annyira ügyes, (egy kis medence van ott a víznek) hogy normál működés közben már nem folyik kívülre általában a víz, csak főleg indításkor és döntögetéskor (de akkor akadálytalanul szinte). Tehát ilyenkor a víz nem a csatok (előszűrő, fűtő, stb.) alól folyik és nem is a vödörből, tehát a nagy vödörtömítés cseréje ezen nem segít! Egy idő után aztán a kis gumigyűrűk annyira elkopnak, hogy már folyamatosan ereszteni kezd kívülre a cucc, ez nálam múlt héten következett be. (A zsírzás egy darabig segített, de valójában az csak tüneti kezelés.)
Ekkor adódik a megoldás, hogy lecseréljük a két kis gumigyűrűt. Igen ám, de ilyet meg nem árul az Oase/Green Aqua külön. Az egész adaptert lehet csak megvásárolni 2890 Ft-ért, teljesen feleslegesen.
@ClassicLook fórumtárs lemérte a gumigyűrűket, de nagyon sokáig nem találtam ilyen méretet sehol, mivel eléggé egzotikus (@ClassicLook: innen is gratula, hogy 0.1 mm pontossággal le tudtad mérni egy összevissza deformálódó gumigyűrű átmérőjét, nekem nem sikerült). Az állandósult folyás (napi kb. 1 dl) azonban motivációt adott és végül az OBI-ban találtam ilyen méretet (13.8 x 2mm), 319 Ft-ért párját, lásd a lenti képeket. Azóta a probléma megszűnt. A tömítést lecserélni kicsit trükkös, de azért nem megoldhatatlan. Lényeg hogy ne csavarhúzóval, vagy késsel feszegessétek, hanem valami műanyag cuccal (én gitárpengetőt találtam itthon), hogy a horony ne sérüljön meg. Befelé is fel lehet tolni a gumigyűrűt és akkor már valahogy alá lehet nyúlni és lehúzni, esetleg ott elvágni. Az új fölrakása meg már gyerekjáték.
Ezt a két gyűrűt azért már szívesebben cserélgetem 1-2 évente, mint a komplett adaptert.

IMG_5392.JPGIMG_5391.JPG
 
Ekkor adódik a megoldás, hogy lecseréljük a két kis gumigyűrűt. Igen ám, de ilyet meg nem árul az Oase/Green Aqua külön. Az egész adaptert lehet csak megvásárolni 2890 Ft-ért, teljesen feleslegesen.
@ClassicLook fórumtárs lemérte a gumigyűrűket, de nagyon sokáig nem találtam ilyen méretet sehol, mivel eléggé egzotikus (@ClassicLook: innen is gratula, hogy 0.1 mm pontossággal le tudtad mérni egy összevissza deformálódó gumigyűrű átmérőjét, nekem nem sikerült). Az állandósult folyás (napi kb. 1 dl) azonban motivációt adott és végül az OBI-ban találtam ilyen méretet (13.8 x 2mm), 319 Ft-ért párját, lásd a lenti képeket. Azóta a probléma megszűnt. A tömítést lecserélni kicsit trükkös, de azért nem megoldhatatlan. Lényeg hogy ne csavarhúzóval, vagy késsel feszegessétek, hanem valami műanyag cuccal (én gitárpengetőt találtam itthon), hogy a horony ne sérüljön meg. Befelé is fel lehet tolni a gumigyűrűt és akkor már valahogy alá lehet nyúlni és lehúzni, esetleg ott elvágni. Az új fölrakása meg már gyerekjáték.
Ezt a két gyűrűt azért már szívesebben cserélgetem 1-2 évente, mint a komplett adaptert.

Köszi a tippet a gumigyűrűkhöz. Majdnem sikerült pontosan lemérnem (úgy tűnik a szabvány gyűrű 0,1 mm-rel nagyobb átmérőjű). Beszerzek én is egy csomagot belőle, de azért a biztonság kedvéért tartok otthon egy komplett csőcsatlakozót arra az esetre, ha a műanyag is megadja magát. Sajnos már ez is előfordult velem. A gumigyűrűk helyén lévő bevágás repedt meg.
 
Hello,

szűkségem lenne ilyesmi hengeres szivacsra, mint ami az Oase előszűrőjében van.... Meg tudná valaki mondani/mérni a méreteit? Henger átmérő, magasság és lyuk átmérő, erre a 3 adatra lenne szükségem.

Köszönöm.
 
Hello,

szűkségem lenne ilyesmi hengeres szivacsra, mint ami az Oase előszűrőjében van.... Meg tudná valaki mondani/mérni a méreteit? Henger átmérő, magasság és lyuk átmérő, erre a 3 adatra lenne szükségem.

Köszönöm.

Nem tudom, hogy te akarod e elkészíteni, ha nem akkor:


Ha igen, akkor holnap lemérem neked.. úgyis takarítani kéne (ha addig valaki meg nem előz :) )
 
Youtube-on (nem tudom itt mennyire népszerű csatornán - én fenntartásokkal kezelem mindig az ottani tartalmat, de megnézem, mert sose lehet tudni..) láttam egy videót, ami szerint a szűrőszivattyú rotor élettartamának nem tesz jót, ha leállítjuk haletetés esetén. Erről valaki tudna megerősítést / cáfolatot adni?
Mennyire jellemző, hogy törnek a rotorok, mennyi ki/be kapcsolást viselnek el?
 
Igen ez így van, a szivattyúk ki be kapcsolása valóban csökkenti pl a tengely vagy a rotor élettartamát, de ez elhanyagolható mértékű szerintem. Mondjuk hasra 1% üzemidő csőkenés napi 1 ki be kapcsolás
 
szép estét..ma megrendeltem egy OASE Biomaster 350 szűrőt..kérdésem az lenne,hogy aqua nova üveg szívó és befolyócső közül a 12/16 vagy a 16/22 csatlakozási lehetőségűt vegyem meg..köszönöm segítségeteket
 
Három napig tatró szét és összeszerelés után megtaláltam a hibát. Talán másnak is segít.

Tegnap elmentem a GA-ba és vettem egy vödörtömítést, de ez nem oldotta meg a szivárgást (viszont sikerült kizárni ezt a lehetőséget). Beszélgettem Attiláékkal az esetleges hibalehetőségekről (köszönöm nekik a sok segítséget (y)) ill. felhasználam az itt olvasott tapasztalatokat, újra darabokra szedtem és végre tegnap este rájöttem 🤦

Beillesztek egy ábrát, mert egyszerűbb, mint leírni.

View attachment 67288

Ilyen tömítést viszont nem lehet külön kapni, a srácokon múlik, hogy sikerül-e nekik beszerezni. Átmenetileg egy kis teflonszalaggal orvosoltam a problémát, azóta csont száraz minden (remélem így is marad) :)

Hova tetted a teflon szalagot? Épp szűrőtisztítás után vagyok és folyik mindkét oase 600 a csatlakozoknál. Fél óra alatt kb 1 dl-t / szűrő. Ha nem oldom meg most este akkor reggelre szétrohad minden.

Azt írtad szerinted az az in/out-ban lévő tömítés a rossz, de ahhoz, hogy férsz hozzá? Az nem szétszedhető. Vagy igen?
 
Azért hoztam létre ezt a topicot, hogy beszélgessünk a szűrőről. Nem találkoztam sok emberrel a fórumon akinek ilyen lenne, hátha így felbukkannak.

Két OASE Biomaster 600 tulajdonosa vagyok. Megosztom tapasztalatomat.
View attachment 37748


Sebességteszt:

2 Obi-s sárga vödröt - ami literenként fel van festve - áttöltöttem a szűrő segítségével. Emelési magassága kb 1m volt a teszt ideje alatt.

Elvégeztem a tesztet többször szűrők nélkül is és az új gyári szűrőkkel. Sebesség nem változott. Baktériummal és kosszal ez mindenképpen változik - ezt látom a másikon szűrőn.

10 litert 56,22 másodperc alatt pumpált át egyik vödörből a másikba.

Ez azt jelenti, hogy 640L/h.

Nem értem referenciaként miért 1250l/h van feltüntetve, nekem miért pont a fele. Még csak azt se lehet mondani, hogy a szűrők fogják és ez normális, mert azok nélkül is teszteltem.

Gyors pre-filter tisztítás:

Az a tulajdonsága, hogy az előszűrő részt ki lehet emelni, nagyon könnyűvé teszi a tisztítást. nem kell felnyitni az egészet.

Gyárilag 45ppi-s előszűrőt adnak hozzá. Ez nagyon eltömítődik. Láthatóan 20%-ot is esik a teljesítmény mire eljön az egyhetes tisztítása ideje. Vettem hozzá 20ppi-st. Az is sok koszt felfog, de cserébe egy hét után is hozza amit tud.

View attachment 37749


Gyorscsatlakozó a csöveknek:
Az egyik készüléken a csonkok olyan merevek, hogy meg voltam győződve, hogy ezek fixek és nem forgathatóak. Bosszankodtam is, hogy milyen hülye irányba néznek pont az ellenkező irányba kellene. Másodikat mikor megvettem volt meglepetés mert az meg úgy lötyög, hogy féltem ereszteni fog, de nem.

A csonkokat egy retesz segítségével le lehet zárni és kiemelni a dobból. Aminek hatására a bejövő és kimenő cső már nem csatlakozik a készülékhez, de bármelyik pillanatban újra kész a bekötéshez és az azonnali munkához. Így a készülék, úgy kivihető a fürdőbe, hogy a csonkokról nem távolítottuk el a csövet.

Annyit én még csináltam volna vele, hogy tényleg lezárni ezeket a csonkokat, mert ilyenkor a bejövő ágat rányitja a kimenőre. Én sikeresen levertem már kétszer a kimenő ágat a csonkról. Telenyomta a padlómat. Vigan jött a bejövőből a víz keresztül a kupakon a padlómra.

Azóta már fém bilinccsel rögzítem a csövet. S nincs bajom vele.


Borítás:

Kialakítása, szerelése nekem nagyon kézre esik.
Nagyon jó érzés vele dolgozni, nem recseg nem ropog masszívnak érzi az ember mindenhol.
Nekem egy téglabútorból kell kiemelni hetente és ezért megdöntöttem párszor 30-40 fokba. Sajnos hiába zárt a rendszer ilyenkor orrán száján folyik.

Újraindítás:

Tisztítás után macerás lehet újra bepörgetni a levegőt kapott szűrőt. Itt a beépített pumpa segít. Mivel a csonkok lezárhatók ezért szinte semmi levegő nem megy a rendszerbe max annyi, hogy amikor kiveszi az ember az esőztetőt és elpucolja. Bejövő rész rácsos szűrőjét is, valamint az átlátszó csöveket is. Tehát egy 10-30cm-es légbuborék lehet a végénél. 1-5 pumpálás elég, hogy egy kis lendületet adjon a dolognak és beinduljon a flow.

Ha valamiért a teljes csöveket is átpucolja az ember akkor azt érdemes visszatölteni vízzel. Csak a pumpára bízni nem elég. Ugyan tud egy olyan 50-60cm-es löketet adni neki ami miatt mindig csorog egy kicsi a csőbe de ettől csak olyan 80. pumpálásra indul be ami finoman is fogalmazva, khmm nem erre való.

Mikor előző akváriumba csak járattam a szűrőt, hogy a mátrix tele legyen baktériummal végig buborékot szórt magából. Nem ez volt a fő szűrő, csak bejárattam. Nem vágtam a csöveket méretre. 3-3m csövet meghagytam. Ott tekeredtek mellette. Ekkor a szűrő buborékozott 1 hónapig végig. Értem ez alatt, hogy 10-20 percenként lökött magából egy adag buborékot. Nem tudom miért. Ahogy méretre szabott csövet adtam neki, ez megszűnt.

Gyári szűrőket kivettem. 4L Mátrixot és 1L BioRiót tettem helyére.

Összességében én nagyon elégedett vagyok vele.
 
Itt az új OASE szűrőanyag, amivel a (tógépészeti) dobszűrőket adják.
Egyenlőre még úszik a poharamban, szemre elég jónak tűnik, az biztos, hogy jóval jobb lesz, mint a korábbi műanyag borzadály...
Feltételezem, hogy előbb utóbb az akváriumi szűrőkben is cserélik azt a műanyag cuccot erre
Mivel lapos a felszíne - és vélhetően a szokványos biológiai szűrőanyagok belsejében nincs élet - gyakorlatilag elég masszív felületnövelést lehet elérni ezzel..
Szerintem bedobok a zsebembe egy pár marékkal ebből, aztán betolom a Biomasterbe :)

1590746082612.png
1590746104472.png
1590746118108.png
 
Itt az új OASE szűrőanyag, amivel a (tógépészeti) dobszűrőket adják.
Egyenlőre még úszik a poharamban, szemre elég jónak tűnik, az biztos, hogy jóval jobb lesz, mint a korábbi műanyag borzadály...
Feltételezem, hogy előbb utóbb az akváriumi szűrőkben is cserélik azt a műanyag cuccot erre
Mivel lapos a felszíne - és vélhetően a szokványos biológiai szűrőanyagok belsejében nincs élet - gyakorlatilag elég masszív felületnövelést lehet elérni ezzel..
Szerintem bedobok a zsebembe egy pár marékkal ebből, aztán betolom a Biomasterbe :)

View attachment 92460
View attachment 92461
View attachment 92462
De ez gyakorlatilag műanyag szivacs csak vékonyra van szelve nem?
 
De ez gyakorlatilag műanyag szivacs csak vékonyra van szelve nem?
Hát, ha nagyon leegyszerűsítjük, de szerintem ennél összetettebb a dolog.
Ezen elég diverz hézagok vannak így szemre, a szivacs jóval egységesebb.
Ezek a jóval apróbbak is mint a szivacs, viszont eltömődni nem fog.
Jóval merevebb mint a szivacs
Nem tudom a fotókon mennyire látszik, de meg van hajlítva az "érme" így elég nehezen tudnak összetapadni, így egy nehezen eltömődő, változatos hézagméretű, komoly felülettel rendelkező szűrőanyagot kapunk.

Én azt gondolom, hogy így ránézésre egy jópofa termék, és ha valóban ezt rendszeresítik a szűrőikben, akkor az Eheimekkel kapcsolatban eltűnik az a hátrányuk, hogy gyenge szűrőanyaggal szereltek, míg az eheim adja a substrat-pro-t

Edit: most néztem, hogy 5500 m2 / m3-t írnak felületre
 
Utoljára módosított:
Hát, ha nagyon leegyszerűsítjük, de szerintem ennél összetettebb a dolog.
Ezen elég diverz hézagok vannak így szemre, a szivacs jóval egységesebb.
Ezek a jóval apróbbak is mint a szivacs, viszont eltömődni nem fog.
Jóval merevebb mint a szivacs
Nem tudom a fotókon mennyire látszik, de meg van hajlítva az "érme" így elég nehezen tudnak összetapadni, így egy nehezen eltömődő, változatos hézagméretű, komoly felülettel rendelkező szűrőanyagot kapunk.

Én azt gondolom, hogy így ránézésre egy jópofa termék, és ha valóban ezt rendszeresítik a szűrőikben, akkor az Eheimekkel kapcsolatban eltűnik az a hátrányuk, hogy gyenge szűrőanyaggal szereltek, míg az eheim adja a substrat-pro-t

Edit: most néztem, hogy 5500 m2 / m3-t írnak felületre
A dob szűrő működési elve nem ugyanaz, mint a kosaras külső szuroknek. Nem hiszem hogy ugyanazt a hatasfokot tudna ez a szuroanyag egy biomasterben.
 
Back
Oldal tetejére