• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Ó,bárcsak nőne már. :)

  • Téma indító Deleted member 7949
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 7949

Vendég
Kloppán Ildikó vagyok!

Még sosem volt akváriumom. Autista gyermekemet szerettem volna boldoggá tenni egy akváriummal de bele szeretettem a növényes akváriumokba. Piruló arccal indítom el a naplómat mert annyi gyönyörű akváriumot láttam itt ,hogy csak reménykedni tudok hogy az én kis balul elsült akváriumom valaha fele ennyire szép lesz mint a naplókban találhatóak.
Nagy lelkesedésemben vettem egy tejesen névtelen 54 literes akvárium szettet,amiben 15w E27-es hideg fényű beépített lámpa volt,és egy kicsi Pacific típusú szűrő.
Került az akváriumba:

Ada Amazonia talaj,pár tápgolyóval,
Ceratopteris thalictroides
Cardamine Lyrata
Limnophila sessiliflora
Echinodorus Bleheri
Micranthemum Sp. Monte Carlo
Eleocharis parvula mini
Tropica Nymphoides hydrophylla

Az első időkben 3 naponta vizet cseréltem 50%-ban 2-3 napig állott csapvízzel.A harmadik héten csak heti 2x volt vízcsere ugyan ezzel.Minden nagyon szép volt a növények is elvoltak.Jött egy kis barna alga.Le cseréltem a lámpát
Odyssea 2x24w T5-ös lámpára,az egyik fénycső növényes benne.
Vettem 3 zebracsiguszt hátha kedvelik a barna algát. Kb egy hét után jött egy halom zöldpont alga a növényeken amik eddig már barnulásnak itt ott bomlásnak eredtek. Vettem GA wellness csomagot és kaptak a növények napi 0,2ml micro,és ugyanennyi macro tápot is.Easy carbo 0,5ml-t naponta.

Közben lecseréltem a szűrőt egy Tetra 800-as szűrőre de algailag nem lett jobb mert a zöldpont alga a növények levelén töményen állt.A csiguszok megrágták a leveleket mert alga volt rajtuk. Kivettem a növényes csövet így maradt 24w-os 6500 fényű cső bent.A zöldpont alga fogyatkozott.A talajtakaró növénykém sajna nem szaporodott el és időközben jó pár növényem is kihalt.

Limnophila sessiliflora
Tropica Nymphoides hydrophylla élték túl.

Közben fokozatosan beköltözött 14 gyöngy dánió.
És itt ott megjelent pár ciano pötty a talajon. :(

Gondolom a szűrő nagy sodrása miatt és mert nem fedte le az Amazonia talajt a talajtakaró, elkezdett ecsetalgásodni és agancsalgásodni az akvárium. Most kb fél éves az akvárium, vettem phyton git-et amivel ecsetelgetem a leveleket és Easy carbot is használok. Igaz azt a vízben nyomom rá a növényekre hígítva kikapcsolt szűrővel.Most kaptam pár növényt és mind éppen gyökeresedés alatt áll de már ezek is ecset és agancs algásak.
Kaptam egy magasnyomású Co2 rendszert, és gondoltam ha már úgy is így állunk a katasztrófa szélén be üzemelem.A sodrást kicsit visszavettem, az esőztető furatait kitágítottam.
A plant csövet vissza raktam, 6 órát világítok, és megnöveltem a GA wellness adagot,1ml micro,macro,easy carbora.
Heti 2x 40-50% vizet cserélek és reménykedem.
Már álmodozom egy 112 literes akváriumról de amíg az 54 literessel küzdök nem merek belevágni egy nagyobba pedig szívem vágya lenne egy sűrű növényes. :)

Ha valakinek van valami jó ötlete, javaslata hogy boldogok legyenek a növényeim és a halaim az szeretettel fogadnám.
RO készüléket vennék de tuti nem tudom bekötni,úgyhogy az még várat magára. :(

Bocsi a terjedelemért.
 
Kloppán Ildikó vagyok!

Még sosem volt akváriumom. Autista gyermekemet szerettem volna boldoggá tenni egy akváriummal de bele szeretettem a növényes akváriumokba. Piruló arccal indítom el a naplómat mert annyi gyönyörű akváriumot láttam itt ,hogy csak reménykedni tudok hogy az én kis balul elsült akváriumom valaha fele ennyire szép lesz mint a naplókban találhatóak.
Nagy lelkesedésemben vettem egy tejesen névtelen 54 literes akvárium szettet,amiben 15w E27-es hideg fényű beépített lámpa volt,és egy kicsi Pacific típusú szűrő.
Került az akváriumba:

Ada Amazonia talaj,pár tápgolyóval,
Ceratopteris thalictroides
Cardamine Lyrata
Limnophila sessiliflora
Echinodorus Bleheri
Micranthemum Sp. Monte Carlo
Eleocharis parvula mini
Tropica Nymphoides hydrophylla

Az első időkben 3 naponta vizet cseréltem 50%-ban 2-3 napig állott csapvízzel.A harmadik héten csak heti 2x volt vízcsere ugyan ezzel.Minden nagyon szép volt a növények is elvoltak.Jött egy kis barna alga.Le cseréltem a lámpát
Odyssea 2x24w T5-ös lámpára,az egyik fénycső növényes benne.
Vettem 3 zebracsiguszt hátha kedvelik a barna algát. Kb egy hét után jött egy halom zöldpont alga a növényeken amik eddig már barnulásnak itt ott bomlásnak eredtek. Vettem GA wellness csomagot és kaptak a növények napi 0,2ml micro,és ugyanennyi macro tápot is.Easy carbo 0,5ml-t naponta.

Közben lecseréltem a szűrőt egy Tetra 800-as szűrőre de algailag nem lett jobb mert a zöldpont alga a növények levelén töményen állt.A csiguszok megrágták a leveleket mert alga volt rajtuk. Kivettem a növényes csövet így maradt 24w-os 6500 fényű cső bent.A zöldpont alga fogyatkozott.A talajtakaró növénykém sajna nem szaporodott el és időközben jó pár növényem is kihalt.

Limnophila sessiliflora
Tropica Nymphoides hydrophylla élték túl.

Közben fokozatosan beköltözött 14 gyöngy dánió.
És itt ott megjelent pár ciano pötty a talajon. :(

Gondolom a szűrő nagy sodrása miatt és mert nem fedte le az Amazonia talajt a talajtakaró, elkezdett ecsetalgásodni és agancsalgásodni az akvárium. Most kb fél éves az akvárium, vettem phyton git-et amivel ecsetelgetem a leveleket és Easy carbot is használok. Igaz azt a vízben nyomom rá a növényekre hígítva kikapcsolt szűrővel.Most kaptam pár növényt és mind éppen gyökeresedés alatt áll de már ezek is ecset és agancs algásak.
Kaptam egy magasnyomású Co2 rendszert, és gondoltam ha már úgy is így állunk a katasztrófa szélén be üzemelem.A sodrást kicsit visszavettem, az esőztető furatait kitágítottam.
A plant csövet vissza raktam, 6 órát világítok, és megnöveltem a GA wellness adagot,1ml micro,macro,easy carbora.
Heti 2x 40-50% vizet cserélek és reménykedem.
Már álmodozom egy 112 literes akváriumról de amíg az 54 literessel küzdök nem merek belevágni egy nagyobba pedig szívem vágya lenne egy sűrű növényes. :)

Ha valakinek van valami jó ötlete, javaslata hogy boldogok legyenek a növényeim és a halaim az szeretettel fogadnám.
RO készüléket vennék de tuti nem tudom bekötni,úgyhogy az még várat magára. :(

Bocsi a terjedelemért.

Szia! :)

Esetleg egy képpel még megtoldhatnád a leírást,hogy lássuk az akit.
Algára első körben kitartóan menjen a carbo,nyugodtan napi 2 ml.A fertőzött leveleket érdemes levágni.Érdemes lenne a csiguszok mellé tenni még 8-10 db amano garnélát,ők is nagyon sokat segíthetnek.Vízcseréknél érdemes lenne talaj porszívót használni,amennyire csak tudsz,minden hova bebújni vele.A talaj biztos tele van mér ennyi idő után mulmmal és ez nem nem segít az algák elleni harcban.
Ha már adagolsz megfelelő mennyiségben co2-t,kevés lehet az 1-1 ml mic-mac.
Ha van mód beszerezned egy ro-t,az is javíthat a helyzeten.Biztos van a rokonságban,vagy ismerősök között valaki,aki be tudná kötni.De ha nincs ilyen,szerintem innen a fórumról is többen szívesen segítünk,ezen ne múljon. :)
 
Szia!

Köszönöm a választ!

Képeket még nem tudok felrakni mert nemrégen regisztráltam.Egy ideig még nem lehet feltölteni képeket. Co2 egyelőre 1bubi /mp-el pöfög de nagyon szépen porlaszt a porlasztó, és még csak sötét zöld a DC. Nem akartam a halakat hirtelen elgázosítani,gondoltam fokozatosan biztonságosabb lesz. Utána nézek az amanoknak lehet-e itt kapni a XVII.kerületben. :) Ők bírják a kemény vizet és a magassabb tápozást? Talajporszívózás mindig van vízcserekor, mióta megvannak a halacskák. Az Amazonia talajnál nem baj ha porszívózással felkavarodik? Erre még nem találtam választ. Már kinéztem egy RO készüléket, igaz, végülis tényleg megérdeklődhetem a családban. :)
 
Szia!

Köszönöm a választ!

Képeket még nem tudok felrakni mert nemrégen regisztráltam.Egy ideig még nem lehet feltölteni képeket. Co2 egyelőre 1bubi /mp-el pöfög de nagyon szépen porlaszt a porlasztó, és még csak sötét zöld a DC. Nem akartam a halakat hirtelen elgázosítani,gondoltam fokozatosan biztonságosabb lesz. Utána nézek az amanoknak lehet-e itt kapni a XVII.kerületben. :) Ők bírják a kemény vizet és a magassabb tápozást? Talajporszívózás mindig van vízcserekor, mióta megvannak a halacskák. Az Amazonia talajnál nem baj ha porszívózással felkavarodik? Erre még nem találtam választ. Már kinéztem egy RO készüléket, igaz, végülis tényleg megérdeklődhetem a családban. :)

Persze,bírják.Mondhatni,majdnem lépés állóak. :)
Elvileg akkor van baj,ha táptalaj is van alatta.Persze nem kell a teljes vastagságában átforgatni a tölcsérrel.Ha nagyon kavarná,akkor vagy válts vékonyabb csőméretre a leszíváshoz,vagy törd meg kicsit a csövet a művelet közben.Így gyengül a szívó hatás.
Felkavarodás alatt zavarosodásra gondolsz?
 
Igen, egy ideig eleinte amikor porszivóztam a talajt, zavarosabb lett a víz és fekete porszemek rakódtak rá a növények leveleire. Mostanában már nem látom olyan mennyiségben a leveleken de még mindig zavaró. Óvatosan porszívózom a csőmegtöréses módszerrel. A tápozást mennyivel érdemesebb feljebb venni? 1.5 ml elég lenne a mic,mac-ból?
 
Szia, ha odáig jutsz beszerzel párat, annyit tudni kell róluk, hogy az első idöben feltérképezik a terepet, akváriumon kivül is! érdemes megmagasítani az akváriumot ha nem akarod hogy a frászt hozzák rád, ha szembetalálkozol valahol a lakásban vele/ük! Persze ez csak akkor él, ha nincs teteje az akváriumnak! ha van tetö akkor persze nem ,de a tető résein is meg tudnak lógni.
Sok sikert(y) ALgamentesset!;)
 
ecsetelgetem a leveleket és Easy carbot is használok. Igaz azt a vízben nyomom rá a növényekre hígítva kikapcsolt szűrővel.Most kaptam pár növényt és mind éppen gyökeresedés alatt áll de már ezek is ecset és agancs algásak.
Kaptam egy magasnyomású Co2 rendszert, és gondoltam ha már úgy is így állunk a katasztrófa szélén be üzemelem.A sodrást kicsit visszavettem, az esőztető furatait kitágítottam.
A plant csövet vissza raktam, 6 órát világítok, és megnöveltem a GA wellness adagot,1ml micro,macro,easy carbora.
Heti 2x 40-50% vizet cserélek és reménykedem.
Már álmodozom egy 112 literes akváriumról de amíg az 54 literessel küzdök nem merek belevágni egy nagyobba pedig szívem vágya lenne egy sűrű növényes. :)
Látom már most a függőség kialakulásának tipikus jeleit,......jól van. ;)
Ha már elmúlt 1 hónapos az aki, akkor elég a heti 50%-os vízcsere. Milyen szűrőtöltet van a Tetrában?
 
Nagyon bele vagyok szeretve, hiába az algásodás. :)
Akkor nem lesz több alga az ammónia miatt ha csak heti 1x cserélek?

Az alsó kosárban siporax van kb 1 kg, a másodikban felfelé substrat pro nagy pórusú teli kosárral, aztán két szürke gyári szivacs egy kosárban, és fent egy gyári szivacs egy perlon és egy csomag Seachem Purigen, mert el irigyeltem Lantos Viktortól mert az oldalán láttam hogy milyen szép tiszta a vize! ;)
Reménykedem benne hogy így jó a szűrésem.
A férjem tegnap engedélyezett nekem egy 112L akváriumot, ha megvívtam a harcom az algákkal, és egy RO berendezést is, úgyhogy hurrá lesz lágyabb vizem.❤
Szigorúan születésnapomra kapom előre, 10 évre..

112 Juvel RETRO SZETT 80 LED 2x8,5W

Ezt néztem ki de nem tudom az a 2x8.5w led elég -e a növényezéshez?
Tetős akvárium egyáltalán használható növényezéshez?
Elég lenne hozzá a Tetra 800-as úgy ahogy van?
Bocsi a sok kérdésért. :)

Tropica Aquarium Soil aljzat - 9L
Ezt az aljzatot szeretném majd használni.


A meglévő növényzetet és halakat tenném át.
Ezeket a lumeneket képtelen vagyok kiszámolni.
Órákat képes vagyok az akvárium előtt ülni,és bámulni de olyan jó,meditatív dolog. :sleep:
 
Ha ugysem surget az ido, erdemes lenne inkabb kulon megvenni az uj felszerelest, ezek a gyari szettek sajnos nem alkalmasak novenyezesre es utolag csak banni fogod, meg felesleges penzkidobas is lesz, hogy folyamatosan fejleszd a technikat (igaz @Meskó? :D). A forumon nagyon jo aron is szokott lenni (sot, neha meg ingyen is hozzadvagnak) akvarium es vilagitas is. A helyedben ezt az utat valasztanank inkabb, mert itt meg segitseget is kapsz, hogy optimalisan rakd ossze a szettet. Valamint feltetlen olvasd el a GreenAqua szurovalasztasi tajekoztatojat mielott barmit teszel!
 
Szia!
Épp le akartalak beszélni a szettről, de látom, hogy nem a hozzá adott szűrővel akarod használni. Viszont az a Tetra 800 is kevés lesz hozzá. Itt egy GA-s tájékoztató a szűrőkről, fusd át. CO2 mellé pedig főleg kelleni fog az erős szűrés. Szettet venni így szerintem felesleges, a fényt is le kell majd cserélned. Nekem egy 36W-os, 6500 lumenes (bár felére visszavéve) világít egy 30 literes akváriumot, és nem hightech. Szóval kell a kraft a növényeknek. :)

És igen, @tsokee megelőzött, pedig már itt írtam a kis monológomat. :D Az első 4 hónapomban 3 szűrőt vettem, mert olcsóságra törekedtem. A jelenlegi szűrő árának a felét buktam el. Ennyiből már egy sokkal erősebbet is vehettem volna, későbbi nagyobbra váltásnál nem kéne megint új. :)
 
Köszönöm szépen a tanácsot, akkor mindenképpen böngészni fogom a fórumot. Mégegyszer nem szeretnék ugyanabba a hibába esni. Az itteni akvarisztikában csak az akvárium és a beleépített fénycső volt egyben. Ledfénycsövet vagy lámpát még sosem használtam, úgyhogy nem tudom ekkora akváriumhoz mennyi az ajánlott watt vagy lumen.
Jó kis táblázat, köszönöm a linket!
 
112 Juvel RETRO SZETT 80 LED 2x8,5W

Szia!
Mindenképp szettet akarsz megvenni? A műanyag tetős-beépített világításos megoldásoknál, elég nehézkes a világítás csere - fejlesztés. A LED világításoknál a watt számnál sokkal többet mond a lumen szám.
De ha erről a lámpárol azt feltételezzük, hogy a legerősebb (160 lm/W) ledekkel szerelt, akkor is csak kb. 25 lm/l jön ki, ami növényezéshez elég kevés csak a nagyon kevés fényt igénylő növények maradnak meg alatta.
Ha már ledes lámpa, mindenképp érdemes dimmelhetőt venni, sokkal könnyebb az akvárium pillanatnyi igényeihez igazítani. Akvárium világítás topikban mindenféle lámpákról találsz tapasztalatokat.

Illetve, ha külön veszed meg a dolgokat, az akvárium terén is nagyobb a mozgástér, értem ezalatt azt, mélységben hosszúságban magasságban jobban tudsz válogatni az igényeidhez mérten.
 
Szia!
Mindenképp szettet akarsz megvenni? A műanyag tetős-beépített világításos megoldásoknál, elég nehézkes a világítás csere - fejlesztés. A LED világításoknál a watt számnál sokkal többet mond a lumen szám.
De ha erről a lámpárol azt feltételezzük, hogy a legerősebb (160 lm/W) ledekkel szerelt, akkor is csak kb. 25 lm/l jön ki, ami növényezéshez elég kevés csak a nagyon kevés fényt igénylő növények maradnak meg alatta.
Ha már ledes lámpa, mindenképp érdemes dimmelhetőt venni, sokkal könnyebb az akvárium pillanatnyi igényeihez igazítani. Akvárium világítás topikban mindenféle lámpákról találsz tapasztalatokat.

Illetve, ha külön veszed meg a dolgokat, az akvárium terén is nagyobb a mozgástér, értem ezalatt azt, mélységben hosszúságban magasságban jobban tudsz válogatni az igényeidhez mérten.
Most készülünk publikálni egy átfogóbb lámpatesztet, onnan is kapsz majd hasznos információkat.
 
Igen, igaz, az valóban nagyon kevés úgyhogy lebeszélődtem róla. A tetőt a nagyon kiváncsi macskánk miatt szerettem volna. :) De köszönöm ezt a linket is, délután átolvasom a topikokat!
 
Igen, igaz, az valóban nagyon kevés úgyhogy lebeszélődtem róla. A tetőt a nagyon kiváncsi macskánk miatt szerettem volna. :) De köszönöm ezt a linket is, délután átolvasom a topikokat!

Macsek ellen az üveg tető is megoldás lehet, nem is rontja úgy a látványt.

Low tech-het (CO2 nélkül) 30-50 lm/l fényt szoktak ajánlani, high tech-hez 50 felett. Érdemes úgy tervezni a világítást, ha egyszer úgy hozza a kedved, hogy kipróbálod a high-tech vonalat, akkor ne kelljen mindent újra venni.
Amanot én még nem láttam itt a 17. kerületben akvarisztikai boltban, de a Vadvilágban van, én is ott vettem az enyéimet, annyira nincs messze.
 
Az alsó kosárban siporax van kb 1 kg, a másodikban felfelé substrat pro nagy pórusú teli kosárral, aztán két szürke gyári szivacs egy kosárban
Ezeket majd updatelni kellene, akár ebben is vagy az új szűrőben.A harmadik kosárba is mehet biológiai szűrőanyag, és a tetjére egy pár centis perlon réteg, után jöhet rá a Seachem Purigen.
A 3 legfontosabb tényező, (szűrés, fény és táp) közül akkor már egyet kipipáltál. Nincs olyan, hogy túlszűrt akvárium, ne feledd! :D
Ajánlanám szűrőannyagnak a Seachem Matrixot. Pl. 1 liter siporax 270m2 felületet biztosít a nélkülözhetetlen hasznos bacik részére, míg 1 liter Matrix kb. 700m2-t.
 
Macsek ellen az üveg tető is megoldás lehet, nem is rontja úgy a látványt.

Low tech-het (CO2 nélkül) 30-50 lm/l fényt szoktak ajánlani, high tech-hez 50 felett. Érdemes úgy tervezni a világítást, ha egyszer úgy hozza a kedved, hogy kipróbálod a high-tech vonalat, akkor ne kelljen mindent újra venni.
Amanot én még nem láttam itt a 17. kerületben akvarisztikai boltban, de a Vadvilágban van, én is ott vettem az enyéimet, annyira nincs messze.
Üvegtető javaslatban megelőztél... :)

Az alga elleni harcban nekem nem jött be egyértelműen az alga ellenes állatvilág betelepítése. Vagy ki tudja... Egyáltalán nem akartam algaevő halakat az akváriumban, mert rondának találtam őket. Ezzel szemben most van 4db oto, 3db algázó géb, 4db pandacsík., és nagyon bírom őket, különösen a pandák nagyon élénkek, jó fejek. Azt nem tudom, hogy nélkülük mi lenne, de most minimális algám van, inkább csak az üvegen, ahol a nap közvetlenül éri. Viszont a fonal algát, semmilyen élőlény nem ette meg! Az Amano-kat is javasolták itt a fórumon, de annyi kellet volna belőlük, hogy kellően hatékonyak legyenek, inkább ki sem próbáltam.
A vízcserédet soknak tartom. Heti 30%-ot javasolnak mindenhol. Van, amikor nincs időm az akvával foglalkozni, és több, mint egy hónapig nincs vízcsere. Utána 50%. Ezzel persze nem dicsekszem, csak tényként írtam le.
Viszont a halaid mennyiségét soknak tartom. Általános ökölszabály az 1db hal /10 liter víz. Persze láttam, már olyan működő akvát, ahol sűrűbben voltak, mint a TECSO haltartályában, de... :unsure:

A krónikus algavész ellen, ha már semmi nem segít, a H2O2 működik. Ez saját tapasztalatom. Először @evavigh javaslatára és útmutatásával próbáltam ki.
 
Itt van nem messze tőlünk a Péceli úton egy Akvarista bolt, nemrégen nyitott,ott meg tudom nézni az Amanokat. A Vadvilágban még nem jártam,de majd megnézem a neten. Azért kicsit tartok tőlük ha ilyen szabaduló művészek, hogy akváriumon kívűl is fognak tartózkodni. :) A zebracsigákat is folyton szemmel kell tartani. :) Az üvegtető is jó ötlet. Lehet hogy a mostani 54l-re is az kellett volna mert a tető miatt nem nagyon lehetett változtatni a lámpa magasságán.

Amanot én még nem láttam itt a 17. kerületben akvarisztikai boltban, de a Vadvilágban van, én is ott vettem az enyéimet, annyira nincs messze.
 
Back
Oldal tetejére