• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

nyitott/zárt akváriumok előnyök/hátrányok

dekalabda00

Tapasztalt kertész
Sziasztok!
Remélem megfelelő helyre nyitottam a témát:)
A következő gondom lenne:
Azon gondolkodom, hogy a mostani tetőben lévő 15wattos világítást+ egy kis armatúrát, ami rajta van a tetőn(18watt) lecserélném, egy 2x24 wattos armatúrára(az akvárium 60 literes).Namost ezzel az átalakítással nyitott akváriumot kapnék.A kérdésem az lenne( a víz párolgásától függetlenül+esztétikai okok), hogy nem jut-e túl sok por,kosz az akváriumba?
esetleg milyen előnyökkel/hátrányokkal járna ez a átalakítás?
 
szia.
előny: szebb. könnyebben nyúlkálhatsz az akiba. könnyebben hűtöd le.
hátrány:én nem vettem észre hogy por ment volna az akiba. de sajnos halam már ugrott ki.
hirtelen ennyi.
art.
 
mivel nálam gyakorlatilag csak nyitott van igy mondhatni testközelből élem meg az előnyöket/hátrányokat.

Előny:
- esztétikus
- folyamatos levegő mozgás és szellőzés. Nincs túlmelegedés, és valószínűleg az oxigén hiánnyal is ritkábban találkozol így. (főleg nyáron)
- állandó rálátás az akira
- jobb karbantartás
- természetesebb közeg. főleg ha a növényeid időnként felvirágzanak a víz tetejére. ez azt is jelenti hogy jöhetnek a növények amik esetleg vízfelszin fölött virágzanak, de eddig nem volt értelme tartani őket... nagy élmény.
- halk csobogás stb. bár hülyeségnek hangzik, de mintha egy mini szökőkút lenne a szobában. baromi ZEN feeling :D
- úgy vettem észre mióta fedél nélküli aki van a szűrő csöveken sem folyik le a víz. Korábban a zárt tető miatt állandó pára volt mindenen. a csöveken is. többször tapasztaltam ilyen jellegű problémát amióta nyitott a párolgás nem reked meg.
- etetés... egy élmény. így hogy nem csak egy kis luksin kell betekinteni hanem a teljes felszínt látod egész más érzés az etetési procedúra is.
- kevesebb kosz.... A zárt fedeles aksimnál korábban sokkal több szennyeződés volt a lámpán. közel volt a felszínhez és az állandó pára és a felcsapódó tápokkal stb-vel megpakolt akivíz szép lassan "megette a tetőmet" a csöveim és a fedél is elég viseletes volt már a végén.... amióta nyitott a lámpa takarítást mondhatni elfelejtettem teljesen.

Hátrány:
- gyorsabb párolgás. Nálam altalában utána kell töltenem kb 10 liter vizet a heti vízcserék között. és a nanoban is kell hétközben. Nem nagy meló..
- könnyebben kipancsoljak főleg ha rendesen fel van töltve. Ritkán fordul elő, de ha laminált van akkor spuri ilyenkor a felmosóért..
- fedél nélkül a sima csigák is ki-kipotyognak időnként, de sok faj van amit nem is nagyon tarthatsz emiatt. Bár amano garninál is mondták anno hogy szökős, nálam csak a nanobol szökött el a minap... az ugrós halakkal (pl sziámi algaevő) vigyázni. nálam eddig 3-an lettek öngyilkosok...

por miatt ne aggódj és a nyáron berepülő legyek stb sem jelentenek veszélyt :D
akinek csak tudom ajánlom az ilyen aksikat. szerintem sokkal egészségesebb környezet összességében mint egy fedéllel lezárt doboz.
 
Viktor érveit a nyitott akváriummal kapcsolatban csak alá tudom támasztani. Bár nincs összehasonlítási alapom mert 10év alatt csak nyitott akváriumom volt :) Hal nekem is ugrott már ki régebben xipho az szinte "rendszeresen" mióta nem tartok csak egy gurámi ugrott ki, de pont akkor mentem etetni szóval időben jött a segítség. Neritinák meg eddig nem jöttek ki bár sokszor van olyan hogy már majdnem teljesen feljönnek.

Garnélákról meg annyit hogy 3an voltak most meg már csak egy van :D De szerintem a vitrolás ette meg ami a lakoma után el is halálozott a párjával együtt lehet az egy túlélő lemészárolta őket :D
 
Csak hogy kiegészítsem némi friss infóval...

A nyitott aksiban időnként olyan dolgok is megtörténnek aminek épp ésszel felfogható helyzetben nem szabadna.
Ma éjjel arra ébredtem kb. hajnal 4 fele, hogy egy iszonyat nagy csobbanás majd a csobbanást követően erős csapkodás halatszik a nappaliból. Kb. olyan zaj volt mintha egy komplett banda épp most pakolná ki a kéglit. ;)

Párommal megnéztük mi a szitu (kis halaknál már előfordult korábban is hogy kiugrottak, főleg sziámi algázó), lényeg a lényeg az akváriumomban lévő legnagyobb hal egy kb 15 cm-s pleco ugrott ki valahogy. Egy olyan hal ami a maga nyugodt tempójában úszkál és ha már nagyon unja magát akkor 1-2 havonta csap egyet a farkával... A történethez hozzátartozik hogy a nagy aksim hosszában merevített. Így a kb. 3-4cm-s merevítő üveg miatt esélytelen hogy az akvárium szélén egyszerűen átugorjon. Hogy mi történhetett ne kérdezzétek. Lehet az előző esti Berényi család és Magdi anyus volt olyan hatással hogy egész éjjel rémálmai voltak... Vagy felébredt benne a cet ösztön... :D

Szerencsére még időben észrevettük és bár az aki mögé esett be, ki tudtuk menteni az öreg cápát..... Úgy látom semmi komoly baj nincs, azt leszámítva hogy a felső taraja picit sérült. De ma már vidáman szopogatta kedvenc spirulina tabiját. A szemében láttam, hogy hogy számíthat ránk ;)

Fentiekből az a tanulság, hogy mind1 milyen halad van nyitott akinál szinte bármelyik kiugorhat. Erre fel kell készülni.
 
Igen a nyitott aki talán legkellemetlenebb hátulütője, hogy kiugrálhatnak a halak. Sajnos nálam is megesett két esetben is. Az egyiket meg tudtuk menteni mert szerencsére pont otthon voltunk a másik viszont elhalálozott. :( Én sem örültem neki de a páromat kifejezetten megviselte, még meg is siratta a pórul járt szumátrait. :) (Hiába no, ilyenek a nők... de ezért szeretjük őket :) )
 
A halkiugrálás valóban valós probléma. Az 5 sziámi algaevőmből mar 2 erre a szomorú sorsra jutott. Valóban jobban párolog. Macska is 2x esett bele.. valamiért szeretik az akváriumvizet. Előfordult már hogy a leguán is beleugrott. De ezek elszigetelt esetek :) Énnekem tetszik a fedett akvárium is. Szerintem szép a kontraszt a sötét élek/tető és az akvárium zöldje között.
 
Szia Kontra!
Mégis mekkora akváriumba ugrott bele a macska :lol: :lol:
Jó lenne tudni, hogy mit gondolhattak a halak :D
A leguán szabadon mászkál a házban? Vagy csak kiszökött :mrgreen:
 
kontra said:
A halkiugrálás valóban valós probléma. Az 5 sziámi algaevőmből mar 2 erre a szomorú sorsra jutott. Valóban jobban párolog. Macska is 2x esett bele.. valamiért szeretik az akváriumvizet. Előfordult már hogy a leguán is beleugrott. De ezek elszigetelt esetek :) Énnekem tetszik a fedett akvárium is. Szerintem szép a kontraszt a sötét élek/tető és az akvárium zöldje között.

azért mekkora szerencse, hogy aligátorod nincs :lol:

nálam múltkor az egyik Beckfordi Pencil is kiugrott a nanobol. szerencsére ott voltam és vissza tudtam rakni.
 
köszönöm e rövid, de velős topic-ot...így egyben az is eldőlt, hogy zárt aksim legyen, bármennyire is szeretnék nyitottat...
(többnyire a nagyobb párolgás és a kiugráló halak miatt)
 
Én eddig zárt párti voltam, de egyre jobban nem tetszik. Vízkövesedik, porosodik a fedő üveg stb.
Arra gondoltam inkább nem töltöm teli az akváriumot vízzel :) Szerintetek?
 
Én eddig zárt párti voltam, de egyre jobban nem tetszik. Vízkövesedik, porosodik a fedő üveg stb.
Arra gondoltam inkább nem töltöm teli az akváriumot vízzel :) Szerintetek?
Ha kemény a vized akkor is vízkövesedni fog csak épp a szélén amit még látsz is, mert nem töltöd fel teljesen. A penész foltokat a falon pedig kifejezetten szereti mindenki, a nagy párolgás miatt a nem jól szellőző házfalakon megjelenik, nem tudom, hogy van e ilyen nálatok.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! Nyitott akvárium indítása elött állok, aminek a mérete 90x45x45. Eddig csak zárt akváriumaim voltak, tartóssan sosem maradt szabadon a teteje, így nincs személyes tapasztalatom a nyitott akvarium üzemeltetéseinek hátrányaival kapcsolatban. Első körben az lenne a kérdésem, hogy kb. mekkora mennyiségű párolgásra számíthatok napi szinten 23-24 fok környéki vízhőmérséklettel?
 
Sziasztok! Nyitott akvárium indítása elött állok, aminek a mérete 90x45x45. Eddig csak zárt akváriumaim voltak, tartóssan sosem maradt szabadon a teteje, így nincs személyes tapasztalatom a nyitott akvarium üzemeltetéseinek hátrányaival kapcsolatban. Első körben az lenne a kérdésem, hogy kb. mekkora mennyiségű párolgásra számíthatok napi szinten 23-24 fok környéki vízhőmérséklettel?
Nekem 120X45X50 26-27 foknál napi két liter a párolgás.
 
Nekem 120X45X50 26-27 foknál napi két liter a párolgás.
Ezt nem is tartom soknak. A korábbi kb. 300 litres akváriumomból is elparolgott majdnem ennyi naponta, pedig az zárt volt. Igaz a zárt tetőben a világítás jobban fűtötte a víz tetejét. Esetleg a 20-30 cm magasra megemelt lámpa kompenzálja, hogy a nyitott tető ellenére kevesebb legyen a párolgás?
 
Nyitott velejáróra: látom többeknél a macska imád belőle inni (no meg horgászni, beleesni :) ). Ez enyém is imád belőle lefetyelni. Mi a véleményetek / tapasztalatotok mennyire árhat neki? Ezért mégis csak van benne táp, carbo... kicsit féltem a négylábúnkat. Mondjuk volt, hogy már én is megszívtam egy csövet és megízleltem véletlenül, végül is teljesen vállalható volt :)
 
Nyitott velejáróra: látom többeknél a macska imád belőle inni (no meg horgászni, beleesni :) ). Ez enyém is imád belőle lefetyelni. Mi a véleményetek / tapasztalatotok mennyire árhat neki? Ezért mégis csak van benne táp, carbo... kicsit féltem a négylábúnkat. Mondjuk volt, hogy már én is megszívtam egy csövet és megízleltem véletlenül, végül is teljesen vállalható volt :)
Szia!

Ha nem tolod túl a vegyszereket és nincs cyano baktérium (ami toxinokat termel) teleped akkor elvileg nem káros.

A.ttila
 
Back
Oldal tetejére