• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural NPT üvegbödön, vágódeszkával, hulladék fémmel

Update:
Bödönke lassan másfél hónapja üzemel, növekszik szépen, fény napi 7 óra körül, lakók nincsenek.
Vízcsere úgy-ahogy heti 1x.
Némi barna alga az üvegen...
Najas nő, mint a gomba, úszónövények gyökere elérte a talajt, Sagittaria nő, hátul a Bacopaszerű vmi nagyon lassú.
AC188FAF-AF21-405C-A486-8532E493BD96.jpeg
53A9B7F8-4494-403F-A004-4BE7FB1107C2.jpeg
 
Update:
Bödönke lassan másfél hónapja üzemel, növekszik szépen, fény napi 7 óra körül, lakók nincsenek.
Vízcsere úgy-ahogy heti 1x.
Némi barna alga az üvegen...
Najas nő, mint a gomba, úszónövények gyökere elérte a talajt, Sagittaria nő, hátul a Bacopaszerű vmi nagyon lassú.

Úgy látszik, elindult az üvegecske minden nagyobb stressz nélkül... Ennyire egyszerű is lehet low-tech nano akváriumot indítani minden hókusz-pókusz nélkül...
 
Úgy látszik, elindult az üvegecske minden nagyobb stressz nélkül... Ennyire egyszerű is lehet low-tech nano akváriumot indítani minden hókusz-pókusz nélkül...
Reménykedtem benne én is...
Sajna kb. csak 19 fok bödönke, így garnikat nem kockáztatok.
De örülök, hogy eddig rendben üzemel.😊
 
Reménykedtem benne én is...
Sajna kb. csak 19 fok bödönke, így garnikat nem kockáztatok.
De örülök, hogy eddig rendben üzemel.😊

Ha mérete OK garnéláknak, akkor biztos vagyok benne, hogy például "sima" RCS bírja ezt a hőmérsékletet.
 
Nálam ugyanez a hőmérséklet a 6literesben
RCS-ek vígan el vannak benne....sőt már vannak kicsik is😊
Szerintem is nyugodtan pròbálkozhatsz velük😉
Köszi az infót!
Mérek majd vízparamétereket..és aztán indul a mandula!
 
Nálam ugyanez a hőmérséklet a 6literesben
RCS-ek vígan el vannak benne....sőt már vannak kicsik is😊
Szerintem is nyugodtan pròbálkozhatsz velük😉

Hőmérséklet inkább nyáron lehet problémás.... RCS a melegebb vizet is jól tolerálja, de ha például rásüt a nap az üvegre, akkor ilyen kicsiben nagyon gyorsan túlságosan felmelegedhet.
 
Egyébként ami érdekes, hogy a Pistia (úszónövény) milyen kicsi marad ezekben a nano akváriumokban. Kis mérete ellenére szépen szaporodik. Tavakban, nagy akváriumokban simán 10 cm feletti átmérőjű is lehet. Nálam is apró marad a kisebb üvegekben. Szinte biztos vagyok benne, hogy nem azért nem nő nagyobbra mert nem jut elég "tápanyaghoz". Pistia-t elég sok tanulmányban láttam, ami allelopátiaval foglalkozott. Szerintem valahonnan a növény "rájön", hogy kis üvegben van és emiatt nem nő akkorára.
Persze később, például ha nem etetsz eleget, akkor úszónövényeknél könnyebben lehet "tápanyaghiány". Mivel nincs gyökerük a talajban, például vasat csak a vízoszlopból tudnak felvenni, ami pédául kellátolt formában lehet, esetleg DOC-hez kötve. Természeteben sem adagolnak Fe-EDTA-t a tavakba, és mégis megmaradhatnak az úszónövények, tehát nem csak folyékonytáp Fe-EDTA a megoldás. Szóval a lényeg, hogy amíg az úszónövények nem kezdenek kikopni, addig szinte biztos lehetsz, hogy bőven van "táp" a gyökeres növényeknek.
 
Egyébként ami érdekes, hogy a Pistia (úszónövény) milyen kicsi marad ezekben a nano akváriumokban. Kis mérete ellenére szépen szaporodik. Tavakban, nagy akváriumokban simán 10 cm feletti átmérőjű is lehet. Nálam is apró marad a kisebb üvegekben. Szinte biztos vagyok benne, hogy nem azért nem nő nagyobbra mert nem jut elég "tápanyaghoz". Pistia-t elég sok tanulmányban láttam, ami allelopátiaval foglalkozott. Szerintem valahonnan a növény "rájön", hogy kis üvegben van és emiatt nem nő akkorára.
Persze később, például ha nem etetsz eleget, akkor úszónövényeknél könnyebben lehet "tápanyaghiány". Mivel nincs gyökerük a talajban, például vasat csak a vízoszlopból tudnak felvenni, ami pédául kellátolt formában lehet, esetleg DOC-hez kötve. Természeteben sem adagolnak Fe-EDTA-t a tavakba, és mégis megmaradhatnak az úszónövények, tehát nem csak folyékonytáp Fe-EDTA a megoldás. Szóval a lényeg, hogy amíg az úszónövények nem kezdenek kikopni, addig szinte biztos lehetsz, hogy bőven van "táp" a gyökeres növényeknek.

Szerintem az úszónövényeknek igen jó bejáratott rendszereik vannak pl. a vas felvételére, mivel ahogy írod, a talajból nem képesek pótolni a szükségletüket.

Nálam is van most pistia amúgy, és komplex folyékony tápozás mellett is kicsi marad, de szaporodik mint a nyű.
 
Hőmérséklet inkább nyáron lehet problémás.... RCS a melegebb vizet is jól tolerálja, de ha például rásüt a nap az üvegre, akkor ilyen kicsiben nagyon gyorsan túlságosan felmelegedhet.
Szerencsére ezen nem kell izgulnom😃
Jelenleg olyan helyen van a gömb,hogy a nap nem tudja melegíteni...
A legnagyobb nyári hőségben 25 foknál több nem volt a lakásban😊(a jò öreg vályog tökéletesen klimatizált😉)
Azért majd egyszer-kétszer biztosan fogom napoztatni a gömböt az ablakpárkányon persze felügyelet mellett
De egyébként az RC-k rendkívül szívòsak...
Nyáron gyűjtöttem az akváriumvizet locsoláshoz egy kis műanyag hordóban és alkalomadtán bekerült egy-két RC is a vízzel(az éjszakai víz csere hátránya+egy-két egyed szemmel nem volt látható)persze ezt csak akkor vettem észre mikor locsolásra került sor😲
Meglepő volt,hogy ilyen körülmények között is megvoltak pedig igencsak szeszélyes időjárás jellemezte kintlétüket
Nagyon szeretem őket nem egy elveszett fajta és egy kis keveredéssel nagyon érdekes színeket lehet összehozni 😀
 
De egyébként az RC-k rendkívül szívòsak...

A kinti akváriumot leeresztettem tél előtt pár éve, és pár RCS ivadék benne maradt, amit egyszerűen nem vettem észre. Kevés víz maradt az üveg alján, aminek enyhén befagyott a teteje. Akkor vettem észre pár RCS-t a jégréteg alatt, amiket behoztam. Kibírták, de nyilván ez nem tetszett nekik.
 
Utoljára módosított:
Egyébként ami érdekes, hogy a Pistia (úszónövény) milyen kicsi marad ezekben a nano akváriumokban. Kis mérete ellenére szépen szaporodik. Tavakban, nagy akváriumokban simán 10 cm feletti átmérőjű is lehet. Nálam is apró marad a kisebb üvegekben. Szinte biztos vagyok benne, hogy nem azért nem nő nagyobbra mert nem jut elég "tápanyaghoz". Pistia-t elég sok tanulmányban láttam, ami allelopátiaval foglalkozott. Szerintem valahonnan a növény "rájön", hogy kis üvegben van és emiatt nem nő akkorára.
Persze később, például ha nem etetsz eleget, akkor úszónövényeknél könnyebben lehet "tápanyaghiány". Mivel nincs gyökerük a talajban, például vasat csak a vízoszlopból tudnak felvenni, ami pédául kellátolt formában lehet, esetleg DOC-hez kötve. Természeteben sem adagolnak Fe-EDTA-t a tavakba, és mégis megmaradhatnak az úszónövények, tehát nem csak folyékonytáp Fe-EDTA a megoldás. Szóval a lényeg, hogy amíg az úszónövények nem kezdenek kikopni, addig szinte biztos lehetsz, hogy bőven van "táp" a gyökeres növényeknek.
Valòban kisebbek maradnak, a nagy akvàban nagyobbra is nőnek.
Érdekes ezt megfigyelni halaknál is...
Neg lehet nézni vitorlásokat 200, 500 literben, meg mondjuk 5000 literben...
Vagy a fonalalgázókat, soha nem nőttek nálam 10 cm nagyobbra, bezzeg egy bolti 1200 literesben 15-16 cm-re is nőnek.
 
Szerencsére ezen nem kell izgulnom😃
Jelenleg olyan helyen van a gömb,hogy a nap nem tudja melegíteni...
A legnagyobb nyári hőségben 25 foknál több nem volt a lakásban😊(a jò öreg vályog tökéletesen klimatizált😉)
Azért majd egyszer-kétszer biztosan fogom napoztatni a gömböt az ablakpárkányon persze felügyelet mellett
De egyébként az RC-k rendkívül szívòsak...
Nyáron gyűjtöttem az akváriumvizet locsoláshoz egy kis műanyag hordóban és alkalomadtán bekerült egy-két RC is a vízzel(az éjszakai víz csere hátránya+egy-két egyed szemmel nem volt látható)persze ezt csak akkor vettem észre mikor locsolásra került sor😲
Meglepő volt,hogy ilyen körülmények között is megvoltak pedig igencsak szeszélyes időjárás jellemezte kintlétüket
Nagyon szeretem őket nem egy elveszett fajta és egy kis keveredéssel nagyon érdekes színeket lehet összehozni 😀
Közvetlen napsütés nem éri nálam sem...majd mérek paramétereket és lehet beledobok 1-2-t...
 
Na, kérem...
Bödönkével kívànok minden kedves akvakertész kollégànak és a GA munkatàrsainak Békés Boldog Karàcsonyi Ünnepeket!
Legyetek a csalàddal, egyetek sokat!😊😊🙂🙂😃
Bödönke amúgy köszöni jól van, nő, mint a gomba, lassan átláthatatlan dzsungel lesz belőle...7-10 napi vízcsere, 50-50% RO és csapvíz keverékkel...
31380521-6D5E-4DD5-BC48-4411DEEB30B3.jpeg
BE42A2C9-3BDD-4674-81AB-8923CE770671.jpeg
EEB94918-62CF-4E36-8121-D9E09283C6AD.jpeg
 
Na, kérem...
Bödönkével kívànok minden kedves akvakertész kollégànak és a GA munkatàrsainak Békés Boldog Karàcsonyi Ünnepeket!
Legyetek a csalàddal, egyetek sokat!😊😊🙂🙂😃
Bödönke amúgy köszöni jól van, nő, mint a gomba, lassan átláthatatlan dzsungel lesz belőle...7-10 napi vízcsere, 50-50% RO és csapvíz keverékkel...
View attachment 85208
View attachment 85209
View attachment 85210

Jó passzban van a bödönke, ha jól látom 2 hónap telt el az indítás óta. Low tech keretekhez képest remek fejlődés. Jobb passzban levő NPT-k nálam is 2-3 hónap alatt szokták benőni növényekkel a rendelkezésre álló teret. Szép tiszta a víz is, nem hinném, hogy szűrővel jobb lenne.

Gratulálok a kis mérethez, ennél kisebb jól működő növényes nano akváriumot még nem láttam a fórumon!
 
Back
Oldal tetejére