• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural NPT üvegbödön, vágódeszkával, hulladék fémmel

meleagris

Legenda
Update:
Bödönke lassan másfél hónapja üzemel, növekszik szépen, fény napi 7 óra körül, lakók nincsenek.
Vízcsere úgy-ahogy heti 1x.
Némi barna alga az üvegen...
Najas nő, mint a gomba, úszónövények gyökere elérte a talajt, Sagittaria nő, hátul a Bacopaszerű vmi nagyon lassú.
AC188FAF-AF21-405C-A486-8532E493BD96.jpeg
53A9B7F8-4494-403F-A004-4BE7FB1107C2.jpeg

Z1234

VIP kertész
Update:
Bödönke lassan másfél hónapja üzemel, növekszik szépen, fény napi 7 óra körül, lakók nincsenek.
Vízcsere úgy-ahogy heti 1x.
Némi barna alga az üvegen...
Najas nő, mint a gomba, úszónövények gyökere elérte a talajt, Sagittaria nő, hátul a Bacopaszerű vmi nagyon lassú.
Úgy látszik, elindult az üvegecske minden nagyobb stressz nélkül... Ennyire egyszerű is lehet low-tech nano akváriumot indítani minden hókusz-pókusz nélkül...

meleagris

Legenda
Úgy látszik, elindult az üvegecske minden nagyobb stressz nélkül... Ennyire egyszerű is lehet low-tech nano akváriumot indítani minden hókusz-pókusz nélkül...
Reménykedtem benne én is...
Sajna kb. csak 19 fok bödönke, így garnikat nem kockáztatok.
De örülök, hogy eddig rendben üzemel.😊

Z1234

VIP kertész
Reménykedtem benne én is...
Sajna kb. csak 19 fok bödönke, így garnikat nem kockáztatok.
De örülök, hogy eddig rendben üzemel.😊
Ha mérete OK garnéláknak, akkor biztos vagyok benne, hogy például "sima" RCS bírja ezt a hőmérsékletet.

meleagris

Legenda
Nálam ugyanez a hőmérséklet a 6literesben
RCS-ek vígan el vannak benne....sőt már vannak kicsik is😊
Szerintem is nyugodtan pròbálkozhatsz velük😉
Köszi az infót!
Mérek majd vízparamétereket..és aztán indul a mandula!

Z1234

VIP kertész
Nálam ugyanez a hőmérséklet a 6literesben
RCS-ek vígan el vannak benne....sőt már vannak kicsik is😊
Szerintem is nyugodtan pròbálkozhatsz velük😉
Hőmérséklet inkább nyáron lehet problémás.... RCS a melegebb vizet is jól tolerálja, de ha például rásüt a nap az üvegre, akkor ilyen kicsiben nagyon gyorsan túlságosan felmelegedhet.

Z1234

VIP kertész
Egyébként ami érdekes, hogy a Pistia (úszónövény) milyen kicsi marad ezekben a nano akváriumokban. Kis mérete ellenére szépen szaporodik. Tavakban, nagy akváriumokban simán 10 cm feletti átmérőjű is lehet. Nálam is apró marad a kisebb üvegekben. Szinte biztos vagyok benne, hogy nem azért nem nő nagyobbra mert nem jut elég "tápanyaghoz". Pistia-t elég sok tanulmányban láttam, ami allelopátiaval foglalkozott. Szerintem valahonnan a növény "rájön", hogy kis üvegben van és emiatt nem nő akkorára.
Persze később, például ha nem etetsz eleget, akkor úszónövényeknél könnyebben lehet "tápanyaghiány". Mivel nincs gyökerük a talajban, például vasat csak a vízoszlopból tudnak felvenni, ami pédául kellátolt formában lehet, esetleg DOC-hez kötve. Természeteben sem adagolnak Fe-EDTA-t a tavakba, és mégis megmaradhatnak az úszónövények, tehát nem csak folyékonytáp Fe-EDTA a megoldás. Szóval a lényeg, hogy amíg az úszónövények nem kezdenek kikopni, addig szinte biztos lehetsz, hogy bőven van "táp" a gyökeres növényeknek.

D

Deleted member 4326

Vendég
Egyébként ami érdekes, hogy a Pistia (úszónövény) milyen kicsi marad ezekben a nano akváriumokban. Kis mérete ellenére szépen szaporodik. Tavakban, nagy akváriumokban simán 10 cm feletti átmérőjű is lehet. Nálam is apró marad a kisebb üvegekben. Szinte biztos vagyok benne, hogy nem azért nem nő nagyobbra mert nem jut elég "tápanyaghoz". Pistia-t elég sok tanulmányban láttam, ami allelopátiaval foglalkozott. Szerintem valahonnan a növény "rájön", hogy kis üvegben van és emiatt nem nő akkorára.
Persze később, például ha nem etetsz eleget, akkor úszónövényeknél könnyebben lehet "tápanyaghiány". Mivel nincs gyökerük a talajban, például vasat csak a vízoszlopból tudnak felvenni, ami pédául kellátolt formában lehet, esetleg DOC-hez kötve. Természeteben sem adagolnak Fe-EDTA-t a tavakba, és mégis megmaradhatnak az úszónövények, tehát nem csak folyékonytáp Fe-EDTA a megoldás. Szóval a lényeg, hogy amíg az úszónövények nem kezdenek kikopni, addig szinte biztos lehetsz, hogy bőven van "táp" a gyökeres növényeknek.
Szerintem az úszónövényeknek igen jó bejáratott rendszereik vannak pl. a vas felvételére, mivel ahogy írod, a talajból nem képesek pótolni a szükségletüket.

Nálam is van most pistia amúgy, és komplex folyékony tápozás mellett is kicsi marad, de szaporodik mint a nyű.

habee

Kertész szaki
Hőmérséklet inkább nyáron lehet problémás.... RCS a melegebb vizet is jól tolerálja, de ha például rásüt a nap az üvegre, akkor ilyen kicsiben nagyon gyorsan túlságosan felmelegedhet.
Szerencsére ezen nem kell izgulnom😃
Jelenleg olyan helyen van a gömb,hogy a nap nem tudja melegíteni...
A legnagyobb nyári hőségben 25 foknál több nem volt a lakásban😊(a jò öreg vályog tökéletesen klimatizált😉)
Azért majd egyszer-kétszer biztosan fogom napoztatni a gömböt az ablakpárkányon persze felügyelet mellett
De egyébként az RC-k rendkívül szívòsak...
Nyáron gyűjtöttem az akváriumvizet locsoláshoz egy kis műanyag hordóban és alkalomadtán bekerült egy-két RC is a vízzel(az éjszakai víz csere hátránya+egy-két egyed szemmel nem volt látható)persze ezt csak akkor vettem észre mikor locsolásra került sor😲
Meglepő volt,hogy ilyen körülmények között is megvoltak pedig igencsak szeszélyes időjárás jellemezte kintlétüket
Nagyon szeretem őket nem egy elveszett fajta és egy kis keveredéssel nagyon érdekes színeket lehet összehozni 😀

Z1234

VIP kertész
A kinti akváriumot leeresztettem tél előtt pár éve, és pár RCS ivadék benne maradt, amit egyszerűen nem vettem észre. Kevés víz maradt az üveg alján, aminek enyhén befagyott a teteje. Akkor vettem észre pár RCS-t a jégréteg alatt, amiket behoztam. Kibírták, de nyilván ez nem tetszett nekik.

Utoljára módosított:

meleagris

Legenda
Valòban kisebbek maradnak, a nagy akvàban nagyobbra is nőnek.
Érdekes ezt megfigyelni halaknál is...
Neg lehet nézni vitorlásokat 200, 500 literben, meg mondjuk 5000 literben...
Vagy a fonalalgázókat, soha nem nőttek nálam 10 cm nagyobbra, bezzeg egy bolti 1200 literesben 15-16 cm-re is nőnek.

meleagris

Legenda
Szerencsére ezen nem kell izgulnom😃
Jelenleg olyan helyen van a gömb,hogy a nap nem tudja melegíteni...
A legnagyobb nyári hőségben 25 foknál több nem volt a lakásban😊(a jò öreg vályog tökéletesen klimatizált😉)
Azért majd egyszer-kétszer biztosan fogom napoztatni a gömböt az ablakpárkányon persze felügyelet mellett
Nyáron gyűjtöttem az akváriumvizet locsoláshoz egy kis műanyag hordóban és alkalomadtán bekerült egy-két RC is a vízzel(az éjszakai víz csere hátránya+egy-két egyed szemmel nem volt látható)persze ezt csak akkor vettem észre mikor locsolásra került sor😲
Meglepő volt,hogy ilyen körülmények között is megvoltak pedig igencsak szeszélyes időjárás jellemezte kintlétüket
Nagyon szeretem őket nem egy elveszett fajta és egy kis keveredéssel nagyon érdekes színeket lehet összehozni 😀
Közvetlen napsütés nem éri nálam sem...majd mérek paramétereket és lehet beledobok 1-2-t...

meleagris

Legenda
Na, kérem...
Bödönkével kívànok minden kedves akvakertész kollégànak és a GA munkatàrsainak Békés Boldog Karàcsonyi Ünnepeket!
Legyetek a csalàddal, egyetek sokat!😊😊🙂🙂😃
Bödönke amúgy köszöni jól van, nő, mint a gomba, lassan átláthatatlan dzsungel lesz belőle...7-10 napi vízcsere, 50-50% RO és csapvíz keverékkel...
31380521-6D5E-4DD5-BC48-4411DEEB30B3.jpeg
BE42A2C9-3BDD-4674-81AB-8923CE770671.jpeg
EEB94918-62CF-4E36-8121-D9E09283C6AD.jpeg

Z1234

VIP kertész
Na, kérem...
Bödönkével kívànok minden kedves akvakertész kollégànak és a GA munkatàrsainak Békés Boldog Karàcsonyi Ünnepeket!
Legyetek a csalàddal, egyetek sokat!😊😊🙂🙂😃
Bödönke amúgy köszöni jól van, nő, mint a gomba, lassan átláthatatlan dzsungel lesz belőle...7-10 napi vízcsere, 50-50% RO és csapvíz keverékkel...
View attachment 85208
View attachment 85209
View attachment 85210
Jó passzban van a bödönke, ha jól látom 2 hónap telt el az indítás óta. Low tech keretekhez képest remek fejlődés. Jobb passzban levő NPT-k nálam is 2-3 hónap alatt szokták benőni növényekkel a rendelkezésre álló teret. Szép tiszta a víz is, nem hinném, hogy szűrővel jobb lenne.

Gratulálok a kis mérethez, ennél kisebb jól működő növényes nano akváriumot még nem láttam a fórumon!

Oldal tetejére