• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növénytáp

Beni

VIP kertész
Nem kimondottan DIY a téma, de ha valaki késztetést érez a kiszámolásra, akkor írhat rá házi receptet, onnantól DIY...
Szóval többen kérték, hogy az ADA tápok összetételét és koncentrációját osszam meg velük, és nem akarok 20 levelet írni, így itt mindenki megnézheti. A forrást hiába kerestem, nem találtam meg, de az adatokat a gépemen szerencsére igen, úgyhogy itt vannak (g/l-ben):

ADA green Brighty lights
K 2,4
N 1,66
NH4 0,86
NO3 4,34
P 1,27
PO4 3,9

ADA green Brighty shade
K 3,10
N 1,08
NH4 0,11
NO3 4,38
P 0,78
PO4 2,4

ADA K
K 68

Step 1
Fe 0,19
K 0,08

Step 2
Fe 0,31
K 0,08

Step 3
Fe 0,34
K 0,97

Hogy ezek az adatok mennyire valósak, arról nincs infóm, nem tudom, hogy ki, mikor, hogyan elemezte a tápokat, így a tévedés jogát fokozottan fenntartom!
 
Itt valami nem stimmel! A Step 1-2-3 - ban csak vas és kálium van? Ez teljesen kizárt.:stop: Hiszen, ajánlott adagolásnál Step 1-2-3 - at, Káliumot és ECA ( vasat) adagolunk. Vasat vassal, káliumot káliummal? Csinálnánk magunknak bajt.:facepalm:
 
Nekem a step 1-2-3 koncentrációja sem tetszik teljesen, simán a tízszerese lenne reálisabb. De ezek "talált" adatok, mint mondtam, nem tudom, hogy mennyire hitelesek. Hol vannak pl a nyomelemek? Azt tudjuk, hogy az ADA komplex tápozási rendszert kínál a kertészeknek, ADA táptalajjal, ADA agyagos talajjal, ezekhez porokat, ledugható táprudakat ÉS növénytápokat. A sok tápanyagforrásból a növénytápok csak kiegészítők, valószínűleg tapasztalataik alapján elsősorban K és Fe (meg N, P) kell az akvárium vízébe, a többit megoldják a talajból a növények.
 
Már első olvasatra sem tűnt reálisnak, hogy a Step tápokban csak vas és kálium van, mondom is miért. A Book of ADA-ban mindig van egy táblázat, hogy melyik táp mit tartalmaz.
Brighty K:
Kálium (nagy mennyiségben)
Klór megkötő
Step 1:
Nyomelemek (nagy mennyiségben)
Vas (kevés)
Step 2:
Vas (nagy mennyiségben)
Nyomelemek (kevés)
Step 3:
Vas (közepes mennyiség)
Nyomelemek (közepes mennyiség)
Nátrium (kevés)
Lights:
Nitrogén (közepes menny.)
Foszfát (közepes menny.)
Nátrium (kevés)
Vas (kevés)
Nyomelemek (kevés)
Shade:
Nátrium (közepes menny.)
Nitrogén (kevés)
Foszfát (kevés)
Vas (kevés)
Nyomelemek (kevés)
 
Mi a sok? Mi a kevés? Milyen nyomelemek? Túúúl sok a ködösítés, sem a tápok koncentrációja/összetétele nem ismert, sem az elvárt tápanyagszintek az akváriumban. A magam részéről sokkal jobban szeretem, ha tudom, hogy mi az, amit beleöntök az akváriumba. A legtöbb ilyen misztikus dolog általában csak sima pénzlehúzás az élet legtöbb területén.
 
Ez alapján max a Brighty K kálium tartalmas lehetne egyszerűbben meghatározni.
Mi a sok? Mi a kevés? Milyen nyomelemek? Túúúl sok a ködösítés, sem a tápok koncentrációja/összetétele nem ismert, sem az elvárt tápanyagszintek az akváriumban. A magam részéről sokkal jobban szeretem, ha tudom, hogy mi az, amit beleöntök az akváriumba. A legtöbb ilyen misztikus dolog általában csak sima pénzlehúzás az élet legtöbb területén.

Három karikával jelölik a táblázatban, hogy sok. :) Olyan szempontból érthető, hogy nem közlik a tápok pontos összetételét, hogy védik a saját márkájukat. Nem érzem, hogy ködösítenek, szimplán csak nem közlik sehol a mennyiségeket.
 
A dobozokon, flakonokon található adatok inkább tájékoztató jellegűek, biztos összetételt csak akkor tudnánk meg, ha valaki hozzáférne egy olyan high-tech analizátorhoz, ami ha jól sejtem gázkromatográf, amit pár helyszínelős sorozatban is mutogatnak. Ha jól sejtem volt aki a fórumon hozzáfért ilyenhez, mert olvastam egy naplóban saját készítésű micro-ról, (és most itt nem kész pormixből készültre gondolok) de nem volt hajlandó megosztani a receptet az illető .
Vagy csak volt ismeretsége annál a cégnél ahogy a GA -nak csinálják :)
 
A dobozokon, flakonokon található adatok inkább tájékoztató jellegűek, biztos összetételt csak akkor tudnánk meg, ha valaki hozzáférne egy olyan high-tech analizátorhoz, ami ha jól sejtem gázkromatográf, amit pár helyszínelős sorozatban is mutogatnak. Ha jól sejtem volt aki a fórumon hozzáfért ilyenhez, mert olvastam egy naplóban saját készítésű micro-ról, (és most itt nem kész pormixből készültre gondolok) de nem volt hajlandó megosztani a receptet az illető .
Vagy csak volt ismeretsége annál a cégnél ahogy a GA -nak csinálják :)
Nem gázkromatográf kéne hozzá, hanem egy HPLC (folyadékkromatográf), vagy egy jól felszerelt labor sok-sok ráérős órával. Előbbi van a munkahelyemen, mármint GC, utóbbiak viszont nincsenek (legalábbis nem ilyen jellegű).
 
Utoljára módosított:
Valaki tud szerezni MSDS-eket az ADA tápokról? @viktorlantos gondolom Nektek minden szállítmányhoz küldenek, hiszen kötelesek csatolni ilyen dokumentumot a tápjaikhoz, ráadásul magyar nyelven.
 
Valaki tud szerezni MSDS-eket az ADA tápokról? @viktorlantos gondolom Nektek minden szállítmányhoz küldenek, hiszen kötelesek csatolni ilyen dokumentumot a tápjaikhoz, ráadásul magyar nyelven.

Nem kötelesek. És nekünk is csak a veszélyes anyagokhoz kell. Ezt a kört már megfutottuk a hatosággal korábban.
Kifejezetten kérték, hogy olyan termékekhez aminél nem kötelező, ne legyen kint.

Biztonsági Adatlapok Green Aqua
 
Nem kötelesek. És nekünk is csak a veszélyes anyagokhoz kell. Ezt a kört már megfutottuk a hatosággal korábban.
Kifejezetten kérték, hogy olyan termékekhez aminél nem kötelező, ne legyen kint.

Biztonsági Adatlapok Green Aqua
Tegyük fel, hogy nem kötelesek (bár úgy tudom, hogy minden akváriumi növénytáp mezőgazdasági tápnak minősül, ami ha tartalmaz, ha nem veszélyes anyagokat, csatolni KELL hozzá biztonságtechnikai adatlapot, hogy pl szállításkor bekövetkező baleset esetén kezelni/azonosítani tudják a kifolyt anyagot). Kérésre gondolom megkülditek bármelyik vásárlótoknak, hiszen ez tartalmaz olyan információkat, hogy pl bőrre, szembe kerülve mi a helyes eljárás, lenyelve, gőzét belélegezve mit kell tenni, stb... Ezen kívül a helyes tárolásra is ebben vannak infók.
 
Tegyük fel, hogy nem kötelesek (bár úgy tudom, hogy minden akváriumi növénytáp mezőgazdasági tápnak minősül, ami ha tartalmaz, ha nem veszélyes anyagokat, csatolni KELL hozzá biztonságtechnikai adatlapot, hogy pl szállításkor bekövetkező baleset esetén kezelni/azonosítani tudják a kifolyt anyagot). Kérésre gondolom megkülditek bármelyik vásárlótoknak, hiszen ez tartalmaz olyan információkat, hogy pl bőrre, szembe kerülve mi a helyes eljárás, lenyelve, gőzét belélegezve mit kell tenni, stb... Ezen kívül a helyes tárolásra is ebben vannak infók.

Veszélyes anyagoknál kell ahogy a fent linkelt oldalon látod. Az akvarisztikai termékek külön kategória, nem mezőgazdaság.
Csak a megjelölt termékeknél kell biztonsági adatlapot elérhetővé tenni.
 
Veszélyes anyagoknál kell ahogy a fent linkelt oldalon látod. Az akvarisztikai termékek külön kategória, nem mezőgazdaság.
Csak a megjelölt termékeknél kell biztonsági adatlapot elérhetővé tenni.
Ez esetben remélem senkinek sem fogja a gyermeke leönteni magát vele, rosszabb esetben ezzel leöblíteni a tejszeletet... Különben muszáj lesz a toxikológián azt mondogatnia a szülőnek, hogy "Nem tudom mit kell csinálni, a gyártó nem volt köteles megosztani a táp biztonságtechnikai adatlapját, és az anyag forgalmazója sem tette, úgyhogy jöhet a gyomormosás, és a 3 napos megfigyelés a rémült gyereknek, Én meg megyek egy templomba imádkozni érte...:cry:"
Ezzel a hozzászólással senkit sem szerettem volna megbántani, de megint visszaértünk a ködösítéshez, amire az ADA egész üzletpolitikája épül, ráadásul (még véletlenül sem kívánom senkinek, hogy bármi ilyen történjen) gond esetén elég nehéz lehet az embernek elszámolnia a lelkiismeretével, hiszen a növénytápoknál simán lehetnek nagyon komoly, akár halálos mérgezések is. :(
Ha átléptem a határt, töröljétek az utolsó néhány hozzászólásomat nyugodtan. (y)
 
Ez esetben remélem senkinek sem fogja a gyermeke leönteni magát vele, rosszabb esetben ezzel leöblíteni a tejszeletet... Különben muszáj lesz a toxikológián azt mondogatnia a szülőnek, hogy "Nem tudom mit kell csinálni, a gyártó nem volt köteles megosztani a táp biztonságtechnikai adatlapját, és az anyag forgalmazója sem tette, úgyhogy jöhet a gyomormosás, és a 3 napos megfigyelés a rémült gyereknek, Én meg megyek egy templomba imádkozni érte...:cry:"
Ezzel a hozzászólással senkit sem szerettem volna megbántani, de megint visszaértünk a ködösítéshez, amire az ADA egész üzletpolitikája épül, ráadásul (még véletlenül sem kívánom senkinek, hogy bármi ilyen történjen) gond esetén elég nehéz lehet az embernek elszámolnia a lelkiismeretével, hiszen a növénytápoknál simán lehetnek nagyon komoly, akár halálos mérgezések is. :(
Ha átléptem a határt, töröljétek az utolsó néhány hozzászólásomat nyugodtan. (y)

Felesleges a feszültséget kelteni. Ha hatósági megkeresés van a legtöbb cégnek kötelességei vannak. Feléd mint vásárló felé nem minden esetben van. Mint kereskedő egyetlen dolognak kell megfelelned, az pedig a hatályos jogszabály. Jelen esetben Reach.
A termékeken szerepel, hogy akvarisztikai felhasználásra való. És neked mint vásárlónak eszerint kell eljárnod. Tehát nem a fogalmazó a hibás ebben az esetben hanem a vásárló.
Ezermillió ilyen termék van körülöttünk. Mégsem jár mindenhez biztonsági adatlap.

Nem csak az ADA, rengeteg más cég is hasonlóan jár el. Amíg az üzleti titkokat nem írják elő kötelezően, hogy megosszák, nem is fogják. Erre pedig nem kötelezi őket senki.
Ugyanez a helyzet egyébként minden más gyártóval is. Nagyon kevesen vannak akik részletes adatlapot produkálnak. Ők is leginkább azért mert fejetlenség van az ellenőrzés terén. És a nagy áruházak inkább bekérnek adatlapokat akkor is ha nem kell.
De egy Easy Life stb esetén sincs ilyen.

Aztán ott vannak azok a cégek, akik ugyan készítenek ilyet, de nem írják le a pontos összetételt. Hazai cégek között is láttam már több ilyet.
 
De a bizonytalanság miatt idéznék:

A biztonsági adatlapot át kell adni a vevőnek:

a) Egy anyag vagy keverék megfelel azoknak a kritériumoknak, amelyek alapján a(z) 1272/2008/EK rendelettel összhangban veszélyes anyagként sorolandó be, vagy

b) Egy anyag a XIII. mellékletben meghatározott kritériumokkal összhangban a perzisztens, bioakkumulatív és mérgező (PBT) vagy nagyon perzisztens és nagyon bioakkumulatív (vPvB) anyag; vagy

c) Egy anyagot az a) és b) pontban említettektől eltérő okokból vettek fel az 59. cikk (1) bekezdésével összhangban létrehozott jegyzékbe.


A keverék átvevője kérheti a biztonsági adatlapot:

a) nem gáznemű keverékek esetében ≥ 1 tömegszázalék, gáznemű keverékek esetében pedig ≥ 0,2 térfogatszázalék egyedi koncentrációban legalább egy olyan anyagot tartalmaz, amely az emberi egészségre vagy a környezetre veszélyt jelent; vagy

b) nem gáznemű keverékek esetében ≥ 0,1 tömegszázalék egyedi koncentrációban legalább egy olyan anyagot tartalmaz, amely 2. kategóriába tartozó rákkeltő vagy az 1A., 1B. és 2.kategóriába tartozó, reprodukcióra toxikus hatású, az 1. kategóriába tartozó bőrszenzibilizáló, az 1. kategóriába tartozó légzőszervi szenzibilizáló, vagy a laktációra gyakorolt vagy laktáció révén kialakuló hatású, vagy a XIII. mellékletben meghatározott kritériumokkal összhangban perzisztens, bioakkumulatív és mérgező (PBT) anyag, vagy a XIII. mellékletben meghatározott kritériumokkal összhangban nagyon perzisztens és nagyon bioakkumulatív (vPvB) anyag, vagy amelyet az a) pontban említettektől eltérő okokból vettek fel az 59. cikk (1) bekezdésével összhangban létrehozott jegyzékbe;vagy

c) olyan anyagot tartalmaz, amelynek tekintetében közösségi munkahelyi expozíciós határértékeket állapítottak meg.”
 
Ez esetben remélem senkinek sem fogja a gyermeke leönteni magát vele, rosszabb esetben ezzel leöblíteni a tejszeletet... Különben muszáj lesz a toxikológián azt mondogatnia a szülőnek, hogy "Nem tudom mit kell csinálni, a gyártó nem volt köteles megosztani a táp biztonságtechnikai adatlapját, és az anyag forgalmazója sem tette, úgyhogy jöhet a gyomormosás, és a 3 napos megfigyelés a rémült gyereknek, Én meg megyek egy templomba imádkozni érte...:cry:"
Ezzel a hozzászólással senkit sem szerettem volna megbántani, de megint visszaértünk a ködösítéshez, amire az ADA egész üzletpolitikája épül, ráadásul (még véletlenül sem kívánom senkinek, hogy bármi ilyen történjen) gond esetén elég nehéz lehet az embernek elszámolnia a lelkiismeretével, hiszen a növénytápoknál simán lehetnek nagyon komoly, akár halálos mérgezések is. :(
Ha átléptem a határt, töröljétek az utolsó néhány hozzászólásomat nyugodtan. (y)
Azért ez olyan, mintha a Coca Cola receptjére lennél kíváncsi. :D
 
És mivel nem csak az ADA de mint Green Aqua is meg lettünk szólítva azért azt tudnod kell, hogy nemrégiben egy nagyon komoly több hónapig tartó tételes hatósági ellenőrzésen estünk át, ahol minden termékünket amit forgalmazunk átnézte a hatályos szerv.
Ők betekintést nyertek minden olyan infóba amit kértek és ez alapján fogalmazták meg, melyik termékről kell adatlapot publikálnunk. Az ő javaslatuk alapján szűkítettük a körét a biztonsági adatlapoknak is.

Ennél többet igazán nem tehetünk.

ui: személyes véleményem mint apa pedig az, hogy a gyermektől elzárva kell tartanunk minden akvarisztikai motyót. Egy otthagyott szűrőanyag fulladás okozhat. A szerszámaink (ollók csipeszek) alkalmasak bármilyen károkozásra. A vizes környezet miatt az elosztók stb szintén veszélyes terület, nem beszélve a fórumon sokat látott agyon tákolt megoldásokról. Itt egyébként külön említést érdemelne a DIY növénytáp kutyulás, ami extra koncentrátum sok esetben és mivel teljesen laikusok készítik, semmilyen szabályozásnak nem kell megfelelniük.

Attól mert egy termék / folyadék nem mérgező még el kell zárni a kisgyermek elől. Mindannyiunk felelőssége, hogy vigyázzunk a gyermekeink életére. Néha a legtriviálisabb dolgokból történnek komoly balesetek. A minap egy olyan fotó keringett a neten, hogy egy kislányt agyonvágott az áram mert a szülő otthagyta a kihúzott telefontöltőt amit kislány a szájába vett. Sokkolt a kép akkor is ha fake (nem annak tűnt).
Nekünk mint forgalmazónak felelősségünk, hogy felhívjuk a figyelmet a mérgező, veszélyes termékekre. Neked mint szülőnek pedig a megfelelő tárolás és használat.
 
Utoljára módosított:
Nem azért nem issza meg a gyerek nálam a tápot, mert olvasta az adatlapot, hanem azért, mert nem nyúlhat hozzá.
Azért nem nyúlhat hozzá, mert ez a szabály. Ez vonatkozik az ollóra, a csipeszre és pl. a telefonomra is.
Semmilyen előírás nem fog megvédeni, ha hülye vagyok. Ha adnak róla papírt, akkor sem.
 
De miért is kellene tudni miből menyi van a növény tápban? Ezeket a tápokat hosszú kísérletezéssel fejlesztették ki, ha valaki növénytápot szeretne készíteni ne másoljon kísérletezzen és állítsa össze saját keverékét hátha jobb mint a másik. Tudjuk mire van szüksége a növényeknek már csak a menyiséget kell ki kísérletezni.
 
Lehet nem jó helyre írok, de akkor ezt nézzétek el nekem.
Az lenne a kérdésem, hogy a GA tápok növelhetik-e a víz vezetőképességét?
Egy 20 literes CRS akváriumba megy napi 0,5 ml micro 0,5 ml macro és 0,5 ml carbo.
Mielőtt elkezdtem tápozni 130-150 uS/cm volt a vezetőképesség, most pedig 280-at mértem... (A kezdetekhez képest egy kicsit az akvárium is átrendezésre került, de csak "pezsgés mentes" követ használtam.)
 
Back
Oldal tetejére