• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növénytáp adagolás számítása

Andor

Nézelődő
Sziasztok!

A növénytápok, illetve bármilyen más szer adagolásának számításakor az akvárium térfogatának bruttó, vagy nettó értékét kell figyelembe venni?

Másképp fogalmazva az akváriumban lévő tényleges vízmennyiség, vagy a teljes térfogat számít?

Egy dekorációval telepakolt, nagyobb belső szűrővel rendelkező akvárium esetében nagy lehet a különbség!

Köszönöm válaszotok! :)
 
Szia, én bruttó értéket használok, és minden teljesen jó. A talaj kb 5-6 l mínusz, a külső szűrő 3 l plusz. Szóval így a 60l-es aksim kb 57l vizet tartalmaz.
 
Egy 60 literes akvárium általában max 50 liter vizet tartalmaz. Eleve az üvegvastagság és hogy nincs csurig töltve stb. de igazából ez is teljesen mindegy, meg az is hogy milyen berendezés mennyi vizet szorít ki.
A táp-mennyiségi útmutató mindig egy IRÁNYADÓ! érték. Ahogy megadják pl. hogy mennyi egy felnőtt férfi napi kalóriaadagja. Ilyenkor sem veszik figyelembe, hogy 70 vagy 120 kilós a férfi, illetve hogy milyen munkát végez, sportol-e, vagy milyen az emésztőrendszere. Az akváriumnál is ugyanígy van. Nem gondolhatja senki, hogy a +/- 10-20% tápmennyiséget jobban befolyásolja a nettó-bruttó különbség, mint hogy mennyi (és milyen) növény van az akváriumban, milyen mértékű a CO2 adagolás, milyen a víz pufferkapacitása, mennyi vizet cserélsz és főleg hogy milyen a világítás, mennyi fényt tudnak hasznosítani a növények (és itt szándékosan nem fényerőt írtam, hiszen a fény minősége, eloszlása stb. legalább annyira fontos).
Az ajánlás azért szól mindig bruttóra, mert az könnyen kiszámolható, míg a nettó liter megállapítása számos felesleges kérdést vet fel. Nagyon nem mindegy, hogy 1 ml, vagy 1 dl mennyiségű tápot locsolunk ugyanahhoz az űrtartalomhoz (100-szoros különbség), ezért valami iránymutatást kell adnia a gyártónak. De azt már nekünk kell - tapasztalati úton - megállapítani, hogy a növények ezzel a mennyiséggel éheztetve vannak, vagy esetleg túl vannak etetve az adott körülmények között, hiszen ahogy fent is soroltam, nagyon sok tényezőn múlik a szükséges táp mennyisége.
 
Back
Oldal tetejére