• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növénygondok - diagnózis

Szerintem ne emelj. Csak gondod lesz vele. Akkor meg a kálium meg a vas szívodik nehezebben. Hiába van elég mennyiséged. Saját tapasztalat. Küzdöttem eleget míg levittem.

Elméletben egyet értek veled, de még is masszív foszforhiánya van. Persze ez lehet valamelyik támogató elem hiánya is, vagy egy másik, felvételt gátló túlsúlya. Vagy pH-val kapcsolatos.
 
Elméletben egyet értek veled, de még is masszív foszforhiánya van. Persze ez lehet valamelyik támogató elem hiánya is, vagy egy másik, felvételt gátló túlsúlya. Vagy pH-val kapcsolatos.
Csak egy kérdés. Vasra nem lett rámérve, mi van akkor ha sok a vas (0.1-0.5 ppm) és ezért (is) nem szívódik a foszfát. Az 1.2 elméletileg nem kell ,hogy kevés legyen. Fordítva is igaz az antagonizmus? Tehát nem a vas szívódik nehezen hanem a foszfát?
Lehet csak a macroból kellene visszavenni egy kicsit.
 
Csak egy kérdés. Vasra nem lett rámérve, mi van akkor ha sok a vas (0.1-0.5 ppm) és ezért (is) nem szívódik a foszfát. Az 1.2 elméletileg nem kell ,hogy kevés legyen. Fordítva is igaz az antagonizmus? Tehát nem a vas szívódik nehezen hanem a foszfát?
Lehet csak a macroból kellene visszavenni egy kicsit.

Az antagonizmus-szinergizmus oda-vissza igaz. De 0.1-0.5 ppm vas még nem gátolja 1-1.2 ppm foszfát felvételét, csak extra sok kálium esetén. Több meg nem hiszem, hogy lenne.
 
Elméletben egyet értek veled, de még is masszív foszforhiánya van. Persze ez lehet valamelyik támogató elem hiánya is, vagy egy másik, felvételt gátló túlsúlya. Vagy pH-val kapcsolatos.
A PH-nál azt érted, pl. ha időzítőre van kapcsolva a CO2 és lemegy 5 köré napközben a PH, akkor nehezebben veszi fel a foszfátot, ha nincs a víznek pufferkapacitása. @Cipo3 szerint a KH 0-1.
 
A PH-nál azt érted, pl. ha időzítőre van kapcsolva a CO2 és lemegy 5 köré napközben a PH, akkor nehezebben veszi fel a foszfátot, ha nincs a víznek pufferkapacitása. @Cipo3 szerint a KH 0-1.
Igen, erre gondoltam, ha jól rémlik pH 5-5,5 környékén elég rossz a foszfor felvétele.
 
Sziasztok kerdesem lenne, az akvaban minden novenyem szep kiveve az anubias nana es buce. Lyukadnak a levelek, pinnifalida is kicsit de az nem veszes. Foszfatom 1 korul Nitratom nulla volt de most emeltem. Kalium hiany lehet? Mennyi kalium szint a normalis. most 60 literre adok 3 ml Seachem Kaliumot. Koszi
 
Sziasztok! Látszólag előzmény nélkül, mondjuk 2..3 hónap leforgása alatt teljesen tönkrementek az anubiasok. Sejtelmem sincs hogy mi változott, vagy mi okzhatja. A medence kb 700 literes, low-tech, mikro/makro/karbon tápot kapnak, a co2 dropteszt szerint jó. A világtás DIY LED, napi 10 órát megy, de vagy 2 éve ilyen és nem reklamáltak... Az egyetlen ami kicsit gyanús hogy a víz pH-ja 8 körüli (ennek azért bele kéne férni), illetve nagyon kemény (gH 24) amit viszont nem kéne hogy a növények ennyire utáljanak? Próbaképpen betettem egy tő táptalajban hajtó "bolti" példányt, de - mint az a képen látható - tőből eldobta a leveleit. A rizómák rothadása alapján menthetetlen az egész, de nem akarom újratelepíteni amíg rá nem jövök hogy mit rontottam el :( Minden segítséget megköszönök.

1. kép
2. kép
3. kép
4. kép
 
Sziasztok! Látszólag előzmény nélkül, mondjuk 2..3 hónap leforgása alatt teljesen tönkrementek az anubiasok. Sejtelmem sincs hogy mi változott, vagy mi okzhatja. A medence kb 700 literes, low-tech, mikro/makro/karbon tápot kapnak, a co2 dropteszt szerint jó. A világtás DIY LED, napi 10 órát megy, de vagy 2 éve ilyen és nem reklamáltak... Az egyetlen ami kicsit gyanús hogy a víz pH-ja 8 körüli (ennek azért bele kéne férni), illetve nagyon kemény (gH 24) amit viszont nem kéne hogy a növények ennyire utáljanak? Próbaképpen betettem egy tő táptalajban hajtó "bolti" példányt, de - mint az a képen látható - tőből eldobta a leveleit. A rizómák rothadása alapján menthetetlen az egész, de nem akarom újratelepíteni amíg rá nem jövök hogy mit rontottam el :( Minden segítséget megköszönök.

1. kép
2. kép
3. kép
4. kép


A régiek rizómája nem puhul, rothad el?

Mivel méred a pH-t? Ha gázosan adagolt CO2-vel 8 a pH, akkor ott a kH nagyon magas. Kéne KH érték is majd, mert lehet hogy atomszikes lett a csapvized.

Amúgy ha van gázos co2, az már nem lowtech. :)
 
Köszönöm hogy válaszoltál! Pontatlanul fogalmaztam, nem bubis CO2 amit kapnak "csak" Seachem Flourish Excel. A pH-t SERA csepegtetős reagenssel mérem (tehát nem tesztcsík). Könnyen lehet hogy szikes, a dekor "darázskő"-féleség, azaz lyukacsos mészkő. 40%-os vízcserét szoktam csinálni kb havonta, de ettől még tény hogy oltári meszes a csapvíz errefelé (Pomáz). A régiek rizómája az ami elsárgul-elrothad (az új szegény annyira fiatal hogy nincs kifejlett talaj feletti rizómája amit egyértelműen el tudnék különíteni rothad/nem rothad szinten). Ma megpróbálom acid buffer/alkaline buffer adagolással kicsit helyre húzni.
 
Köszönöm hogy válaszoltál! Pontatlanul fogalmaztam, nem bubis CO2 amit kapnak "csak" Seachem Flourish Excel. A pH-t SERA csepegtetős reagenssel mérem (tehát nem tesztcsík). Könnyen lehet hogy szikes, a dekor "darázskő"-féleség, azaz lyukacsos mészkő. 40%-os vízcserét szoktam csinálni kb havonta, de ettől még tény hogy oltári meszes a csapvíz errefelé (Pomáz). A régiek rizómája az ami elsárgul-elrothad (az új szegény annyira fiatal hogy nincs kifejlett talaj feletti rizómája amit egyértelműen el tudnék különíteni rothad/nem rothad szinten). Ma megpróbálom acid buffer/alkaline buffer adagolással kicsit helyre húzni.
A mészkő nagyon keményíti a vizet. Ettől lehet annyira kemény, hogy még az alapból kemény vizet tovább szikesíti.
 
És lehet annyira szikes hogy attól elrohadnak az anubiasok? Valamiért úgy rémlik hogy a növények szinte bármennyit tolerálnak belőle?
Én is újonc vagyok, de ha jól rémlik @Pendulum feltöltött egy táblázatot miszerint a szikesség és a Gh szintjénél magasabb Kh gátolja a tápanyag felvételt, vagyis a nátrium-hidrokarbonát, ami az összkeménységnél magasabb Kh szintet eredményez.
 
A mészkő nagyon keményíti a vizet. Ettől lehet annyira kemény, hogy még az alapból kemény vizet tovább szikesíti.

Hú, lassítsunk :)

A karbonátok nem(nagyon-nagyon kis mértékben) oldódnak vízben(itt most a tiszta H2O-ra gondolok), csak is a vízben oldott CO2 (szénsav forma konkrétan) tud vele gyorsan elreagálni, minél savasabb a víz, annál jobban. Elméletben a lúgos csapvízben is van egy minimális szabad szénsav egy bizonyos pH-ig, felette viszont a karbonátok oldhatatlanok. Tehát egy tipikus csapvízben a mészkő konkrétan semmit nem csinál.

A mészkő önmagában nem csinál szikes vizet sosem! A mészkő oldódásakor valódi változó (és így össz-) keménység kerül a vízbe, ez nem okoz akkora gondot, mint a szikesség. A szikesség főleg nátrium-karbonát("mosószóda"), és nátrium-hidrogén-karbonát(szódabikarbóna).
 
Köszönöm hogy válaszoltál! Pontatlanul fogalmaztam, nem bubis CO2 amit kapnak "csak" Seachem Flourish Excel. A pH-t SERA csepegtetős reagenssel mérem (tehát nem tesztcsík). Könnyen lehet hogy szikes, a dekor "darázskő"-féleség, azaz lyukacsos mészkő. 40%-os vízcserét szoktam csinálni kb havonta, de ettől még tény hogy oltári meszes a csapvíz errefelé (Pomáz). A régiek rizómája az ami elsárgul-elrothad (az új szegény annyira fiatal hogy nincs kifejlett talaj feletti rizómája amit egyértelműen el tudnék különíteni rothad/nem rothad szinten). Ma megpróbálom acid buffer/alkaline buffer adagolással kicsit helyre húzni.

Ha az Anubias rothad, akkor nem érdemes tovább agyalni fény-vízminőség, stb vonalon. Én ezt egy vírusnak ismerem, ami Anubias specifikus. Amíg egy díszállat-kereskedésben dolgoztam, nagyon sok ilyen, beteg anubiast kaptunk a kertészetből. Ami segíthet, a fertőzés legelején kivágni a puhuló részt a puhulás felett 2 cm-rel, és imádkozni, hogy megálljon. Létezik valami vírusellenes cucc is, de erről mindössze ennyi infóval rendelkezem, hogy létezik.
 
Back
Oldal tetejére