• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növénygondok - diagnózis

Sziasztok!

Van ötletetek, hogy ezt mi okozza?
Egy darabig szépen fejlődtek, majd egy tisztítás után 3 napra kint felejtettem egy lavórban. Akkor sajnos elvesztették a gyökereiket, csak pici csonkokkal indultak neki újra az életnek.
Már 3-4cm-es gyökereik vannak, de sok levél hasonló tünetekkel elpusztul...
20180207_172523.jpg
 
Akkor simán elképzelhető, hogy a kezdetleges új gyökerekkel nem tudja felvenni a szükséges tápanyagot?! Erre tippelnék.
 
3 napra kint felejtettem egy lavórban


Eddig bármikor egy erősen tápanyagos vízbe tettük pl Green Aqua Micro Macro pillanatok alatt regenerálódott és szaporodott. Hetek alatt ellepte a felszínt.
Ha nincs táp, jön a sárgulás, levélvesztés

Ez egy nagyon jó 'jelző' növény: bármilyen változást azonnal lereagál. @ierdelyi Csípkedd le a rossz leveleit tőből és ne aggódj, mert nagyon hamar rendbe fog jönni!:) Amúgy meg ha nagyon elszaporodik valakinél és kidobná, akkor itt jeleznénk, hogy a teknősök imádják, így kukázás helyett inkább adjátok oda valakinek aki tart ékszerteknőst....!
 
Köszönöm. Teszek egy próbát, pár darabot kiteszek extrém tápos vízbe (GA-t használok, 240L-re napi 2-2ml, de kevés növénnyel)
 
Másik topikban olvastam, hogy egy vékony hártya a víz felszínén lehet attól is, mert a növények kínlódnak. Az Anubiasaimat eléggé megviselte a JBL Algol kezelés 1 hónapja, azóta nem igazán akarnak helyre jönni. Lenyestem két levelet, amelyek nagyon csúnyán néztek ki, fodrozódnak, barna foltosak, egészségtelen sárgászöldek, de előtte megbizonyosodtam róla, hogy nem-e csak valami lerakódás, megdörzsöltem ujjal a leveleket, és nem jött le. Szóval lenyestem ezt a két egészségtelennek tűnő levelet, és mikor kiemeltem a vízből, semmit nem láttam rajtuk, erősek, gyönyörű sötétzöldek még nagyító alatt is. Aztán visszaraktam a leveleket az akváriumba, hátha annak a megvilágításában újra látni lehet majd a foltokat, de semmi, gyönyörű, egészséges zöld levelek lettek. Nem tudom miféle mágia történt azáltal, hogy levágtam a tőről és kiemeltem levegőre, de szempillantás alatt megváltoztak.

Egy ilyen levélből:
foltos_levelek.jpg
Ez lett (3 napja levágott levél, amit visszaraktam akváriumba):
tiszta_level.jpg

A Monte Carloim meg eközben köszönik szépen jól vannak, nőnek mint a bolondgomba mióta élesztős CO2-t kaptak másfél hete, és az Eleocharisaim is úgy tűnik növésnek indultak így 7 hónappal azután, hogy az akváriumba kerültek (bár ezt az utóbbit lehet csak beképzelem magamnak, mert nem annyira látványosan növekednek, mint a MC).

Mit csináljak az Anubiasokkal?
 

Attachments

  • foltos_levelek.jpg
    foltos_levelek.jpg
    2.1 KB · Megtekintések: 2
  • tiszta_level.jpg
    tiszta_level.jpg
    1.7 KB · Megtekintések: 4
Sziasztok!

A limnobium laevigatum nekem is szintén ugyanezeket a tüneteket produkálja, tehát nálam is tápanyag hiány van a vízben. Ami érdekes, hogy amióta Macro tápot adagolok tény, hogy megindultak a növények, de lyukasodnak, és deformáltak az új hajtások. Jelenleg 1 nyomás megy a Macroból és 1 ml a Profitoból. Nem tudom ezen lehetne-e változtatni, ha a garnélák tűrőképességét nézzük.

Egyszerre van jelen a reineckii levelein barna alga és zöld pontalga, zöld pont van még a többi növény levelein is. Szóval elég összetett a tápanyaghiány, amit már számomra nehéz megtippelni, hogy mi lehet a gond.

Ötlet esetleg? A tápozást persze növelhetném, kérdés, hogy a garnélák hogy bírják...

40246983931_e92398bc63_b.jpg
 
Én adagolok kalium-potassiumot de nekem is lukasak a levelek sajna. 15 ml/hét. Lehet kevé 120 lityihez? Megy még carbo ugyan ennyi és profito is ebben az adagban. Mit adjak még nekik ezeken kívűl, hogy ne úgy nézzenek ki, mint ami alatt gránát robbant?


Tehát profito+kálium+ carbó? Ha itt nem valami halas akváriumról beszélünk, elég gyanús a makroelem hiány. jellemzően az alsó leveleket érinti.
 
Sziasztok!

A limnobium laevigatum nekem is szintén ugyanezeket a tüneteket produkálja, tehát nálam is tápanyag hiány van a vízben. Ami érdekes, hogy amióta Macro tápot adagolok tény, hogy megindultak a növények, de lyukasodnak, és deformáltak az új hajtások. Jelenleg 1 nyomás megy a Macroból és 1 ml a Profitoból. Nem tudom ezen lehetne-e változtatni, ha a garnélák tűrőképességét nézzük.

Egyszerre van jelen a reineckii levelein barna alga és zöld pontalga, zöld pont van még a többi növény levelein is. Szóval elég összetett a tápanyaghiány, amit már számomra nehéz megtippelni, hogy mi lehet a gond.

Ötlet esetleg? A tápozást persze növelhetném, kérdés, hogy a garnélák hogy bírják...

View attachment 49327


A csavarodott új hajtások a kalciumhiány tünetei. Általában kizárható a valódi kalciumhiány, kivéve ha aktív talajod és nuku csapvíz, nuku bármilyen kalciumot beoldó kő, bármi :) Szóval ha nem valódi, akkor antagonizmusról beszélhetünk. A kalciumnak nagyon sok antagonista párja van. Első körben megnézném, hogy szikes-e a csapvíz, ha azt használsz. A magasabb Kh utal erre. A benne lévő nátrium is gátolja a kalcium felvételét. A másik két leggyakoribb bűnös a vas és a kálium, ha ebből aránytalanul sok van, az is okozhat kalciumhiányt.(csavarodott új leveleket)

A kép megmutatja mi mivel "veszik össze", elég bonyolult a kép. :)


Amit én csinálnék: ha csapvizes az akvárium, megnézném keménység tesztekkel, hogy mennyi a Kh Gh a csapvízben, és az akváriumban is. Ha nem szikes, akkor pl a profito 2400-as vasában keresném először bűnbakot, hogy esetleg nem lett felvéve a vízből a benne lévő vas és ez okozhatja a tünetek jó részét. Ez esetben a(több) vízcsere is segít.

118elemkolcsonhatas.png
 
A csavarodott új hajtások a kalciumhiány tünetei. Általában kizárható a valódi kalciumhiány, kivéve ha aktív talajod és nuku csapvíz, nuku bármilyen kalciumot beoldó kő, bármi :) Szóval ha nem valódi, akkor antagonizmusról beszélhetünk. A kalciumnak nagyon sok antagonista párja van. Első körben megnézném, hogy szikes-e a csapvíz, ha azt használsz. A magasabb Kh utal erre. A benne lévő nátrium is gátolja a kalcium felvételét. A másik két leggyakoribb bűnös a vas és a kálium, ha ebből aránytalanul sok van, az is okozhat kalciumhiányt.(csavarodott új leveleket)

A kép megmutatja mi mivel "veszik össze", elég bonyolult a kép. :)


Amit én csinálnék: ha csapvizes az akvárium, megnézném keménység tesztekkel, hogy mennyi a Kh Gh a csapvízben, és az akváriumban is. Ha nem szikes, akkor pl a profito 2400-as vasában keresném először bűnbakot, hogy esetleg nem lett felvéve a vízből a benne lévő vas és ez okozhatja a tünetek jó részét. Ez esetben a(több) vízcsere is segít.

View attachment 49452


Ezt a képet egy akvakertész kollégától kaptam, káliumhiányt vélt felfedezni, ezért megküldte az akváriumot kálium-szulfát oldattal. Ezt kapta eredményül:

26907435_1614531888637200_4625838852433241428_n.jpg


Ezt a képet pedig olyan helyről kaptam, ahol a vasat mértük aránytalanul soknak(és talán a kálium sem volt kevés):

25394018_1637020873007381_10834470_n.jpg




Mindkét esetben a vélt probléma elhárítása után újra rendes leveleket hozott a növény.
 
A csavarodott új hajtások a kalciumhiány tünetei. Általában kizárható a valódi kalciumhiány, kivéve ha aktív talajod és nuku csapvíz, nuku bármilyen kalciumot beoldó kő, bármi :) Szóval ha nem valódi, akkor antagonizmusról beszélhetünk. A kalciumnak nagyon sok antagonista párja van. Első körben megnézném, hogy szikes-e a csapvíz, ha azt használsz. A magasabb Kh utal erre. A benne lévő nátrium is gátolja a kalcium felvételét. A másik két leggyakoribb bűnös a vas és a kálium, ha ebből aránytalanul sok van, az is okozhat kalciumhiányt.(csavarodott új leveleket)

A kép megmutatja mi mivel "veszik össze", elég bonyolult a kép. :)


Amit én csinálnék: ha csapvizes az akvárium, megnézném keménység tesztekkel, hogy mennyi a Kh Gh a csapvízben, és az akváriumban is. Ha nem szikes, akkor pl a profito 2400-as vasában keresném először bűnbakot, hogy esetleg nem lett felvéve a vízből a benne lévő vas és ez okozhatja a tünetek jó részét. Ez esetben a(több) vízcsere is segít.

View attachment 49452

RO vízzel cserélek vizet, amit visszasózok. Így 8 GH és 3 KH. Akkor tulajdonképpen a profito-t hanyagolnom kéne egy kis időre, vagy legalábbis csökkenteni, mert abban van K és Fe is. Green Aqua Macro táppal is a K növekszik. Tehát az Fe és K szintet kellene elméletileg csökkenteni?
 
Köszönöm. Teszek egy próbát, pár darabot kiteszek extrém tápos vízbe (GA-t használok, 240L-re napi 2-2ml, de kevés növénnyel)

Esetleg lehet kapni ilyen olcsó táprudakat, amiket szárazföldi növényekhez ajánlanak. Esetleg ezt is megpróbálhatod a vödörben. Élőlények NE legyenek benne.
Ha megnézed a táprúd leírását, lehet, hogy az N vízben oldódó ammónia formában van, ezt az úszónövények szeretik. Nálam ettől Pistia nagyon gyorsan elkezdett szaporodni. Keményebb víz sem árthat nekik, ha nagyon lágy a vized, az is gond lehet.
 
Sziasztok! Segítséget szeretnék tőletek kérni, mit változtassak?

Tünetek:
- a Heteranthera zosterifolia kevésbé fényben lévő levelei elolvadnak
- a Ludviga palustris alsóbb levelei elsárgulnak, kilyukadnak, lehullanak
- @AmegA -éktól érkezett növények közül a pár hozzászólással feljebb látható vizen úszó növények elolvadtak, tócsagaz elolvadt.
- a Saggittaria subulata még mindíg vergődik, nem nő, pár levele elolvadt
- az elmúlt 3 hétben 2db narancs sakura és 1db oto elhunyt :(

Amik változtak az elmúlt pár hétben:
- az új növényekkel bekerült pár darab csiga. Kúpus, illetve buborékszerű házú, most sacc 6-7db lehet.
- a talajba darabolt JBL golyókat nyomkodtam, nem egész 1 hónapja
- az év eleje óta RO-vízzel töltök, visszasózva.
- +1 óra világítás, most 9órát megy
- február elején levittem a foszfát szintet 0,4pm-re, mert a JBL teszt azt mondta jónak.... :banghead:
- február elején bekerültek: 7db galaxy razbóra, 3db oto, 5db narancs sakura, és egy lepény algázó
(előtte volt kb3 amano, és 2db chela)

A többi növény:
- A HM és az ismeretlen előtéri növény határozottan jobban fejlődik, a rotala a megszokott sebességgel
- aCryptók, anubiasok, bucék, moha és páfrányvélék szépen komótosan növögetnek.

Alga:
- elenyésző mértékű zöld pontalga a lassan növő növények 1-1 levelén
- az üvegen a vízcserekor csak egy papírzsepivel kell letörölnöm az üveget és alíg színeződik meg -> gyanúsan semmi :cautious: (nekem)

Tápozás:
- napi 1-1 nyomás GA Mic/Mac (kb.0,75ml)
- 2ml Carbo / nap

Víz tulajdonságok (vízcsere után/előtt):
- GH: 5->5
- KH: 2->3
- PO4: 1->1,8ppm
- pH: 7,1->7,4
- NO2: <0,1ppm -> <0,1ppm
- NO3: 15->30ppm
-Vezetőképesség: 315uS ->331uS (elvileg ugye ennek kb a fele a TDS)

És akkor jöjjön egy kép:confused::

IMG_5456.JPG

Előre is köszönöm a segítséget!
 
Sziasztok! Segítséget szeretnék tőletek kérni, mit változtassak?

Tünetek:
- a Heteranthera zosterifolia kevésbé fényben lévő levelei elolvadnak
- a Ludviga palustris alsóbb levelei elsárgulnak, kilyukadnak, lehullanak
- @AmegA -éktól érkezett növények közül a pár hozzászólással feljebb látható vizen úszó növények elolvadtak, tócsagaz elolvadt.
- a Saggittaria subulata még mindíg vergődik, nem nő, pár levele elolvadt
- az elmúlt 3 hétben 2db narancs sakura és 1db oto elhunyt :(

Amik változtak az elmúlt pár hétben:
- az új növényekkel bekerült pár darab csiga. Kúpus, illetve buborékszerű házú, most sacc 6-7db lehet.
- a talajba darabolt JBL golyókat nyomkodtam, nem egész 1 hónapja
- az év eleje óta RO-vízzel töltök, visszasózva.
- +1 óra világítás, most 9órát megy
- február elején levittem a foszfát szintet 0,4pm-re, mert a JBL teszt azt mondta jónak.... :banghead:
- február elején bekerültek: 7db galaxy razbóra, 3db oto, 5db narancs sakura, és egy lepény algázó
(előtte volt kb3 amano, és 2db chela)

A többi növény:
- A HM és az ismeretlen előtéri növény határozottan jobban fejlődik, a rotala a megszokott sebességgel
- aCryptók, anubiasok, bucék, moha és páfrányvélék szépen komótosan növögetnek.

Alga:
- elenyésző mértékű zöld pontalga a lassan növő növények 1-1 levelén
- az üvegen a vízcserekor csak egy papírzsepivel kell letörölnöm az üveget és alíg színeződik meg -> gyanúsan semmi :cautious: (nekem)

Tápozás:
- napi 1-1 nyomás GA Mic/Mac (kb.0,75ml)
- 2ml Carbo / nap

Víz tulajdonságok (vízcsere után/előtt):
- GH: 5->5
- KH: 2->3
- PO4: 1->1,8ppm
- pH: 7,1->7,4
- NO2: <0,1ppm -> <0,1ppm
- NO3: 15->30ppm
-Vezetőképesség: 315uS ->331uS (elvileg ugye ennek kb a fele a TDS)

És akkor jöjjön egy kép:confused::

View attachment 49537

Előre is köszönöm a segítséget!


Az eddigi tapasztalataim alapján ilyen növényeket foszfor felvételi problémánál láttam. (kevés van belőle, vagy valamiből sok van ,ami gátolja.) A leírásod alapján nem indokolt...

De most figyelmesebben elolvastam amit írtál:

"- február elején levittem a foszfát szintet 0,4pm-re, mert a JBL teszt azt mondta jónak.... :banghead:"

Bizonyos körülmények között ( magasabb egyéb tápanyag szinten esetén) ez már indokolhatná, de a GA tápokkal azonos mértékben adva nem nagyon tudsz arányokat változtatni.

A magnézium foszfor szinergista, tehát feltételei egymás felvételének. Hogyan csinálod ezt a(viszonylag) lágy vizet? Porral, keveréssel, mivel?
 
Nem saját akvárium, de elkértem a fotókat.
Itt 144 literre, friss aktív talaj mellett mindösszesen napi 2 ml Tf makró ment ( 2-2 ml TF planter és easy carbo is) Az aktív talajok kezdeti nagyon erős foszfát felvételét már nem tudta fedezni a napi 2 ml Tf makró. Ez valódi foszfáthiány, hisz elfogyott egyszerűen a vízből, de a többi tápanyag miatt valószínáleg kérte volna a növényzet.


24172699_1436215369781089_1668828621_n.jpg 24891521_1445689205500372_1109622717_n.jpg
 
A magnézium foszfor szinergista, tehát feltételei egymás felvételének. Hogyan csinálod ezt a(viszonylag) lágy vizet? Porral, keveréssel, mivel?

Köszi az észrevételt (y)! A lágy vizet RO készülékkel állítom elő, és GA GH+ porral viszem vissza a keménységét.

A foszforszintre a fórumon valahol azt olvastam, hogy növényes akvában nyugodtan lehet 1-2ppm között. Ez helytálló? Csak azért kérdem nehogy úgy járjak mint a JBL foszfát teszt ajánlásával :ROFLMAO:
Vagy az az 1-2 hétnyi foszfáthiány ekkora pofont adott volna a növényeknek?

Gondoltam még arra, hogy nem-e lehet hogy valamelyik nyomelem hiányzik. Ha abból indulok ki, hogy a GA tápok "ideális" arányban tartalmazzák a növényeknek szükséges tápanyagokat akkor még esetleg lehet hogy vas, mangán, réz... kevés? Sajnos ezekből egy tesztem sincsen, így erre nem tudok következtetni o_O

Ezek szerint emelnem kell a tápadagoláson, de vajon melyiken?

Szívesen veszek még véleményeket:D
 
A foszforszintre a fórumon valahol azt olvastam, hogy növényes akvában nyugodtan lehet 1-2ppm között. Ez helytálló? Csak azért kérdem nehogy úgy járjak mint a JBL foszfát teszt ajánlásával :ROFLMAO:
Vagy az az 1-2 hétnyi foszfáthiány ekkora pofont adott volna a növényeknek?


Az ideális foszfor mindig a többi tápanyag függvénye. Tudtommal pl. az ADA rendszer alig (vagy egyáltalán nem?) tartalmaz foszfátot. 30-as nitráthoz simán mehet 1,5-2-es foszfát. De 5-ös nitráthoz 2-es foszfát baromi sok.

Hogyan csökkentetted a foszfor mennyiségét? Egyszerűen kevesebb makrót adtál, míg a mikró ugyanannyi volt? Vgay mindent csökkentettél?
 
Back
Oldal tetejére