• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Növényes váza

scitek

Főkertész
Örökbe fogadtam egy "idő hiányában gazdát cserélne" tipusú akváriumot. Tökéletes lesz a mindenféle edényekben senyvedő maradék növénykéimnek, valamint a nyírásból lehulló szebb daraboknak.
Nem tudom, hogy fogok haladni vele, mert egyelőre a mínusz sokadik lépésnél tartok.
- Két oto-t, két apró razbórát és egy csigát áttelepítettem.
- A szűrőt és a fűtőt megpucoltam, de még mindíg koszos.
- Az anubias-t leszedtem a vasfáról.
- Ideiglenesen beraktam egy szivacsszűrőt.

Nincs teletöltve vízzel, ebben a formában nem is lesz már.

agWGhbyy4EX4QtuM8HNOR8XKpmt9VRWpzzl=w1340-h1005-no.jpg
 
A következő művelet a garnélák leválogatása lesz. Próbálok lelkileg felkészülni, mert ez a "szedjél hangyát" féle elfoglatság.
Szerencsére nincs sok. Nagyjából száz.
Színesek a garnélásba, fakók a halasba.
 
Százhetvenöt garnélát halásztam ki egyesével.
Az anubias-t fogalmam sincs, hogy hova tegyem. Utána kell nézzek a gondozásának.
A fedlapon próbatakarítást végeztem citromsavval. Nem vagyok elégedett. Ma kipróbálom az ecetet.

Táptalajnak AquaBasis Plus-t vettem. Fedőrétegnek a Manado-t javasolja. Van itthon, de szeretnék néhány oto-t is belerakni. Nem tudom mennyire kompatibilisek egymással.
A másik opció a benne lévő fekete bazalt, összekeverve hasonló méretű vörös gránittal.
Mivel a növénykéknek készül az akvárium, ezért hajlok a manado felé. Gondolom jobban tettszene nekik. Legfeljebb majd cifrábban beszélek, mikor nehézségbe ütközök ültetéskor. Bár pont hétvégén ültettem manadoba, meglepően könnyedén.
 
Százhetvenöt garnélát halásztam ki egyesével.
Az anubias-t fogalmam sincs, hogy hova tegyem. Utána kell nézzek a gondozásának.
A fedlapon próbatakarítást végeztem citromsavval. Nem vagyok elégedett. Ma kipróbálom az ecetet.

Táptalajnak AquaBasis Plus-t vettem. Fedőrétegnek a Manado-t javasolja. Van itthon, de szeretnék néhány oto-t is belerakni. Nem tudom mennyire kompatibilisek egymással.
A másik opció a benne lévő fekete bazalt, összekeverve hasonló méretű vörös gránittal.
Mivel a növénykéknek készül az akvárium, ezért hajlok a manado felé. Gondolom jobban tettszene nekik. Legfeljebb majd cifrábban beszélek, mikor nehézségbe ütközök ültetéskor. Bár pont hétvégén ültettem manadoba, meglepően könnyedén.

Szia!

Nem tudom, milyen növénykéket tervezel az akvába ültetni, a Manadonál - az ültetési nehézségeken túl - számíts arra is, hogy eléggé keményíti a vizet. Nekem a kezdetek kezdetén volt manadom, de nem sírom vissza, hogy lecseréltem..
Az anubias epifita, fára vagy kőre kötözve jól érzi magát. Ha rhizoma talaj alá kerül. azt nem bírja.
 
Alacsony igényű növényeket igyekeztem vásárolni. A stem-eket kedvelem leginkább. Nem is nagyon van más, kivéve tripartita, sagittaria, meg valami aprófű.
Nem véletlenül nem fogyott el a manadom. Kéne mérnem keménységet a garnélás kockában. Azt mondják, hogy csak az elején keményít.
Az anubiasnál az a kérdés, hogy mit csináljak a hiányos vagy sárgás levelekkel. Gyökereit mennyire lehet visszavágni.
 
Kipróbáltam az ecetet, ecetes algakaparót, vízkőoldót, fürdőszobatisztítót, 2000-es polírpapírt, ecetes acélgyapjút.
Feladom. Ezen csak az ecetes kalapács segíthet.
 
Alacsony igényű növényeket igyekeztem vásárolni. A stem-eket kedvelem leginkább. Nem is nagyon van más, kivéve tripartita, sagittaria, meg valami aprófű.
Nem véletlenül nem fogyott el a manadom. Kéne mérnem keménységet a garnélás kockában. Azt mondják, hogy csak az elején keményít.
Az anubiasnál az a kérdés, hogy mit csináljak a hiányos vagy sárgás levelekkel. Gyökereit mennyire lehet visszavágni.

Ennek az anubiasnak, ami a képen hesszöl, nyugodtan vágd le a sárga, sérült leveleit, a gyökér visszavágást is bírja (azért egy kis sörte maradjon 😉). Az egészen miniatűrök nem bírják csak ezeket a beavatkozásokat.

Kipróbáltam az ecetet, ecetes algakaparót, vízkőoldót, fürdőszobatisztítót, 2000-es polírpapírt, ecetes acélgyapjút.
Feladom. Ezen csak az ecetes kalapács segíthet.

Az ecetes kalapács nem jóóó! A kis szilánkokról sokkal nehezebben hozza le a hypo a vízkövet - algát, minden 💩-t. A napló elején látható - fényképpel bizonyítva, hogy használ.
 
Azthiszem megvan minden előkészület, lassan nekiláthatok összerakni.

Az akvárium 35 literes.
A szűrő aquael fan mini plus.
A világítás kínai, 7 watt.
A táptalaj AquaBasis Plus, fekete bazalt és vörös gránit keverékével fedve.

A növények...
Hát ezt kellene megszüntetnem: Az én kis növényiskolám, bár elfekvőnek is lehetne nevezni. Mindenféle roncs és törmelék.

IMG_20200811_191139.jpg

Valamint a halasban is ritkítanom kell, mert a bozót kezdi szétfeszíteni az oldalát.
Szkép nem lesz, a növények hitványak. Szóval rusnya lesz. :)
 
Mindkét növény ugyanaz, egyszerre is lett elültetve. Az egyik felét a virágföldes vázából szedtem ki gyökerestül, míg a másik felét a halasból metszettem. Nekem valamiért nem működik az el-natural.

IMG_20200815_120840.jpg
 
Adj időt a növényeknek az átálláshoz, @scitek .
Legfőképp meg saját Magadnak, hogy ráérezz és megtanuld mit és hogyan kell csinálni.
Meglátod, idejével a türelem meghozza a gyümölcsét, és egyre jobban fog menni. :)
 
Utoljára módosított:
Lassan haladok, egyik kezemmel a halast nyírtam, a másikkal a kijövő metszést ültettem.
Az anubiaszt kigyomláltam, kövekre kötöztem.
Nem tettszett.
Átkötöztem őket a vasfára. Így se jó.
Egyelőre itt tartok.

IMG_20200817_113751.jpg
 
A következő növényforrás. Teljesen gondozásmentes 5 literes. Se vízcsere, se világítás, még csak rá sem nagyon néztem. Egyszer pótoltam az elpárolgott vizet.
Nincs szivem elbontani teljesen, ezért csak a rotalákat veszem ki. Kész csoda, hogy megmaradtak. Talajszinten nyírtam és a tetejét visszaültettem. Ami maradt, se alja se teteje, elültettem. Hozza az új hajtásokat.

IMG_20200818_114721.jpg
 
A következő növényforrás. Teljesen gondozásmentes 5 literes. Se vízcsere, se világítás, még csak rá sem nagyon néztem. Egyszer pótoltam az elpárolgott vizet.
Nincs szivem elbontani teljesen, ezért csak a rotalákat veszem ki. Kész csoda, hogy megmaradtak. Talajszinten nyírtam és a tetejét visszaültettem. Ami maradt, se alja se teteje, elültettem. Hozza az új hajtásokat.

View attachment 94926
Gondolom csak elírás az 5 litreres :)
Jó kis retro feeling, jószág nincs benne? Több mindent is el tudnék képzelni benne :)
 
Nem elírás. Kemény öt liter. Megtettszett a boltban, megvettem. Állat nincs benne, csak beletettem néhány növénymaradékot, hogy ki ne száradjon. Most kivettem belőle a rotalát, meg az alga nagyját, valamint megnyírtam a HM-et. Így nem már olyan szörnyű látvány.
Fogalmam sincs, hogy mihez kezdjek vele. A csigáknak kéne valahogy berendezni, de ők jól érzik magukat a befőttes üvegben.
 
Nem elírás. Kemény öt liter. Megtettszett a boltban, megvettem. Állat nincs benne, csak beletettem néhány növénymaradékot, hogy ki ne száradjon. Most kivettem belőle a rotalát, meg az alga nagyját, valamint megnyírtam a HM-et. Így nem már olyan szörnyű látvány.
Fogalmam sincs, hogy mihez kezdjek vele. A csigáknak kéne valahogy berendezni, de ők jól érzik magukat a befőttes üvegben.
Ejha, akkor nagyon csalós volt a kép, 30-40 literesnek néztem... mekkora méret?
Akkor halakat tényleg nem rakhatsz bele, max karanténozni vagy szaporítani :D
 
Sikeresen áttelepítettem a rotalát, valamint egy emers kaland után újra vízalá került a fogalmam sincs milyen fűféleség.
Mértem is egyet.
A mikrót a vas koncentráció alapján adagolom. 0.1 ppm-et kapott indításkor, most 0 ppm-et mértem.
A foszfát 0.5 ppm-ről 0.25 ppm-re csökkent.
A nitrátból 10 ppm-et kapott, most 20-at mértem. Mivel csapvízzel indítottam, megmértam azt is. A cseppteszt 5 ppm-et mutatott. Úgy néz ki, hogy nitrátot nem kellesz adagolnom egy darabig, mert a táptalaj gondoskodik róla.
Elkezdem a napi tápozást is, igyekszem fenntartani a koncentrációt.
Cseréltem vizet is, 5 litert a kb 25-ből, valamint pótoltam a tápanyagokat.
Kellesz pár vízcsere, mire a csapvíz átváltozik a cserekor beöntött lágyvízre.
 
Back
Oldal tetejére