• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes kerti tó tervezés, építés, karbantartás

Etele

Kertész bálvány
Sziasztok, bár naplóban 1-2 fórumtárs már alkotott effélét, gyűjtőtopik nincs ennek a témának.
Én tavasszal tervezek az előkertbe egy kis 500 literes tavat, patakkal/csobogóval, a japán juharok közé. És akkor már lemulcsozom az egész előkertet is.

A kérdés: előre gyártott műanyag tómedret gondoltam, itt mindegy milyet veszek?
Pumpa, szűrő márka mennyire fontos?
A külső szűrőt milyen gyakran kell tisztítani? (Halat egyáltalán nem tervezek bele.)

Hirtelen ennyi. Ha bárkinek van kép/infó saját tóról, az is jöhet ide okulásként.
 
Sziasztok!
Kicsit megszaporodott a projektek száma....
1 hete bontottam a nagy akvát, rendeztem újra, még berendezésre vàr egy 72 literes kis akva, ami most a halak lakhelye ideiglenesen.
Ma pedig párommal a kertben dolgoztunk.
Íme:
IMG_1065.JPG
IMG_1064.JPG
 
Amit a kis tavacskáról tudni lehet:
3-nak indult, meg is van a három szint, de inkább kettőnek nevezném.
Max. mélység: kb 60 cm
Anyagok: alul homok, aztán 200g/nm tófilc, majd 0,5 mm tófólia.
Méretek: kb 2 m hosszú, jó 1 m széles.
Térfogat: kb. 200-300 liter lehet, de lehet több.
Aljzat: tóföld csak legalul, takarò kavicsréteg kétféle méretben.
Szűrés nincs. Van egy napelemes kis pumpa, melyről egy kis csobogó vagy szökőkút üzemel majd,hogy legyen némi vízforgatás. Kialakítás még később lesz. Telj: max.:175 l/h
Feltöltés megtörtént, még a kapilláris árok és kődekoráció van hátra.
Növények: nád, Egeria densa, vízililiom, némi úszónövény, és 1-2 virágzó mocsári növény. Kókuszrosttal kibékelt ültetőtálban, némi tófölddel, tetején kaviccsal.
Még lehet növények kerülnek beszerzésre,a kezdeti algásodás leküzdésére.
Tájolás: délelőtt kevés napsütés, napközben árnyékosabb, du.újra némi napsütés.

Leszakad a derekam...de megérte.
Ha kész, dobok majd fel egy képet!
A szomszéd mindenesetre örült neki:)
Este kihajolt az ablakon és tapsolva gratulált az aranyos papi...
 
Várjuk a képeket!

Komolyabb szűrés nélkül nem fogsz durván algásodni meg zöld vízzel küzdeni? :(
 
Várjuk a képeket!

Komolyabb szűrés nélkül nem fogsz durván algásodni meg zöld vízzel küzdeni? :(
Nem tudom, hogy őszinte legyek.
Még kellene szereznem úszónövényeket épp ezért.
Sajnos nincs a kertben lehetőség, hogy 220-ra csatlakozzak, ezért nincsen szűrés.
Bérelt lakásban vagyunk, nem lehet csak úgy barkácsolni...
 
Nem tudom, hogy őszinte legyek.
Még kellene szereznem úszónövényeket épp ezért.
Sajnos nincs a kertben lehetőség, hogy 220-ra csatlakozzak, ezért nincsen szűrés.
Bérelt lakásban vagyunk, nem lehet csak úgy barkácsolni...

Nem akarsz külön naplót nyitni erre? Követnénk, hogyan alakul a dolog. :) Gondolom már késő egy kicsit nagyobbra építeni?

Rakjatok rá Pistia Stratoitest minél hamarabb, vagy hasonló masszív növényt, alga ellen lényeges. Sok növénnyel indítsd!

Talajt/kavicsot milyen vastagon raktátok? Semmiképpen ne keverd fel, különben katasztrófa lesz az egész ;)

Víz alá milyen növényt tervezetek? Pl nagy vallisneria keményvízben is jól elvan. Mivel nincs semmi keringetés és oxigén, ezért fontos, hogy víz alatt elég növény legyen, különben oxigénhiány lehet, nyári melegben főleg.

Komolyabb szűrés nélkül nem fogsz durván algásodni meg zöld vízzel küzdeni? :(

Nem, ha jól van csinálva. Egy kerti tó nem EI akvárium, ahol hetente 50% vízcsere szükséges. Itt carbo, H2O2, blackout és egyéb praktikák sem működnek. ;) Persze egy talaj és növény nélküli kis kerti tó halakkal algásodni fog. Gondolom ilyenkor sokan szemrebbenés nélkül beletolják a masszív algairtókat. Van ennél jobb módszer is.

@meleagris : Csak javasolni tudom az Ecology of the planted aquarium (D. Walstad) könyv elolvasását. Rengeteg NPT akváriumra vonatkozó információ kerti tavakra is érvényes.
 
Utoljára módosított:
Köszi, a naplón még gondolkodom, de mindenesetre remélem tudok rendszeresen "riportálni" nektek.
Növényt még szeretnék venni bele vagy kérni máshonnan...
Pistiát főleg jó lenne.
Nagyobbra nem nagyon tudtam, mert ott már túl sok nap érné, délután meg kap majd így is rendesen. Bár itt nem olyan hosszan tartó a kánikula, mint otthon.
Víz alatt most a szokásos tündérrózsa (azt hiszem), illetve Egeria densa van, de lehet kellene még bele tócsagaz is. De rájöttem, lehet nem is kellett volna bele tóföld, mert a növények ültetőkosárban vannak....
A kavics vastagon fedi egyébként, nem tudom, 4-5 cm?
 
Utoljára módosított:
Köszi, a naplón még gondolkodom, de mindenesetre remélem tudok rendszeresen "riportálni" nektek.
Növényt még szeretnék venni bele vagy kérni máshonnan...
Pistiát főleg jó lenne.
Nagyobbra nem nagyon tudtam, mert ott már túl sok nap érné, délután meg kap majd így is rendesen. Bár itt nem olyan hosszan tartó a kánikula, mint otthon.
Víz alatt most a szokásos tündérrózsa (azt hiszem), illetve Egeria densa van, de lehet kellene még bele tócsagaz is. De rájöttem, lehet nem is kellett volna bele tóföld, mert a növények ültetőkosárban vannak....
A kavics vastagon fedi egyébként, nem tudom, 4-5 cm?

Mivel sok a kavics rajta, ezért még fontosabb, hogy legyen elég növény benne. Egeria (Elodea) Densa elég masszív (talán nagyon meleget nem szereti?). Tóföld az jó, nem csak a pár kosár a lényeg. Megfelelő talaj szerves része a rendszernek. Ráadásul ültetőkosarakból sokszor kijöhet a föld és a lefedés (kavics) sem optimális....

Úszónövények, mint a Pistia azért fontosak, mert a vízből elég gyorsan eltüntethetik az ammóniumot és egyéb "tápokat" ami algásodást okozhat. Ezek a növények levegőben levő CO2-hez hozzáférnek, és emiatt tipikusan kevésbé CO2 limitáltak mint a víz alattiak. Olyan növények is kiválóak, amik a sekélyebb részeken kinőnek a vízből. Ha esetleg aranyhalhoz ragaszkodsz, akkor el lehet keríteni egy részt a növényeknek.

Viszont a gyökeres, víz alatti növények is fontosak, ezek például a talajba Oxigént juttatnak le, és emiatt számos potenciálisan kedvezőtlen folyamatot kordában tarthatnak. A klasszikus ajánlás csupán kb 3 cm kavics, de 4-5 szerintem még belefér, ha jó növényeket választasz. Mivel nálad nincs áram és emiatt vízkeringetés sem, ezért a növények nagyon fontosak lesznek nyáron, hogy O2 szint megfelelő maradjon. Erre mindenképp figyelj, mert ha O2 elfogy, akkor annyi az egésznek.

Ha indításnál nincs elég növényed, akkor be tud menni az egész egy olyan negatív spirálba, amiből már nehéz visszahozni és alga nyer. (még ez is a kevésbé rossz eset...)

ps: szerintem tényleg olvasd el a könyvet. nem olcsó, de nagyon sok fejfájástól megkímélhet.
 
Utoljára módosított:
Mivel sok a kavics rajta, ezért még fontosabb, hogy legyen elég növény benne. Egeria (Elodea) Densa elég masszív (talán nagyon meleget nem szereti?). Tóföld az jó, nem csak a pár kosár a lényeg. Megfelelő talaj szerves része a rendszernek. Ráadásul ültetőkosarakból sokszor kijöhet a föld és a lefedés (kavics) sem optimális....

Úszónövények, mint a Pistia azért fontosak, mert a vízből elég gyorsan eltüntethetik az ammóniumot és egyéb "tápokat" ami algásodást okozhat. Ezek a növények levegőben levő CO2-hez hozzáférnek, és emiatt tipikusan kevésbé CO2 limitáltak mint a víz alattiak. Olyan növények is kiválóak, amik a sekélyebb részeken kinőnek a vízből. Ha esetleg aranyhalhoz ragaszkodsz, akkor el lehet keríteni egy részt a növényeknek.

Viszont a gyökeres, víz alatti növények is fontosak, ezek például a talajba Oxigént juttatnak le, és emiatt számos potenciálisan kedvezőtlen folyamatot kordában tarthatnak. A klasszikus ajánlás csupán kb 3 cm kavics, de 4-5 szerintem még belefér, ha jó növényeket választasz. Mivel nálad nincs áram és emiatt vízkeringetés sem, ezért a növények nagyon fontosak lesznek nyáron, hogy O2 szint megfelelő maradjon. Erre mindenképp figyelj, mert ha O2 elfogy, akkor annyi az egésznek.

Ha indításnál nincs elég növényed, akkor be tud menni az egész egy olyan negatív spirálba, amiből már nehéz visszahozni és alga nyer. (még ez is a kevésbé rossz eset...)

ps: szerintem tényleg olvasd el a könyvet. nem olcsó, de nagyon sok fejfájástól megkímélhet.
Köszi. A Pistiat is épp ezért szeretném nagyobb mennyiségben.
A 4-5 cm úgy tipp ahogyan írtam, mondjuk 4+- 1cm.
A keringetés sajnos nem nagy, de az a pici pumpa is több, mint semmi. Most néztem éppen, csepereg az eső, borult az idő, de annyi napfényt kap a szolárcella, hogy üzemel a pumpa éppen.
Azért full napsütésben meglesz az a 150 l/h vízforgatás.
Beszámolok, hogyan alakul a dolog.
Hátha tudtok segíteni majd ötletekkel.
 
Sziasztok.A 2 hetes kerti tavam :D:
Ez igazán kis igényes lett, írhatnál róla bővebben is, szerintem többeket érdekelne.
Ez olyan, mint az a keret, amit magas ágyásokhoz használnak nem?
Mivel bélelted ki? Tófolia vagy a kavicsbevonatú fóliával?
Látom a kis korsóba van bevezetve a tömlő, gondolom csobogó...
Szűrés, talaj... ossz meg velünk néhány infót, ha lehet.
 
Ez igazán kis igényes lett, írhatnál róla bővebben is, szerintem többeket érdekelne.
Ez olyan, mint az a keret, amit magas ágyásokhoz használnak nem?
Mivel bélelted ki? Tófolia vagy a kavicsbevonatú fóliával?
Látom a kis korsóba van bevezetve a tömlő, gondolom csobogó...
Szűrés, talaj... ossz meg velünk néhány infót, ha lehet.

A fürdőkádat kőzúzalékos fóliával béleltük,talaj nincs a növények cserepekben vannak.A szűrés egy eheim külső szűrővel lett megoldva aminek a visszafolyó ága át lett húzva a korsón.A felső keret 5x10-es fenyőfából van(rá lehet ülni a szélére) a lábak 10x10-ből.Mivel ez nem lábas kád így kapott 5x5-ös stafnikból egy tartószerkezetet.A kád leeresztése, vízcseréje a dugó kihúzásával megoldható.A túlfolyót viszont megszüntettük palmatex és kerékpárgumi belső darab segítségével :) A növények: tavirózsa,vizilófark,vizi jácit,pistia,mocsári nőszirom.A korsóban októberi varjúháj van.Érkezik még bele kolokán,dugóhúzó szittyó,amazonaszi békatutaj,tömött sellővirág.2 aranyhal is került már bele.A kád alatt 10 cm mélyen kiszedtük a földet,kifóliáztuk és murvát töltöttünk bele elkerülve a gyomosodást a kád alatt..A nyári nagy melegben a vízhűtére még ki kell találni valami.Ha valakinek van ötlete ne tartsa magában..
 
Dobok ide egyet az enyémről is.... ha már azt ígértem riportálok.
View attachment 31180
Jó lesz!(y) Én is szeretnék valami hasonlót egy csobogóval összekötve. Csak várok még egy kicsit, míg a gyerekek nagyobbak lesznek. (Az asszony attól fél, hogy beleesnek:rolleyes:, én pedig attól tartok több lenne a tóban a nem oda való dolog, mint a víz.:nailbiting:)
Pár észrevétel, ha még nem gondoltál rá:
A rézsűs részekről a kavicsterítés lefolyását akadályozd meg, és egyben takard a fólia látszó részeit, mert a nap tönkre teszi. Illetve én még emelném a vízszintet majdnem egészen a görgetegek tövéig. A trambulin felőli növénypad nem lett túl szűk?
 
Jó lesz!(y) Én is szeretnék valami hasonlót egy csobogóval összekötve. Csak várok még egy kicsit, míg a gyerekek nagyobbak lesznek. (Az asszony attól fél, hogy beleesnek:rolleyes:, én pedig attól tartok több lenne a tóban a nem oda való dolog, mint a víz.:nailbiting:)
Pár észrevétel, ha még nem gondoltál rá:
A rézsűs részekről a kavicsterítés lefolyását akadályozd meg, és egyben takard a fólia látszó részeit, mert a nap tönkre teszi. Illetve én még emelném a vízszintet majdnem egészen a görgetegek tövéig. A trambulin felőli növénypad nem lett túl szűk?
Sajnos szinte minden növénypad szűk lett, késő bánat eb gondolat. Illetve ásáskor még nem volt kicsi, de miután kiegyengettem homokkal, plusz még a filc, majd a fólia...keskeny lett.
A fólia takarására még kellene valamit vagy köveket tenni.
 
A fürdőkádat kőzúzalékos fóliával béleltük,talaj nincs a növények cserepekben vannak.A szűrés egy eheim külső szűrővel lett megoldva aminek a visszafolyó ága át lett húzva a korsón.A felső keret 5x10-es fenyőfából van(rá lehet ülni a szélére) a lábak 10x10-ből.Mivel ez nem lábas kád így kapott 5x5-ös stafnikból egy tartószerkezetet.A kád leeresztése, vízcseréje a dugó kihúzásával megoldható.A túlfolyót viszont megszüntettük palmatex és kerékpárgumi belső darab segítségével :) A növények: tavirózsa,vizilófark,vizi jácit,pistia,mocsári nőszirom.A korsóban októberi varjúháj van.Érkezik még bele kolokán,dugóhúzó szittyó,amazonaszi békatutaj,tömött sellővirág.2 aranyhal is került már bele.A kád alatt 10 cm mélyen kiszedtük a földet,kifóliáztuk és murvát töltöttünk bele elkerülve a gyomosodást a kád alatt..A nyári nagy melegben a vízhűtére még ki kell találni valami.Ha valakinek van ötlete ne tartsa magában..
*-os 5-ös!
 
Sajnos szinte minden növénypad szűk lett, késő bánat eb gondolat. Illetve ásáskor még nem volt kicsi, de miután kiegyengettem homokkal, plusz még a filc, majd a fólia...keskeny lett.
A fólia takarására még kellene valamit vagy köveket tenni.
A fólia takarásra van több lehetőség, a @Dina80 által említett kőzúzalékos fólia = műgyantával lekened a fóliát és megszórod apró kaviccsal, vagy "hypertufa" kenést adsz neki, ezek meredek részen is megállnak, vagy egy saját ötlet a lankás részekre, hogy valamilyen műanyag hálót/kerti rácsot/georácsot terítesz a fóliára és arra szórod a kavicsot, zúzalékot, így nem csúszik le, ezen később a növények is meg tudnak kapaszkodni.
 

Attachments

  • dsc_4528_renamed.jpg
    dsc_4528_renamed.jpg
    46.6 KB · Megtekintések: 20
Back
Oldal tetejére