• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes kerti tó tervezés, építés, karbantartás

Én a szürke gémre gyannakodnék.:)
Ő volt tavaly a rendszeres látogató....
Mindent vitt, mint a szerencsekerék nyertese....láttuk többször is. Idén még nem, de ami késik, nem múlik.
Ezért lett a háló beújítva.
Az új lakók közül eltűnt hal már a háló alól tűnt el nyomtalanul....
Azóta sem láttuk.
Bár van egy kisebb rész ahol nem fed a háló a növények miatt.
De eddig minden okés.
 
Sziasztok! Kerti tó témában ez az egyetlen topic?
Szerintem ilyen általános igen. Vannak külön naplók, bár nem sok, azokat könnyen megtalálod Kerti tó jelöléssel 🙂

Én is elgondolkodtam a dolgon. Igaz társasház, de van egy hatalmas belső udvar kerítéssel körbekerítve (igaz a kapuk nincsenek kulcsra zárva, szóval elvileg bejöhet bárki, igaz így két hónap alatt én még embert nem láttam ott 😄). Az egyik szoba ablaka alá pont jól elférne valami kisebb tavacska, valami barkácsáruházakban is kapható műanyag medres. Persze gondolom előbb meg kéne kérdezni a közös képviselőt, lehet-e egyáltalán 😁
Persze delej nincs kint, lengőkábelt meg csak nem lógathatok ki az ablakon... Így szűrést nem nagyon tudnék adni neki, esetleg talán valami napelemes megoldást, de azt meg nem szívesen hagynám ott, hogy esetleg elvigye valaki...
Működhet egyáltalán a dolog ilyen kisebb méretben, szűrés nélkül?
 
Szerintem ilyen általános igen. Vannak külön naplók, bár nem sok, azokat könnyen megtalálod Kerti tó jelöléssel 🙂

Én is elgondolkodtam a dolgon. Igaz társasház, de van egy hatalmas belső udvar kerítéssel körbekerítve (igaz a kapuk nincsenek kulcsra zárva, szóval elvileg bejöhet bárki, igaz így két hónap alatt én még embert nem láttam ott 😄). Az egyik szoba ablaka alá pont jól elférne valami kisebb tavacska, valami barkácsáruházakban is kapható műanyag medres.
Ha kör alakúban is gondolkodsz, akkor nézd meg a 90 literes vakolatos dézsát. Kb. 3Mátyás.(60cm az átmérője 36cm a mélysége.)Csak kettőt szereztem be nehezebb időkre... 🤭
Persze delej nincs kint, lengőkábelt meg csak nem lógathatok ki az ablakon... Így szűrést nem nagyon tudnék adni neki, esetleg talán valami napelemes megoldást, de azt meg nem szívesen hagynám ott, hogy esetleg elvigye valaki...Működhet egyáltalán a dolog ilyen kisebb méretben, szűrés nélkül?
Naná! @Rudi50 dézsában csinált sima akváriumi növényekkel és szép alga mentes lett. Az elején volt zöldülés, de a szél hozott neki tócsarák tartós petéket és utána szépen letisztult. Annyi csak, hogy ha a közvetlen naptól véded, akkor nem zöldül olyan brutál módon. Ezt akár vízben lévő parti növényzettel is meg lehet oldani. A kisebbik tavam(inkább pocsolyának épült😄) legnagyobb mélysége 40cm, de átlagban 25cm. Ha nem teszel bele halat, akkor ilyen kicsiben is lehet tiszta és életképes.
 
Ha kör alakúban is gondolkodsz, akkor nézd meg a 90 literes vakolatos dézsát. Kb. 3Mátyás.(60cm az átmérője 36cm a mélysége.)Csak kettőt szereztem be nehezebb időkre... 🤭

Naná! @Rudi50 dézsában csinált sima akváriumi növényekkel és szép alga mentes lett. Az elején volt zöldülés, de a szél hozott neki tócsarák tartós petéket és utána szépen letisztult. Annyi csak, hogy ha a közvetlen naptól véded, akkor nem zöldül olyan brutál módon. Ezt akár vízben lévő parti növényzettel is meg lehet oldani. A kisebbik tavam(inkább pocsolyának épült😄) legnagyobb mélysége 40cm, de átlagban 25cm. Ha nem teszel bele halat, akkor ilyen kicsiben is lehet tiszta és életképes.
Köszi 😊
Átolvasva a topikot én is úgy gondolom, hogy működhet. Mondjuk azért a 60-as átmérőnél jó lenne kicsit nagyobb 😁

És ha halat is szeretnék bele? Arabyhal a gyerrkekbek tutira tetszene, de én valahogy nem vagyok oda érte.
Szúnyogírtó fogasponty, vagy valami kommersz, guppi, molli, platti?
 
Szúnyogírtó fogasponty, vagy valami kommersz, guppi, molli, platti
A tavamban szúnyogírtó fogasponty van. Több 100-ra felszaporodott, majd a jég alatt 20db túlélte a telet. Biztos, ami biztos vittem be mag állományt, de nem volt rá szükség. A lékszellőző mindenképp kell nekik, de szerintem bírják a telet. Esetleg egy hordóban fagymentes helyen(max. 10 fok) kaja nélkül is kihúzzák a telet.
Guppi, molli, platti, szinte bármelyik működhet, a szúnyoglárváktól szép egészséges állományt lehet nevelni őszig.
 
Szerintem ilyen általános igen. Vannak külön naplók, bár nem sok, azokat könnyen megtalálod Kerti tó jelöléssel 🙂

Én is elgondolkodtam a dolgon. Igaz társasház, de van egy hatalmas belső udvar kerítéssel körbekerítve (igaz a kapuk nincsenek kulcsra zárva, szóval elvileg bejöhet bárki, igaz így két hónap alatt én még embert nem láttam ott 😄). Az egyik szoba ablaka alá pont jól elférne valami kisebb tavacska, valami barkácsáruházakban is kapható műanyag medres. Persze gondolom előbb meg kéne kérdezni a közös képviselőt, lehet-e egyáltalán 😁
Persze delej nincs kint, lengőkábelt meg csak nem lógathatok ki az ablakon... Így szűrést nem nagyon tudnék adni neki, esetleg talán valami napelemes megoldást, de azt meg nem szívesen hagynám ott, hogy esetleg elvigye valaki...
Működhet egyáltalán a dolog ilyen kisebb méretben, szűrés nélkül?
Indítottam egy ilyen kísérletet két cseréppel. A részleteket megtalálod a naplómban. Úgy tűnik, működik technika nélkül is. Problémát jelent, hogy a cserepek nincsenek a földbe süllyesztve, ezért nagyon nagy a hőingadozás. Ősszel szét kell majd szednem, mert télen szétfagy. A földbe ásott nagyobb medence biztosan jobb megoldás lenne.
Halat nem javaslok bele. Ha elég mély a tó, van a fagyhatárnál mélyebb része, ott át lehetne teleltetni néhány aranyhalat. Ha őket választod, számításba kell venni, hogy nagyra nőnek (30-40 cm), és könnyen szaporodnak. A trópusi elevenszülők (guppi, molli, platti) szintén könnyen szaporodnak. Csak a melegebb időszakban maradnának meg a tóban. Ősszel azzal szembesülnél, hogy el kellene helyezni télire párszáz halat :) Szúnyogirtó fogasponty jó lehet, velük nincs tapasztalatom.
Az akváriumokhoz hasonlóan minél nagyobb tavat csinálsz, annál stabilabb lesz.
 
Az akváriumokhoz hasonlóan minél nagyobb tavat csinálsz, annál stabilabb lesz.
Erre mondjuk erősen rácáfol a lefejezett dunsztosüvegem. Totál mindegy neki, hogy 12 órát van megvilágítás, vagy 8-at. Egy 1500 lumenes 4000Kelvines ledizzó van közvetlen felette, nincs szűrés, van virágföld, rajta kavics, tápot csak a talajba kapott májusban, vízcsere szinte alig, csak pótlás RO-val. Hozzá képest a 200 literest szűrővel, co2-vel hightech táppal azért nem annyira érzem stabilnak...
 
Erre mondjuk erősen rácáfol a lefejezett dunsztosüvegem. Totál mindegy neki, hogy 12 órát van megvilágítás, vagy 8-at. Egy 1500 lumenes 4000Kelvines ledizzó van közvetlen felette, nincs szűrés, van virágföld, rajta kavics, tápot csak a talajba kapott májusban, vízcsere szinte alig, csak pótlás RO-val. Hozzá képest a 200 literest szűrővel, co2-vel hightech táppal azért nem annyira érzem stabilnak...
Lehet akár egy pohárban is működő életközösséget létrehozni :) Arra céloztam, hogy egy nagy víztömeg sokkal ellenállóbb a külső behatásokkal szemben. A kerti cserepeim nagyon nagy hőingadozást produkálnak. Reggel 8 fokos volt a víz, kora délutánra felment 26-ra :) Egy nagyobb tónál ez nem jelent ekkora problémát.
 
Amúgy van valami általános"szabály", hogy mikor érdemes/kell indítani egy ilyesmi tavat? Gondolom nem novemberben a legcélszerűbb 😄
 
Amúgy van valami általános"szabály", hogy mikor érdemes/kell indítani egy ilyesmi tavat? Gondolom nem novemberben a legcélszerűbb 😄
Kiáshatod most is, de tavasszal töltsd fel szerintem. (márciusban sáros lehet a föld az ásáshoz, most biztosan menni fog) A legjobb strapabíró növényeim a természetből jöttek. Ágas békabuzogány, keskenylevelű gyékény, sás, sárga nőszirom, stb. mocsárzónában és lehetőleg úgy, hogy árnyékolja a déli naptól a vizet. Nem mindenhol lehet árnyékos az udvar. 😉 Tájolással is segíthetsz a víz túlmelegedése ellen.
 
Tájolással is segíthetsz a víz túlmelegedése ellen.
Ez mennyire igaz!!!! 👍 Ezt én is támogatom.
Tervezd meg a növényzetet, és az alapján alkosd meg a "tavat"..
Ha árnyékban van a tó, és korán virágzó növényeket választasz, akkor sekélyebb víz. Ha a napon van, akkor max 80 cm mély. Ez még nem mind 1, mert számít a víz területe is, liter/m3.
De láttam már érdekeségeket is, mint pl Budaörsi út (Safru kertészet), kb. 3x3 méter tavacska, 35/50 cm mély. Május végén virágzik a tavirózsa, és a arany káraszok, eltelelnek ekora vízbe., igaz hogy nem hagyják befagyni.
 
Back
Oldal tetejére