• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes növényes-halas 360

Ma végeztem újabb víz tesztet az alábbi értékekkel: Fe 0,05 ,No3 3, No2 0,05 ,Kh 5 , Gh 6, NH4 0,05 , Po4 0,3 , ,TDS 147, ph 6,9 véleményetek? Volt egy kis update is,az egyik JBL Cristal Profi e1501 lecseréltem egyik fórumtárs jóvoltából egy EHEIM 2078 Eheim Professionel 3E 700.Innét is köszönöm a gyors lebonyolítást. Bár csak holnap lesz időm beüzemelni.
Mivel alacsony a nitrát és a foszfát is, így a vasnak sem kell többnek lenni 0,1-nél. Ahogy @cs_z_ is írta ha nincs hiánytünet, akkor ez jó lehet.

Most így hirtelen átolvasva nem láttam van-e az Amazonia alatt táptalaj. Ha nincs, akkor biztosan szükség lesz talajkapszulákra, főleg ilyen vékony tápanyagszintekkel a vízben. A reineckii mini, stau, parvula mind-mind igényli egyébként is a gyökértápot és komoly növénytömeged van stemekből is. Tuti szép színek lesznek (már vannak), de valahonnan kelleni fog nekik a tápanyag - növényenként 1-2 talajkapszula v. táprúd (tropica, seachem...).
Ha van táptalaj alul, akkor lehet még ez se kell egy ideig.
 
Mivel alacsony a nitrát és a foszfát is, így a vasnak sem kell többnek lenni 0,1-nél. Ahogy @cs_z_ is írta ha nincs hiánytünet, akkor ez jó lehet.

Most így hirtelen átolvasva nem láttam van-e az Amazonia alatt táptalaj. Ha nincs, akkor biztosan szükség lesz talajkapszulákra, főleg ilyen vékony tápanyagszintekkel a vízben. A reineckii mini, stau, parvula mind-mind igényli egyébként is a gyökértápot és komoly növénytömeged van stemekből is. Tuti szép színek lesznek (már vannak), de valahonnan kelleni fog nekik a tápanyag - növényenként 1-2 talajkapszula v. táprúd (tropica, seachem...).
Ha van táptalaj alul, akkor lehet még ez se kell egy ideig.
Dennerle DeponitMix Professional 9in1 növény táptalaj van alatta. Plusz amit az Amazoniahoz kaptam granulátumot is alá tettem.
 
Beüzemeltem az új szűrőt szuperül működik. Egy két moha is bekerült, az akváriumba. De a csík halakkal baj van, állandóan túrják a parvulát.Sokat kilöknek a helyükről.:(. Algával még mindig harcolok .Tegnap volt egy kisebb vízcsere 120l cseréltem.25ml microt-macrot-foszfatot kapot és 20ml vasat ,20ml excelt. Szeretnék a heti egy 40-50% vízcserére áttérni .Szerintetek,hogy tápozzak?Napközben dolgozok heti egy tápozás elég vagy jobb lenne napi adagokra szétbontani?Gondolkozok dózispumpa beszerzésén,szerintetek megéri? Érdemes azonos időben tápozni? Ha igen melyik időszakban ha, 8 órat megy a világítás?
 
Beüzemeltem az új szűrőt szuperül működik. Egy két moha is bekerült, az akváriumba. De a csík halakkal baj van, állandóan túrják a parvulát.Sokat kilöknek a helyükről.:(. Algával még mindig harcolok .Tegnap volt egy kisebb vízcsere 120l cseréltem.25ml microt-macrot-foszfatot kapot és 20ml vasat ,20ml excelt. Szeretnék a heti egy 40-50% vízcserére áttérni .Szerintetek,hogy tápozzak?Napközben dolgozok heti egy tápozás elég vagy jobb lenne napi adagokra szétbontani?Gondolkozok dózispumpa beszerzésén,szerintetek megéri? Érdemes azonos időben tápozni? Ha igen melyik időszakban ha, 8 órat megy a világítás?
Csíkoknál lesd ki hol szeretnek tömörülni. az ő természetüket nem tudod meghágni. tehát oda valami olyat érdemes aminek van erős gyökere és picit nagyobbacska levelei vannak már alacsonyan is. így oda szépen befexenek alá és nyugi van... ha mindenhol túrnak na az a szop@s.
Napi tápozás minden esetben sokkal jobb mint a heti. főleg ha algával is küzdesz.
Én váltott műszakba dolgozom így a reggeli tápozás heti váltásban olyan 4-5 óra különbséggel van a reggeli kávézás közben.
Dózis pumpák szerintem borzasztóan irreálisan drágák szóval nem tudom.. ha szánsz + 50-100 E HUF-ot erre a kényelemre akkor rajta.
Dózis pumpa amúgy kis DIY-val is megoldható lényegesen olcsóbból ha van kedved barkácsolni. Rengeteg RPI vagy arduino projekt van amikkel low cost megoldható akár egy 8-12 csatornás is.
 
Sziasztok! Teljesen tanácstalan vagyok.Kb három hete beütött a kraft. A zöld alga embertelen módon elszabadult az akvárium üvegén, a növényeken minimális. Végeztem ma egy vízteszteztet Fe 0,1 ,No3 1, No2 0,01 ,Kh 3 , Gh 6, NH4 1,2 , Po4 0,5 , ,TDS 160, ph 6,9 . Az ammonium nagyon megugrott. Annyi változást történt,hogy egy dózis pumpa került beszerelésre(Napi tápozás Green Aqua MACRO 12ml,Green Aqua MICRO 12ml, Seachem Flourish Excel10ml, Easy Life Fosfo15ml). Hétfőn takarítottam az akváriumot kb 60% víz csere volt.Le engedtem a vizet és törlőkendővel szedtem le az algát az üvegről,hogy lehetőleg ne kerüljön vissza a vízbe az alga.Szombaton már teljesen algás volt. Ilyen algásodásom sosem volt eddig.Heti karbantartás végzek.Mit tegyek?A képek három héttel ezelőtti,még nem volt alga, és mai állapot(sírhatnám van :cry:)
 

Attachments

  • 20210408_201013.jpg
    20210408_201013.jpg
    338 KB · Megtekintések: 33
  • 20210425_123428.jpg
    20210425_123428.jpg
    216.2 KB · Megtekintések: 34
Amit én látok(nálam vannak profibbak) nagyon alacsony a nitrát foszfát szint. Az arányuknak nitrát 10: foszfát 1-nek kellene minimum lenni.

Milyen időközönként és mennyi vízet szoktál cserélni?
 
Amit én látok(nálam vannak profibbak) nagyon alacsony a nitrát foszfát szint. Az arányuknak nitrát 10: foszfát 1-nek kellene minimum lenni.

Milyen időközönként és mennyi vízet szoktál cserélni?
Szia! Hetente 40-50%
 
Amúgy hasonló problémával küzdesz mint én. Az új agyagtalaj nyeli a foszfátot. Mivel szép, viszonylag nagymennyiségű növényed van én a következőket probálnám meg. 19-19 ml/nap makró-mikró gyári adagolás szerint. Én a Ga mamacro-microt nem próbáltam lehet kisebb eltérés az arányok között, de a gyári adagolás ennyit kér 360 literhez heti 50%-s vízcserével. Amennyiben van otthon extra nitrátod pl. easy life nitro, akkor foszfát po4 szintet megemelném kerek egy 1 mg/l-re az akváriumban. Jelenleg 0,5 mg/l van a vízben így ma hozzáadnék 35 ml easy life foszfót akkor kereken 1 mg/l-nek kell az akvában lennie. Következő vízcseréig ezt a mennyiséget adagolnám naponta. Vízcsere előtt után teszt, akkor látni fogod kell-e ezen a mennyiségen változtatni! Amennyiben megemeled a foszfátot a nitrátot is azonnal meg kell :) 10:1 arányban kell lennie, azaz ha 1 mg/l a foszfát a nitrátnak 10-nek kell lennie. (amennyiben nem akarsz most a foszfáton emelni a nitrátot akkor is 5 mg/l-ig kell növelned amint lehet ma holnap). A nitrátot easy life nitroból a 10 mg/l-hez pl 31,5 ml kellene bele, majd holnap ismét mérni mennyit vettek ki a növények és azt a mennyiséget egész héten vízcseréig pótolni. Vízcsere előtt-után mérés akkor lehet majd tudni merre tovább.

alga ellenes táblázat po4 nitrát vonatkozásában. A többi érték szerintem okés. ayzért az értékeknek számolj utána gyári ajánlás szerint én ism tévedhetek matekból :)

alga táblázat.jpg
 
Sziasztok! Teljesen tanácstalan vagyok.Kb három hete beütött a kraft. A zöld alga embertelen módon elszabadult az akvárium üvegén, a növényeken minimális. Végeztem ma egy vízteszteztet Fe 0,1 ,No3 1, No2 0,01 ,Kh 3 , Gh 6, NH4 1,2 , Po4 0,5 , ,TDS 160, ph 6,9 . Az ammonium nagyon megugrott. Annyi változást történt,hogy egy dózis pumpa került beszerelésre(Napi tápozás Green Aqua MACRO 12ml,Green Aqua MICRO 12ml, Seachem Flourish Excel10ml, Easy Life Fosfo15ml). Hétfőn takarítottam az akváriumot kb 60% víz csere volt.Le engedtem a vizet és törlőkendővel szedtem le az algát az üvegről,hogy lehetőleg ne kerüljön vissza a vízbe az alga.Szombaton már teljesen algás volt. Ilyen algásodásom sosem volt eddig.Heti karbantartás végzek.Mit tegyek?A képek három héttel ezelőtti,még nem volt alga, és mai állapot(sírhatnám van :cry:)
Kap az akva szemből természetes fényt? szerintem kap, mert az üveg algásodik utoljára egyébként.
 
Az alacsony nitrát-foszfát szint nem jelent feltétlen gondot szerintem. Nem régen indított akvárium, alul minőségi táptalajjal, a növények onnan is fel tudják venni a szükséges mennyiséget. És alga helyett először inkább itt-ott hiánytünetek lennének.
Az NH4 érték miatt arra tippelnék, hogy a szűrőiddel történt valami...mintha egyik pillanatról a másikra kihaltak volna a szűrőbacik. Esetleg áramszünet nem volt? 3-4 óra észrevétlen szűrő megállás már odavághat simán.
 
Az alacsony nitrát-foszfát szint nem jelent feltétlen gondot szerintem. Nem régen indított akvárium, alul minőségi táptalajjal, a növények onnan is fel tudják venni a szükséges mennyiséget. És alga helyett először inkább itt-ott hiánytünetek lennének.
Az NH4 érték miatt arra tippelnék, hogy a szűrőiddel történt valami...mintha egyik pillanatról a másikra kihaltak volna a szűrőbacik. Esetleg áramszünet nem volt? 3-4 óra észrevétlen szűrő megállás már odavághat simán.
A szűrővel kapcsolatban igazad lehet, ezt a vonalat is ellenőrizném mindenféleképpen, de a vízértekkel akkor is kezdenie kell valamit, mert a talaj bármikor kimerülhet, jelenleg is szívja a foszfátot rendesen. Amúgy több fórumon is írták, hogy a növényeknek a gyökerein keresztül sokkal lassabb a tápanyag felvétel, amennyiben rendezi az arányokat a vízben a növények sem lesz később hiánytünete és az algásodásra is kisebb az esélye. Jelenlegi nitrát, foszfát arány is a táblázat szerint az alga kialakulásának kedvez.
 
A szűrővel kapcsolatban igazad lehet, ezt a vonalat is ellenőrizném mindenféleképpen, de a vízértekkel akkor is kezdenie kell valamit, mert a talaj bármikor kimerülhet, jelenleg is szívja a foszfátot rendesen. Amúgy több fórumon is írták, hogy a növényeknek a gyökerein keresztül sokkal lassabb a tápanyag felvétel, amennyiben rendezi az arányokat a vízben a növények sem lesz később hiánytünete és az algásodásra is kisebb az esélye. Jelenlegi nitrát, foszfát arány is a táblázat szerint az alga kialakulásának kedvez.
ADA tápozási rendszerben sem adagolnak nitrátot-foszfátot, makroelemek közül kizárólag a káliumot locsolják bele (akár 0-0-20 is lehet az NPK arány), mégis jól működik a rendszer, mert a növények a gyökereiken keresztül elérnek minden szükségeset.
Ugyanakkor ha hosszútávon Green Aqua Micro Macro-al megy a tápozás, akkor nyilván a vízben a 10:1 nitrát-foszfátra kell törekedni. De az akvárium és a növények ebben az állapotban tuti jól elvannak a Dennerle 9in1 talajtáppal. Ez a macrohiány probléma csak hónapokkal később kéne, hogy jelentkezzen. És nem is a növények egészségével van a baj, hanem a hirtelen algabummal.
De remélem jön egy tapasztaltabb szaki, mert érdekes ez a hirtelen mindent ellepő algainvázió.
 
Az alacsony nitrát-foszfát szint nem jelent feltétlen gondot szerintem. Nem régen indított akvárium, alul minőségi táptalajjal, a növények onnan is fel tudják venni a szükséges mennyiséget. És alga helyett először inkább itt-ott hiánytünetek lennének.
Az NH4 érték miatt arra tippelnék, hogy a szűrőiddel történt valami...mintha egyik pillanatról a másikra kihaltak volna a szűrőbacik. Esetleg áramszünet nem volt? 3-4 óra észrevétlen szűrő megállás már odavághat simán.
Volt egy félnapos áram szünet.Mit csináljak a szűrőkkel?
 
Back
Oldal tetejére