• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Növényes 240

Most azon morfondírozok, vajon a fény fejlesztésével mennyire nő a növények tápanyag igénye🤔🙄. Mert, ha a növények által termelt oxigén mennyisége összefüggésben van az elfogyasztott táp mennyiségével, akkor több fog kelleni...
Ha esetleg valakinek van ilyen tapasztalata, akkor ossza meg velem legyen szíves.
Mindenesetre az elkövetkező héten többször mérek majd szinteket.
A fontoszintézis önmagában nem igényelne több tápanyagot max több co2-t. De:
Ha a fény limitált eddig, akkor a co2 felhasználásával + több fény -> több fontoszintézis -> több glükóz. Ezt a növény majd elkezdi felhaszni (tartalékot képez, sejtfalat meg még csomó mindent gyárt). Utóbbiakhoz kellenek a tápanyagok. Ha van elég, a környezetében akkor többet fog felvenni, ha nincs, akkor táphiányos lesz.

Szerk: bár a glükózt atp-vé alakítja, amiben van foszfát. Azt már sajna nem tudom, hogy mi történik - a fotoszintezissel - ha már ehhez sincs elegendő. Szerk2: (es abba is hagytam, elnezest az offert) fajfüggő, hogy P hiányában a fotoszintezis utáni folyamatok állnak le vagy maga a fotoszintezis.
 
Utoljára módosított:
A fontoszintézis önmagában nem igényelne több tápanyagot max több co2-t. De:
Ha a fény limitált eddig, akkor a co2 felhasználásával + több fény -> több fontoszintézis -> több glükóz. Ezt a növény majd elkezdi felhaszni (tartalékot képez, sejtfalat meg még csomó mindent gyárt). Utóbbiakhoz kellenek a tápanyagok. Ha van elég, a környezetében akkor többet fog felvenni, ha nincs, akkor táphiányos lesz.

Szerk: bár a glükózt atp-vé alakítja, amiben van foszfát. Azt már sajna nem tudom, hogy mi történik - a fotoszintezissel - ha már ehhez sincs elegendő. Szerk2: (es abba is hagytam, elnezest az offert) fajfüggő, hogy P hiányában a fotoszintezis utáni folyamatok állnak le vagy maga a fotoszintezis.
Egyáltalán nem OFF, nincs miért elnézést kérned...sőt, én köszönöm a hasznos információt. Én is így gondoltam, hogy a fény volt a leggyengébb láncszem a rendszerben. Biztos ami biztos, azért méricskélek a héten...
 
Vagy amit tudsz még csinálni, hogy ha szemre erősebb a fény, meg a zöldségek is durvábban fotoszintetizálnak, hogy visszább veszed az időtartamot az első héten mondjuk 1 órával, a másodikon meg féllel, hogy a kis ökoszisztémád tudjon alkalmazkodni. Én tuti nem úgy csinálnám, hogy egy bejáratot rendszert hirtelen megküldenék több lumennel, meg magasabb tápanyagokkal. Rövid távon szerintem jönne az alga. :unsure:
Pont a bejáratot rendszer az, ami könnyebben alkalmazkodik. Ilyen növény massza mellett nincs akkora esélye az algának, mint egy induló akinál. A leggyengébb láncszem a Co2 lesz, (ugyanis azt is emelni kell majd) mivel egy bizonyos szint után már az állatok nem fogják tolerálni. Mindig a legszűkebb keresztmetszetű paraméterrel kell kalkulálni, az határozza meg a többit. Lehet itt még mozgástér. 😉
 
Pont a bejáratot rendszer az, ami könnyebben alkalmazkodik. Ilyen növény massza mellett nincs akkora esélye az algának, mint egy induló akinál.
Teljes mértékben egyetértek! Amit mondtam inkább úgy értettem, hogy egy szép algamentes jól működő akvát, nem biztos hogy érdemes hirtelen erősebb fénynek és magasabb tápanyagszinteknek kitenni azonnal. Valószínűleg többre lesz szüksége mindenből hosszú távon, de az első pár hétben el lehet gondolkozni egy lépésben visszafelé, hogy aztán fokozatosan elinduljunk előre.
 
Egyenlőre a világításon kívűl nem változtatok, hogy ne keveredjek bele 🤪. CO2 szintet a táblázat alapján az optimális sávban tartom, annak elégnek kell lennie. Ha a táp kevés lesz, azon emelek majd.
Köszönöm mindenkinek a tanácsokat!
 
Egy bejáratott akva persze nehezebben borul meg, de ha lényeges (a fény az) változtatást szenved, és emiatt a növények erőnléte
csökken, nem mindjárt, de hetekkel később megborul.
Ugye az átmeneti, párnapos változás, vagy a huzamos ideig tartó (végleges) változtatás messze nem ugyanaz.
Én az óvatos, fokozatos változtatásokra szavazok.
 
Egyáltalán nem OFF, nincs miért elnézést kérned...sőt, én köszönöm a hasznos információt. Én is így gondoltam, hogy a fény volt a leggyengébb láncszem a rendszerben. Biztos ami biztos, azért méricskélek a héten...
Maradt benne hülyeség, de már nem tudom szerkeszteni :) de a lényeg stimmel, tápanyag kellhet több. Biológia érettségiben meg ne ez alapján magyárazza a fotoszintézist a kedves idetévedő :)
 
Na most az van, hogy @zeniwolf tanácsára teszteltem nitrátra úgy, hogy kb. csak 10 sec-os rázással. Így 5 az érték, egy perces rázással pedig 20! Nagyon nem mindegy... Foszfát teszt elfogyott, a vas pedig 0.1 az eddigi 0.2 helyett...
Nincs pánik, holnap beszerzem a tesztet, mérek, majd vízcsere előtt mindent mérek újra. Még szerencse, hogy szeretek vele pepecselni 🤭.
 
Viszont akkor adódik a kérdés: melyik módszert kell alkalmazni?
Ami a magyar nyelvű leírásban van, vagy pedig a színskála hátulján levő képes útmutatást? A teszt jbl cseppteszt. @Gyukker, te mit gondolsz erről?
 
Viszont akkor adódik a kérdés: melyik módszert kell alkalmazni?
Ami a magyar nyelvű leírásban van, vagy pedig a színskála hátulján levő képes útmutatást? A teszt jbl cseppteszt. @Gyukker, te mit gondolsz erről?
Én a színskála hátulján levő útmutatóra hagyatkoznék. De amíg nincs hiánytünet, vagy valami szituácion, addig nem nagyon méyülnék bele, mert nincs értelme. A növényeid irigylésre méltók..
A lámpacserével emelj mondjuk kb 10%-ot a tápozáson, és majd látod milyen irányba indul a változtatás.
Mi az, hogy...pont tegnap küldtem egy videót @Gyukker-nek, hogy mennyivel nagyobb bubizás megy az akváriumban. 12:45-20:15-ig megy, fél óra fel, fél óra lefutással. Nem spirázom túl jelenleg...
Bizony! A lámpacsere szemmel láthatóan jót tett a növényeknek. Egy két hét alatt a növekedésen is látni lehet a váltást.
 
Back
Oldal tetejére