• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akváriumi növények hiánytünetei

Van olyan is, én a napokban mértem 1 ppm-es nitrátot az egyik akváriumban, ahol már a békalencse is fehéredett. Beadtam kb 140 mg nitrátot nettó 50 liter vízbe, és már másnapra ugrott a myrio. De általában lassabbak a változások, főleg a javulás.
Úgy tűnik kicsit elszóltam magam, 2 nap után visszajöttem a családtól és az első üvegem teljesen zöld volt :D


Hátul a stem növények levelei is tiszta algásak, a bolbitis leveleinek fele pedig sötétbarna színben pompázik ...
Gyorsan csináltam is egy feles vízcserét
 
Tápanyaghiánynak tűnik. Ha a bevonat első körben meszesnek tűnik, az lehet biogén mészkiválás is. Látok pontalgát, ami kevés foszfát, vagy annak felvételi gondja lehet esetleg.
Novenytapozashoz jo lenne valami konkret leiras, milyen tapanyagbol mennyi lenne az idealis. A gyarto ajanlasa szerint adagolt tap nem biztos, hogy megfelelo ertekeket produkal, a kulonbozo etvagyu novenyek miatt...stb.. De ha tudni lehetne konkretan, milyen ertekeket, aranyokat kellene beloni, akkor ezt ki lehetne kiserletezni. Szerintem..
 
Novenytapozashoz jo lenne valami konkret leiras, milyen tapanyagbol mennyi lenne az idealis. A gyarto ajanlasa szerint adagolt tap nem biztos, hogy megfelelo ertekeket produkal, a kulonbozo etvagyu novenyek miatt...stb.. De ha tudni lehetne konkretan, milyen ertekeket, aranyokat kellene beloni, akkor ezt ki lehetne kiserletezni. Szerintem..

Terjed szájról-szájra, némi tudományos hátteret is beleépítve a 10-1(0,8-1)-10(8-12) NO3-PO4-K arány, ehhez kb 0,1 vas, ha pirosítani akarunk, kicsit több, de sajnos néha bejön néha nem. Sokan vért izzadva beállítják ide az értékeket( ezeket tudjuk leginkáb mérni), majd nézik, hogy még sem oké minden. Mint minden ez is bonyolultabb, és olyan mértékig bele lehet menni, ami már a legtöbb hobbistát nem érdekli.

Természetesen a fenti arány iránymutatónak jó, de ragaszkodni sem mindig jó hozzá. Én úgy szoktam diagnosztizálni, hogy nézem a mért értékeket, és a növények állapotával összevetem, majd hozzáveszem a tápozást, vízcseréket is egy plusz fix pontnak.

Aztán van, hogy 10 a nitrát, 5 a foszfát, majd a növények pontosodnak, hullanak a levelek alulról, "begörbülnek" a levelek, akkor pl sejtem, hogy a foszfát megrekedt a vízben(mert ezek a hiánytünet jelei), tehát vagy kevés a magnézium, vagy valami sok, ami elem gátolhatja. Szóval ebbe belemenni nagyon mély víz tud lenni, így érdemes már ezerszer bevált sémákat és tanácsokat követni, és csak ha ez a perveziód, akkor belemenni ezekbe a témákba.Még a bevált sémák is gyakran félresiklanak nem gyakorlott kezekben :)
 
Szerintetek milyen hiánytünet okoz lég gyökeresedést? Majdnem minden növényemen látszik. Ha duplájára emelem az Ada tápot akkor nagy gond nem lehet igaz? Elvileg az Ada alul tápoz. És egy kis zöld pontalga jelent meg a difuzor környékén. Lehet összefüggésben van?!
 
Szerintetek milyen hiánytünet okoz lég gyökeresedést? Majdnem minden növényemen látszik. Ha duplájára emelem az Ada tápot akkor nagy gond nem lehet igaz? Elvileg az Ada alul tápoz. És egy kis zöld pontalga jelent meg a difuzor környékén. Lehet összefüggésben van?!

Vannak már erre válaszok, de a kérdés összetettebb, és a legőszintébb akkor leszek, ha bevallom hogy nem tudom a pontos okát. A határozott vélemények azt mondják, hogy ez azért van, mert a talajban nincs elég tápanyag, és a vízben keresi a növény, ergo aktív talajban, vagy mondjuk tóföld táptalajjal nem kellene lennie. Én már mindkettőnél láttam.

A tápanyag arányokkal függhet össze, de bizonyítást a témában még nem láttam.
 
Szerintetek milyen hiánytünet ez a microsorumon. Nitrogén vagy foszfát?
 

Attachments

  • 2BB60849-8A66-4278-B0D3-23A85669447B.jpeg
    2BB60849-8A66-4278-B0D3-23A85669447B.jpeg
    269.2 KB · Megtekintések: 107
Vannak már erre válaszok, de a kérdés összetettebb, és a legőszintébb akkor leszek, ha bevallom hogy nem tudom a pontos okát. A határozott vélemények azt mondják, hogy ez azért van, mert a talajban nincs elég tápanyag, és a vízben keresi a növény, ergo aktív talajban, vagy mondjuk tóföld táptalajjal nem kellene lennie. Én már mindkettőnél láttam.

A tápanyag arányokkal függhet össze, de bizonyítást a témában még nem láttam.

Köszönöm. Nehéz dolog ez valóban. Sehol nem találtam bővebb infót csak a tapanyaghianyra utalnak mindenhol. Vagy merthogy túl nagyra nőtt a növény. Na nálam van kicsin is és nagyon is.
 
Szerintetek milyen hiánytünet ez a microsorumon. Nitrogén vagy foszfát?

Ha arra gondolsz, hogy egy viszonylag friss levél széle ilyen átlátszós, az Micro tulajdonság, nem jelez gondot. Náluk inkább a feketedés szokott lenni.

A felső levelek, amik telibe kapják a fényt, teljesen halovány sárgák egyébként.

Ezt is látnom kéne h tudjak mit mondani.
 
Sziaszt
Segítséget szeretnék kérni. Ellepett a zöld szőr alga. Két és fél hónapja indítottam.Minden növényemen van .
Az aki egy 128l sok növény van benne.
2*21w Akváriumi Led lámpa és egy t5 21w fénycső van felette.
Napi 8óra világítás. Co2 nincs.
Halak:
7db szumi
3 algázó géb
2 oto
2 aranyhal még kicsik
Szűrés:
1db 1000l/h
Plusz 1db 400l/h szűrők.
Szűrőanyag eheim substrate pro+ mátrix+ siporax+ szivacs és perlon.
Tápozás és szerintem itt lehet a gond.
Tf planter + tf macro + easycarbo
Először a gyártó által megadott mértékben tápoztam, de mikor láttam hogy kezd jönni a szőr alga emeltem a Tápon
Most napi 3ml tf macro
4,5 ml tf planter
És három nyomás carbo az kb 3,6 ml
A növények növögetnek de az alga nem akar megszűnni. Emeljem még az adagot vagy inkább váltsak easy profito tápra? Nem tudom mit tegyek kérem segítsetek.
 
Sziaszt
Segítséget szeretnék kérni. Ellepett a zöld szőr alga. Két és fél hónapja indítottam.Minden növényemen van .
Az aki egy 128l sok növény van benne.
2*21w Akváriumi Led lámpa és egy t5 21w fénycső van felette.
Napi 8óra világítás. Co2 nincs.
Halak:
7db szumi
3 algázó géb
2 oto
2 aranyhal még kicsik
Szűrés:
1db 1000l/h
Plusz 1db 400l/h szűrők.
Szűrőanyag eheim substrate pro+ mátrix+ siporax+ szivacs és perlon.
Tápozás és szerintem itt lehet a gond.
Tf planter + tf macro + easycarbo
Először a gyártó által megadott mértékben tápoztam, de mikor láttam hogy kezd jönni a szőr alga emeltem a Tápon
Most napi 3ml tf macro
4,5 ml tf planter
És három nyomás carbo az kb 3,6 ml
A növények növögetnek de az alga nem akar megszűnni. Emeljem még az adagot vagy inkább váltsak easy profito tápra? Nem tudom mit tegyek kérem segítsetek.

Durván túladagolod a plantert. A te adagod kb 1,6-1,8 ml / nap. A makro pedig kb 2-2,5 ml, mivel low-tech. Carbo is sok, 2 ml elég, de abból talán nem volt baj a majdnem 4 mili.
És három nyomás carbo az kb 3,6 ml
Az easy carbód hogy nyomod? Az kupakos



Előtte nagy vízcsere(vagy több) ajánlott.
 
Durván túladagolod a plantert. A te adagod kb 1,6-1,8 ml / nap. A makro pedig kb 2-2,5 ml, mivel low-tech. Carbo is sok, 2 ml elég, de abból talán nem volt baj a majdnem 4 mili.

Az easy carbód hogy nyomod? Az kupakos



Előtte nagy vízcsere(vagy több) ajánlott.
Az easy carbo kupakos.
Akkor megpróbálok kevesebb tápot adni.
A mostani vízcserém 35-40% pihentetett csapvíz.
Azt is cserélek akkor kb 50%
Köszönöm szépen a segítséget
 
Ugyan böngészgettem ezt a fórumot, de azért mind az 58 lapot nem olvastam végig... A kérdésem elég egyszerű bonyolult lesz és konkrétan nem kötném a saját akváriumomhoz (köszönöm, jól elvan:D) bár jelenleg nálam is akadnak gondok, de orvosolom. A kérdés:
Melyik növénytípuson vehető először észre inkább a hiánytünet? Gondolok itt arra, hogy a vizinövények nagyobb része ugye emers formában is megél (anubias,crypto,stb), kivéve a teljesen vizi életmódot folytatókkal (valisneria, saggitaria,hínárfélék), vagy például vannak igénytelenebb növények (crypto,anubias).
Hogy azért kicsit a saját akváriumomhoz is kössem a kérdést: a 112 literesben van valisneria, crypto (wendtii,parva meg talán crispatula, de az lehet hogy valami enchinodorus, nem néztem még utána) sagitaria és anubias. A növények nagy része épnek és egészségesnek tűnik, a cryptok és a valisneria na meg az anubias is szépen hozza az új leveleket, míg a sagitaria csak vegetál, az új levelei majdhogynem fehérek. Persze gondolom mindegyik növénynek mások az igényei, de azért ekkora különbség nem hiszem hogy lenne egy akváriumon belül:D
 
Ugyan böngészgettem ezt a fórumot, de azért mind az 58 lapot nem olvastam végig... A kérdésem elég egyszerű bonyolult lesz és konkrétan nem kötném a saját akváriumomhoz (köszönöm, jól elvan:D) bár jelenleg nálam is akadnak gondok, de orvosolom. A kérdés:
Melyik növénytípuson vehető először észre inkább a hiánytünet? Gondolok itt arra, hogy a vizinövények nagyobb része ugye emers formában is megél (anubias,crypto,stb), kivéve a teljesen vizi életmódot folytatókkal (valisneria, saggitaria,hínárfélék), vagy például vannak igénytelenebb növények (crypto,anubias).
Hogy azért kicsit a saját akváriumomhoz is kössem a kérdést: a 112 literesben van valisneria, crypto (wendtii,parva meg talán crispatula, de az lehet hogy valami enchinodorus, nem néztem még utána) sagitaria és anubias. A növények nagy része épnek és egészségesnek tűnik, a cryptok és a valisneria na meg az anubias is szépen hozza az új leveleket, míg a sagitaria csak vegetál, az új levelei majdhogynem fehérek. Persze gondolom mindegyik növénynek mások az igényei, de azért ekkora különbség nem hiszem hogy lenne egy akváriumon belül:D

A gyorsan növő növények logikus okokból a víz, vagy talaj NPK-tartalmára érzékenyek, hisz a gyors fejlődés miatt a testüket felépítő (főleg N, kb 4%-ban) elemek nélkül nem képesek fejlődni.

Vannak a kényesebb fajok ők is igényesek a makroelemekre, de leginkább azok, és más elemek arányára, és a megfelelő mikroelem tartalomra. A saggittaria, ha az újlevelei fehérek, a régiek zöldebbek, az utalhat vashiányra, megpróbálhatod pl. JBL kugelnnel orvosolni a helyzetet. A JBL kugeln vastartalmú agyag, amiből a növény a gyökereivel vonja ki a vasat úgy, hogy savakkal redukálja az oldhatatlan "rozsdát", és így vízoldhatóvá teszi.
 
Köszönöm a választ, érdekesnek tartom, hogy a gyorsan növő valisnerianak és a többi növénynek sincs baja csak a sagittariának. Persze gondolom növénye is válogatja.
 
Annyi kérdés még felmerült bennem, hogy ha jelentkezik egy hiánytünet, akkor - ha megfelelő körülményeket teremtünk - mennyi idő alatt vehető észre a javulás körülbelül? (1-2 nap vagy 1-2 hét nagyságrendileg?)
 
Sziasztok!
Meg tudná valaki mondani, hogy miért nem szép sötét zöld a Crypto levele? TF macro,TF planter a tápom panzi gyökértápot is kap 3havonta.
Napitápozás 45L hez napi 1,5 ml macro ,1 ml Planter( micro), 1,5 ml carbo. Het víz cere után (30%) 0,5 ml vas heti 3x 1ml foszfát (zöldpont alga miatt ami már nincs).
Víz keménység GH 14 KH 10.
A Rotala meg szerintem szép, csak a crypto miatt érdekel mit cseszek el.
 

Attachments

  • IMG_20191210_184934.jpg
    IMG_20191210_184934.jpg
    194.7 KB · Megtekintések: 71
  • IMG_20191210_185004.jpg
    IMG_20191210_185004.jpg
    271 KB · Megtekintések: 52
  • IMG_20191207_105001.jpg
    IMG_20191207_105001.jpg
    242.6 KB · Megtekintések: 56
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Meg tudná valaki mondani, hogy miért nem szép sötét zöld a Crypto levele? TF macro,TF planter a tápom panzi gyökértápot is kap 3havonta.
Napitápozás 45L hez napi 1,5 ml macro ,1 ml Planter( micro), 1,5 ml carbo. Het víz cere után (30%) 0,5 ml vas heti 3x 1ml foszfát (zöldpont alga miatt ami már nincs).
Víz keménység GH 14 KH 10.
A Rotala meg szerintem szép, csak a crypto miatt érdekel mit cseszek el.
Szia!
Szerintem a Cripto levelei elhaltak. De az elmúlt 2,5 hét alatt magad is rájöttél, mert 1-2 nap alatt teljesen lebomlanak a halott levelek. Nem tudom miért, mi hiányzik neki? Nálam szinte kiirthatatlan.
 
Back
Oldal tetejére