• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akváriumi növények hiánytünetei

Én a vasra tippelek, hogy magas. Esetleg még a víz értékeit nézd át(KH GH)
Megmértem a dolgokat és kicsit most megakadtam mivel úgy tűnik a vas mégsem magas és foszfor is van bővel :confused:

Foszfor: 1.2
Vas: 0.05
Gh: 21
Kh: 13

Egyéb tanács? Ötlet?
Köszi!
 
Sziasztok!
Két hete indítottam egy nano akit 30l.
Zöld szőr alga kezd el szaporodni elég rendesen. Tud valaki segíteni mit tegyek ellene?
Dennerle scapers light 24w van felette napi nyolc órában megy a világítás.
Vízcserék három naponta 30%, öt hat naponta 50%.
Tápozok
Green Aqua Micro Macro 1.5ml naponta
Easy carbo 1.5ml naponta.
Vízsterilizáló twinstar M5
Co2 tropica system 60 ( flakonos) a használati utasítás napi 100 ml ír 30l es nanora.
Olvastam hogy lehet emelni kellene a co2 és a tápozást is vagy nem tudom mit kellene. Tudom hogy a flakonos co2 nem igazán jó a beoldása nem egyenletes de most erre volt keret.
Vagy lehet hogy a tápozás nem megfelelő a fényhez képest több kellene??
 
Megmértem a dolgokat és kicsit most megakadtam mivel úgy tűnik a vas mégsem magas és foszfor is van bővel :confused:

Foszfor: 1.2
Vas: 0.05
Gh: 21
Kh: 13

Egyéb tanács? Ötlet?
Köszi!
Most rámértem a nitrit/nitrát szintekre:
nitrit: 0.025
nitrát: ~15-20
Elvileg ez még normális, úgyhogy kifogytam az ötletekből :(
 
Sziasztok!
Milyen hiánytünet lehet ez?
Akva: 112l, 2x18W 6500K +1,3m duplasoros led, JBLe702, 30fokos víz, KH3-4körül GH 6-8.
Napi 3 ml profito megy es 4ml macro green aquas. Nagynyomású Co2 napi 8orat lampaval +30perc lámpa elott.
Ez most kaliumhiany lehet, 18körül mértem!? Heti 50% vizcsere ro vizzel es keves csapvízzel. A jovohettol 100%ban en sozom majd vissza. Hygropphilla corymbosa angustifoliat par hete vettem. De meg ez sem akar megmaradni, olvadnak a szárai teljesen áttetszővé válik a levele. Vizicsillagnak és a vizi hortenziának is lyukadnak a levelei. Vasam nem mérhető a vízben! Pedig mindenki azt mondja, sok a vas a profitoban. Toljam meg tul a profitot(van belőle még kb. fél liter)? Mert relativ kaliumhianyom van a vas miatt? Hova tűnhet el ennyire a vas ha a napi adag dupláját tolom be? No3 15körül Po4 1,8körül van.
Van tropica plantom és specilized tápom is. Esetleg áttáljak rá?80739919794_2293453577470.jpg
68039868583_3274088880206.jpg
 

Attachments

  • 93339868583_3274088880206_tn.jpg
    93339868583_3274088880206_tn.jpg
    26.4 KB · Megtekintések: 7
  • 49439919794_2293453577470_tn.jpg
    49439919794_2293453577470_tn.jpg
    22.7 KB · Megtekintések: 8
  • 93339868583_3274088880206.jpg
    93339868583_3274088880206.jpg
    208.8 KB · Megtekintések: 13
Sziasztok! Lehet hogy már valaki, valakik kitaglalták a dolgot, akkor bocsi, de rákérdezek azért.... :)
Egy hete indítottam az akvámat. 115 literes, a megvilágítása 2X 25 w 6800 K+25w növényes fénycső (napi 8 órás világítás). Az aljzat 10 l Manado általános növény talaj.
Legtöbb növényt neten rendeltem egy akvárium növlnykertészetből, ott azt mndták mivel emers növényeket árulnak, ezért egy hónapig semmi értelme folyékony tápozni, mert ez idő alatt nem fogják tudni levélen keresztül felvenni a tápot a növények. Azért én elkezdtem a tápokra írt adag felével tápozni (TF macro, TF micro, hozzá még folyékony szén, ott is a termékre írt adag töredékével.) 4-5 nap múlva elkezdett megjelenni a pont alga az akvámban, most kis helyen hajalgát is látok.
Olvastam, hogy az aktív, agyag alapú aljzatok az elején a foszfátot (és talán más tápanyagokat is) magukba szívnak.
Egyik kérdésem az lenne, hogy az agyag alapú talajok mennyi ideig szívják magukba a tápanyagokat?
Másik kérdésem pedig az, hogy ha emelem a micro, és a macro tápok mennyiségét, azt mekkora dózisokkal tegyem, és milyen időközönként?
És hogy van-e értelme külön foszfátot adagolni az elején most a vízbe, vagy ez nem szükséges?
Köszönöm a segítségeteket.
 

Attachments

  • 2018-09-15.jpg
    2018-09-15.jpg
    124.2 KB · Megtekintések: 13
Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni. Négy hónapja indítottam egy 30l nanót. Nem kifejezetten növényes de van azért benne bőven.
Világítás dennerle scapers light 24w napi nyolc óra világítás.
Tápozás Micro macro 1-1ml naponta
Easy carbo 1ml naponta.
Két hete indítottam egy palackos co2 rendszert 2sec/1bubi a drop checker világos zöld.
Az lenne a kérdésem hogy mennyivel emeljem a tápozást co2 mellett mert a növényeim kezdenek barnulni, apró lyukakat is látok a leveleken és kezdenek világosodni is. Szerintem ez tápanyag hiàny lehet mert eddig nem volt ilyen gond.
Kérem segítsetek!
 
Sziasztok!
1 hónapos az akvárium és au előző akisiból áttelepített amúgy egészséges valisneria egyik levelének szélei kezdetej teljes hosszában vörösesen elszíneződni. Szerintetek ezt mi okozhatja? (Más növényeknek kis lyukak vannak a leveleim szóval kálium hiányom tuti van.)
 
Sziasztok!
1 hónapos az akvárium és au előző akisiból áttelepített amúgy egészséges valisneria egyik levelének szélei kezdetej teljes hosszában vörösesen elszíneződni. Szerintetek ezt mi okozhatja? (Más növényeknek kis lyukak vannak a leveleim szóval kálium hiányom tuti van.)
Valószínű van egy kis nitrát hiányod is. Mérj rá.
 
Lenne egy kerdesem, minap azt olvastam hogy a voros novenyek 5ppm Nitrat erteknel es alatta jobban vorosodnek? Tudja ezt nekem valaki igazolni? Mert ha igy van akkor nem igazan ertem hogy az EI alapjan tapozott akvakban hogy lehetnek szep vorosek a novenyek.
 
Lenne egy kerdesem, minap azt olvastam hogy a voros novenyek 5ppm Nitrat erteknel es alatta jobban vorosodnek? Tudja ezt nekem valaki igazolni? Mert ha igy van akkor nem igazan ertem hogy az EI alapjan tapozott akvakban hogy lehetnek szep vorosek a novenyek.
Ne dolj be ilyeneknek. Mielott szomjan halsz eled all egy lajtos kocsi. Azt mondjak egy poharral igyal az jobban oltja a szomjad. A masik azt mondja 40 poharral tolts.
Tehat az egy pohar is eleg, de lehet hogy keves. A 40 sok, viszont nem tudod meginni mindet, de ott lesz ha kell.
Ez az EI.
 
Ne dolj be ilyeneknek. Mielott szomjan halsz eled all egy lajtos kocsi. Azt mondjak egy poharral igyal az jobban oltja a szomjad. A masik azt mondja 40 poharral tolts.
Tehat az egy pohar is eleg, de lehet hogy keves. A 40 sok, viszont nem tudod meginni mindet, de ott lesz ha kell.
Ez az EI.
en ertem az EI lenyeget nem azzal van a bajom hanem azzal hogy 5ppm es Nitrat alatt jobban vorosodnek e a novenyek vagy nem.
 
Lenne egy kerdesem, minap azt olvastam hogy a voros novenyek 5ppm Nitrat erteknel es alatta jobban vorosodnek? Tudja ezt nekem valaki igazolni? Mert ha igy van akkor nem igazan ertem hogy az EI alapjan tapozott akvakban hogy lehetnek szep vorosek a novenyek.

Az arányok a lényegek, és igen, ha lejjebb viszed a nitrátot egy EI tápozott akváriumban is pirosabb lehet a növény. HA! az arányokat jól belövöd. Van, amikor szimpla nitrogénhiányt csinálsz.

A régi holland akvaristák ezt már nagyon régóta alkalmazzák. A tömör magyarázata, hogy a növény zöldségéhez is kell a nitrát(a nitrogén hiányakor az idős levelek fakulnak), és ha kicsit éhezteted, akkor a zöld klorofill kevesebb lesz, helyette jönnek xantofillok, amik más színűek. Vas viszont kell, mert a színanyagok képzéséhez fontos elem.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Tok mindegy mennyit ontesz bele. Nem fog tobbet felvenni mint amennyit az igenye diktal. Ha tobbet venne fel de kevesebbet kap, attol pirosabb nem lesz.

Ne dolj be ilyeneknek. Mielott szomjan halsz eled all egy lajtos kocsi. Azt mondjak egy poharral igyal az jobban oltja a szomjad. A masik azt mondja 40 poharral tolts.
Tehat az egy pohar is eleg, de lehet hogy keves. A 40 sok, viszont nem tudod meginni mindet, de ott lesz ha kell.
Ez az EI.

Ez nem ilyen egyszerű. Ha nem tartod jól az arányokat, nem működik az EI sem. Nem adhatsz be 20 ppm foszfátot, hogy az biztos elég, ha a vas mondjuk 0,5 ppm, mert így bizonyos esetekben megakadályozod a növényt a vas felvételében ( nem csak, más elemeket is gátol)

A te példádnál maradva, ha 40 pohár vizet kérsz, elfogy a hely arra, hogy sört is tegyél az asztalra, és neked sör is fontos.
 
Ez nem ilyen egyszerű. Ha nem tartod jól az arányokat, nem működik az EI sem. Nem adhatsz be 20 ppm foszfátot, hogy az biztos elég, ha a vas mondjuk 0,5 ppm, mert így bizonyos esetekben megakadályozod a növényt a vas felvételében ( nem csak, más elemeket is gátol)

A te példádnál maradva, ha 40 pohár vizet kérsz, elfogy a hely arra, hogy sört is tegyél az asztalra, és neked sör is fontos.
Tehat azt mondod hogy ha belovom 5ppm re a nitratot hozza 0.5 ppm re a foszfatot hogy meglegyen a megfelelo arany es megadom a vasat es minden microt ami kell, akkor elvileg pirosabbak lesznek a novenyeim. Jelen pillanatban 10 es nitratra akarom beloni ha beallt rendesen megprobalkozom az 5 ppm el es meglatom mi lesz belole.

Azt is erdekesnek tartottam hogy az ADA akvak is iszonyat szinesek, es ugye ott sincs nitrat adagolas nagyon.
 
Tehat azt mondod hogy ha belovom 5ppm re a nitratot hozza 0.5 ppm re a foszfatot hogy meglegyen a megfelelo arany es megadom a vasat es minden microt ami kell, akkor elvileg pirosabbak lesznek a novenyeim. Jelen pillanatban 10 es nitratra akarom beloni ha beallt rendesen megprobalkozom az 5 ppm el es meglatom mi lesz belole.

Azt is erdekesnek tartottam hogy az ADA akvak is iszonyat szinesek, es ugye ott sincs nitrat adagolas nagyon.


Nekem annó még a hyrophila corymbosa is pirosas volt 2-3 ppm nitrátnál, 0,25 foszfátnál, vas mérhetetlen és 0,05 között, kálium 5-6 ppm. Direkt megnéztem, hogy adtam hozzá csak kno3-mat, semmi mást nem emeltem, és visszazöldült a növény. Tehát ezt a jelenséget kísérletiesen, mérések közben igazoltam, de nem meglepetés, mivel ilyen elvek mentén színesítenek a hollandok is akváriumban.

Kísérletezz, aztán meglátod mit mutat :)

Amúgy, a tápanyagok aránynál kívül a azok felvétele számít még a piros színben, nem árt az alacsony pH, és az alacsony vízkeménység sem, mert az segíti a vas felvételét.

Az ADA gyakorlatilag az EI ellentéte, még is szépen működik, ha a feltételek adottak, ez is bizonyítja, hogy egyetlen végeredményhez sok út visz.
 
Vörösebb színekhez:

Alacsony NO3
Spec világítás - fénycső vagy LED
Picit több vas

Vagy ha ezek nem mennek akkor Photoshop :)

EI-nél is szépek a növények, de alacsonyabb nitrátnál több a vöröses árnyalat, szín. Szélesebb spektrumon látod a vöröset az akváriumban.
De EI mellé is tolsz még kis vasat vagy megváltoztatod a fényt és segít.

Pl. ne akard elérni pl a nálunk látott HRA-t teljesen más világítással és tápozással mert nem fog menni. De ettől még lehet vöröses a növény.
 
Ez nem ilyen egyszerű. Ha nem tartod jól az arányokat, nem működik az EI sem. Nem adhatsz be 20 ppm foszfátot, hogy az biztos elég, ha a vas mondjuk 0,5 ppm, mert így bizonyos esetekben megakadályozod a növényt a vas felvételében ( nem csak, más elemeket is gátol)

A te példádnál maradva, ha 40 pohár vizet kérsz, elfogy a hely arra, hogy sört is tegyél az asztalra, és neked sör is fontos.
Itt konkretan 5ppm vagy tobb nitratrol volt szo.
A sörös cuccban nagyon igazad van.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére