• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akváriumi növények hiánytünetei

Én nem vetnék el még az elején egy alaposabb lágyítást sem. Ha nincs co2, nyugodtan mehet le 1-2 nk környékére a KH, a Gh pedig 3-4. Ott már lejjebb megy a pH, ami indikátora annak, hogy az egyensúlyi szabad co2 koncentrációja megnőtt.
Az ozmó éppen úton van, úgyhogy ez lesz az első kipróbált lépés. Mondjuk ebben a méretben már ez sem túl egyszerű és olcsó, kb évente kuka egy készülék:(
 
Az ozmó éppen úton van, úgyhogy ez lesz az első kipróbált lépés. Mondjuk ebben a méretben már ez sem túl egyszerű és olcsó, kb évente kuka egy készülék:(


Miért lenne kuka? Évente kell cserélni elvileg az előszűrőket, a membránt pár évente, csak akkor, ha nagyon megugrik a kijövő tisztított víz oldott anyag tartalma. Akkor is egy membránt cserélsz, nem kell kidobni magát a készüléket.
 
Egyébként a Carbo ér valamit? Régebben próbáltam adagolni de én nem láttam semmi változást. ( se + se -)

Ér, de nem minden helyzetben. Éppen egy kutatást végzek, hogy hogyan hat. Amit sikerült eddig kideríteni, hogy a glutár inkább mérgező a növényre, és azt pedig szakirodalomból, hogy glutársavra és co2-re bomlik. A glutársav nagyon hasonlít egy calvin-ciklus intermedierre, ami a légzéssel függ össze. Ha a növény képes ezt felvenni, "könnyebben lélegzik", és a növény légzése a tápanyag felvétellel is összefügg ( fokozza). A másik lehetőség az, hogy lebomlik a carbo és a co2-t veszi fel a növény. Így vagy úgy, mindenképpen hasznos, még ha a mérték kicsi is. DE! a minimum elv alapján csak akkor hat, a többi paraméter is rendben van.
 
Miért lenne kuka? Évente kell cserélni elvileg az előszűrőket, a membránt pár évente, csak akkor, ha nagyon megugrik a kijövő tisztított víz oldott anyag tartalma. Akkor is egy membránt cserélsz, nem kell kidobni magát a készüléket.
A membrán nem időre van, hanem literre. kb 10000 liter víz (amiből jó esetben kb 2500 liter a lágy ) - az nálam pont egy év:(
 
A membrán nem időre van, hanem literre. kb 10000 liter víz (amiből jó esetben kb 2500 liter a lágy ) - az nálam pont egy év:(

De akkor sem kell kukázni az egész cuccot, csak membránt cserélni. Plusz én még akkor is mérném a kijövő vizet, mert ha jó, akkor nem kell évente sem cserélni.
 
Sziasztok!
Ezeknek a növényeknek mi a baja?
Van sárgulás, levél lyukadás és valami algára gyanakszom a fekete foltok esetén.
Az anubiasnál mindig a levél külső szélein kezdődik.

A világításom gyenge. Van tápozás és folyékony CO2 adagolás.
2a6679cfd7c9cbb2658f8aeec04863f3.jpg4f99410cbbb3b55bd213d2665bb9af2a.jpgceb60b4f3d58929d7a3a3af0d0c1c30b.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-J530F eszközömről
 
Sziasztok,

Low-tech akváriumban a stemek (főleg a bacopa) alsó leveleinek elhalását mi okozhatja? Jól tippelem, hogy nitrát/foszfát hiány lehet? Vagy kevés fény jut oda?
JBL csíkteszt alapján a nitrát 10 alatti értékeket mutat, kb. másfél hete kezdtem el a GA tápokat adagolni, eddig heti egyszer kb. 8-8ml MicMac bruttó 60 literbe. Easycarbo is ment(1,5ml) de most leálltam vele mert kerültek be garnélák.

Elég erősen növényesített az akvárium, a cryptok-on és a hygro compact-on nem látok haosló tüneteket. Talaj Manado, alatta JBL táptalaj. 24W -os CFL világítás megy napi kb. 8 órában. A stemek alja már eléggé árnyákban van...
 
Sziasztok,

Low-tech akváriumban a stemek (főleg a bacopa) alsó leveleinek elhalását mi okozhatja? Jól tippelem, hogy nitrát/foszfát hiány lehet? Vagy kevés fény jut oda?
JBL csíkteszt alapján a nitrát 10 alatti értékeket mutat, kb. másfél hete kezdtem el a GA tápokat adagolni, eddig heti egyszer kb. 8-8ml MicMac bruttó 60 literbe. Easycarbo is ment(1,5ml) de most leálltam vele mert kerültek be garnélák.

Elég erősen növényesített az akvárium, a cryptok-on és a hygro compact-on nem látok haosló tüneteket. Talaj Manado, alatta JBL táptalaj. 24W -os CFL világítás megy napi kb. 8 órában. A stemek alja már eléggé árnyákban van...
Akvarium meret?
 
Sziasztok,

Low-tech akváriumban a stemek (főleg a bacopa) alsó leveleinek elhalását mi okozhatja? Jól tippelem, hogy nitrát/foszfát hiány lehet? Vagy kevés fény jut oda?
JBL csíkteszt alapján a nitrát 10 alatti értékeket mutat, kb. másfél hete kezdtem el a GA tápokat adagolni, eddig heti egyszer kb. 8-8ml MicMac bruttó 60 literbe. Easycarbo is ment(1,5ml) de most leálltam vele mert kerültek be garnélák.

Elég erősen növényesített az akvárium, a cryptok-on és a hygro compact-on nem látok haosló tüneteket. Talaj Manado, alatta JBL táptalaj. 24W -os CFL világítás megy napi kb. 8 órában. A stemek alja már eléggé árnyákban van...
Nem lehet tapanyaghiany. Az utolso mondatod a valasz.
 
Köszi, akkor átgondolom hogy lehetne kicsit átrandezni hogy csak 1 sorban legyenek... vagy lecserélem valami valisneria-ra. Vagy lépcsőzetesre nyírom.
Én azért nem zárnám ki a tápanyag hianyt, föleg ha új a talaj. 8ml/hét Macró 60l kevés hal mellet kevés (ezt mutatja a 10 allati NO3), főleg ha heti vízcserék is vannak.
Új talajnál pedig GA táp mellet biztos hogy PO4 hiány van ennyi tápnál.
A carbo megvonasa is okozhat tápanyag hiányos tüneteket, eleve kevés volt (3ml/nap kellene). Amanoknak nállam 5ml/108l nél semmi bajuk évek óta.
 
Én azért nem zárnám ki a tápanyag hianyt, föleg ha új a talaj. 8ml/hét Macró 60l kevés hal mellet kevés (ezt mutatja a 10 allati NO3), főleg ha heti vízcserék is vannak.
Új talajnál pedig GA táp mellet biztos hogy PO4 hiány van ennyi tápnál.
A carbo megvonasa is okozhat tápanyag hiányos tüneteket, eleve kevés volt (3ml/nap kellene). Amanoknak nállam 5ml/108l nél semmi bajuk évek óta.
Co2 nelkul biztosan nem keves ekkora makro dozis lowtechben. Ha 10mg/l alatt van, az azt is tukrozi, hogy boven van a vizben, igy abbol hiany nem lehet. A nitrat hiany a hajtas felso 1/3-aban hamarabb jelentkezne mint a legalso sotetebb vizterben.
 
Co2 nelkul biztosan nem keves ekkora makro dozis lowtechben. Ha 10mg/l alatt van, az azt is tukrozi, hogy boven van a vizben, igy abbol hiany nem lehet. A nitrat hiany a hajtas felso 1/3-aban hamarabb jelentkezne mint a legalso sotetebb vizterben.
Nem is azt írtam hogy NO3 hiány lenne (azt a szűrő is termel), hanem azt hogy kevés a táp. Ha a nitrát 10mg/l alatt van GA táp és új talaj mellet akkor PO4 szinte biztos nincs a vízben.
hianytunetek.jpg
 
Utoljára módosított:
Nem is azt írtam hogy NO3 hiány lenne (azt a szűrő is termel), hanem azt hogy kevés a táp. Ha a nitrát 10mg/l alatt van GA táp és új talaj mellet akkor PO4 szinte biztos nincs a vízben.
View attachment 53826
A beleadott dozis egy 160 literes novenyes akvarium adagja. Ha ezt emeli, es nem emeli hozza a feny mennyiseget, illetve nem adagol melle co2-t valamennyi, akar minimalis mennyisegben is, ( carbot inkabb hagyjuk) ott akkora por algabummot fog kezdemenyezni, hogy ha a kedve nem is megy el vegleg, a novenyei fele kukava valik, es a megmaradt mennyiseghez az egesz tapozast ujra kell kalibralni. Termeszetesen foszfatot erdemes lehet adagolni erzessel, de ha elszabadul, ugyan az lesz a vegeredmeny.
Alapbol egy tulnovenyesitett akvariumnal ahol a tovek annyira surun vannak hogy a feny is alig er le, az also leveleket amik mindig nagyon hitvanyul neznek ki, le kell vagdalni, mert a viz keringeset is erosen gatolja, es pango, alloviz alakul ki. Ez tapanyag eljutasban is rossz, es az a kis co2 (mar ami lehet benne) az sem jut el mindenhova.
 
A beleadott dozis egy 160 literes novenyes akvarium adagja. Ha ezt emeli, es nem emeli hozza a feny mennyiseget, illetve nem adagol melle co2-t valamennyi, akar minimalis mennyisegben is, ( carbot inkabb hagyjuk) ott akkora por algabummot fog kezdemenyezni, hogy ha a kedve nem is megy el vegleg, a novenyei fele kukava valik, es a megmaradt mennyiseghez az egesz tapozast ujra kell kalibralni. Termeszetesen foszfatot erdemes lehet adagolni erzessel, de ha elszabadul, ugyan az lesz a vegeredmeny.
Alapbol egy tulnovenyesitett akvariumnal ahol a tovek annyira surun vannak hogy a feny is alig er le, az also leveleket amik mindig nagyon hitvanyul neznek ki, le kell vagdalni, mert a viz keringeset is erosen gatolja, es pango, alloviz alakul ki. Ez tapanyag eljutasban is rossz, es az a kis co2 (mar ami lehet benne) az sem jut el mindenhova.
Nem tudom a 160 litert mi alapján mondod. Én a saját lowteches méréseim szerint gondolom kevésnek. Nálam 108 literbe napi 3,2ml Green Aqua Macro kellene és akkor még hianyozna 20 mg/nap PO4 (napi 155mg NO3 és 42mg PO4 fogy). Az igaz hogy a fény amivel világít kicsit kevés.
Szerintem nem érdemes EI szerint low tech akvariumot GA tápokkal a High teches tapasztalatokból kiindulva tápozni. A macro NO3/PO4 arány nem hiszem, hogy lowtechre lett kitalálva. Meg kellene mérni a PO4 et is és 1mg/l re beállítani (a 10mg/l NO3 melle).
 
Nem tudom a 160 litert mi alapján mondod. Én a saját lowteches méréseim szerint gondolom kevésnek. Nálam 108 literbe napi 3,2ml Green Aqua Macro kellene és akkor még hianyozna 20 mg/nap PO4 (napi 155mg NO3 és 42mg PO4 fogy). Az igaz hogy a fény amivel világít kicsit kevés.
Szerintem nem érdemes EI szerint low tech akvariumot GA tápokkal a High teches tapasztalatokból kiindulva tápozni. A macro NO3/PO4 arány nem hiszem, hogy lowtechre lett kitalálva. Meg kellene mérni a PO4 et is és 1mg/l re beállítani (a 10mg/l NO3 melle).

A fényt ha kell meg tudom növelni - van a szekrényben eltéve még egy ilyen lámpa, csak co2 nélkül azt már nagyon soknak találtam (igaz viszonylag mély az akvárium, Dennerle 60-as kocka -> ~40cm)
Mivel első, kicsit tesztelgetős is a dolog, az sem kizárt hogy egy olcsóbb (zselés/DIY) CO2-t betegyek próbának...
 
Nem tudom a 160 litert mi alapján mondod. Én a saját lowteches méréseim szerint gondolom kevésnek. Nálam 108 literbe napi 3,2ml Green Aqua Macro kellene és akkor még hianyozna 20 mg/nap PO4 (napi 155mg NO3 és 42mg PO4 fogy). Az igaz hogy a fény amivel világít kicsit kevés.
Szerintem nem érdemes EI szerint low tech akvariumot GA tápokkal a High teches tapasztalatokból kiindulva tápozni. A macro NO3/PO4 arány nem hiszem, hogy lowtechre lett kitalálva. Meg kellene mérni a PO4 et is és 1mg/l re beállítani (a 10mg/l NO3 melle).
Low tech szinten nincs szemelyes tapasztalatom, ga-s tapokkal, csak az itt olvasott naplokbol ragad ram ez az. Viszont olyan szinten vannak tele tapanyaggal, hogy az 1ml/20l ajanlott adagolas hetibe szamolva brutto 60 literbe, ha azt duplazod, az is csak 6ml/het. Ennel tobbet felszivni nem fog akkor sem ha meglovom 100lumennel literenkent co2 nelkul, a felesleg vizben marad rossz aranyban, rossz nitrat foszfat rataval, es ha alga nem is lesz, a viz cserenel karba vesz ami a lefolyoban kot ki. Ha a novenyzet rettentoen dus, a kiszoritott viz hianyaban a koncentracio tobbszorozodik es megnovekszik a fel nem hasznalt tapanyag kidobasa a kanalisba.
Megmernem azt a vizet csere elott mibol mennyit tartalmaz.
 
Back
Oldal tetejére