• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akváriumi növények hiánytünetei

zsotyi

Kertész szaki
Hátha többeket is érint a téma....

Szóval a vörös ,és színes levelű növényeimet érinti a probléma.Lukadnak ki az idősebb levelek.Alternanthera,Cryptocoryne.A lukak mentén hártyásodik,majd szétfoszlik a levél.
Az Amania gracilis csúcshajtásai torzulnak,csavarodnak. Pontalga visszaszorulóban,fonalalga jól érzi magát... :cry:

Tápozás GA,EI alapján,nagynyomású co2, 0,93w/l világítás.
Keymaker a co2 rossz eloszlására gyanakszik,melyet egy belső reaktorral próbáltam megoldani ( https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=10&t=101 ).Ennek a feltételezésnek látszólag ellentmond,hogy pont a reaktor mellett lévő Alternantherám a legycsúnyább,bár nő mint a gomba.

Szeretném a többiek véleményét is kikérni,mi a meglátásotok?
 
Re: Növények hiánytünetei.

Látom a születésnapi gratuláció jobban megy, mint a tanácsadás, ezért megpróbálok segíteni.
Tápanyaghiányra gyanakszok, mondom ezt úgy, hogy az EI módszerrel, GA tápokkal elvileg nem fordulhat elő. A régi levelek betegsége a nitrogén-foszfor-kálium bermuda háromszögre utal. Némileg ezt támasztja alá az algagond is, viszont jó hír a visszaszoruló pontalga, ami a NO3/PO4 arány javulását (csökkenését) jelenti a Redfield ratio szerint. Az idősebb levelek pusztulása az azokból történő tápanyagok felszívásának (újrahasznosítás, reutilizáció) tünete. Elsősorban abszolút káliumhiányra gondolok, továbbá egy másik elem (N, Ca, Mg) káliumra gyakorolt antagonizmusára. Esetleg megugrott picit a NO3 szint a káliummal szemben. A Green Aqua Macro egy EI alapján kifejlesztett táp, mely egyforma mennyiségben tartalmaz nitrogént és káliumot. Ez idáig rendben van, csak kérdés, vajon a módszer mennyire veszi figyelembe a heterotróf szervezetek (leginkább halak) anyagcseréjét, vagyis az általuk termelt nitrát (pontosabban ammónia) mennyiségét. Továbbá a csapvíz összetételét, rosszabb esetben annak változásait. Mindenesetre a diagnosztizáláshoz adok néhány linket:
Nigro oldala
Mralgae
The Krib
Édesvízi akvarisztika
Nitrokomplex
+ saját oldal
 
Re: Növények hiánytünetei.

Nálam is ez a helyzet,holott EL szerint tápozok.Káliumhiány.Pedig már megnöveltem a szulfátot,mert nincs rendes nirát érték a víznél(egészen pontosan igy adták meg: <1)Alga 0,illteve pici pont alga,de csak nyomokban.Key azt mondta,El-el kizárt,hogy káliumhiány legyen.De akkor mitől van még is?Én a szűrés nem megfelelő fordulatszámára gyanakszom.7x-es,de erdő van az akváriumban.Addig nem volt probléma,amíg kevesebb növény volt.
 
Re: Növények hiánytünetei.

De ha szűrés fordulatszáma kevés,akkor miért nincs CO2 hiány :arrow: és alga?
 
Re: Növények hiánytünetei.

zsotyi said:
Lukadnak ki az idősebb levelek.Alternanthera,Cryptocoryne.A lukak mentén hártyásodik,majd szétfoszlik a levél.
zsotyi said:
Keymaker a co2 rossz eloszlására gyanakszik,melyet egy belső reaktorral próbáltam megoldani ( viewtopic.php?f=10&t=101 ).Ennek a feltételezésnek látszólag ellentmond,hogy pont a reaktor mellett lévő Alternantherám a legycsúnyább,bár nő mint a gomba.
Zsotyi,neked káliumhiányod van,annak semmi köze a co2-höz.
 
Növények hiány tünetei

keszeg said:
A Green Aqua Macro egy EI alapján kifejlesztett táp, mely egyforma mennyiségben tartalmaz nitrogént és káliumot. Ez idáig rendben van, csak kérdés, vajon a módszer mennyire veszi figyelembe a heterotróf szervezetek (leginkább halak) anyagcseréjét, vagyis az általuk termelt nitrát (pontosabban ammónia) mennyiségét.
Köszönöm az ötletet,igazság szerint nekem is ez a gyanúm,de már nem merek találgatni.Annyiban más a helyzet,hogy én csak GA Microt használok,a Makrókat külön kevertem ki száraz porokból Key táblázatával és ellenőrzésével.Ezért hihetetlen a kálium hiány.Megjegyzem a mért nitrát szintem is sokkal alacsonyabb mint mikor még Sears-Conlin-t használtam.Persze azzal még gyalázatosabb volt a növények állapota.Összességében nagyon látványosan nő minden az akiban,de nem százas a dolog.... :cry:
Most akkor csak az gondom,hogy a három anyag közül (kálium-nitrát, kálium-foszfát, kálium-szulfát) melyik szintját emeljem?
 
Re: Növények hiánytünetei.

tibicuk said:
Nálam is ez a helyzet,holott EL szerint tápozok.Káliumhiány.Pedig már megnöveltem a szulfátot,mert nincs rendes nirát érték a víznél(egészen pontosan igy adták meg: <1)Alga 0,illteve pici pont alga,de csak nyomokban.Key azt mondta,El-el kizárt,hogy káliumhiány legyen.De akkor mitől van még is?Én a szűrés nem megfelelő fordulatszámára gyanakszom.7x-es,de erdő van az akváriumban.Addig nem volt probléma,amíg kevesebb növény volt.
Nekem 11x-es a szűrés,az alternantherám lobog a sodrásban.....A cryptonál nincs akkora flow mégis mindkettő lukad... :cry:
 
Re: Növények hiánytünetei.

Észrevételeim:

Ha valóban EI szerint tápozol, akkor hiány tünetről nem lehet szó, ha jól tudom, az nagyjából 10x-es túladagolás. De megjegyzem, hogy én pl. modosítottam Key által leírt arányokon, mert míg a po4 szint az egeket súrolta, addig a No3 szinte kimutathatatlan volt, bár megjegyzem én nem EI szerint tápozok.
A Cryptoknál teljesen normális, hogy az elöregedett levelek szitává lukadnak, főleg a felfokozott fejlődés hatására. Ezeket tőből le kell vágni, hogy a növény az új leveleire tudjon koncentrálni.
Én valami víz minőségi problémára gondolnék, esetleg ph ingadozásra.
 
Re: Növények hiánytünetei.

esetleg túlzott felmelegedés? crypto is olyan ami nem szereti a 30 celsius körüli hőmérsékletet...

erre van egy ADA sztori is.

Amano Galériájában történt nemrég, hogy az egyik akvárium fölött, amiben crypto volt a fő növény, leállt a légkondi. Mivell dupla biztosítás is van, maga az épület is klimatizált, így nem lett katasztrófa, de az aksihoz dedikált légkondi kipurcant.

A központi termi klíma berendezés nem tudta elszívni az akvárium felöl a Halidok extra hőtermelését és az akvárium hőmérséklete 30-33 fokra emelkedett. Nap végére mire kicserélték a klímát azt vették észre, hogy minden hal és növény gond nélkül átvészelte ezt az időszakot, de a crypto tönkrement. A levelei "szétmálltak"....

szóval elképzelhető, hogy a meleggel most ilyen problémák is jönnek. Nálam pl folyamatosan megy a légkondi az akik miatt, hogy az érzékenyebb növényekkel és garnikkal nehogy gond legyen.
 
Re: Növények hiánytünetei.

zsotyi said:
Szóval a vörös ,és színes levelű növényeimet érinti a probléma.Lukadnak ki az idősebb levelek.Alternanthera,Cryptocoryne.A lukak mentén hártyásodik,majd szétfoszlik a levél.
Az Amania gracilis csúcshajtásai torzulnak,csavarodnak.
Nálam ez tipikusan akkor fordult elő, amikor ingadozott a CO2. (Persze lehet, hogy nem [csak] az volt az oka.) Nem lehet, hogy reggelre nagyon lecsökken a CO2 szint, és amikor bekapcsol a világítás még nem dúsul fel eléggé?
 
Re: Növények hiánytünetei.

Igen,ez is lehet,bár kettő venti is megy folyamatosan.Egy a vízfelszínt hűti,egy meg kifújja a neonok alól a meleget.Így a vizet 27-28 fokon tudom tartani.
A Cryptoról még levágom a leveleket,de az Alternanthera elcsúful.
Ph ingadozás is lehet,bár már reggel nyolctól megy a co2 és délben van lámpafel.
Talán több tényező együttes hatása is kiválthatja a tüneteket.
 
Re: Növények hiánytünetei.

oRphEus said:
Nálam ez tipikusan akkor fordult elő, amikor ingadozott a CO2. (Persze lehet, hogy nem [csak] az volt az oka.) Nem lehet, hogy reggelre nagyon lecsökken a CO2 szint, és amikor bekapcsol a világítás még nem dúsul fel eléggé?
Ezen is gondolkodtam már.Egy biztos,hogy nem tud feldúsulni délig még úgy sem,hogy nyolctól már megy.Ennyi idő alatt már bubiznia kellene a növényeknek lámpafelre,nem?
 
Re: Növények hiánytünetei.

Van egy rendkívül jó hírem: ha a tápozás tényleg EI alapján megy akkor TELJESEN KIZÁRT a tápanyaghiány! Ezen FÖLÖSLEGES gondolkodni.
Két lehetőségetek van, ha mégis tápanyaghiányt láttok:

1. Nem EI alapján tápoztok, bár tényleg kétszer is ellenőriztük. Ezt a hibát (ha van) könnyű kiküszöbölni, el kell kezdeni Green Aqua Macro és Micro tápokat használni egy ideig, ha megoldotta a problémát, akkor valahol hiba csúszott a számításotokba.

2. Valami más okozza a hiánytüneteket. Elsősorban CO2-re gyanakszom, oRphEus-al együtt. Mindegy, hogy pont a befolyó mellett van-e a dolog. Ezt is viszonylag könnyű megoldani, javítani kell a rendszeren, kölcsön kell kérni egy másik diffúzort/reaktort, javítani kell a flow-n, stb. Ha nem CO2 okozza, akkor lehet más - természetes folyamat, amit Levi mond, vagy lehet a túl meleg akvárium, amit Viktor mond.

Zsotyi, oRphEus, a PH ingadozás a természetben is előforduló természetes jelenség, ez nem okoz semmit. :)

keszeg said:
A Green Aqua Macro egy EI alapján kifejlesztett táp, mely egyforma mennyiségben tartalmaz nitrogént és káliumot. Ez idáig rendben van, csak kérdés, vajon a módszer mennyire veszi figyelembe a heterotróf szervezetek (leginkább halak) anyagcseréjét, vagyis az általuk termelt nitrát (pontosabban ammónia) mennyiségét.
Nem veszi figyelembe! Mint ahogy nem veszi figyelembe a növények tápanyag-fogyasztását sem. Nem véletlenül. Precíz mérésekkel kimutatták, hogy ezek a tényezők hosszú távon elhanyagolhatók az adagolt tápanyagok mennyisége mellett. Ezért nincs szükség a figyelembevételükre. Heti 50% vízcserékkel egyszerűen fölösleges lenne.

keszeg said:
Továbbá a csapvíz összetételét, rosszabb esetben annak változásait.
Valóban, ezt sem veszi figyelembe. Ha 0 van mindenből a csapvízben, akkor az EI range tetetjén tartja az értékeket. Ha pl. 17 ppm Nitrát van a csapvízben akkor az EI range fölött lesznek az értékek, de - mint tudjuk - ez semmilyen negatív hatással nincs az élővilágra (egyes érzékeny fajokat kivéve).

Az EI nem atomtudomány és "nem kell elfogadnia a parlamentnek" - ahogy anno Clive mondta. Használni kell, és figyelni kell az eredményt, nem arról van szó, hogy precíznek kell lenni az adagoláskor és az értékek tartásakor. Az akvárium körülményeitől is sok függ. Van akvárium, ahol a 15 ppm NO3-ra már nincs szükség, fölösleg lenne. Van, ahol a 30 ppm is éppen csak elégséges. Pár ppm-nyi változás semmit nem jelent "oda-vissza".
 
Re: Növények hiánytünetei.

keymaker said:
Zsotyi, oRphEus, a PH ingadozás a természetben is előforduló természetes jelenség, ez nem okoz semmit. :)
Az lehet, de nem is a pH-ingadozással összefüggésben gondoltam a CO2 szint ingadozására, hanem konkrétan a CO2 (pontosabban a C, a szén) szintjének ingadozását a fotoszintézissel összefüggésben. Persze csak ötletelek. :)
 
Re: Növények hiánytünetei.

Zsotyi, csak belevakantok, mert nem volt most időm az elejétől végigolvasni, de esetleg egy kis Easy carbo-val megtámogathatod a CO2 adagolást.
 
Re: Növények hiánytünetei.

Nigro said:
Zsotyi, csak belevakantok, mert nem volt most időm az elejétől végigolvasni, de esetleg egy kis Easy carbo-val megtámogathatod a CO2 adagolást.
Huhh,köszi Nigro!Sok jó ötletet kaptam idáig,most a totózás időszaka jön.Carboval próbálkoztam már,de nem estem hasra tőle ezért leálltam vele.Megpróbáljuk ezt is hátha.... :roll:
 
Re: Növények hiánytünetei.

oRphEus said:
keymaker said:
Zsotyi, oRphEus, a PH ingadozás a természetben is előforduló természetes jelenség, ez nem okoz semmit. :)
Az lehet, de nem is a pH-ingadozással összefüggésben gondoltam a CO2 szint ingadozására, hanem konkrétan a CO2 (pontosabban a C, a szén) szintjének ingadozását a fotoszintézissel összefüggésben. Persze csak ötletelek. :)
Értem, és ugyanazt gondolom mint te. :)
 
Re: Növények hiánytünetei.

zsotyi said:
Sok jó ötletet kaptam idáig,most a totózás időszaka jön.
Akkor nagyjából ott tartasz, ahol a kérdés feltevése előtt. :mrgreen:
 
Re: Növények hiánytünetei.

keszeg said:
zsotyi said:
Sok jó ötletet kaptam idáig,most a totózás időszaka jön.
Akkor nagyjából ott tartasz, ahol a kérdés feltevése előtt. :mrgreen:
:cool: Hát azt nem is vártam,hogy mindenki azt fogja mondani,hogy ez meg ez a hiba és punktum.Sok jó véleményt,ötletet kaptam,így nem a sötétben tapogatózom (annyira).Elkezdem kizárni a hibákat,aztán meglátjuk.
 
Re: Növények hiánytünetei.

keszeg said:
Elsősorban abszolút káliumhiányra gondolok, továbbá egy másik elem (N, Ca, Mg) káliumra gyakorolt antagonizmusára. Esetleg megugrott picit a NO3 szint a káliummal szemben.

Átnéztem végre alaposan a linkeket,főleg a te oldalad.Utóbbi nagyon informatív,és sok ismerős tünetet láttam a képeiden.Az általad leírt antagonizmussal szemben te milyen intézkedéseket tennél?
 
Back
Oldal tetejére