• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akváriumi növények hiánytünetei

Re: Növények hiánytünetei.

keszeg said:
Igen, ez a Liebig-féle minimumtörvény, amit Dobenek egy dézsával szemléltet.
Köszi Keszeg! :)
Ha gugliban rákerestek, biztosan frappánsabb leirást találtok.
w.
 
Re: Növények hiánytünetei.

Sziasztok,

Valamilyen tápanyaghiánnyal küzdök én is mostanában, de nem tudom eldönteni pontosan mire utalnak a jelek.
2 hónapon keresztül semmi gond nem volt, többnyire minden növény szépen fejlődött. A harmadik hónaptól kezdődően a Microsorum új hajtásai világos sárgás, majdnem fehéres szinüek, majd barnulnak és elhalnak. A többi növényen semmi hiánytünet nem jelentkezett.Semmit tudatosan nem változtattam az aki kezelésén.(Néhány még korábban az algától elcsúfitott öregebb levelét vágtam csak le)
Nigro oldalán lévő egyik írásból kén hiányra gyanakodhatnék. Máshol azt is olvastam, hogy a Kalciumfelvételt gátolja a túlzott kálium és foszfor bevitele, hasonló tüneteket okozva. Van ahol ezt a tünetet káliumhiánnyal magyarázzák.
Hát ezen a ponton ellentmondásokba ütköztem. Mi lehet a gond?

Co2 3 bubi/sec, a drop c. lime zöld, Green Aqua Macro és Micro tápozok napi 4-4 nyomás 65 l vizbe.Heti 50% vízcsere.
Mostanában evvel párhuzamosan megjelent az ecsetalga és pontalga is. Talán ez is utalhat a problémára.
2 hete a külső 600l/h Tetra szűrő mellé beüzemeltem egy szűrőakváriumot 3 rekeszes (1l Siporax, szivacs és 1/2 l Eheim substrat pro, vatta). Ez csak pozitiv irányba kellene előmozditsa a helyzetet, ha most még nem is de gondolom lassan kialakul benne a baktérium csapat, no meg a flow is jobb lett.
Szerintetek milyen hiánytünet lehet ? Holnap megpróbálom lefényképezni, csak az új hajtásokat körbeveszik még a hibátlan öreg levelek, így nem nagyon látszanak.
 
Re: Növények hiánytünetei.

Sziasztok!

Egy ideje problémákkal küzdök Marsilea ügyben.
Felvettem a kapcsolatot VGáborral, aki még a Tropicától is érdeklődött, de elakadtunk.
Közreadnám az infókat.
A víz paraméterek egy déli mérésnél:
KH 10
NK 10
PH 7.1
Hőfok 25C

Fény: 4x24Watt 10000K. Napi 8 óra.
CO2: nagynyomású palackból.
Űrtartalom: 108 liter Ebből kb 95 liter a víz.
Talaj magasság: 5.5cm az érintett területeken. Ez 2-3cm Tropica plant substrate, felette 3-3.5 cm ADA malaya.

Tápozás:
EI szerint Green Aqua Micro és Green Aqua Macro.

Növények:
A Marsilea Cryptocoryne wendtii tropica növények mellett van. Más típusú növénnyel nem nagyon tud érintkezni. (Hátha esetleg az támadja. ;-) )
Az akváriumban ezen kívül található: Nymphaea lotus (zenkeri), Pogostemon helfei, Anubias barteri var. nana, Microsorium pteropus var. narrow, Hygrophila polisperma.
Elvétve található némi zöld pontalga.

Állatok:
3 db Serpa lazac
1 db 6cm-es sziámi ormányos márna.
Valószínűleg néhány red cherry garnéla is van benne. Mondjuk úgy 6 db.
Elviselhető mennyiségű barna csiga, és valami más típusú csiga aminek szürkés a háza és ugyan akkora mint a barna csiga csak hegyes a házikója.

Szűrés:
Külső, 1000 l/h körüli.

A pusztulás képeit:

http://kepfeltoltes.hu/view/091123/DSCN ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/091123/DSCN ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/091123/DSCN ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/091123/DSCN ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/091123/DSCN ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/091123/DSCN ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/091123/DSCN ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/091123/DSCN ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/091123/DSCN ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/091123/DSCN ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/091123/DSCN ... es.hu_.jpg

1 hete az történt, hogy elhagytam a Green Aqua Micro és Macro-t és visszaálltam a HL Profito + HL Nitro + HL Fosfo-ra.
Hátha mégis hiányzik valami a GA-s tápból.
Az eredmények alapján mindenkit óva intek a hasonló elhamarkodott döntésektől.
A rohadás megmaradt, már amennyire a maradék 30 szál marsileán látszik (eredetileg úgy 40cm2 volt). Minden zöld pontalgás lett. A 3 éves 60 leveles anubias var. nana nem látszik a pontalga alatt.

Szerintetek vízkezelős csapvíz, és Green Aqua Micro-Macro használta mellett heti min 50% vízcserével lehet kalcium hiány? (Szegedi csapvíz)
V. Gábor, szerinted kalcium hiány okozhatja a Marsilea rohadást?
 
Re: Növények hiánytünetei.

Nigro said:
Jöjjön a fotó. A kiindulási pont mindig, hogy arégi, vagy az új hajtásokon tapasztalod a tüneteket.
Növeld a táp adagolást.
A Microsorium egyébként fura egy növény. Hol megél a jég hátán, hol ledöglik a kánaánban is...

Az új leveleken jelentkezik a tünet. Íme pár kép. A levelek már inkább barnás foltosak mint sárgák. A teljesen friss apró levelek teljes egészükben ilyen barnásak, elhalóban.
6166905_442b5671a4a48efa0a420c27b9120fcf_m.jpg

6166903_e4a0b6400604f136b9a2d7f8977bcdfa_m.jpg
 
Re: Növények hiánytünetei.

patzu said:
Szerintetek milyen hiánytünet lehet ?
DomeSL said:
Szerintetek vízkezelős csapvíz, és Green Aqua Micro-Macro használta mellett heti min 50% vízcserével lehet kalcium hiány?
Előfordulhat, mert a kalciumnak sok ellensége (antagonistája) van. Ilyen a K, P, Fe (kevésbé jelentősen a B, Zn, Mn). A kálium nagy töménységben úgy viselkedik, mint a nátrium, vagyis növeli a víz sókoncentrációját. Akárcsak a téli sózás az út menti talajét. Ezért száradnak el a fák bőséges csapadék ellenére is.
Ahogy látom, hasonló cipőben jártok. EI módszer, GA táp, viszonylag lágy (10 nk körül) víz, nagyjából megegyező tünetek.
 
Re: Növények hiánytünetei.

keszeg said:
patzu said:
Szerintetek milyen hiánytünet lehet ?
DomeSL said:
Szerintetek vízkezelős csapvíz, és Green Aqua Micro-Macro használta mellett heti min 50% vízcserével lehet kalcium hiány?
Előfordulhat, mert a kalciumnak sok ellensége (antagonistája) van. Ilyen a K, P, Fe (kevésbé jelentősen a B, Zn, Mn). A kálium nagy töménységben úgy viselkedik, mint a nátrium, vagyis növeli a víz sókoncentrációját. Akárcsak a téli sózás az út menti talajét. Ezért száradnak el a fák bőséges csapadék ellenére is.
Ahogy látom, hasonló cipőben jártok. EI módszer, GA táp, viszonylag lágy (10 nk körül) víz, nagyjából megegyező tünetek.

Ez akkor is lehetséges, ha nálam 17 kh körüli a víz?
 
Re: Növények hiánytünetei.

Ez biza egyértelmű Ca-hiány. Jó lenne tudni, a cserevízben mennyi a Ca, vagy legalább a víz GH-ját. Valószínű relatív Ca-hiány van, a túladagolt Green Aqua Macro miatt. De nem az abban lévő K-tól, mert az arányokat tekintve inkább ici-picit kevés, mint sok. Kicsit feldúsult a 3 hónap alatt a macro-tápanyagok koncentrációja az akváriumban, míg a Ca és Mg szintje nem változott. Én csinálnék egy 65-80%-os (ki kéne számolni) vízcserét, és visszavenném a tápadagolást 3-3-ra. Jöhet a kőzápor! ;) Mert bizony van túladagolás is...:D
ase
 
Re: Növények hiánytünetei.

asebestyen said:
Ez biza egyértelmű Ca-hiány. Jó lenne tudni, a cserevízben mennyi a Ca, vagy legalább a víz GH-ját. Valószínű relatív Ca-hiány van, a túladagolt Green Aqua Macro miatt. De nem az abban lévő K-tól, mert az arányokat tekintve inkább ici-picit kevés, mint sok. Kicsit feldúsult a 3 hónap alatt a macro-tápanyagok koncentrációja az akváriumban, míg a Ca és Mg szintje nem változott. Én csinálnék egy 65-80%-os (ki kéne számolni) vízcserét, és visszavenném a tápadagolást 4-4-re. Jöhet a kőzápor! ;) Mert bizony van túladagolás is...:D
ase

Ez most nem hangzik túl logikusnak, mivel az én akimban spec heti minimum 50% vízcsere volt. Van amikor 90%. Így ha mondjuk a talajban vagy valahol fel is halmozódott a macro tápanyag akkor sem lesz elég a vízcsere hanem CA-t kell bele adagolni.

Tábla kréta? (Még nem olvasta Tibi blogját.)
 
Re: Növények hiánytünetei.

keszeg said:
30 nk foknál is, ahogy a blogomban megírtam.
asebestyen said:
Ez biza egyértelmű Ca-hiány. Jó lenne tudni, a cserevízben mennyi a Ca, vagy legalább a víz GH-ját. Valószínű relatív Ca-hiány van, a túladagolt Green Aqua Macro miatt. De nem az abban lévő K-tól, mert az arányokat tekintve inkább ici-picit kevés, mint sok. Kicsit feldúsult a 3 hónap alatt a macro-tápanyagok koncentrációja az akváriumban, míg a Ca és Mg szintje nem változott. Én csinálnék egy 65-80%-os (ki kéne számolni) vízcserét, és visszavenném a tápadagolást 4-4-re. Jöhet a kőzápor! ;) Mert bizony van túladagolás is...:D
ase

Köszönöm a válaszokat!

3 hónapon keresztül napi 3-3ml GA-val tápoztam 60 l-re.
Volt minden féle algám, aztán a második hónap végére beállt a dolog és eltüntek szinte teljesen.
Aztán olvasgatva a fórumot többen azt írták, hogy ők többet adagolnak mint az előírt 1ml/20l víz/nap.
Ezen felbuzdulva én is megnöveltem (mondom, biztos akkor az a kevés alga is eltünik majd, ami maradt) és napi 4ml/60l víz-re emeltem, plussz vízcsere után még nyomtam kicsit többet is - és ezt követően jöttek a gondok a Microsorumon.

Szóval én még igen-igen zöldfülü vagyok, hogy bármely elmélet mellett tegyem le a voksom, csak ezt a tapasztalatomat szerettem volna megosztani, az előbbi két válasz olvasása után. Akkor GA minusz, avagy plussz??
Én átvállalom a "köveket", csak szeretném a Microsorumomat olyan szépnek és egészségesnek látni, mint amilyen volt egy hónappal ezelőtt! :) ;)
Kicsit úgy érzem most magam mint a "statisztika" kisérleti alanya, aki egyik kezével a tűzben, a másikkal a hűtőben, de statisztikailag pont "ideálisan" - lészen .
 
Re: Növények hiánytünetei.

"Ez most nem hangzik túl logikusnak, mivel az én akimban spec heti minimum 50% vízcsere volt. Van amikor 90%. Így ha mondjuk a talajban vagy valahol fel is halmozódott a macro tápanyag akkor sem lesz elég a vízcsere hanem CA-t kell bele adagolni."
A hol 50 hol 90% vízcsere persze logikus....:D Jól lehet számolni a vízben a tápanyagok koncentrációját. Persze lehet CaCl2-t adagolni is. Az is megoldás. Hátha beköszön a Mg-hiány...:D Akkor meg lehet majd MgSO4-ot még. :lol: Az eredmény a tápanyagok iszonyat felhalmozódása rendszeres 50% vízcserénél. Számológéppel meg kell nézni a szinteket 2-3 hónapnál. Lehet kicsit túladagolni, da nagyon minek? A 3-ról 4-5-re emelés hosszú távon nagy különbséget jelent majd, de mindenki maga tudja.... ;)
 
Re: Növények hiánytünetei.

Mindenkit megkérek, hogy NE adagolja túl a GA tápokat. Ha ezt teszitek csak saját felelősségre.

De hozzá kell tennem, ha ezt teszitek nem értettétek meg mi a GA táp lényege.
A GA táp egy EI módszer alapján összeállított tápozás. Ami annyit jelent hogy minden tápanyagból a maximumot adod, de hogy ezt büntetlenül végezd KÖTELEZŐEN be kell tartanod a vízcseréket.

A GA táp nem gyári táp, nem alulkevert koncentráció. Túladagolása majdnem biztos, hogy az egyensúly felborulásával jár.
Kérek mindenkit, hogy bár sok gyári tápot túl lehet adagolni (azokra ez rá is van írva), az EI tápokkal direkt nem írtunk ilyenről. Az EI tápmaximalizálás a nulladik perctől.

Másik fontos dolog, ha valami működik és beállt az aki, akkor a táppal nem játszunk, mert szinte borítékolható az algásodás ami akár hónapokig tartó küzdelemmel, akár a teljes akvárium felszámolásával végződik.

Ha kérdésetek van kérdezzetek, megpróbálunk segíteni, de sajnálom azt a csomó drága növényt ami ilyen hibák miatt megy tönkre.
 
Re: Növények hiánytünetei.

viktorlantos said:
Mindenkit megkérek, hogy NE adagolja túl a GA tápokat. Ha ezt teszitek csak saját felelősségre.

De hozzá kell tennem, ha ezt teszitek nem értettétek meg mi a GA táp lényege.

Ha ez így van akkor én tényleg nem értettem meg.
Kiváncsi vagyok mit mondana Key.

Még Tom Bar szerint is tök mindegy, hogy 4 vagy 5 nyomás.(vagy kanál por) Mivel minden héten lenullázod a vízcserével.
És az EI szerint pont az a lényeg, hogy a 0-hoz (vagyis alap helyzethez) mindig hozzáadd azt ami hiányzik.

Ha igazad lenne, akkor igenis lehetne algásodást kiváltani túladagolt tápanyagokkal.
Mellesleg lehet is, ha nem mindenből egyforma arányban adagolsz túl. A megfelelő tápanyag arány pedig pont az ami miatt a Green Aqua Micro és MAcro tápot megvesszük.
 
Re: Növények hiánytünetei.

DomeSL said:
Ha igazad lenne, akkor igenis lehetne algásodást kiváltani túladagolt tápanyagokkal.
Mellesleg lehet is, ha nem mindenből egyforma arányban adagolsz túl. A megfelelő tápanyag arány pedig pont az ami miatt a Green Aqua Micro és MAcro tápot megvesszük.
Kérdem én: hol adagolsz MG-t és Ca-t a GA-s tápokkal, amik szerintem is kiválóak egyébként.
 
Re: Növények hiánytünetei.

asebestyen said:
DomeSL said:
Ha igazad lenne, akkor igenis lehetne algásodást kiváltani túladagolt tápanyagokkal.
Mellesleg lehet is, ha nem mindenből egyforma arányban adagolsz túl. A megfelelő tápanyag arány pedig pont az ami miatt a Green Aqua Micro és MAcro tápot megvesszük.
Kérdem én: hol adagolsz MG-t és Ca-t a GA-s tápokkal, amik szerintem is kiválóak egyébként.

Kellene bele tenni. :mrgreen:

Adagolok a csapvízzel, és annyival meg nem adagolom túl a GA tápot hogy gátolja a tápanyag felvételt.
Ez szerintem nem 1 nyomáson múlik.

Amúgy értem miről beszéltek, de azt nem értem, hogy hol tud felhalmozódni a macro tápanyag.
Vagy kreáljuk meg az EIX (extended) tápozási gyakorlatot, ahol 90-100% os vízcsere a kötelező.
Ezzel akkor tényleg SOHA nem lehetne probléma.
 
Re: Növények hiánytünetei.

Úgy érzem, az egyik zöld fülem most pirul, de nyilvánvaló, hogy ha vmi jól működik akkor semmi értelme a változtatásnak.
Igen, kicsit megkeveredtem az EI szerinti tápozás és a GA adagolását illetően. Biztosan sok mindent rosszul értelmeztem, mert abban a tudatban voltam, hogy nem tudok túladagolni, a heti 50%-os vízcsere mellett. Ezek szerint mégis.
Visszaállok a normális adagolásra és remélem, hogy a növényeim is méltányolni fogják. Talán még visszafordítható a hiba amit elkövettem.
 
Re: Növények hiánytünetei.

DomeSL said:
Kellene bele tenni. :mrgreen:

Adagolok a csapvízzel, és annyival meg nem adagolom túl a GA tápot hogy gátolja a tápanyag felvételt.
Ez szerintem nem 1 nyomáson múlik.

Amúgy értem miről beszéltek, de azt nem értem, hogy hol tud felhalmozódni a macro tápanyag.
Vagy kreáljuk meg az EIX (extended) tápozási gyakorlatot, ahol 90-100% os vízcsere a kötelező.
Ezzel akkor tényleg SOHA nem lehetne probléma.
Na most ideális az arány vagy kellene bele tenni? :lol: Felhalmozódni a vízben tud, illetve a növényekben is. 1 nyomás nem számít talán 150L felett, de 50-100L-nél még sokat. 3 és 4 között több mint 30% a különbség. Persze a 100%-os vízcsere az király! Főleg nagy akváriumnál. :lol: sokkal egyszerűbb, mint a kiszámolt mennyiséget adagolni... :D
 
Re: Növények hiánytünetei.

patzu said:
Úgy érzem, az egyik zöld fülem most pirul, de nyilvánvaló, hogy ha vmi jól működik akkor semmi értelme a változtatásnak.
Igen, kicsit megkeveredtem az EI szerinti tápozás és a GA adagolását illetően. Biztosan sok mindent rosszul értelmeztem, mert abban a tudatban voltam, hogy nem tudok túladagolni, a heti 50%-os vízcsere mellett. Ezek szerint mégis.
Visszaállok a normális adagolásra és remélem, hogy a növényeim is méltányolni fogják. Talán még visszafordítható a hiba amit elkövettem.

Lehet sok megtévesztő vagy hiányos információ van a neten. Ha EI tápozást hallotok az a lehető legtöményebb tápozási módszer ami létezik.
De hogy a saját példámat említsem mindenféle tápozást használtam már. Egyedül a Tropica tápot adagoltam jelentősen túl, de ezt is angol tapasztalatok alapján.
Az ADA tápokra is rá van írva, hogy növénysűrűség alapján elképzelhető, hogy növelni kell az adagolást. Nekem mégis elég volt eddig is a gyári ajánlás. Erősen túltelepített akvárium esetén is.

Szóval ahol lehet betartani az ajánlást, ha megemlítik hogy változtatható akkor ott van egy kis mozgástér.

Egyébként pedig ott a száraztáp ha valaki alkotóelemekkel akar játszani. ;)

Nem akarom szétoffolni a topikot, próbálok a növény kérdésre választ találni.
 
Back
Oldal tetejére