• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Next level

Rafi001

Kertész szaki
Sziasztok!
A korábbi low tech-es próbálkozásom után végre eljutottam a következő szintre. @stevbig jóvoltából szert tettem egy high tech szettre(ezúton is köszönöm🙂), amit a napokban sikerült is elindítani.🙂
Technikai adatok:
Akvárium: 140l, opti frontüveg
Szűrés:eheim 2228, substat pro, gyári szivacsok, Seachem Purigen.
Világítás: Ati 4x24, ebből 3db 6500k-es, és egy rózsaszín cső +DIY led világítás.
Co2 beoldás: up aqua atomizerrel
Talaj: ADA Amazonia 2.+ a hátsó, magasabb részeken jbl táptalaj és tápgolyók, plusz Tf dekorhomok.
Növények:
-Rotala rotindifolia
-Rotala hra
-R. Colorata
-R. Wallichii
-R. Indica
-Alternathera reinicki mini
-Staurogne repens
-Fissidens fontanus
-Hygrophyla pinnatifida
-HC
-Anubias nana (?)
-Bucephalandra (?)
-Elocharis parvula?
A növényekért külön köszönet @Szmóki nak.🙂
Az indításról annyit, hogy egyenlőre csak tiszta ro víz megy bele, mert egyenlőre kíváncsi vagyok, hogy a következő vízcseréig a kövek mennyire keményítik a vizet. Világítás 8 órában megy, vízcserék egyenlőre 3 naponta.(bejáratott szűrő) Tápozás Green Aqua Micro Macro, plusz carbo.
Jelenlegi állapotok:20210420_214109.jpgIMG_20210420_200105.jpgIMG_20210420_200117.jpgIMG_20210420_200128.jpg
 
Kerüljön el mindenféle alga!
A DC-d gyönyörű lime színű, gartula!
A dekorhomok meg ilyen patyolat is marad, amíg nem kerül bele élőlény, utána meg majd pucolgatod, cserélgeted.
A köveket ne hagyd spider pulisra bedzsungelesíteni, mert jól mutatnak.
Hajrá!👍🏻
 
Sziasztok!
Egy kis helyzetjelentés:
A növények brutál módon megindultak. Nem gondoltam volna, hogy ennyit számít, hogy van-e co, erősebb a világítás, aktív talaj...stb:) összegezve, hogy ekkora a különbség a low- és a hightech növényezés között. A stemeken, gyakorlatilag naponta látni lehet a változást. Pl. a zselés wallichii már kb duplájára nőtt egy hét alatt.:)
Viszont nem csak jó hírem van sajnos, mert néhány napja sikeresen eltörtem a drop checkerem, és addigra még pont nem sikerült belőni a co-t, szóval az elmúlt pár napban, csak vaktában próbáltam beállítani. Mióta tegnap meg lett az új dc, azóta rájöttem, hogy ez nagyon nem sikerült, mivel kb fele annyira ment a co, mint kellett volna..:( Igazából ennek tulajdonítom azt is, hogy az üvegek- kövek enyhén elkezdtek zöldülni, plusz egy- két növényen minimális zöld szőr is megjelent. De ha rosszul gondolom, hogy a co miatt van, akkor szívesen fogadok tanácsokat.IMG_20210426_192924.jpgIMG_20210426_192853.jpg
 
Én azt mondom az erős világítás az oka és nem az alacsonyabb co2. Napi 8 órában megy ha jól látom 4 cső, plusz még led is hozzá. Szerintem vedd le 7-re az időtartamot! Ha megerősödtek/besűrűsödtek a növények mehetsz majd óvatosan feljebb!
Pár vízparamétert is jó lenne látni(po4, no3, fe) Látom RO-zol szóval a GH/KH-d gondolom rendben van.
 
Én azt mondom az erős világítás az oka és nem az alacsonyabb co2. Napi 8 órában megy ha jól látom 4 cső, plusz még led is hozzá. Szerintem vedd le 7-re az időtartamot! Ha megerősödtek/besűrűsödtek a növények mehetsz majd óvatosan feljebb!
Pár vízparamétert is jó lenne látni(po4, no3, fe) Látom RO-zol szóval a GH/KH-d gondolom rendben van.
Rendben, köszi. Akkor a világítást megpróbálom 7 órában. Valamint a tápozásról még annyit, hogy Green Aqua Micro-macro 6ml/nap. Ez is sok lehet talán? Ez nagyjából a gyári ajánlás. Plusz még megy bele carbo is, de attol nyilvan nem lesz algám.. De tesztjeim sajnos nincsenek, hogy pontos vízparamétereket tudjak mondani.
 
Rendben, köszi. Akkor a világítást megpróbálom 7 órában. Valamint a tápozásról még annyit, hogy Green Aqua Micro-macro 6ml/nap. Ez is sok lehet talán? Ez nagyjából a gyári ajánlás. Plusz még megy bele carbo is, de attol nyilvan nem lesz algám.. De tesztjeim sajnos nincsenek, hogy pontos vízparamétereket tudjak mondani.
Vakon nehéz megmondani, de én microból kevesebbet adnék. Növényből sincs túl sok ekkora víztömegre. Azt mondom 5 macro 3 micro elég szerintem. De ez tesztek nélkül csak az aktívan fórumozók naplóiból, és személyes tapasztalat alapján egy erős tipp!
 
Köszi, akkor lehet abból is visszaveszek, aztán egy kis idő elteltével úgyis kiderül, hogy hogy mi lesz. De még egy gyors kérdés, hogy a co szint a lámpa felkapcsolásakor milyen kell hogy legyen? A dc-nek már akkor is kb Lime zöldnek kéne lennie, vagy elég, ha ilyen kékes-zöldes, és később zöldül csak be rendesen. Csak hogy esetleg nem-e túl későn kapcsol be nálam a gáz.
 
Köszi, akkor lehet abból is visszaveszek, aztán egy kis idő elteltével úgyis kiderül, hogy hogy mi lesz. De még egy gyors kérdés, hogy a co szint a lámpa felkapcsolásakor milyen kell hogy legyen? A dc-nek már akkor is kb Lime zöldnek kéne lennie, vagy elég, ha ilyen kékes-zöldes, és később zöldül csak be rendesen. Csak hogy esetleg nem-e túl későn kapcsol be nálam a gáz.
Már lámpakapcsoláskor érje el a lime színt. Van aki 2-3 órával fény előtt indítja a co2-t, hogy elérje a kívánt értéket. Ez nagyban függ a beoldás hatékonyságán!
 
Már lámpakapcsoláskor érje el a lime színt. Van aki 2-3 órával fény előtt indítja a co2-t, hogy elérje a kívánt értéket. Ez nagyban függ a beoldás hatékonyságán!
Akkor azt is átállítom kb 3 órával előbbre, mert most másféllel kapcsol be előbb, és még igencsak kékes-zöld színe szokott lenne lámpakapcsoláskor.
 
Szia
Nem biztos, hogy muszáj átállítanod, a DC párórás késésben van. Ha 1-2 órával a lámpakapcsolás után limezöld, akkor simán jó lehet így is.
De inkább azért írok, mert tetszik a scape. Fakőből talán még nem is láttam iwagumit, tök jó lett. A mellékköveket is nagyon ízlésesen helyezted el. Ami nekem nagyon szemet szúr az az, hogy nem középre van tájolva a berendezés. Nem tudod egyben eltolni picit balra az egészet? (nem baj ha gyűrődik a talaj) A másik, hogy nekem nem annyira tetszik az aszimmetria, ami azáltal keletkezik, hogy a jobboldal üres, míg a baloldal hátul is be van rendezve. Én berendezném a jobboldalt is (vagy esetleg a baloldalt szedném ki, hogy szigetes hatású legyen az egész). És a talajt is kicsit előrébb engedném (mindkét oldalon), hogy a homokos előtér kb egységes mélységű legyen.
Csináltam egy vizuális szemléltetést is, hogy jobban eladjam a véleményemet :)

20210420_214109.gif

Szerk: most nézem, picit túlságosan is elvittem balra a skiccen (de már nem szerkesztem újra), valahol a kettő között lenne az igazság...

De amúgy ez csak "fontoskodás" és a legjobbra törekvés részemről, ha nem nyúlsz hozzá, akkor is tök jó 👍
 
Utoljára módosított:
Szia
Nem biztos, hogy muszáj átállítanod, a DC párórás késésben van. Ha 1-2 órával a lámpakapcsolás után limezöld, akkor simán jó lehet így is.
De inkább azért írok, mert tetszik a scape. Fakőből talán még nem is láttam iwagumit, tök jó lett. A mellékköveket is nagyon ízlésesen helyezted el. Ami nekem nagyon szemet szúr az az, hogy nem középre van tájolva a berendezés. Nem tudod egyben eltolni picit balra az egészet? (nem baj ha gyűrődik a talaj) A másik, hogy nekem nem annyira tetszik az aszimmetria, ami azáltal keletkezik, hogy a jobboldal üres, míg a baloldal hátul is be van rendezve. Én berendezném a jobboldalt is (vagy esetleg a baloldalt szedném ki, hogy szigetes hatású legyen az egész). És a talajt is kicsit előrébb engedném (mindkét oldalon), hogy a homokos előtér kb egységes mélységű legyen.
Csináltam egy vizuális szemléltetést is, hogy jobban eladjam a véleményemet :)

View attachment 146908

Szerk: most nézem, picit túlságosan is elvittem balra a skiccen (de már nem szerkesztem újra), valahol a kettő között lenne az igazság...

De amúgy ez csak "fontoskodás" és a legjobbra törekvés részemről, ha nem nyúlsz hozzá, akkor is tök jó 👍
Szia,
Köszi örülök,hogy tetszik!🙂 Viszont az az igazság, hogy az egészet eltolni balra gyakorlatilag lehetetlen, mert a két fő kő elég veszélyes pózban van. Amikor a hardscapet építettem, akkor is alig tudtam stabilan kitámasztani őket, elment vele pár órám..😅 Egyébként meg direkt próbáltam az asszimetriára törekedni, így is attól féltem, hogy túl szimmetrikus lett, de akkor ezek szerint túltoltam. És így elnézve igazad lehet. Viszont amit még mondtál, hogy bal oldalon kijjebb hoznád az aljzatot, az könnyen megoldható, mivel a terv úgyis az, hogy benövesztem teljesen Hc-vel, szóval azt egyszerűen egy kicsit hagyom kijjebb nőni. És akkor az aljzatok sem fognak keveredni. Viszont a jobb oldal beépítése se rossz ötlet, ezzel viszont szerintem inkább várnék addig, amíg stabil lesz az akvárium. Úgyértem kicsit megijedtem most az algától. De ha az rendbejön, akkor lehet kombinálni.😉
 
@Jopet -nek szinte mindenben igaza van! DE én inkább így hagynám ahogy van. Sokkal izgalmasabbnak tűnik így. Szimmetriát nem fokoznám. Így aszimmetrikusan is egyensúlyban van a kép. Először nem akartam írni. de aztán sokat nézegettem a képeket oda-vissza meg többször elolvastam a posztokat és végül írtam. Követés beállítva, kíváncsi leszek, ha a növények benőnek, merre billen az igazság mérlege.
 
nem csak a kövek meg a homok, hanem az eheim substrat pro is emelheti a ph-t...
szerintem mérj egyet, mert a magas ph nem biztos, hogy a legjobb recept az algamentes növényes akváriumhoz... 😁
 
nem csak a kövek meg a homok, hanem az eheim substrat pro is emelheti a ph-t...
szerintem mérj egyet, mert a magas ph nem biztos, hogy a legjobb recept az algamentes növényes akváriumhoz... 😁
Igazából csak ilyen csíktesztjeim vannak. Tudom, hogy nem a legpontosabbak, de két különböző csíkteszt is azt mutatta, hogy a PH 6,5-7közötti. Talán ez is magas?
 
Sziasztok!
Azóta eltelt négy nap, volt két vízcsere is, valamint a tápokat is visszább vettem @Ádám_ javaslatára, valamint a világítást is 7 órára átállótottam. A co2-t nehéz volt belőni, az sajnos csak mára jött össze tökéletesre. Viszont sajnos a változtatások ellenére is zöldül tovább az akvárium.🙁 Ma volt vízcsere, és mától a macrot is visszább vettem 4 ml-re, a micro maradt 3. Ha így is algásodni fogok, akkor más lesz a probléma. Két vízcsere, és kb majdnem a felére visszavett tápozás elég kell, hogy legyen. Ha nem akkor még a táptalajra tudok gyanakodni, hogy az szivárog. De egyébként ahol tudtam, ott a táptalaj fölé szórtam még egy kis Amazoniát, szóval remélem így nem lesz vele gond.
 
Sziasztok!
Azóta eltelt négy nap, volt két vízcsere is, valamint a tápokat is visszább vettem @Ádám_ javaslatára, valamint a világítást is 7 órára átállótottam. A co2-t nehéz volt belőni, az sajnos csak mára jött össze tökéletesre. Viszont sajnos a változtatások ellenére is zöldül tovább az akvárium.🙁 Ma volt vízcsere, és mától a macrot is visszább vettem 4 ml-re, a micro maradt 3. Ha így is algásodni fogok, akkor más lesz a probléma. Két vízcsere, és kb majdnem a felére visszavett tápozás elég kell, hogy legyen. Ha nem akkor még a táptalajra tudok gyanakodni, hogy az szivárog. De egyébként ahol tudtam, ott a táptalaj fölé szórtam még egy kis Amazoniát, szóval remélem így nem lesz vele gond.
Mérni kell nitrátot, foszfátot, vasat. Növényed nagyon kevés. Ettől függetlenül nem biztos, hogy a macrót kell csökkenteni. Mutass képet az érintett területekről. Milyen algád is van? Lehet a köveid miatt érdemes lenne szilikátot is mérni.
 
új talajod van, ami szerintem még eregeti magából rendesen az ammóniát, a fényed meg lehet, hogy sok még ilyen kevés növényhez...
én egyelőre csak 5-6 órát világítanék, aztán fokozatosan heti fél óránként emelném vissza a végleges napi 7 órára.
az a lényeg, hogy meg kell találni a fény-táp-co2 ideális arányait...
a ph 6.5-7 jó érték, rámérnék a szilikátra én is...
 
Sziasztok!
Azóta eltelt négy nap, volt két vízcsere is, valamint a tápokat is visszább vettem @Ádám_ javaslatára, valamint a világítást is 7 órára átállótottam. A co2-t nehéz volt belőni, az sajnos csak mára jött össze tökéletesre. Viszont sajnos a változtatások ellenére is zöldül tovább az akvárium.🙁 Ma volt vízcsere, és mától a macrot is visszább vettem 4 ml-re, a micro maradt 3. Ha így is algásodni fogok, akkor más lesz a probléma. Két vízcsere, és kb majdnem a felére visszavett tápozás elég kell, hogy legyen. Ha nem akkor még a táptalajra tudok gyanakodni, hogy az szivárog. De egyébként ahol tudtam, ott a táptalaj fölé szórtam még egy kis Amazoniát, szóval remélem így nem lesz vele gond.
4 nap telt el, megvoltak a vízcserék is, az első lépés pipa, az arányok a kezdetiekhez képest biztos javultak. A következő héten szerintem folytasd ezt a vékonyabb tápozást, és figyeld hogy reagálnak a növények, és az algák rá. A teszteket már korábban is írtuk, hogy az lenne a tuti, de ha a jövő hetet végig tápozod így, látni fogod hogy jó e az irány, vagy sem. Egy képet én is szívesen néznék! 😉
 
Igazából tudom, hogy tesztelni lenne a legegyszerűbb, és a legbiztosabb megoldás, de egyelőre megpróbálom tesztek nélkül megoldani. De ha egy hét múlva se lesz változás, akkor mindenképp veszek. Egyébként zöld por, és egy-két helyen zöld szőr algám van. Képet meg holnap tudok feltölteni, mert már rég lekapcsolt a világítás.🙂
 
Back
Oldal tetejére