• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes newTub

Igen, mindenképp jönnek az új növények. Most ötletelünk...
Egy picit aggódom a Vallisneria nana miatt. Ha megindul, nem biztos, hogy meg tudom állítani. A 240L.es akvárium felét már elfoglalta (közönséges Vallisneria)és esélytelen megállítani. Kb 5-6cm-es gyökérréteg van a talaj alatt és mindenhol előbújik.
 
Emlékszel, mit mondott Filipe? Indításnál annyi növénnyel tömd tele, amennyit a pénztárcád enged!
10x ennyit is simán elbírna.;)
A tetejére szórnék pár úszó növényt, annak a gyökerei is hasznosak a víz karbantartásában.
 
Csak a napló kedvéért:
2019.02.27 (elutaztunk)
- kapott 6-6ml micro-macro tápot
- CO2 11-19 óra között, DC világos sárga (nincs még élőlény)
- Világítás 12-20 óra között 2x54W ; 13-19 között 4x54W

2019.03.03 (hazajöttünk)
  • UV szűrőt kikapcsoltam
  • 80ml EASYSTART baci ment bele

A víz továbbra is barnás. A vízcsere mindig javít rajta, majd meglátjuk, hogy a heti után mi lesz. Az oka ismeretlen.
A feltöltést idő hiányában 20-22C' csapvízzel csinálom, de előtte átfuttatom az RO szűrő első két ágán. Elvileg a klórt ez kiszedi, de azért kap kezelőt is.

A fenti időben HC látványosan elkezdett leveleket hozni. A szinte levél nélkül eldugott "szálak" is szép zöldbe borultak.
Blyxa japonica jópár levelet olvadozik, de van amelyik tő szép
Vallisneria nana nem mutat változást, de legalább nem dobálja el a leveleit.

Ha a héten eljutok a GA-ba, akkor még kap 2 csomag Amazóniát a bal oldal némi sziklával és ha kitaláljuk milyen növények kerüljenek bele, akkor abból is hozok. :)
Addig élőlény nem megy bele, amíg a vízprobléma meg nem oldódik.

Kíváncsi lennék, Ti milyen növényt tennétek bele?
A cél, hogy a vitorláshalaknak legyen hol ívni és az apró elevenszülők is el tudjanak rejtőzni. Ja és persze szép legyen a szemnek. :)
 
Ma kapott egy alapos átrendezést a bal oldal, 90% vízcserével.
Az új köveken látszik, hogy egész más a színük, még algamentesek.
A régebbiek carbo-s kezelést kapnak naponta.

A jobb oldalról kikerült a Vallisneria. Jellemző rá, hogy alig bírtam a gyökereket kihúzni. Félek, hogy később még találkozom vele.
A HC szépen alakul, már kb. 1-1,5cm gyökeret eresztett.

A jelenlegi elképzelés szerint a hátsó részekre - a kövek mögé - Rotala green vagy Myriophyllum Guyana és Rotala vietnam kerülne.
Még bal oldalra a kövek elé keresek valami közepes méretű növény sövényt ami bekanyarodik a két szikla között.

Kísérleti jelleggel kipróbáltam a pillanatragasztós módszert. Az eredmény - az ujjamra ragadt anubiast leszámtva - a képen látható. :)
A héten remélem sikerül beszerezni még néhány tucat növényt és véglegesíteni a startot.

74081
 
@BlackOut-tól kapott (köszönöm) két marék Rotala Vietnam is bekerült hátra. Még egy jó nagy adag Rotala Green hiányzik és a hátsó rész az elképzelesek szerint elkészül.

Illetve bekerült a Tetra 1200 szűrő is aktív bacikkal. Háth sikerül kezdenie valamit a barnás vízemmel.

A világítást levettem 8 óráról 6 órára és remélem az időkapcsoló sem tréfál meg ismét.

Szerintetek mennyi Mic/Mac/Carbo lenne ideális bele vízcsere után, illetve naponta?
Növények még elég gyéren az üveg méretéhez képest.

Köszi, hogy benéztél.
 
Szerintetek mennyi Mic/Mac/Carbo lenne ideális bele vízcsere után, illetve naponta?
Növények még elég gyéren az üveg méretéhez képest.

Köszi, hogy benéztél.
Szerintem 15-20 ml macro, 10 ml micro, és amiről ne feledkezz meg!!!! + foszfát adagolása. Por vagy oldat, a mennyiséget ki kell tapasztalni, de ha nem adagolsz külön, akkor biztos kevés lesz az elején.
Én carbot csak helyi ecset irtására használok, nem adagolom rendszeresen, de gondolom a gyári adagolás szerint. ( Milyen fajta carbo, attól is függ)
 
Szerintem 15-20 ml macro, 10 ml micro, és amiről ne feledkezz meg!!!! + foszfát adagolása. Por vagy oldat, a mennyiséget ki kell tapasztalni, de ha nem adagolsz külön, akkor biztos kevés lesz az elején.
Én carbot csak helyi ecset irtására használok, nem adagolom rendszeresen, de gondolom a gyári adagolás szerint. ( Milyen fajta carbo, attól is függ)

Én is 15-15ml mic/mac kombót lőttem be ma. A foszfát esetében mi lenne az optimális szint? Jelenleg 0.
@viktorlantos korábbi írása alapján idézem: "Az ADA tápoknál szinte csak a nulla foszfát az elfogadható a tesztjük szerint. "
(persze ez 5 éve volt, de ez megmaradt :) és nem is ADA tápokat használok.)
 
Én is 15-15ml mic/mac kombót lőttem be ma. A foszfát esetében mi lenne az optimális szint? Jelenleg 0.
@viktorlantos korábbi írása alapján idézem: "Az ADA tápoknál szinte csak a nulla foszfát az elfogadható a tesztjük szerint. "
(persze ez 5 éve volt, de ez megmaradt :) és nem is ADA tápokat használok.)
A foszfátot az NO3 szinthez kell igazítani, ami nálad kb. 15 mg/ liter lesz. ( Jóslatom szerint, de természetesen mérni kell) Tehát 1-1.5 mg/l foszfát kellene. A vasra is figyelj! 1/1 micmac aránnyal nekem magas lett. Csökkentenem kellett a microt.
 
A foszfátot az NO3 szinthez kell igazítani, ami nálad kb. 15 mg/ liter lesz. ( Jóslatom szerint, de természetesen mérni kell) Tehát 1-1.5 mg/l foszfát kellene. A vasra is figyelj! 1/1 micmac aránnyal nekem magas lett. Csökkentenem kellett a microt.

Nagyjából pontos. JBL teszttel 10mg az NO3 (ehhez nincs csepptesztem). Sajnoa vasat nem tudok (még) mérni.

A PO-t felvittem 1-re és most megpróbálom itt tartani.

Köszönöm
 
jobb oldalról kikerült a Vallisneria. Jellemző rá, hogy alig bírtam a gyökereket kihúzni
Nem lehet, hogy ezzel felkavartad a taptalajt es amiatt zavaros a vized? Mondjuk elotte is irtad, hogy kuzdesz vele, ez nem lehet a problema forrasa? Meg bacikulturat adagolsz pluszban? Attol, hogy bejaratott szurovel inditottal, hasznos lenne a vizcserek mellett. Dennerlenek van egy jo cucca, nalunk tobbszor bizonyitott mar. A sok uj Amazonia miatt is jol johet a plusz bacikultura.

PO-t felvittem 1-re és most megpróbálom itt tartani.
Az amazonia miatt erre majd figyelj, az elejen adagolni kell a foszfatot, eleg sokat elsziv a talaj, de hetek (vagy akar honapok) alatt telitodik, ekkor majd le kell allni. Figyeld a novenyeket, vagy meregess viszonylag rendszeresen.

korábbi írása alapján idézem: "Az ADA tápoknál szinte csak a nulla foszfát az elfogadható a tesztjük szerint. "
(persze ez 5 éve volt, de ez megmaradt :) és nem is ADA tápokat használok.)
Itt meg is valaszoltad magadnak ;) nem ADA szisztema szerint tapozol, EI tapozasnal kell a foszfat. Az idealis nitrat-foszfat arany 10:1 korul van, nem kobe vesett, de ha ekorul van, nagy gond nem lehet. Ahogy irtak mar, vasat is erdemes merni. Hajra! ;)
 
közel 2 hónaposan...

A víz továbbra is sárgás/barnás. A fénykép nem adja jól vissza, azért ennél sokkal jobb a helyzet, csak nem kritálytiszta. (nem boldogulok az automata fényképezőgéppel)
Kb. 4-5 napja kipróbáltam egy algaírtó vegyszert is de nem volt észrevehető hatása.
Most tettem be egy friss aktívszén párnát és egy új csomag purigent is a vízcsere után a szűrőkbe. Meglátjuk. Türelem tiszta vizet terem :)

A növényekből Rotala green hiányzik még, de majd adandó alkalommal azt is beültetem. Illetve ha valaki bont HC cuba-t, akkor még dugdosok el a kopasz helyekre. Egyébként szépen terjeszkedik, bár az utóbbi néhány nap CO mentes időszaka (elromlott a mágnesszelep) és a 3x6 óra áramszünet egy picit látszik rajta.

Sajnos az utolsó 5 amano is kiugrált. Ennek nem tudom, hogy lehet-e a nem megfelelő víz minőség az oka vagy csak a halak stresszelték őket. ? ? ?


75411
 
közel 2 hónaposan...

A víz továbbra is sárgás/barnás. A fénykép nem adja jól vissza, azért ennél sokkal jobb a helyzet, csak nem kritálytiszta. (nem boldogulok az automata fényképezőgéppel)
Kb. 4-5 napja kipróbáltam egy algaírtó vegyszert is de nem volt észrevehető hatása.
Most tettem be egy friss aktívszén párnát és egy új csomag purigent is a vízcsere után a szűrőkbe. Meglátjuk. Türelem tiszta vizet terem :)

A növényekből Rotala green hiányzik még, de majd adandó alkalommal azt is beültetem. Illetve ha valaki bont HC cuba-t, akkor még dugdosok el a kopasz helyekre. Egyébként szépen terjeszkedik, bár az utóbbi néhány nap CO mentes időszaka (elromlott a mágnesszelep) és a 3x6 óra áramszünet egy picit látszik rajta.

Sajnos az utolsó 5 amano is kiugrált. Ennek nem tudom, hogy lehet-e a nem megfelelő víz minőség az oka vagy csak a halak stresszelték őket. ? ? ?


View attachment 75411
Mindkettő lehet, de én inkább a vizet mondanám. Az amanok hisztisek a vízminőségre sajnos, simán kimenekülhettek a jobb élet reményében.
Az akva szépen alakul. :)
 
Közben sikerült kristálytiszta vízet varázsolni. Volt még 200ml Seachem Purigen amit betettem a szűrőbe. Két nap alatt gyönyörű lett a víz. Tényleg csodákra képes.
Érdekes, hogy korábban is próbáltam egy párszor regenerált 100ml-es csomaggal de az nem hozott értékelhető változást. (vagy kevés volt, vagy már nem működik ?!?)

Végre béke és nyugalom...
Kapott egy kis nyírást és a hiányzó helyekre még HC-t. Most igyekszem valami koncepciót is kitalálni :)

Apropó, a HC olyan üveggyapoban volt, mint a normál stem növények szoktak lenni. Hogy kell ezt leültetni?
Én levágtam a gyökeréhez közel és amit tudtam kihúzogattam belőle csipesszel, de maradt így is bőven rajta. Gondolom majd benövi magát a talajba... Remélem.

Köszi, hogy benéztél.
75983
 
Apropó, a HC olyan üveggyapoban volt, mint a normál stem növények szoktak lenni. Hogy kell ezt leültetni?
Én levágtam a gyökeréhez közel és amit tudtam kihúzogattam belőle csipesszel, de maradt így is bőven rajta. Gondolom majd benövi magát a talajba... Remélem.

Köszi, hogy benéztél.
View attachment 75983

Nem szerencsés, ha sok gyapot marad benne, mert galibát okozhat az élővilág számára.
Oliver Knott videója súg, hogy melyik növényt, hogyan kell előkészíteni az ültetéshez.
Aquarienpflanzen richtig vorbereiten Awesome Tips and Tricks mit Oliver Knott Aquascaping
 
Köszönöm. Sajnos pont erről nem súg ha jól láttam. Pedig ott van az asztalon jobb oldalt HC/MC ha jól látom. (majd gépen is megnézem)
Igaz, hogy pont nem a HC-t készítette elő, hanem egy másik gyapotba ültetett növényt. Ettől függetlenül az eljárás ugyanaz.
 
Igaz, hogy pont nem a HC-t készítette elő, hanem egy másik gyapotba ültetett növényt. Ettől függetlenül az eljárás ugyanaz.
Noss, kiderült hogy a HC az inkább HM. :) Szóval száműzőm a gyepből. Szerencsére még csak szigetszerűen terjedt, így nem keveredtek.
Csatolok egy képet a jelenlegi helyzetről. Azt hiszem, ha jobban odafigyelek a tápozás/vízcsere kombóra akkor a jelnelgi problémák is megszünnek majd (apró fonal, 1-2 pamacs itt-ott)

Egyúttal szeretném a segítségeteket is kérni a befejezéshez is. Hogyan tovább? Ti mit és hova tennétek bele, hogy legyen valami stílusa?
Hátra kéne még valami. Eredeti terv - ilyen nem volt, folyamatosan alakult - Rotala green volt. De már nem vagyok róla meggyőződve, hogy tetszene.
Lhet, középpen megmarad az ösvény, ha már olyan szépen benőtte a HC.

Csak hogy legyen valami tétje is, a "győztes" ajánló a következő workshop-on finom sör v. csoki csomagban részesül ;-)

István
76710
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére