• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium "Nevenincs" palu

Hogger

Kertész szaki
Sziasztok!

Úgy hiszem eljött az ideje, hogy nyissak egy újabb naplót, amiben ezúttal remélhetőleg aktívabb leszek.
Tavaly májusban kiköltöztünk Németországba, így sajnos minden akkori terráriumomat, palumat és akváriumomat kénytelen voltam felszámolni. :cry: Az elmúlt több, mint egy évben elég sokat törtem a fejem (meg az asszonyét... :D), hogy mi hiányzik az új lakásunkból, az életünkből. Nyilván nem kellett túl sokat morfondíroznom azon, mi hibádzik. Na igen, ez egy ilyen hobbi. Ha egyszer valakit beszippant, azt nem ereszti, még a csontjai körül is halak fognak úszkálni...
A "hirtelen" ötleten felbuzdulva, el is kezdtem szépen, titokban tervezgetni, dédelgetni az újabb projektet. Azt még akkor magam sem tudtam, hogy terráriumot, vagy akváriumot szeretnék inkább, de egyben biztos voltam. Ha sikerül asszonypajtást rávennem egy új üvegdíszre a nappaliban, akkor nagy mázlim lesz és kizárt, hogy akár a többesszám gondolata is megfoganjon a fejemben. És ha már ezt sikerült letuszkolni Párom torkán, akkor már talán belefér még egy apróság, és tervezzünk méretes darabot :D
Így végül ismét egy paludáriumra esett a választás. Ha már hosszabb távban gondolkozok, mégiscsak ezzel lehet a legtöbb időt elpepecselni nem? :) Viszont abban is teljesen biztos voltam, hogy ezt semmi féle képpen nem szeretném elkapkodni, fél megoldásokba belemenni. Ezért a lehető legjobban meg akartam tervezni, mindennek rendesen utánajárni. Már nagyon régóta olvasgatom a fórumot, mindig is nagyon tetszettek az itt bemutatásra került növényes akváriumok. Az eddigi összes palum úgy lett megépítve, hogy főként a vízfelszín feletti világra koncentráltam, és bár utólag szerettem volna próbálkozni egy-kettőben komolyabb növényes "dolgokkal", mind hamvába holt. Sajnos egy hátteresített paluba igen nehéz utólag beszerkeszteni bármilyen technikát is. :cautious:
Na de most minden másképp lesz. Úgy fogom kialakítani a vizes részt is, hogy 100%-osan megfelelhessen (legalább paramétereiben) egy jól működő növényes akváriumnak. Megépítem a ki-és bevezető technikának a helyet, figyelek az áramlásra, a vízmélységre, minimalizálom a szárazföldi részre ültetett növények/dekortárgyak által lefogott fény mennyiségét és így tovább. Legalábbis gondoltam magamban. És itt jött az első aprócska probléma... Mégis hol férne el a lakásban? :ROFLMAO: Az egyetlen hely, ami mind a természetes fény miatt, mind a helytakarékosság szempontjából szóba jöhetett az az egyik sarkunk volt.
Na nesze neki, máris borult volna a téma? Kizárt, hogy sarokba méretre szabva bármit is be tudjak szerezni. Idekinn brutális áron dolgoznak az üvegesek. Körülbelül négyszeres áron... De más alternatívát nem kaptam, vagy a állhatok a sarokba, vagy sehova... Muszáj volt alternatívát találnom, az nem lehet, hogy a cél kapujában dőljön be a dolog, minekutána nagy nehezen beszereztem az engedélyeket a lakótárstól! :confused:
Szerencsére van egy Édesapám, aki legalább annyira fanatikus ezen a téren, mint én (lehet valami genetikai dolog áll a háttérben? :D). És kiknek lehetnek a legvadabb ötleteik, ha nem két elszánt hobbistának? Kitaláltuk, hogy megutaztatjuk az üveget mintegy 1100 km-en keresztül. :ROFLMAO: Ez elméletben nagyon szépen hangzott, hátha megoldható valahogy a gyakorlatba való átültetése.

Adott egy elviekben működőképes ötlet, jöhet a méretezés, anyaglista összeírása, tervek képszeresítése,
a jól bevált üveges megkeresése, a tervek egyeztetése. Mivel teljesen egyedi méretek alapján dolgoztunk, ezért még inkább oda kellett figyelni, nehogy valami kis számítási hiba miatt boruljon a történet...


Az vázlat, ami alapján az üveges nekiláthatott (80x60-as alapterület, amiből hiányzik egy sarok, mindez 120-as magasságban (későbbiekben ez 140-re módosult), körülbelül 40-es vízoszloppal)
unnamed.png


Amíg a drága jó üvegesmester tette a dolgát, én sem unatkoztam. Elkezdtem beszerezni a további hozzávalókat, és megbarkácsoltam az "alávaló" szekrényt. Na ez sem volt egy egyszerű manőver, de ez másik történet... :D

És végre, április 28-án megérkezett a várva várt üveg. EGY DARABBAN! :D Na jöhet a móka része... Alig vártam, hogy Édesapám látogatása véget érjen (gonosz, de mit mondhatnék... :rolleyes:) és nekieshessek a projektnek...


Az üveg a helyéül szánt sarokban, egy provizorikus oldalmakettal (természetesen egy mangrove darabot már az első pillanatban be kellett raknom)

WP_20150509_20_33_49_Pro__highres.jpg


Folyt. köv, lövik a pizsit :D
 
Jó reggelt :)

Korán van még, de gondoltam folytatom kicsit. Ott tartottam, hogy megjött az üveg, bekerült a helyére. Mint az előző képen is lehetett látni, fekete szilikonnal készült. Most lehet, hogy meg fogtok ölni, de én kértem, hogy feketével csinálja. Egyrészt nekem kifejezetten tetszik, másrészt erősebb ragasztó is. Ja és persze nem néz ki hülyén, hogy csak a tolóajtó sín fekete... :D

No de amíg megérkezett az üveg, addig is volt jó pár teendő. Kénytelen voltam még kiakasztani pár embert. Még egyszer hatalmas köszönet Nigro a türelemért! :D A növényes akvarisztikához csak a fórumon keresztül volt eddig közöm. Van is némi riadalom még a témával kapcsolatban, de ezt majd később.

Eljött a káosz ideje. :ROFLMAO: Ha paludáriumról van szó, el nem tudom képzelni hátterezés nélkül. Szárazföldi hátterezés oké, tiszta sor. Az is világos, hogy növényes akváriumba nem szoktak hátteret rakni, már csak a flow és az algák miatt. Ez megint kérdéseket fog felvetni a későbbiekben...:whistle: Újdonság volt számomra ennél a palunál az is, hogy a tervek alapján egyáltalán nem készültem szárazföldet alkotni. Igyekeztem csak a falakat benövényesíteni, hogy a vízi világnak minél több direkt fény jusson. Persze, nyilván megint a legegyszerűbb megoldást kell választanom, építkezzünk felfelé, hogy még a gravitáció is szívatni tudjon... :cautious:

Szóval két-három napra szétvertem a nappalit...
WP_20150509_20_34_06_Pro.jpg


A lapokat csak az üvegen kívül tudtam faragni/égetni, ragasztani. Túl kicsi lett volna a hely benn, így igazából meg se próbáltam. Az egész projekt 3 darabba szétszedve fért be, majd ott lettek összeillesztve. Na a háttér nyers formája pipa. A mangrove darabok beapplikálva a háttérbe. Gyorsan feltakarítani a romokat, mert asszony hamarosan hazaér és mekkora jó pont már, ha rend várja... Aztán ideje volt helyükre illeszteni és megnézni, mit mutat az összkép így, a nyers verzióban. (Ilyenkor szokott jönni az anyázás, hogy még ezt nem oda kell, az ott nem jó, és újra faraghatok...:ROFLMAO:)

Egy próba, mi-hogy néz ki... És a maszek megoldások a faragasztásra... :D
WP_20150510_11_02_11_Pro.jpg


Még egy kis csinosítás, farigcsálás, dekorok ide-oda rakosgatása. És nem, nem tudtam végül megállni, hogy egy talpalatnyi szárazföldet be ne szerkesszek... Lesz "vízesés" is, ami inkább csak egy kis csobogó egy picike vízgyűjtővel. Ha már túl voltam a rendrakáson, egy újabb hungarocellforgács támadáson, és még egy rendrakáson, akor miért ne csinálhatnék megint kupit? :D Jöhet az első fedőréteg...

WP_20150510_19_16_33_Pro.jpg


Aztán pihi... Idő kell, míg a csemperagasztó rendesen megköt. Az első réteg mindig kritikus, nehezebben tapad a hungarocellre, ezért ahol csak lehet, megérdesítem a felületét. Pláne, amikor függőlegesen kell dolgoznom. A második, harmadik, negyedig réteg már pite, az utolsó két réteget már színezve viszem mindig fel. Az igazi vízállóság titka a sok, vékony rétegben felvitt ragasztó. :)
Alig vártam, hogy végre az utolsó réteg is kiszáradjon rendesen. Ezúttal meg kellett várnom a 100%-os száradást, mert ki szerettem volna próbálni egy új dolgot. Már régebben hozzá tudtam jutni egy kis adag Rainforest Modellier Torf nevű anyaghoz még Magyarországon. Akkor nagyon megtetszett és elhatároztam, hogy egyszer még felhasználom egy terráriumomhoz. Sajnos Magyarföldön elég nehézkes a beszerzése, mert a közelünkben én egyetlen forgalmazóját találtam, a Ben's Jungle-t, aki természetesen nem postáz Magyarországra, miért is tenné... :cautious:
Na de ez a kis akadály is elhárult, szerencsére német a webshop. Rendeltem is gyorsan egy 5 kilós zacskót. Illetve nem is egyet, Nigro is kért, hogy amikor hazalátogatok, vigyek magammal, ő is kipróbálná. Ez még az üveg megérkezése előtt volt jóval. Na de miért is csemperagasztóztam le mindenhol? Egyszerű, aki már találkozott ezzel az agyaggal megszáradt állapotában, az tudja, nem olyan a felülete, mint a műanyagnak, nem úgy "vízálló". Kicsit mindig megszívja magát nedvességgel. Pont emiatt a tulajdonsága miatt gondoltam, hogy jó lenne nekem ez alá a xaxim-massza alá. Ez az anyag egyébként egy kókuszrost őrlemény valamilyen természetes ragasztóval összeforgatva és teleszórva mindenféle meglepi spórával. Legalábbis a leírása szerint. A trópusi spórák miatt azt gondoltam ez talán úgy lesz a leghasznosabb, ha sosem hagyom kiszáradni, ebben segíthet az alatta lévő ragasztóréteg is. Megnéztem a videókat, leírásokat ezzel az "új" anyaggal kapcsolatban és kivert a víz... Az összes videón/leírásban fogják a pirinyó kis terráriumaikat (jellemzően nyílmérges kis kockákat...) forgatják jobbra-balra, lefektetik minden oldalára és simán rászórják az anyagot és rányomkodják... :cautious: Ez mind szép és jó, de hogy csináljam ezt meg egy közel 60 kilós monstrummal? Más megoldás kellett. Megfogtam a zacskót, be a a terkóba, szétmorzsolni az anyagot és ujjbegynyi méretű darabkákban egyesével felragasztani a falra... Na ekkor még én sem tudtam, mire vállalkozok...

Félúton...
WP_20150512_20_46_10_Pro.jpg


Na igen, az ötödik óra után már kezdtem kicsit meghibbanni...
WP_20150512_20_46_14_Pro.jpg

A szemetes lapát rendkívül hasznos eszköznek bizonyult. Nincs is jobb dolog, amikor az ember rájön arra, hogy mennyi hasznos holmi veszi őt körbe a lakásban. A szemetes lapát mindenféle testi változás nélkül túlélte az idei projektet, de húskloffolónak valamilyen titokzatos módon szilikon markolata lett...:whistle:

Na 9 órányi szenvedés, hátleszakadás, láb és kézgörcsök után végre kész lettem. Azt hittem az ujjaimnak végleg búcsút mondhatok, de meglepően gyorsan magukhoz tértek.
És most megint várhattam egy teljes napot, míg a massza "megköt" a falon. Ezek a legborzalmasabb részek. Az ember agya zakatol, mit-merre-hogyan és nem tud hozzáfogni mert annak a nyavalyás anyagnak száradnia kell! :mad: Jó hír; az elméletem a csemperagasztóra nyomkodott anyaggal beigazolódott. Rossz hír; a hátfal annyira jól tartotta a nedvességet, hogy még egy nappal tovább kellett hagyni száradni a falat. :mad:
Édesapám még növényeket is hozott Magyarországról, amikből pár sajnos erősen megsínylette az utat és az utána következő két hetet. Mire teljesen ültetésre kész lett a palu, sajnos pár növény végleg feladta, bármennyire is igyekeztem vigyázni rájuk. :( Persze a a többi gyorsan helyet kapott.

Az első ültetés után
WP_20150522_07_03_26_Pro.jpg
WP_20150522_07_03_56_Pro.jpg
WP_20150522_07_04_03_Pro.jpg


Itt még nagyon sok növénynek költöznie kellett, még mindig találok olyan növényeket is néha, amik nem maradnak meg terráriumi körülmények közt. Sok növény csak egyszerűen nem tetszett, nem illett a képbe. Ez van, amikor nem saját magad állítod össze a növénylistát...;)

Apróbb csinosítgatás, változtatás, a technika bekötése, becsövezése. Új növények beültetése, régiek kivétele, és a csoda várása... Kötözgetés, metszés, tápozás, további feszült várakozás a háttér megmozdulására... Újabb kötözések, metszések, a hátfal még mindig nem akar zöldülni... Útközben konzultálás Nigro bácsival, az ő két hónapja felhasznált anyaga megindult-e már. Kiábrándító hírek. Nála sincs semmi változás. Saját magam győzködése; jó, jó, szép így is végülis, olyan természetes földfalnak hat...
Aztán végre bekövetkezett az, amiről már majdnem lemondtam! ZÖLDÜL A XAXIM! :D És nem is kis ütemben. Valami történt, megmozdult a hátfal. Egy kis növénykezdemény jött elő a másik után. Szinte minden reggel új és új hajtásokat látok előbújni. A moha érdekes módon csak foltokban kezd rajta kinőni, de ez is már valami! Azért remélem szépen befutja majd a neki szánt helyet.

És akkor a képek:

WP_20150815_040.jpg
WP_20150815_041.jpg
WP_20150815_043.jpg


WP_20150815_044.jpg
WP_20150815_045.jpg
 
Még sok helyen kopár, a növényeknek még terjeszkedniük kell. Sok helyre már megvan a kiszemelt növény, ami be fog kerülni, de még várom a többiek reakcióját, aztán mehetnek be ők is. Útközben beszereztem egy öntözőrendszert, így sokkal stabilabban tudom benn tartani a párát és mindig időszerűen kapják a növények is a csapadékot.

Pár új kép a paluról.

WP_20150815_037.jpg
WP_20150815_038.jpg


WP_20150815_039.jpg
WP_20150815_014.jpg


WP_20150815_022.jpg
WP_20150815_016.jpg


WP_20150815_018.jpg


Minden képpen a szárazföldi részt akartam először betelepíteni, már csak azért is, hogy a nagy ültetésben ne potyogjanak felesleges darabok a vízbe. Természetesen ezalatt az idő alatt sem tétlenkedtem. Vagy egy tucat hardscape-et csináltam, aztán szedtem szét. Megcsináltam egyet, olvasgattam, nézegettem másokat, aztán valami nem tetszett, jöhet egy új. Ennek az eredménye lett az, amit részemről véglegesnek mondanék, de itt jöttök Ti a képbe (már ha akad olyan bátor, és lelkes, aki végigolvassa az aprócska bejegyzéseimet...) Kérem a kritikákat, ötleteket, tanácsokat!

Elnézést a tükröződő képekért meg a gyatrább minőségért. A családban Párom a fényképész, de még nem sikerült rávennem, hogy lőjön pár képet. Ez meg csak telefonos próbálkozás, a lényeg látszik.

WP_20150815_030.jpg


WP_20150815_032.jpg


WP_20150815_035.jpg


Jelenleg így áll a történet. Növénylistát, technikai leírást, a lakók tervezetét, a felmerülő problémás kérdéseket majd a következő postban igyekszem taglalni, most ennyire futotta.

Na várom szeretettel a visszajelzéseket, tanácsokat, ötleteket!

Szép napot!
 
Szuper lett a hátfal felkenés. :) Megérte a fáradtságos munkát.

A boltban nemrég beszéltünk Attival, hogy mintha mohásodna a fal. Elég sok helyen látszódik. Lehet picit nagyobb páratartalom kellene hozzá akkor jobban menne.
És persze mi vizesen tettük fel nem úgy ahogy a gyári ajánlásban van. Szerintem működik és tényleg jól fest.

Köszi, hogy megosztottad az építést. (y)
 
Hát nem semmi napló inditäs ez!Reggel kv-t kortyolgatva olvastam a kalandos történetet!En is Nemetbe élek,8 éve már mikor elhagytam a HAZÁM.Merre fele laksz?Grat a paluhoz,meg a megértő barátnőhöz!Jöhetnek a képek a későbbiekben is!Grat.
 
Köszönöm mindenkinek :) Igyekszem majd folyamatosan dokumentálni, pláne, hogy ez lesz az első igazi növényes akvám. Biztos baromira sok dologba bele fog törni a bicskám, de kell a tapasztalat :). Most sajnos nem nagyon van időm folytatni, épp pakolunk, két hét nyaralás. De amint lesz időm, írom tovább.

Viktor: Már majdnem teljes a bevásároló listám, a honlapon gyűjtögetem. Hazafelé Magyarországon át jövünk, biztos, hogy benézünk. Nem vagytok szabadságon vagy ilyesmi ugye? Szeretném tőletek hozni a növényeimet :p

Kuchi mi Stuttgart alatt, Reutlingeben lakunk, ca. 150 km-nyire tőled. Az élményparkba már régóta tervezzük, hogy elmegyünk, de még nem jött össze. :)
 
Minden képpen szólunk, úgysincs sok magyar ismerősünk :) Remélem még idén belefér az időbe :)
A hardscape-ről mi a véleményed? Valami ötlet, amit másképp csinálnál?
 
Minden képpen szólunk, úgysincs sok magyar ismerősünk :) Remélem még idén belefér az időbe :)
A hardscape-ről mi a véleményed? Valami ötlet, amit másképp csinálnál?
Nekem tetszik.Igazäbol en a növenyes akväriumokat szeretem,van is egy 240l-es!De mindenkepp követni fogom palud naplojät!
 
De hát az alsó rész egy 40 cm magas növényes akvárium lesz... :D Már megvan hozzá minden technika is, szűrők, világítás, magasnyomású co2 rendszer és a többi :) Ezért is raktam erre a fórumra a palut :)
 
Le a kalappal! Látszik,hogy nem az első.Nagyon tetszik amit építettél.Kíváncsian várom a fejleményeket.
Én is most tervezgetek egy palut. Csak nehezen merek bele kezdeni. Még életemben nem csináltam hasonlót csak akváriumokat.ráadásúl egy elég nagyot szeretnék. 200x70cm alap terület.
Amit nem látok a tiedben az az átszellőztetés.azt hogyan oldod meg?
 
Sziasztok újra!

Picit eltünedeztem mostanában, de nem esett szét semmi, nem tört el az üveg, nem pusztult ki a növényvilág stb. Nyaralás, utazás, hazajövetel, mérkőzés a főbérlőkkel; "Az a vacak a szobában túl nagy párát csinál, biztosan kell az magának?!".
De jelentem azt a "vacakot" megtartottam. Sőt a GA-s srácoktól hoztam növényeket és minden mást, ami még hiányzott (ezúton is még egyszer köszi a türelmet Dani ;)). Na de ne szaladjunk annyira előre, még adós vagyok egy technikai leírással. Íme hát;

Méretek: 110+220 liter. Kicsit rendhagyó módon egy 80x50-es lapterület lett egyik oldalt sarktalanítva, 40 cm magasan terül el ebben az akváriumi, és 80 cm-en a terráriumi rész.

Szűrés: Tetra ex 800 plus (ez felelős a csobogóért is) és Tetra ex 1200 plus. Ez utóbbi (másfél hetes...) péntek óta szervizben, így a tartalékszűrő üzemel jelenleg egy régi eheim 2026-os. Eheim mech pro-val és Substrat pro-val töltve

Világítás: Arcadia 4x24w (efelől még nagy félelmeim vannak, de erről később) 865-ös Osram csövekkel

CO2: magasnyomású kütyük

CO2 beoldás: Egyelőre a Sera 500-as külsőreaktorával

Táptalaj: Dennerle 9in1

Talaj: Dennerle Scapers Soil

Víz: RO készülékkel szűrt víz + csapvíz. Így sikerült egy ca. 6-8 GH-s paramétert összehozni.

Tápozás: GA mik-mak, Carbo ajánlás szerint

Dekor: Itt-ott talált kövek (bazalt) és mangrove gyökerek. Az utóbbin gondolkozom, hogy ki kellene valamivel egészíteni, de nem szeretnék több "stílusú" fát összevegyíteni, mangrovéból meg nem nagyon találtam eddig "ágas-bogas" jellegűeket sajnos.

Bútor: Saját szülemény

Na röviden ennyit a technikáról, ez leginkább a későbbiekben lehet majd fontos, ha elakadok és a segítségetekre szorulok :D
 
Sziasztok újra!

Picit eltünedeztem mostanában, de nem esett szét semmi, nem tört el az üveg, nem pusztult ki a növényvilág stb. Nyaralás, utazás, hazajövetel, mérkőzés a főbérlőkkel; "Az a vacak a szobában túl nagy párát csinál, biztosan kell az magának?!".
De jelentem azt a "vacakot" megtartottam. Sőt a GA-s srácoktól hoztam növényeket és minden mást, ami még hiányzott (ezúton is még egyszer köszi a türelmet Dani ;)). Na de ne szaladjunk annyira előre, még adós vagyok egy technikai leírással. Íme hát;

Méretek: 110+220 liter. Kicsit rendhagyó módon egy 80x50-es lapterület lett egyik oldalt sarktalanítva, 40 cm magasan terül el ebben az akváriumi, és 80 cm-en a terráriumi rész.

Szűrés: Tetra ex 800 plus (ez felelős a csobogóért is) és Tetra ex 1200 plus. Ez utóbbi (másfél hetes...) péntek óta szervizben, így a tartalékszűrő üzemel jelenleg egy régi eheim 2026-os. Eheim mech pro-val és Substrat pro-val töltve

Világítás: Arcadia 4x24w (efelől még nagy félelmeim vannak, de erről később) 865-ös Osram csövekkel

CO2: magasnyomású kütyük

CO2 beoldás: Egyelőre a Sera 500-as külsőreaktorával

Táptalaj: Dennerle 9in1

Talaj: Dennerle Scapers Soil

Víz: RO készülékkel szűrt víz + csapvíz. Így sikerült egy ca. 6-8 GH-s paramétert összehozni.

Tápozás: GA mik-mak, Carbo ajánlás szerint

Dekor: Itt-ott talált kövek (bazalt) és mangrove gyökerek. Az utóbbin gondolkozom, hogy ki kellene valamivel egészíteni, de nem szeretnék több "stílusú" fát összevegyíteni, mangrovéból meg nem nagyon találtam eddig "ágas-bogas" jellegűeket sajnos.

Bútor: Saját szülemény

Na röviden ennyit a technikáról, ez leginkább a későbbiekben lehet majd fontos, ha elakadok és a segítségetekre szorulok :D
Szívesen néznénk friss képeket a "vacakról" ;) !
 
Csapó kettő:

A két hetes nyaralás utolsó hetéből leginkább a hazautat vártam már, hogy otthon végre nekilássak az akváriumi rész ráncba szedésének. Már alapból úgy indultam el, hogy minden rendben legyen. Szűrők feltöltve, víz leszűrve, kövek a helyükön, fa ázik, CO2 beüzemelve.
Körülbelül két hete jártam magyar Honban, gyorsan be is ugrottam a GA-ba meglesni van-e minden készleten, amire szükségem lenne. Szerencsém volt, mindenből tudtam hozni.
Na jöhet, ami még nem volt. Eddigi aljzat ki, táptalaj be, mindent visszarendezni. Persze a jó büdös nyavalyáért sem sikerült mindent úgy visszarakni a helyére, mint ahogy volt, így kicsit módosult a scape. Ezen még biztosan fogok kisebb változásokat eszközölni, mert valahogy nem az igazi. Aztán bonthatom a GA-s csomagot, jöhetnek a növények.
A nagy részük zselés, mert nem tudtam pontosan hány napig kell senyvedniük majd. Sok rémhírt olvastam a fórumon, féltem is tőlük kicsit, de azt hiszem sikerült minden zselét maradéktalanul eltávolítani. Az ültetést kifejezetten élveztem, bár mivel a hardscape-em megváltozott, a növények sem pont arra a helyre kerültek, ahova terveztem őket. Sebaj, majd lesz belőle valami értelmesebb látkép remélhetőleg. Persze a jövő még az enyém, erősen tanulási fázisban járok a növényezés terén. Szóval ültetés. Egyedül a parvula szívatott meg kicsi, azt hittem a harmadik cserép végére, hogy leszakad a derekam, de jelentem ezt is túléltem. Persze mekkora kicseszés, hogy mindig a kicsivel kell kezdeni, utána a többi... Mire a parvula végére értem már picit elcsüggedtem. Maga a parvula sokat nem is mutatott, de erőt vettem magamon és befejeztem az ültetést. Így már azért más volt a kép.

WP_20150901_22_07_07_Pro.jpg


WP_20150906_17_20_42_Pro.jpg


WP_20150906_17_20_52_Pro.jpg


WP_20150906_17_21_19_Pro.jpg


WP_20150906_17_21_45_Pro.jpg


Tudom, tudom, azok a kifolyók irtó rondák. Szándékomban áll cserélni őket üvegre.

Már rögtön láttam, amint feltöltöttem vízzel, hogy több sebből is vérzik a történet. Egyrészt vannak növények, amik nem épp a legimpozánsabbak a helyükön (de majd meglátjuk mit hoz a jövő hónap) másrészt vannak sötét voltok, ahol nem lesz jó helye egyes növényeknek. Harmadrészt rendesen bepánikoltam, hogy ez a fény, amit az Arcadia tud, nekem ide nagyon nem lesz elegendő. Gyorsan S.O.S el is kezdtem olvasgatni, mivel lehetne ezt a ca. 120 cm-t átvilágítani. Hát elkeseredtem, mert azt hiszem ezt a feladatot szinte semmi nem tudja megoldani. De várok, meglátom, hogyan viselkednek a növények.

Jelenleg az akvárium 2 hetes. Az első heti, napi 50%-os vízcseréken túl vagyok, a második heti, 2 naponkéntiből még van egy hátra holnap. Algám semmi, viszont a növényeken sem látom azt, hogy jól éreznék magukat. Tudom, hogy ez még túl korai, és még várnom kell, de a régebbi és a mostani képeket elnézegetve, a növények elkezdtek nőni. A baj csak az, hogy nyurgulnak nagyon, attól tartok tényleg nagyon kevés lesz ez a fény ide. A reineckii mini is teljesen kifakult. Persze jó lenne, ha valaki megnyugtatna, hogy ezek valójában nem megnyúltak, hanem teljesen normális ütemben fejlődnek és így kellene kinézniük... Légyszi! Valaki! :D
Az egyéb vízparaméterek rendben vannak, a CO2 adagolás is a helyén. A dropchecker is bejárta már az egész akvát, mindenhol lime színnel virított. A beoldás a lámpakapcsolás előtt egy órával kezdődik, és egy órával lámpaoltás
előtt ki is kapcsol.

Illetve írok még egy növénylistát, mi is került be. Semmi extra, könnyebben tartható növényeket igyekeztem összeszedni;

Eleocharis parvula mini
Rotala sp. green
Cryptocoryne Petchii pink
Hemianthus Micranthemoides
Hydrocotyle Tripartita Japan
Hygrophila Difformis
Gygrophila Pinnatifida
Alternanthera reineckii mini
Staurogyne Repens
Echinodorus Tenellus
Microsorum pteropus narrow

Azt hiszem nem felejtettem ki semmit


Raknék fel friss képeket is, de épp most kapcsolt ki a telefonom, úgyhogy pár órával később pótolom majd... Addig is jó fórumozgatást és kellemes vasárnapot!



 
Dino: Nem egy nagy macera a paluzás, viváriumozás. Itt is meg kell csak ismerni a trükköket, aztán megy már minden automatikusan. Idő, tapasztalat, türelem. Más nem kell hozzá. Ne félj belevágni, legrosszabb esetben minden növényt kétszer kell megvenned ;) A szellőzés meg nálam nagyon egyszerűen bevált. Még a legelső palumnál próbálkoztam beépített szellőzővel, ventilátorokkal, de rájöttem, hogy teljesen felesleges, sőt.. A legtöbb esetben csak szárította a növényeket. Mára már annyiból áll a szellőzésem, hogy a tetőüvegben középen (teljes hosszában) van egy 15 cm-es rozsdamentes acél szellőzőrács. Ezen felüli szellőzést a tolóajtó mellett "beszökő" levegő végzi. Teljesen jól működik, sosem gombásodtam, penészesedtem. Így kényelmesen tartható benn a 85-90%-os pára. :)
 
Na megint itt. Felrakom a friss képeket, amiket ígértem. Ezeken lehet látni, hogy szerintem nyúlnak a növények, bár mondjuk alulról nem kopaszodnak. A fene tudja, lehet így kellene kinézniük?

WP_20150913_12_10_20_Pro.jpg


WP_20150913_19_49_02_Pro.jpg


WP_20150913_19_50_40_Pro.jpg


És egy totál

WP_20150913_19_50_20_Pro.jpg


Jövőhéten elején beköltözik a takarító brigád. Viszont aminek nem örülök, hogy bár az összes növényem GA-ból van, mégis tele vagyok kicsi csigákkal :( Előferdül, ez van, a legjobbakkal is megesik :D Úgyhogy még csigafalókat is be kell szerezzek gyorsan, mielőtt még elharapódzna a helyzet :D Azt hiszem lassan egy nyírás is ráfér egy-két növénykére. Vagy még korai lenne? :unsure:
 
Köszönöm, pont most nyírtam őket meg :D
Egy kicsit rendezgettem, meg bekerült még egy fadarab, egy árnyékos helyet fed le, így jobban néz ki, mint üresen :) Képeket majd rakok fel este. Ma még a takarítóbrigádot is be kell szereznem.
 
Back
Oldal tetejére