• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Neustart 140

Hát jah, van itt minden, mint a búcsúban!
Az algaevő népség (kínai algaevők, sziámi algaevők, otok, amanok, red cherryk) meg rá sem bagózik. Pedig nem nassolnak a halkajából, külön algatabit meg - aki nem dolgozik ne is egyék alapon :) - addig nem kapnak, amíg ezekre legalább egy kicsit rá nem fanyalodnak :)

Szóval egyelőre a megnövelt mikrotáp és csökkentett fényerőben bízok. Meg most már kicsit gyakrabban (hetente) át fogom pucolni az előszűrőt.
 
2014. okt. 13.:
50% vízcsere, perlon és előszűrő takarítás, minimál frontüveg algakaparás.
Kiszedtük a vörös növényeket bal oldalről mert nagyon algások voltak és nem fejlődtek, valamint jó sok agancsalgát is eltávolítottam. A vörös növényekből csak pár szál került vissza, amin alapból nem votl alga és életerősnek tűntek, a többi a szemétbe vándorolt. Levágtunk még pár ecsetalgás levelet a nagy zöldekről és az anubiasról is.
Sajnos sztem inkább csak több az alga, de biztos hogy nem kevesebb egyelőre...
most már a zöld pontalgát is felfedezni vélem több helyen is..
Kicsit bízunk benne, hogy a gyengélkedő vörös növények eltávolítása segít majd a helyzeten.
Sajnos egy sziámi algaevő is elpusztult, egyre vékonyabb lett, majd egyik reggel már csak a gerincét láttuk az aljzaton.
Na ez egy ilyen szomorú poszt volt, de most még azért sem változtatok semmit 1 hétig, hátha javulásnak indul a helyzet.

Ja, a gömbmohát fellógattam bal oldalra, de eléggé könnyen le lehet leplezni a damilt, nem éppen a legvékonyabb fajta. De így is funny :)
 
A dátumokat sorra elcseszem, szóval nem is írok többet..
A héten pár napra megemeltem a világítást kb +15W LEDdel, de láthatóan egy csomó ecsetalga és talán zöld pont nőtt a lávakövekre, levelekre... a HC ami eddig is szépen növögetett az is meglódult. De inkább visszavettem az előző szintre (2x24W T5 + ~2x15W LED). Nem igazén értem miért nem tudom a világítást növelni, kevés a növény, táp vagy CO2...
Tegnap volt 50% vízcsere este 8 óra körül, utána tápoztam: 15ml profítót, 15ml fosfót és 10ml nitrót. Így lettek vízcsere és tápozás után, a világítás lekapcsolása előtt pár órával az értékek: vas: 0,8 - foszfát: 0,4
Ma reggelre ez lement 0,4 (vas) és 0,1 (foszfát) értékekre. Még nem tudom mi szedi ki ilyen szinten a tápot, növények algák vagy talaj.
Mindenesetre kapott reggel az akvárium 10ml profitót, 10ml fosfót és 5ml nitrót.
 
Csak egy kis naplóbejegyzés.. tegnap volt 50% vízcsere, előszűrő takarítás. Az akvárium üvegről kéne még algát kaparni de nem volt kedv.. Ecsetalga van még mindig, és a pontalga sem fogta vissza magát. A vasat és a foszfátot nyeli el az akávrium, szóval adom neki rendesen. Szerencsére megérkezett a greenaquaából a DIY por macro táp csomag, azokkal egy jó időre meg lesz oldva a makro tápozásom :)
Múlt héten szereztünk még 3 redcherryt amiből kettő meg is maradt.. de így már legalább van összesen 3 remélem beindul a szaporulat :) Egy anci meghalt időközben, fogalmam sincs mitől :(
Vettem egy kínai TDS mérőt is, 180-200ppm körül van az akvárium vize. Végre már nem szedi ki a talaj az összes KH-t a vízből, úgy tűnik kezd beállni a pH-val együtt.
A vörös növényre (Nesaea sp. red) meg rákerestünk a neten miért nem akar fejlődni és kiderült hogy egy igen szivatós fajta. Ebben a topikban Tom Barr fogad rá, hogy nem sikerül senkinek értelmesen akváriumban életben tartania, hogy vörös maradjon és szépen nőjön: Nesaea sp. tricks? Won't stay red. - Page 2
Szóval a felét megint kiszedtük és egy kis befőttes üvegben víz feletti neveldét indítottunk belőle :)
Vettünk még két új növényt is múlt héten de most hirtelen nem tudom milyenek.. majd előkeresem a kis papírjukat.
 
A jelenlegi tápozás vízcsere óta naponta:
- 15ml profito (elvileg 2 400 ppm Fe)
- 5ml DIY KH2PO4 oldat (14 000 ppm PO4)
- 4ml nitro (100 000 ppm NO3)
Tápozás és villanyfelkapcsoás előtt 7 órával (reggel 8kor) a mért értékek:
- 0,1 ppm Fe (legalább már mérhető reggel is.. de jó sok profitó kell hozzá)
- 0,1 ppm PO4 (szintén már mérhető, de nagyon alacsony ahhoz képest ami belekerül)
- 30-40 ppm NO3 (ebből visszábbveszek, mert ebből van elég)
 
Tegnap (hétfőn) megvolt 50liter víz cseréje. Algakaparás front és két oldalüvegről. Szűrőt nem piszkáltam most.
Készült NO3+K táp is. Fél liter vízbe kb 10-10g KNO3 és K2SO4. Ebből lett most a "házi nitró", de számomra jobb arányokkal (lent látni).
Napi adagolás erre a hétre ez lesz:
- 15ml profito (elvileg 2 400 ppm Fe)
- 10ml DIY KH2PO4 oldat (14 000 ppm PO4)
- 5ml DIY nitro (24 500 ppm NO3, 33 500 ppm K)
Saját kis tápozó kalkulátorom: Tápozás kalkulátor - Google Spreadsheets
A GA tápokkal való ajánláshoz képest látni, hogy jóval kevesebb NO3-mat adok, de a mérések alapján nincs szükségem olyan sokra.
Káliumot nem tudom mérni, ezért azt a szintet adom amit a GA tápokból ajánlanak.
A foszfát és vas még mindig tűnik el ezért a kimagaslóan sok adag, hetente ránézek egy teszttel, hogy nehogy nagyon túltoljam. (Elvileg a talaj vesz fel sokat, ami egy idő után el fog múlni.)
Ja igen és 5ml EL carbó a problémásabb területekre célozva még mindig.

A lávaköveken elszaparodó ecsetalgák még mindig megvannak, talán nincs több és kevesebb sem neheen tudom megállapítani. A nagy zöld növényekről le lett vágva rengeteg levél tegnap, amiknek ecsetalgások voltak a szélei. Irtó érdekes, hogy egymás mellett, ugyanazon a növényen van amelyik levélen burjánzik az ecsetalga, a mellette lévőn pedig egy szál sem!
Na de tegnap szinte az összes fertőzött levél kikerült. Pár ilyet az anubiasról is levágtunk. Zöld pontot lekapartam az üvegről vizcsere előtt, valszeg attól zöldek a lávakövek is, de azokkal nem tudok mit kezdeni, kivenni nem tudom mert be vannak ásva. Néha kapnak karbót had szokják.
A HC burjánzik lassan vágni kell vagy valahogy rendbekapni, szép zöld de pár helyen sajnos van közte is ecset pamacs..
 
Utoljára módosított:
Tegnaptól a 15ml profitót 5ml profitóval és 2,5ml ferróval helyettesítem. (Ez kb ugyanannyi vasat jelent összesen.)
Mai vízértékek du. 1 órakor (CO2 felkapcsolás előtt közvetlenül, világítás előtt 2 órával, tápozás előtt)
Hőmérséklet: 25 °C
KH: 3,5
GH: 7
pH: 6,8-6,9
NO3: 10-20
PO4: 0,2
Fe: 0,1

Tápozás után:
TDS: 210
Fe: 0,4-0,6

Tegnap 100ml purigent tettem a szűrőbe (újat, eddig nem volt), valamint az előszűrő részéz kitakarítottam (kék szivacs + perlon).

A két új (majdnem 3 hetes) növény bal hátul pedig:
Alternanthera 'Rosanervig'
Cryptocoryne parva

A vörös-rózsaszín nem igazán mutatta eddig fejlődés jeleit (de sajnos minta veszített volna a vörös árnyalataiból és kezdene bezöldülni), a zöld talán hozott pár új levelet.

IMG_20141107_220022.jpg
 
Utoljára módosított:
Úgy látom egyre kevesebb az ecsetalga, már alig van! Most nagyon elégedett vagyok az akváriummal, remélem nem kiabáltam el :)
Szombaton nagytakaritás volt, 2 alsó kosár bioanyag is át lett öblítve akvárium vízzel, új kék szivacs és perlonvatta került be. A csövek is át lettek takaritva, az inline atomizerig lenyomtam a csőgörényt, hát nagyon ráfért. Azóta sokkal apróbb és alig látható bubik jönnek az eddigi bubiviharhoz képest. A CO2 szint szerencsére változatlan, szóval mindenképpen javulás történt.
Vágtam le pár régi levelet a bal oldali, új növényekről, végre úgy látszik ők is magukra találtak.
Itt egy friss kép:
IMG_20141118_215642.jpg
 
Autómata adagolónak feltöltöttem az üvegeit:
1 - Carbo - 60 ml -- napi 5 ml
2 - Micro mix: 60 ml Profito + 30ml -- napi 7,5 ml
3 - Macro mix: 90 ml DIY KH2PO4 oldat (14 000 ppm PO4) + 45 ml DIY nitro (24 500 ppm NO3, 33 500 ppm K) -- napi 15 ml
 
Back
Oldal tetejére