• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Neritina natalensis sp. Zebra - Zebracsiga

lacee13

Tapasztalt kertész
Tudományos név : Neritina natalensis sp. Zebra
Magyar név: Zebracsiga
Csoport: Gerinctelenek
Származás: Dél-Afrika
Testhossz: 4-5 cm
Természetes élőhely: Erdei és hegyi patakokban, ahol a kövekre rakódott algákat legelik.
Viselkedés: Békés, a halakat nem bántja. Csigaevő halakkal ne tartsuk.
Táplálkozás: Akváriumban algákat eszik, de adhatunk neki haleledelt, vagy más növényi eredetű táplálékot.
Szaporítás: Akváriumban nem szaporodik
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 30 literre 3-4 csiga
Dekoráció: Akváriumukat fedjük jól, mert kimászhatnak. A növényeket nem bántják.
Hőmérséklet: 22-26 °C
pH: 6-8,5
Keménység: 7-20NK°
Megjegyzés: A Zebracsiga az egyik legszebb az édesvízi akváriumi csigák közül. Háza aranyszínű, amin fekete cikk-cakkos mintázat fut a ház csúcsától az aljáig. A csiga teste szürke, amin fekete csíkok futnak. Tartsuk kicsit lúgos vagy semleges, keményebb vízben, mert a savasabb vízben tönkremehet a háza. Mivel elsősorban algákat eszik, ezért olyan akváriumban érdemes tartani, ahol erős az algaképződés.

Sajnos akváriumban nem volt még sikeres a szaporítása, egyben ez az előnye is, mert biztosan nem fog túlszaporodni medencéinkben. Néha édesvízben is rak le petéket, de ezek sohasem kelnek ki. Egyes beszámolók szerint brakk vízben szaporodik, de a kikelt peték nem éltek tovább néhány napnál. Az eredeti élőhelyén sok mészkő található, talán ez is szükséges a lárvák túléléséhez.

zebra_csiga_01_1.jpg
94011.jpg

94012.jpg

94013.jpg
 
Utoljára módosított moderátor által:
sziasztok

Az lenne a kérdésem, hogy valaki próbálta-e már melegebb (28C fokos) vízben tartani, és hogy bírja-e ezt a hőmérsékletet?

üdv, isu
 
isujjj said:
sziasztok

Az lenne a kérdésem, hogy valaki próbálta-e már melegebb (28C fokos) vízben tartani, és hogy bírja-e ezt a hőmérsékletet?

üdv, isu

Nálam vígan él 28 fokos vízben!

Üdv :Zigur
 
Nálam is lakik, pár csíkos... És nagyon megszerettem őket, nem rongálnak nem rágják a növényeket, csak takarítanak gőzerővel :D

106877.jpg

106885.jpg
 
Az igazat megvallva, egy kicsit csalódtam ezekben a szép csigákban. Először is, eléggé zavaró a sajátos petelerakási módja, eléggé el tudja "csúnyítani" az akváriumot. Nem csomagokba helyezi el, hanem mindenhova egyenként szórj, ragasztják a rikító fehér, szezámmagra emlékeztető, petéket. Mivel ezek nem képesek kikelni, így mindenhol ott maradnak, az üvegen, a köveken, szóval tényleg mindenhol és nekem egyáltalán nem teszik. A másik tapasztalatom, hogy bár ajánlásra 5-öt beletettem a nanoba, nem nagyon ajánlatos ilyen számba tartani őket ekkora akiban. A mérete alapján 2 db/20 litert ajánlok, de inkább eleve nagyobb akváriumokba. Azt is tapasztaltam, hogy miután kiszedtem néhány egyedet, a maradékot "depresszió" fogta el, így ők is követni akarták az eltávozókat. Kettőt az akvárium mellől szedtem össze. Az egyik még túlélte, de másik teljesen kiszáradt és elpusztult. Az algák és egyéb lerakódásoknak valóban nagy eltakarítója, de ennek mértékében is terheli a bomlástermékével a vizet. Ahogy folyamatosan táplálkozik, úgy ebben a tempóban áramlik belőle ki a bomlástermék, nem is kevés.
Összegzés: Nagyon dekoratívak, egyáltalán nem kényesek. A 6kh-s vízből szoktatás nélkül tettem be őket a 11kh-s vízbe és nagyon jól érzik magukat még most is.
Minimum 50 literes akváriumba ajánlom őket minden általam leírt szempont miatt, de a méretük miatt is.
Úgy tűnnek, mintha magányos életre is gond nélkül alkalmasak lennének, de ez nem így van. Legalább 3-5 db-ot tartsunk együtt, mert tényleg társas lények.
 
Sziasztok!
Történt valami az akváriumban nálam, és nem tudom hova tenni a dolgot. Olvastam itt, hogy a zebracsiga nem szaporodik akváriumban. Meg, hogy brakk vízben szaporodik. Én mégis találtam pici csigát. Csak zebracsigát vettem, 5 db van az akiban. Az egyikben nem vagyok teljesen biztos. Bár alakra teljesen u.a. mint a többi. Csíkok is vannak rajta, de alig kivehetőek, mert az egész csiga tök sötét /inkább fekete ;) /
Növénnyel nem hiszem, hogy úgy lett behurcolva, mert növényt 3 hónapja nem vettem. Új csiga pedig nincs, csak az 5db zebra.
Tojásokat lehet látni a dekoráción elszórva.
Íme néhány kép a kis jövevényről.
Csak viszonyítás alap, a talaj Manado. Tehát a csiga olyan 3-4mm. Sajnos jobb képet nem tud készíteni a compact gépem.

4428302957_5658bc7c13_m.jpg; 4428303103_bf02abaf2e_m.jpg; 4428302839_e34c8de4fd_m.jpg; 4429069366_bef466b62f_m.jpg; 4429069478_c4bc482d6c_m.jpg; 4428303047_c2e9df9010_m.jpg; 4428302799_107592ec9f_m.jpg

Sajnos amint látható, van staghorn algám, nem is kevés. Ezért nincs még felrakva az aki a naplók közé.
A pettyek mintha csíkkezdemények lennének, nem?
Remélem aki jobban ismeri nálam ezt a fajt, használható infóval tud rendelkezni arról, ki is ő valójában.
A tök fekete "zebracsigáról" teszek fel képet, lámpagyújtás után.
 
Szerintem ez nem Zebra lesz mivel a háza a Zebrának kicsit nyújtott mint a malájnak bár nem annyira ezek meg inkább az Almacsiga házához hasonlítanak.
Amúgy ilyen picit szedtem én is ki a nanoból is meg apu 54 eséből is ugyan ilyen sötét volt és pettyes.
Bár lehet majd okosabbak megmondják hogy tévedtem :)
 
ez sem almacsiga, sem zebracsiga.
olyan amit minél hamarabb ki kell szedegetni, mert ha talál élelmet nagyon gyorsan elszaporodik.
úgy rémlik, hogy postakürt csiga a neve.
ha nem akarsz sok csigával szenvedni a későbbiekben, akkor ki kell szedned őket. ;)
art.
 
Én csak azt mondtam hogy a háza formája olyan mint az almáé de amúgy apu akvájáva hurcoltunk be ilyen csigákat (Plaza-s növények) elég gyorsan szaporodtak is aztán szedegettük kézzel meg vettünk szövetséges Commando-s csigákat akit elintézték a maradékot Helena-k :lol:
 
artegor said:
ez sem almacsiga, sem zebracsiga.
olyan amit minél hamarabb ki kell szedegetni, mert ha talál élelmet nagyon gyorsan elszaporodik.
úgy rémlik, hogy postakürt csiga a neve.
ha nem akarsz sok csigával szenvedni a későbbiekben, akkor ki kell szedned őket. ;)
art.

a pont artegornál! postakürt csiga, az általam ismert legjobb algapucolók, én nem szedném ki őket iszonyatos takarítómunkát csinálnak, nincs az az algaevő hal, vagy neritina csiga ami felvenné velük a versenyt, szaporodni csak addig szaporodnak amíg van elég élelem, de ha nincs sok bomló cucc az akváriumban akkor nincs gond,a lágy savas vizet nem szeretik nálam például egyáltalán nem szaporodnak, legnagyobb bánatomra.azonban, ha valakinek van olyan akváriuma amiben érzékenyebb halak (mondjuk Apisto-k9) vannak, és semmilyen tünet nem jelentkezett még bélparazitákra én vevő lennék 50-60db ilyen csigára.(sajna igen jó parazita tenyészetek, ők maguk hónapokig is hordozhatják és fertőzhetnek anélkül, hogy nekik bajuk lenne)
 
Akkor viszont nem tudom,hogyan került be az akváriumba. ;)
Nem lett véve növény, ami van az Tropica, de az még Nov. végén lett beszerezve.
Legutóbb Red Cherry-k lettek vásárolva.
Hacsak nem valamelyik hátán csempészte be magát a kis hamis. :lol:
Köszönöm a hsz-ket,azért nyomon követem a fejlődését.Biztos ami biztos.
 
Én is találtam egy hasonló csigát még régebben. A tropicás növényekkel jött.
 
gelo!

A csigád planorbis féle. Nálam is van/volt, írtom folyamatosan. Úgy el szaporodtak, hogy már kárt tettek a növényzetben is :evil: Addig szedd ki míg szaporodni nem kezd, mert akkor soha nem fogsz tudni megszabadulni tőle. A petéi teljesen átlátszóak a vízben, alig lehet őket észrevenni. Egy petecsomóból 20-25 kiscsiga kel ki. Ha jól tudom nem kell neki pár a szaporodáshoz.
 
Sikerült beszereznem 2 db natalensist.
Pár órát mászkáltak, azóta meg sem mozdulnak. Ez volt 2 napja.
Ez normális?
Az egyiken mintha még ajtó is lenne és az is zárva van. A másiknál ez nem látszik, mert az nem a hátán fekszik.
 
DomeSL said:
Sikerült beszereznem 2 db natalensist.
Pár órát mászkáltak, azóta meg sem mozdulnak. Ez volt 2 napja.
Ez normális?
Az egyiken mintha még ajtó is lenne és az is zárva van. A másiknál ez nem látszik, mert az nem a hátán fekszik.

Kopogj be az ajtón. Biztos örülne ha valaki rányitná. :lol: ;)
 
DomeSL said:
Sikerült beszereznem 2 db natalensist.
Pár órát mászkáltak, azóta meg sem mozdulnak. Ez volt 2 napja.
Ez normális?
Az egyiken mintha még ajtó is lenne és az is zárva van. A másiknál ez nem látszik, mert az nem a hátán fekszik.

Nálam 4 nap után indult el az utolsó is, addig az aljzaton hisztiztek. Biztos bestresszelnek ilyenkor...
:D
 
Back
Oldal tetejére